Madame Coco Bayilik Şartları

Madame Coco nasıl doğdu?

Dünya globalleştikçe, iletişim teknolojisi geliştikçe, insanlar başka ülkelere seyahat edip farklı kültürler tanıdıkça, zevkler ve istekler de küreselleşmeye başladı. Kendi gelenek, görenek ve alışkanlıklarımızın dışına çıkmaya, başka beğeniler kazanmaya başladık. Alıştığımız klasik zevkler, görsellikler dışında seçeneklerin olduğunu anladık. İşte onlardan biri; ev tekstili ve evde kullanılan aksesuarlar, objeler.

Kendi kültürümüze dayalı desenler ve motiflerden belki sıkıldık, belki farklılık istedik, belki biraz da yabancı ürünlere ve tasarımlarına olan hayranlığımızdan dolayı evlerimizde Avrupa esintileri yaşamak istedik. Türk insanının çoğunda var olan bu isteklere cevap Madame Coco’dan geldi. Kısa sürede çok akıllı girişimcilik örneğiyle Madame Coco markasını yaratan kişiler ve hayata geçiren firma, toplumda var olan farklı zevklere dayalı ürünler açığını kapatıverdi. Yalnız ev tekstili ve aksesuarları ile sınırlı kalmayıp, kozmetik alanında da geniş bir seçenek sundu. Ayrıca ev giyim dalında gecelik, sabahlık, pijama, bornoz, terlik, seyahat çantası, elbise askısı, ayakkabı kutusu seçenekleri mevcut. Yaşam alanı konusundaki ürünleri göz alıcı. Öyle ki artık ev tekstili alanında faaliyet gösteren normal esnaflarda bile Madame Coco ürünleri benzerlerini görmek mümkün.

Her ne kadar English Home markası Madame Coco’dan önce bu arzuya ilk ev sahipliğini yapmış olsa da Madame Coco’nun marka bilinirliği çok daha kısa sürede oturdu. Belki bunda, Fransız ev tekstili ve aksesuarları modasının daha ağır basması etken oldu. Belki English Home’nun açtığı yol, yeni markanın işini kolaylaştırdı. Belki de her iki markanın kurucusunun aynı isim olması son nokta oldu.

Hemen belirtmek gereken bir konu ise, firmanın kendi üretiminin olmamasıdır. Böylelikle üreticiliğin güç yanlarından kurtulup, fason çalışmalarla ürünlerini ürettirmektedir. Belirlenen tema doğrultusunda özel seçkiye dayalı ürünlerin büyük kısmı Türkiye’de üretilmekte, kalanı yurt dışından ithal edilmektedir.

 

Madame Coco’nun Hikayesi

Şu anda Türkiye’de ortalama söylemle 250 mağazası olan Madame Coco, ( kendi internet sitelerinde tam sayı bilgisi bulunmuyor) DEHA MAĞAZACILIK EV TEKSTİLİ ÜRÜNLERİ SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ’nin markasıdır. Markanın yaratıcısı, English Home’un kurucularından olan İLHAN TANACI’dır. 2000’li yılların başlarından itibaren faaliyete geçen English Home’dan, hisselerini 2009 yılında Aydın Holding’e satarak ayrılan İlhan Tanacı Madame Coco markasını oluşturmuştur. Bu defa İngiltere yerine yeni markasıyla Fransa esintisini getirmiştir. Her iki markanın kurucusu olan İlhan Tanacı bu markalarla, belli bir tema üzerine ve Avrupai konsept olgusuyla üretmek anlayışını seçmiş ve başarıyla Türkiye’ye yerleştirmiştir. Zaten yabancı ülke ürünlerine, çizgilerine ilgi duyan kesimler, bu algıyı çabuk benimsemiştir.

madame-coco-bayilik

Pek çok kişi Madam Coco markasını bir Fransız markası olarak görür. Türk markası olduğunu ancak araştırma yapıp öğrenince bilir. Amaç da budur zaten; bir Fransız markası olarak bilinmek. O nedenle markanın internet sitesinde açıklayıcı bir “Hakkımızda” yazısı yoktur. Tarihçesi, sahibinin kim olduğu bilgisi bulunmaz.

Mağazaların konsepti baştan aşağı Fransız esintisiyle doludur. Lavanta kokusu hem mağazalarda hem ürünlerde hissedilir. Lavanta Fransa’nın, çok özel parfümlerine hayat veren önemli bir çiçektir. Lavanta bizim ülkemizde de sevilir. Anneannelerimizin, annelerimizin çamaşır çekmecelerini lavanta keseleri süsler. Mağazalardaki lavanta esintisi ziyaretçilerini hemen etkisi altına alır.

Madame Coco mağazaları genellikle büyük Alışveriş Merkezlerinde yer alır. Çok büyük mağazalar değildir. Daha samimi ve kolaylık sağlayan konseptleri vardır. Şıklık, eski ve yeninin birleşimi, pastel renklerin dinginliği ve asaleti içeri girdiğinizde sizi hemen kaplayıverir. Huzur verici atmosferi içinizi sarar. Gözü yormayan renkler, çizgiler, bazen de çok uygun fiyat seçenekleri ziyaretçileri etkiler.

Adından anlaşıldığı gibi bir kadın markasıdır. Ürünlerin alıcısı çoğunlukla kadınlar olunca bu ismin seçilmesi akıllıca olmuştur. Madame Coco ismiyle, dünyaca ünlü moda ve kozmetik markası olan Coco Chanel markasına da bir atıfta bulunulmaktadır.

 

Madame Coco’nun Müşteri Devamlılığı

Oldukça yeni bir marka olmakla beraber kitleler tarafından bilinirliği yüksektir. Alışveriş yapmamış olsa bile pek çok insan mağazaya bir kere girmiştir. Müdavimleri ise azımsanmayacak kadar çoktur. Haftada birkaç kez mağazalara uğrar ya da internet sitesinden online alışveriş yaparlar. Çünkü Madame Coco mağazalarında sürekli indirimler vardır. İndirimlerin amacı mağazalara çok sayıda ziyaretçi çekmektir. Vitrinlerde yer alan %50+%50 indirim gibi ibareler mağazalara çok sayıda müşteri çekmektedir. En azından “İçeride neler var ki?” diye düşünen kişiler, mağazaları dolaşmaktadır. Yüksek oranda indirim yapılmasının nedenine gelince; ilk önce mağazalara belirli sayıda ama devamlı yeni ürün girişi olur. Ürünler yüksek fiyattan kısa sürede alıcı bulur. Elde kalanlar ise indirim kampanyaları ile satılır. Yani kısa sürelerde sürümden kazanç sağlanır. O nedenle ki, ortalama bir Madame Coco mağazasının aylık cirosunun 100 Türk Lirası olduğu belirtilir.

 

Madame Coco Bayilik, Franchising Veriyor mu?

madame-coco

Madame Coco ürünlerini kendi mağazalarında, kendi satış zinciriyle satmaktadır. Yurt içi bayilik verme çalışması yoktur. Yurt dışına franchise vermektedir ama onun da belirli koşulları vardır. Örneğin bir ülke franchise istediğinde bunu ülkenin tamamında kullanmak üzere alabilir. Bir adet mağaza açmak ya da ülkenin belli bir bölgesinde mağaza açmak için franchise anlaşması yapmak olası değildir.

Girişimciler, gelişmekte olan ülkelerde bu markanın franchise ağını kurabilirler. Bunun için yapılması gereken Madame Coco ‘nun internet sitesinde bulunan franchise koşullarını okumak ve franchising@madamecoco.com mail adresinden firmayla iletişime geçmek.

 

Madame Coco’dan Toptan Alım Yapmanın Şartları

Firmalar, Madame Coco’dan toptan alım yapmak isterlerse 20,000€ ya da fazlası için alım yapmak zorundalar. İzin verilen bölgeler için yapılabilinir. Toptan alımların açıklayıcı koşulları firmanın internet sitesinde yer alıyor.

 

Firmanın İletişim Bilgileri

Adresi: Avni Dilligil Sokak

Çelik İş Merkezi B Blok Zemin Kat

34394 Mecidiyeköy / İstanbul – Türkiye

Firma ismi: DEHA MAĞAZACILIK EV TEKSTİLİ ÜRÜNLERİ SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ

Telefon ve Fax: Müşteri Hizmetleri: 0850 532 3300 — Merkez: 0212 267 27 51 / 52

Fax : +90 212 267 27 80 İnternet

Sitesi adresi:  www.madamecoco.com

 

İlginizi çekebilir

English Home Bayilik Şartları
Yatırım Yapacağınız Bayiliği Yeni Sevgiliniz Olarak Görün!

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir