Müzik Dinleyerek Para Kazanma Yolları

Müzik dinlemek şüphesiz büyük keyiftir.

Peki müzik dinleyerek para kazanabileceğinizi söylesek?

Müzik dinleyerek para kazandığınızda hem ekstra gelir hem de müzik endüstrisine dair deneyim ve bilgi kazanırsınız.

Eğer siz de müzik sektöründe belli bir kariyer hedefi olan insanlardan biriyseniz bu yazıyı dikkatlice okumanızı öneririz. Bu yazımızda sizlere müzik dinleyerek para kazanmanın en güvenilir yollarını anlatacağız.


Müzik Dinleyerek Para Kazanmanın 9 Yolu

Çeşitli online platformlar, uygulamalar, web siteleri kullanıcılarına müzik dinlemeleri karşılığında para ödüyor.

Temel olarak bu platformları 4’e ayırabiliriz:

 • Piyasa araştırması yapan platformlar
 • Yeni müziklerin nasıl algılandığını test eden platformlar
 • Tanıtım ve pazarlama yapan platformlar
 • Radyo istasyonlarının tanıtımını yapan platformlar

Konu ne olursa olsun, sizin gibi insanların düşüncelerine ihtiyaç duyuluyor.

Şimdi bu tür platformların işleyiş mekanizması da dahil olmak üzere müzik dinleyerek para kazanmanın çeşitli yollarına yakından bakalım.


1. Müzik Blogu Açın

müzik blogu acarak para kazanma

Blog yazmak müzik dinleyerek para kazanmanın en zorlu yollarından biri. Ancak maddi karşılığı da bir o kadar yüksek.

İyi bir müzik blogunun zaman, emek ve yatırım gerektirdiğini belirtelim.

Öncelikle spesifik bir müzik türünde karar kılmalısınız. Yani her türlü müzik hakkında değil, belirli bir müzik türü hakkında yazılar yazmalısınız.

 • Caz
 • Türk Sanat Müziği
 • Türkçe Rap
 • Techno
 • Dünya Müzikleri
 • Ve aklınıza gelebilecek herhangi bir müzik türü…

Bu müzik türünde albüm ve sanatçı incelemeleri yapabilirsiniz. Yeni gelişmelere dair düşüncelerinizi yazabilirsiniz.

Örneğin Türkçe Rap konusunda bir blogunuz var. Bu blogda Türkçe Rap seven kişileri hedefleyerek bundan maddi gelir elde edebilirsiniz.

 • Konser ve canlı performans duyuruları
 • Sosyal medya paylaşımları
 • Yerel işbirlikleri
 • Mekan tanıtımları

Müzik blogu yazarken çevrenizi olabildiğince geniş tutmalı, hem online hem de reelde yeni insanlarla, mekan sahipleriyle, sanatçılarla tanışmalısınız. Plak şirketleri, konser organizasyon şirketleri ile irtibat halinde olmalı, kendinizi onlara göstermelisiniz.

Tabii varlığınızı başta Instagram olmak üzere sosyal medyada da sürdürmelisiniz.


2. Kendi Playlist’inizi Dinleyin

playlist oluşturarak para kazanma

Eğer doğru mobil uygulamaları kullanırsanız kendi yarattığınız playlist’leri dinleyerek bile para kazanabilirsiniz.

Mesela Nielsen…

Nielsen bir piyasa araştırması şirketi. Nielsen’in uygulamasını indirip kendi araştırmalarında kullanması için müzik dinleme alışkanlıklarınıza erişim izni verdiğinizde bundan para kazanabiliyorsunuz.

Nielsen sadece ve sadece hangi müzik uygulamalarını kullandığınızı, ne tür müzikler dinlediğinizi ve ne tür pazarlama-reklam kampanyalarına tepki verdiğinizi ölçüyor.

Nielsen uygulamasını Google Play ve App Store’dan indirebilirsiniz. Yıllık maksimum 50 dolar kazanabildiğinizi unutmayın.

Mutlaka okuyun: Spotify ile Para Kazanma Yolları


3. Şarkıları Notlandırın

şarkıları puanlayarak para kazanma

Birçok web sitesinde şarkıları notlandırarak para kazanma opsiyonu bulunuyor. Music Xray ve Hit Predictor şarkı notlandırma-puanlandırma için en popüler ve en güvenilir iki site örneğin.

İki sitede de sadece müzik dinliyorsunuz ve şarkılara not veriyorsunuz.

Dinlediğiniz şarkı kadar puan topluyor ve bu puanları çeşitli şekilde alabiliyorsunuz. Nakit, hediye çeki, konser bileti, DVD…

Music XRay’de ise dinlemek istediğiniz müzik türünü siz geçiyorsunuz ve bu türe uygun notlandırılması gereken şarkı çıktığında size bildirim geliyor. Bir şarkıyı en az 30 saniye dinleyince 10 cent kazanıyorsunuz. Şarkının tümünü dinlediğinizde ise 1 dolar.

Bu miktar giderek büyüyor ve ay sonunda 150-200 dolara yakın para kazanabiliyorsunuz.


4. Odak Gruplara Katılın

müzikler hakkında sohbet ederek para kazanma

Pek çok online platform müzik araştırması yapar. Nielsen’in müzik alışkanlıklarınızı analiz ettiğinden bahsetmiştir.

SurveyJunkie, Swagbucks, Music Xray gibi sitelerde odak grupları da yapılıyor.

Odak grubu nedir? Grup sohbeti gibi düşünebilirsiniz. Sizle benzer müzik zevklerine sahip kişilerle müzik ve şarkılar hakkında sohbet ediyorsunuz kısaca.

Grupta bir moderatör oluyor ve sohbeti yönlendiriyor:

 • Şarkını en sevdiğiniz ve sevmediğiniz yanı ne?
 • Neden bu müzik türünü daha çok seviyorsunuz?
 • Müzisyen size göre bu janra yenilik katıyor mu?

Bu türden sorulara cevap vererek, müzik hakkında muhabbet ederek para kazanabilmek mümkün.


5. Anket Doldurun

şarkı dinleyerek para kazanma

LifePoints, Pinecone Research, InboxDollars gibi web sitelerinde kullanıcılara envai çeşit görev verilir. Her görevde toplanan puanlar nakit paraya çevrilebilir.

Saydığımız web sitelerine üye olarak aylık 350 dolara yakın para kazanabilirsiniz. Şarkı dinleyerek, video izleyerek, anket doldurarak 350 dolar kazanmak… Hiç fena değil.

Mutlaka okuyun: Anket Doldurarak Para Kazanmak


6. Müzik İncelemeleri Yazın

müzik incelemeleri yaparak para kazanma

Müzik incelemeleri yazarak da para kazanmak mümkün. Hit Predictor ya da Slice the Pie gibi sadece şarkı incelemelerine yönelik web siteleri üzerine üye oluyorsunuz ve size sunulan şarkıları inceliyorsunuz. Verilen sürede size verilen şarkılara inceleme yazdığınızda Amazon’dan hediye çeki kazanıyorsunuz. Ya da paranızı nakit olarak da alabilmeniz söz konusu.

Hit Predictor 3 inceleme için 1 dolar ödeme yapıyor mesela. Uzun inceleme yazılarına verilen bonus’lar da cabası.

Ancak bunun için araştırma becerileriniz gelişmiş, kaleminiz de güçlü olmalı. Şarkıyı hem form hem de duygu bağlamında değerlendirebilmelisiniz.


7. Şarkı Sözlerini Yazıya Dökün

şarkı sözlerini yazılı hale getirerek para kazanma

Eğer iPhone kullanıcıysanız WeLocalize uygulamasını indirerek dinlediğiniz şarkıların (size gönderilen şarkıların) sözlerini yazılı hale getirerek şarkı başı 4 dolar kazanabilirsiniz.

iTunes ile uyumlu olan WeLocalize’da dinlemek istediğiniz şarkı türlerini kendiniz belirleyebiliyorsunuz üstelik.


8. Reklam Atlamadan Müzik Dinleyin

müzik dinleyerek reklamlardan para kazanma

Şarkı dinlerken ya da video izlerken araya giren reklam herkesin canını sıkar. Ancak şarkı ortasında giren reklamları dinleyerek de para kazanılabileceğini biliyor muydunuz?

RadioEarn gibi online platformlarda reklam gelirinin bir kısmı dinleyicilerle de paylaşılıyor.  RadioEarn bir radyo kanalı ve web sitesi üzerinden dinlenebiliyor. Tep yapmanız gereken web sitesine girip üyelik açmak ve radyoyu dinlemeye başlamak.

Birkaç dakikada bir reklam giriyor ve ne kadar çok reklam dinlerseniz o kadar çok kazanç elde ediyorsunuz. Her 15 dakikada 1 puan topluyorsunuz.

Ödemeler Paypal ya da EFT şeklinde oluyor. Gayet basit yani paranızı alma süreci.


9. Dinlediğiniz Müziklere Reaksiyon Videoları Çekin

Popüler müzikler için reaksiyon videoları çekip bunları youtube’da paylaşarak para kazanmaya ne dersiniz?

Adından da anlaşılacağı üzere reaksiyon videoları herhangi bir videoya, müziğe veya bir olaya karşı oluşturulan tepki videolarıdır. Bu tarz videolar oluşturup milyonlarca izleyiciyle ulaşmış kişiler; yüz ifadeleri, mimikleri ve vücut dilleri ile duygularını çok iyi ifade ederler.

Mutlaka okuyun: Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır?


Müzik Dinleyerek Para Kazandıran Uygulamalar ve Siteler

Müzik dinleyerek online kazanç sağlayabileceğiniz mevcut bir sürü uygulama mevcut. İşte sizlere sadece müzik dinleyerek para kazanabileceğiniz uygulamalar:


1- Slicethe Pie ile para kazanma

Bu internet sitesini normalde sadece Amerika ve Avrupa’da yaşayanlar kullanabiliyor. Türkiye’den direkt girmeye çalışırsanız karşınıza boş bir sayfa çıkacaktır. Ancak Vpn kullarak konumuzunu değiştirdiğinizde kolayca hesap açabiliyor ve online müzik dinlerken para kazanabiliyorsunuz. Online müzik hizmeti 7/24 kullanılabiliyor. Yaklaşık 90 saniye müzik dinledikten sonra, müzik hakkında kısa bir yorum yazıyorsunuz ve para kazanıyorsunuz. Her şarkı 10 sent kazandırıyor ve kazancınız 10 dolara ulaştığında ödemeniz, PayPal hesabınıza gönderiliyor.


2- Music Xray ile para kazanma

Bu platform bir taraftan keşfedilmemiş sanatçıların ünlü olmasına yardımcı oluyor, diğer taraftan da bu sanatçıların müziklerini dinleyenlere para kazanma fırsatı sunuyor. Bu internet sitesi yeni artistlerin kariyerlerine hızlı bir şekilde başlamalarına yardımcı oluyor. İnternet sitesine üye oluyorsunuz ve hesabınızı/profilinizi oluşturuyorsunuz ve istediğiniz müziği dinliyorsunuz. Music Xray her şarkı için 10 sent ödeme yapıyor ve ödemenizi, 20 dolar ulaştığında alabiliyorsunuz.


3- Radio Loyalty ile para kazanma

Bu internet sitesi aracılığıyla hem müzikler dinleyebiliyor hem de videolar izleyebiliyorsunuz. Müzikler dinleyerek ve videolar izleyerek puanlar kazanıyorsunuz. Puanlarınızı isterseniz hediye çeklerine dönüştürüyor isterseniz de banka kartınıza transfer ettiriyorsunuz.


4- Hit Predictor ile para kazanma

Bu internet sitesinde müziği/sanatçıyı dinledikten sonra şarkıya oy veriyorsunuz. Kısacası anketlere katılarak para kazanıyorsunuz. Kazanılmış puanlar karşılığında CD’ler ve DVD’ler alabiliyorsunuz.  Normalde bir şarkı dinlerken 3 puan kazanıyorsunuz. Ancak belli bir puana ulaştıktan sonra her şarkı için 5 puan kazanmaya başlıyorsunuz.


5- WeLocalize ile para kazanma

Dinlediğiniz şarkıların sözlerini yazıya dökerek para kazanmak gerçekten de şahane olmaz mı?

WeLocalize tam bu konuda uzmanlaşmış bir platform. WeLocalize profilli açıyorsunuz ve size gönderilen şarkıların sözlerini yazıya döküyorsunuz.

Her şarkı başı 4 dolar kazanıyorsunuz. Yani aylık 30 şarkı dinleyip sözlerini Word dosyasına aktardığınızda 120 dolar kazanabiliyorsunuz. Ödemeler ise ACH veya Wire Transfer üzerinden.

Son derece keyifli ve kazancı bol bir platform WeLocalize.


6- Current.us ile para kazanma

Current.us Android ve iOs tabanlı bir mobil uygulama. Cep telefonundan müzik dinlemeniz karşılığında 600 dolara varan ödemeler alabiliyorsunuz Current.us tarafından.

Uygulamada aktif olduğunuz her an puan kazanıyorsunuz diyebiliriz. Uygulama üzerinde ne kadar çok müzik dinler ya da uygulamanın özelliklerini ne kadar sık kullanırsanız kazancınız o kadar artıyor. Ödemeler hediye çeki veya Paypal üzerinden nakit şekilde yapılıyor.


7- RadioEarn ile para kazanma

RadioEarn, radyo dinleyerek pasif gelir elde etmek isteyenler için şahane bir opsiyon. Siteye üye oluyorsunuz ve site üzerinden radyo dinliyorsunuz. Yapmanız gereken başka bir şey yok. Öyle ki web sitenize RadioEarn eklentisi kurarak web sitenizi ziyaret eden kişilerin de radyoyu dinlemesini sağlayabiliyorsunuz. Böylece gerçekten hiçbir şey yapmadan para kazanmanız mümkün oluyor.

Her 15 dakikalık dinleme 1 puana eşit oluyor. Belli bir puana ulaşınca bu puanları dolara çevirebiliyor ve Paypal üzerinden aylık olarak çekebiliyorsunuz.


8- Research.fm ile para kazanma

Research.fm bir müzik araştırma şirketi. Radyo istasyonlarına ne tür müzik yayınlamaları konusunda feedback veren şirket bu görevinin bir kısmını kullanıcılar yoluyla yapıyor. Temel olarak size gönderilen anketleri cevaplamalı, dinledikleri radyo istasyonu hakkında görüş ve önerilerini belirtmeli.

Ödemeler Amazon hediye çeki şeklinde yapılıyor.


9- Cash4minutes ile para kazanma

Cash4minutes, kullanıcılarına radyo dinleme ve radyo programına katılma şartıyla para veriyor. Kullanıcı profilini doldurduktan sonra o an yayında mevcut radyoları dinlemek durumunda. Dakika başı 8 cent ödeme yapılıyor.

Ödemeler; PayPal, Bitcoin, Litecoin veya Amazon hediye çeki şeklinde.


10- Earnably ile para kazanma

Earnably kullanıcılarına çeşitli görevler veriyor ve yapılan görev başı bu kişilere ödeme yapıyor. Anket doldurma, web sitesi gezme, reklam izleme, radyo dinleme, müzik dinleme gibi görevler bulunuyor sitede.

PayPal, Bitcoin veya Amazon hediye çeki olarak verilen ödüllere sahip olmak için en az 225 puan toplamanız şart. 225 puan ise 2 dolar değerinde.


11- PlaylistPush ile para kazanma

PlaylistPush, temel olarak Spotify, Deezer ve Apple Music kullanıcılarının çalma listelerinden para kazanmalarına imkan sağlayan bir platform. Playlist küratörleri ile müzisyenleri birbirine bağlayan bir site yani PlaylistPush.

Çıkış yapmak isteyen müzisyenler, playlist’leri binlerce kişi tarafından dinlenen insanlara müziklerini tanıtabiliyor ve bu sayede listeye girme şansına erişebiliyor.

Sistem şöyle: Müzisyenler, playlist hazırlayan kişilere şarkılarını dinlemeleri ve değerlendirmeleri için para ödüyor. Eğer bir küratör belli bir şarkıyı severse listesine ekliyor. Küratör olabilmek için de bir çalma listesinin en az 400 takipçiye ulaşmış olması şart. Şarkı başı ödenmesi gereken ücret küratörün popülaritesine göre değişiyor. Ama ortalama küratöre şarkınızı dinletip listeye girme şansı yakalamak için 1-12 dolar arasında ödeme yapmanız gerek. Ödemeler Paypal üzerinden yapılıyor.

Yani 400’den fazla takipçiye sahip olduğunuz bir Spotify listeniz varsa PlaylistPush’tan para kazanabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Spotify ile Nasıl Para Kazanılır?


Sonuç

Şarkı dinleyerek zengin olamazsınız. Ancak ekstra bir gelir kaynağı olarak gayet iyi bir opsiyon olarak düşünebilirsiniz. Birden fazla platforma üye olarak kazanç oranınızı artırabilirsiniz.

Eğer müzik tutkunuysanız bu yazıda ele aldığımız yöntemleri uygulayarak her ay hatrı sayılır bir miktar para kazanmanız gayet normaldir.


İlginizi çekebilir

Para Kazandıran Oyunlar

Para Kazandıran Uygulamalar

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir