Milyarderleri Farklı Kılan Özellikleri

Dünyanın en zengin insanlarına bakıp imrenmek çok kolaydır. Malikane satın alabilirler, Ferrari’ye binebilirler, her türlü lüksü tadabilirler. Birçoğumuzun sadece hayal edebileceği hayatları yaşarlar. Bazı durumlarda bu zenginlik miras yoluyla kazanılmıştır. Ancak milyoner ve milyarderlerin çoğu bu zenginliği kendi çabalarıyla elde etmişlerdir. Yani servertlerini, zaman içinde azim ve kararlılık göstererek kazanmışlardır.

Şimdi sizlere bu multi milyonerlerin bazı ortak özelliklerini sıralayacağız:

 

1. Farklı şeyler yaparlar.

girisimcilik

Bir laf vardır: “Girişimciler hayatlarının birkaç yılını kimsenin yaşamak istemeyeceği gibi yaşarlar. Ancak geri kalan hayatlarını da kimsenin yaşayamayacağı refahlık içinde yaşarlar.” Bu sadece girişimciler için geçerli değildir. Daha zengin olmak istiyorsanız diğer insanlardan daha çok çalışmak zorundasınız. Kendinizi başka insanlardan ayırmalısınız. Sürüden ayrılmalısınız yani. Milyarder girişimci Richard Branson sürekli farklı olmanın, farklı şeyler yapmanın önemine değinir. Kendi başarısını farklı olmakla ilişkilendirir.

 

2. Risk alırlar.

az-riskli-isler

Tedbiri elden bırakmadan güvenli yatırımlar yapmak ve konforlu bir hayat sürmek yaşamınızdaki stresi azaltır, ancak büyüme potansiyelinizi de köreltir. Körü körüne değil de B ve C planlarını da düşünerek risk almaktan korkmayan kişiler uzun vadede daha kazançlı çıkarlar. Donald Trump mesela. Medyatik kişiliğini saymazsak başarılı bir milyarder. Ancak o noktaya devasa riskler alarak gelebildi. Aldığı bazı riskler canını yaksa da gücünden bir şey kaybetmiş değil.

Mutlaka okuyun: Her Girişimcinin Alması Gereken Riskler

 

3. İşe yarayan şeyleri muhafaza ederler.

İşinizi Büyütmek için Uygulayabileceğiniz 5 Yöntem

Konu imparatorluk denecek kadar büyük şirketler, holdingler kurmaya gelince öyle tereyağından kıl çeker gibi kolay olmaz işler. Sahip olduğunuz şeyleri iyi analiz etmelisiniz. Ne çalışıyor ne çalışmıyor, iyice gözlemlemelisiniz. John D. Rockefeller, dünyanın gelmiş geçmiş en zengin insanlarından biri. 1800’lü yıllarda Standard Oil’i kurarken benzer bir strateji izledi. Hırçın ve genişlemeci bir politika izleyen Rockefeller, yeni kurulan şirketleri kendi çatısı altında topladı. Kendi amacına hizmet etmeyenleri ayıkladı. Küçük hamlelerle başladığı girişimcilik serveti, ona dünyanın en büyük holdinglerinden birini kazandırdı.

Mutlaka okuyun: İşinizi Büyütmeye Yarayacak 7 ipucu

 

4. Tutumlu olmayı bilirler.

tasarruf-etmek-1

Tutumluluk herkesin uygulayabileceği bir stratejidir. İdareli yaşamak, gelirinizin giderlerinizi aşmamasını sağlar. İster asgari ücretle çalışın ister multi-milyoner olun, bu böyledir. Örneğin ünlü bir milyarder olan Boone Pickens’ı ele alalım. Pickens market alışverişlerinde her kalemi dikkatle inceler. Kredi kartı kullanmaz. İnsanların kafasındaki milyarder tanımına hiç uymuyor, değil mi? Ama bu tutumluluk anlayışı onu milyarder yapan şeylerin başında geliyor.

Mutlaka okuyun: Mütevazı Bir Hayat Süren Aşırı Zengin 10 Kişi

 

5. Vazgeçmezler.

steve-jobs-basari-hikayesi

Steve Jobs’a değinelim. Öldüğü zaman 11 milyar dolarlık bir serveti vardı. Kendi kurduğu Apple’ın başına CEO olarak geçtikten sonra şirketten atıldı. Bu birçok kişiyi yıkıma sürükler normalde, ancak o yeni bir şirket kurdu. Şirketin adı Next’ti ancak Next büyük bir başarı yakalayamadı. Fakat Jobs karşısına çıkan birçok engele rağmen yılmadı. Sonunda tekrar Apple’ın başına geçti ve bocalama evresindeki şirketi bugünkü güçlü haline geri getirdi.

Mutlaka okuyun: Steve Jobs’tan 21 Hayat Dersi

 

6. Hatalarından ders alırlar.

bill-gates-kitap

Herkes hata yapar, ancak hatalarından ders alan kişiler bu hataları tekrarlamazlar. Bill Gates mesela. Dünyanın en zengin insanları listesinde hep ilk 3’te yer alır. Gates ilk kurduğu şirket Microsoft değildi. İlk kurduğu şirket Traf-O-Data idi. Yanlış planlama ve yanlış yönetim nedeniyle başarısız olan bu şirketin ardından Bill Gates yaptığı hataları fark etti ve bu hataları tekrarlamayacağı bir şirket kurdu. Muhtemelen şu anda bu şirketin ürettiği bir işletim sistemine sahip bilgisayardan okuyorsunuz bu yazıyı. Evet, Microsoft’tan bahsediyoruz.

Mutlaka okuyun: Hatalardan Öğrenilecek 20 Şey

 

7. Hedefler belirlerler.

kisisel-gelisim-hedefi

Hedef belirlemek teoride basittir. Bir hayaliniz vardır ve bu hayali gerçekleştirmek için çaba harcarsınız. Ancak dünyanın en zengin insanlarının %80’i bir hedefe sahipken yoksul insanların sadece %12’si bir hedefe sahiptir. Hedefler hayatınızda büyük değişimler yaratır. Sizi motive eder, sizi ödüllendirir, yaptığınız eylemlerde daha bilinçli olmanızı sağlar. Hedefler, fantezileri alıp onları başarılabilir, elle tutulabilir bir forma sokar.

Kendi iş imparatorluğunuzu kurmaya niyetleniyorsanız bu 7 madde size yön gösterecektir. Ancak unutmayın, kendinizi farklı kılmalısınız. Başkalarını taklit edemezsiniz. Kendi yolunuzu açın ve kendi hatalarınızı yapın. Orijinal olun.

Mutlaka okuyun: Hedeflerime Nasıl Ulaşabilirim?

Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir