2024’te Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır?

Google’da “Youtube’dan nasıl para kazanılır, nasıl para kazanabilirim?” vb. aramalar yaptığınızda karşınıza yüzlerce sonuç çıkacaktır. Ancak bu sonuçların çoğu size sadece zaman kaybettiren yüzeysel yazılardan oluşmakta ve yaşadığımız bilgi çağının gerekliliklerini sizlere sunamamaktadır.

Youtube’dan gerçekten para kazanmak istiyor ve hatta maaşlı işinizden kurtulup hayatınızın geri kalanında özgürce yaşamak istiyorsanız doğru yerdesiniz.

Birkaç video çekip YouTube’a yükleyip gelecek paranın hayalini kuruyorsunuz değil mi?

Haksız da sayılmazsınız. Geçtiğimiz yıllarda İngiliz bir aile çocuklarıyla ilgili 57 saniyelik bir video paylaştı ve sadece bu video sayesinde tamı tamına 250,000 dolar kazandı. Siz neden bu kazançlara seyirci kalasınız? İster bir ek iş olarak görün isterseniz de hobi… Siz de youtube ile düzenli bir gelir akışı elde edebilirsiniz.

İşin mantığı kısaca şu şekilde: Belli şartları sağladığınız takdirde videolarınıza google reklamları ekleyebiliyor ve izleyiciler bu reklamlara tıkladıkça elde edilen gelirin belli bir yüzdesini Google, banka hesabınıza ödeme yapıyor. Ortalama olarak da her 1,000 izlenme başına 5 ila 20 TL arasında para kazanabiliyorsunuz.

Ancak video yükledikten sonra paraların hesabınıza akacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü işler tam olarak böyle yürümüyor. Kazanacağınız para, YouTube kanalınızı geliştirmek için ne kadar çaba gösterdiğinize ve ne kadar zaman harcadığınıza bağlı olacaktır.

YouTube’dan para kazanmak için çok çalışmaya istekliyseniz bir yere ayrılmayın. Tam 5 yıldır Youtube’dan para kazanan ve bununla geçimini sağlayan biri olarak sizlere YouTube’da nasıl para kazanabileceğinizi adım adım anlatacağım.

Ancak bu yazıdan gerçekten yararlanmak istiyorsanız kendinize bir iyilik yapın yazımızı sonuna kadar bütün dikkatinizi vererek okuyun. Yazı sonunda hala aklınıza takılan sorular olursa lütfen yorum kısmına sorunuzu bırakmayı unutmayın.

Hadi gelin birlikte hedef kitlenizi nasıl oluşturacağınızı, tıklanma sayısından nasıl para kazanacağınızı ve YouTube’dan geçiminizi sağlayacak bir geliri nasıl elde edeceğinize bakalım:


YouTube Para Kazanma Şartları ve Para Kazanmayı Açma (Aktifleştirme )

youtube para kazanma nasıl açılır

Ayrıntıya girmeden önce YouTube kanalınızda para kazanma özelliğini etkineştirmeniz gerekiyor. Bu şekilde videolarınızda reklamlara yer vererek para kazanmaya başlayabilirsiniz.

YouTube’dan nasıl para kazanırsınız:

1. YouTube’da kendi kanalınızı açın.

2. Sağ üst köşedeki hesap butonundan Ayarlar seçeneğine tıklayın.

3. Sonra tekrar sağ üst köşedeki hesap butonunundan İçerik Stüdyosu butonuna tıklayın.

4. Sol taraftaki menüden Kanal> Durum ve özellikleri seçin.

5. Para kazanma özelliğini etkinleştirin.

6. Karşınıza çıkan adımları takip ederek YouTube’un şartlarını kabul edin.

Bunu yaptıktan sonra Google’un reklam ağına dahil olmak için Google AdSense hesabı oluşturmanız gerekiyor. YouTube’a video yükleyen herkes 1000 takipçiye ve geçtiğimiz yıl içinde 4000 saat izlenme oranına ulaştıktan sonra AdSense’e kaydolabilir.

Tüm bunları yaptığınıza göre artık videolarınıza reklam eklemeye başlayabilirsiniz. Böylece insanlar bu reklamları her izlediğinde Google size para öder.

Reklamdan gelir elde etmek para kazanmanın kolay yolu olabilir. Yine de bu yazıdaki diğer kavramları göz önünde bulundurduğunuzda bunun, gelirinizin çok küçük bir kısmını oluşturacağını göreceksiniz.


2024’te YouTube’dan Nasıl Para Kazanılır?

Pek çok insan size dünyada paradan önemli şeylerin olduğunu söyleyecektir. En önemli şey nedir biliyor musunuz? Sevmek.

Ama eğer parayı seviyorsanız YouTube tam da aradığınız mecra!

Sürekli videolar yayınladığınız bir kanal ve zekice tasarlanmış bir video stratejisiyle YouTube’dan tahmin edemeyeceğiniz kadar para kazanabilirsiniz.

Şahsen ben başka bir kanalımda ulaştığım 41 milyon izleyici sayesinde büyük bir gelir elde ettim. Bu yüzden YouTube’dan nasıl para kazanılacağı konusunda tecrübeliyim.

Hazırsanız arkanıza yaslanın ve vereceğim tavsiyeleri dikkatlice dinleyin:Adım #1 Yol Haritası Çizmek:

YouTube’dan nasıl para kazanıldığını mı öğrenmek istiyorsunuz? O zaman ilk tavsiyem, YouTube’dan para kazanmaya odaklanmayın.

Biz para kazanmak için video yapmıyoruz. Daha çok video yapabilmek için para kazanıyoruz. – Walt Disney

Kanalınızı ilk açtığınızda para kazanmaya çok önem vermek istemezsiniz çünkü YouTube’dan hızlı bir şekilde para kazanmanın bir yolu yoktur. Sadece birkaç video yükleyip herhangi birinin viral olmasını bekleyemezsiniz.

 influencer.marketing@trendyol.comve kanalınızı büyütmenin yollarını aramalısınız. Ancak bu şekilde kanalınızdan para kazanmaya başlayabilirsiniz. Bu konuda ciddiyim, kanal sahipleri kararlılıklarını kanıtlayana dek YouTube onların para kazanmasına izin vermiyor.

YouTube’dan para kazanmak konusunda ilk tavsiyem, kendinize bir yol haritası çizmeniz. Bu konuda yapmanız gereken ise 3 şey var:1– Ortamı hazırlayın

YouTube kanalı açmak için en iyi ya da en pahalı ekipmana sahip olmanıza gerek yok. Sahip olduğunuz kameranın da bir önemi yok zaten. Önemli olan kendi markanızın içeriğini yansıtmak için elinizdeki kamerayla neler yapabildiğinizdir. Diğer seçenekler size uymuyorsa akıllı telefonunuzu bile kullanabilirsiniz.

Burada yapmanız gereken şey kaliteli videoları çekebileceğiniz uygun ortamı hazırlamaktır. Kalitenizi oluşturacak en önemli iki temel şunlardır:

 • Görüntü dengesi – Kimse titrek, net olmayan görüntüler izlemek istemez. Uygun fiyatlı bir tripod edinebilirsiniz ya da elde taşıyacağınız bir makineyle video çekmek istiyorsanız o zaman daha geniş lensleri ya da optik görüntü dengesi olan lensleri tercih etmelisiniz.
 • Ses – Sesi hiçbir zaman arka plana atmayın. İzleyicileriniz sizi net olarak duymak isterler. Ses kalitesini etkileyecek şeyler için önleminizi almalısınız. Arka plandaki sesleri azaltmayı çalışmalı ve ihtiyacınız olursa sesin net olarak duyulabilmesi için mikrofon edinmelisiniz.

Zaman içinde daha iyi ekipmanlara geçebilirsiniz ama internette kazançlı bir kariyere adım atmak ve YouTube’dan para kazanmak istiyorsanız takipçilerinizin zevkle izleyebileceği videolar çekmek için ihtiyacınız olan her şeyi edinmelisiniz.

Mutlaka okuyun: Youtube Videosu Çekmek İçin Gerekli Ekipmanlar


2– Sürecinizi iyi planlayın

Daha önce bahsettiğim bir kelimeden yine bahsedeceğim: Tutarlılık. YouTube kanalınızı büyütmek için sürekli video yüklemeniz ve takipçilerinizle iletişim içinde olmanız gerekecek. İster her gün video yükleyin, ister haftada birkaç kez ya da iki haftada bir, izleyicilerinizin ne zaman yeni bir video yükleyeceğinizi bilmesi gerekir. Düzenli olarak izlenmek ve sadık bir izleyici kitleyicisi edinmek istiyorsanız bu hayati öneme sahip.

Zaman geçtikçe video oluşturma sürecinde kendinizi geliştireceksiniz. Şimdilik, videonuzu kafanızda oluşturmaya başladığınız andan kanala yüklemeye hazır hale geldiği ana nasıl ilerlediğinize dikkat etmelisiniz.

Araştırma yapmaya, senaryo oluşturmaya, video çekmeye, düzenlemeye ve paylaşmaya ne kadar zaman harcıyorsunuz onu gözlemleyin. Her adımı planlamanız video çekme sürecini geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Ayrıca bu şekilde kaç video çekebileceğinizi de görmüş olursunuz. Elinizdeki fikirler bir haftada tükenecekse her gün bir video paylaşma işine hiç girmeyin. Unutmayın, yaptığınız her şey para kazanmaktan daha fazlası olmalı, sizin de bundan zevk almanız gerekir.3– Kişisel markanızı tanıyın ve oluşturun

Sadece video yükleme sıklığınızda değil aynı zamanda içerikte de tutarlı olmalısınız.

Çektiğiniz her videonun kendine özgü bir tarafı olmalı evet, ama bütüne bakıldığında hepsi de belli bir çizgiye sahip olmalıdır. Markanızın temelinin değişmemesi lazım.

Markanızı iyice benimsemeniz daha gerçekçi, içten, ilgi çekici içerikler üretmenizi sağlar.

Bu işte daha yeniyseniz markanızın temelini oluşturmak ve onu benimsemek önemli bir aşamadır. Bazen köklü kurumların bile oturup markası hakkında düşünmesi gerekir.

Oturup kendinize markanızın kimliği ile ilgili sorular sorun. Ne yapıyorsunuz? Hangi konuda içerik üretiyorsunuz? Kime ulaşmak istiyorsunuz? Markanızla ne başarmak istiyorsunuz? Siz kendi markanızı benimsemezsiniz takipçilerinizin hiç benimsemez.

Pratik ipuçları:

Videolarınızı yayınlamak ve izleyicilerinizle daha çok etkileşimde bulunabilmek için bir internet sitesi açın.

Güzel bir logo tasarlayın ve logonuzu her yerde kullanın.

Videolarınızda logonuzla birlikte filigranda kullanın.

Videolarınız için profesyonel bir intro düşünün.

Daha profesyonel gözükmesi için Youtube kanalınızı özelleştirin.

İçeriğinizde telif hakkı ile korunan materyaller olmadığından emin olun.

Başvurunuzun geri çevrilmesine neden olabilecek en önemli etkenlerden biri telif hakkı ihlalidir. Bu nedenle videolarınızın telif hakkı ile korunan materyaller içermemesi gerekir.

Buna görseller, grafikler, logolar, video klipler ve işitsel öğeler de dahildir. Örneğin izin almadan kullandığınız arka plan müziği bile reddedilmenize neden olabilir.

Mutlaka okuyun: Youtube’da Ne Kanalı Açabilirim?


Adım #2 Kaliteli İçerik Üretin:

Kaliteli içerik hem kanalınızın büyümesi hem de muhtemel geliriniz için çok önemlidir.

Peki “kaliteli” içerik derken neyi kastediyorum?

Aslında kaliteli içerik, izleyicilerinizin duygularına hitap eden videolardır. YouTube’da farklı şekillerde kaliteli içerik üretebilirsiniz.

Diyelim ki izleyicilerinize bir şey öğretmek istiyorsunuz. O zaman insanların içeriğinizden hareketle bir şeyleri nasıl yapılacağını öğrenmesi gerekir.

Ya da izleyicileriniz güldürmek istiyorsunuz. Bu durumda kanalınız, insanları eğlendirdiği ve onlara gerçek dünyadan kaçış sağladığı kadar kalitelidir.

Tarif ve egzersiz örnekleri veriyor olabilirsiniz, izleyicilerinize kendi başına yapabileceği el işlerini gösteriyor olabilirsiniz, yaşam koçluğu ile ilgili videolar çekiyor olabilirsiniz ya da evde egzersiz videoları üretiyor olabilirsiniz. Burada önemli nokta izleyicilerinizin hayatında bir fark yaratmaktır.

İzleyicileriniz, videolarınızı her izlediğinde canları sıkılıyorsa daha önce yüzlerce kere duydukları şeyi dinliyorlarsa ya da kendilerini kötü hissediyorlarsa başka videonuzu izlemeyeceklerinin garantisini verebilirim.

YouTube kanalınızda yayınlayacağınız bir sonraki videoyu çekmeden önce şunu düşünün: Bu video izleyen kişinin hayatında bir fark yaratır mı?

İzleyicilerinize daha önce hissetmedikleri duyguları hissettirecek kaliteli içerikler üretin.

Sonuçta hatırı sayılır bir gelir elde etmeniz iyi videolar çekmenize bağlı olacak. YouTube’dan gerçekten para kazanmak istiyorsanız sıralamada ikinci olmak istemezsiniz

Mutlaka okuyun: 166 Adet Çok Kazandıran Youtube İçerik Fikirleri

Mutlaka okuyun: Youtube’da İzlenme Sayısı Nasıl Artırılır?


Adım #3 Hedef Kitlenizi Oluşturun:

Kimse videolarınızı izlemezse YouTube’dan para kazanamazsınız. Başarılı YouTube kanallarını sadık ve birbiriyle yakın ilişki içindeki izleyici kitlesi ayakta tutar. Peki insanların sizi keşfetmesini ve sizi takip etmesini nasıl sağlarsınız?1- Tutkularınızı keşfedin

Para kazanabileceğiniz bir kanal oluşturmak istiyorsanız tutkularınızın peşinden gidin.

Yüzlerce aboneye ulaşmak için her şeyi yapmış bir sürü kişi biliyorum. Ünlü olmak, YouTube’dan para kazanmak istiyorlar ve en sonunda da dünyayla paylaşmak istedikleri bir mesajın olduğunu unutuyorlar.

YouTube’da genellikle hedef kitlesine hitap edecek içerikler üreten kişiler başarılı olur. Varınızı yoğunuzu ortaya koyun, duygular konusunda keskin olun ve çekerken eğleneceğiniz videolar hazırlayın. Coşkunuzu içten bir şekilde göstermek sadık bir hedef kitlesi oluşturmanız için hayati öneme sahiptir.

Mutlaka okuyun: Tutkunuzu Nasıl Bulursunuz?


2- Analizleri kontrol edin

Kanalınızın menü sekmesinde YouTube tarafından yapılmış analizler bulunur. Burada takipçilerinizin yaşını, cinsiyetini, konumunu ve izleme süresini görebilirsiniz. Her videonun kaç kişi tarafından izlendiğini ve izleyicilerinizin videolarınıza nasıl ulaştığına bakabilirsiniz. Kanaldan para kazanmaya başladıktan sonra videonuzdan elde edeceğiniz tahmini geliri de hesaplayabilirsiniz.

Bunlar, videolarınızın hangisinin izleyicilerinize hitap ettiğini hangisinin etmediğini görmenize yardımcı olur. Ürettiğiniz içeriğin doğru izleyicilere ya da kimseye ulaşmadığını fark ettiğinizde gerekli değişiklikleri yapmanız ve kanalınızı gözden geçirmeniz kolaylaşır.3- Takipçilerinizle iç içe olun

Başarılı olmak ve para kazanmak istiyorsanız takipçilerinizle birebir iletişim kurmalısınız. Yani kendi aranızda bir topluluk oluşturup onlarla yakın olmalısınız.

İçeriği üreten kişiyle YouTube izleyicisinin arasında, destek ve güvene dayanan normal bir ilişkiden daha derin, daha aktif, daha yakın bir ilişki vardır.

Takipçilerinizle yakınlık kurmak size karmaşık gelmemeli ya da zamanınızı almamalı. Bunun için şu basit adımları takip edebilirsiniz:

 • Etkileşimde bulunun—Eğer yeniyseniz aldığınız her yoruma yorum yapabilirsiniz. Ya da takipçinizin yaptığı yorumu beğenmeniz bile aranızda yakın bir ilişki kurmanızı sağlar.
 • Sorular sorun—İzleyicilerinizi sohbete davet edin. Videolarla ilgili neyi beğendiklerini ve diğer videolarda ne izlemek istediklerini yazmalarını isteyin.
 • Aktif bir kullanıcı olun—Diğer YouTuber’ların videolarını izleyip, beğenip ve videolarına yorum yaparak onlarla da yakınlık kurun. Bu şekilde başka takipçiler kazanabilir ve izleyicilerinize kendiniz hakkında daha çok şey göstermiş olursunuz.Adım #4 Sabırlı olun:

YouTube’da para kazanmak için içerik üretmek biraz da yatırım yapmaya benzer. Videoları yapmak için zaman ayırır, enerji harcarsınız ve büyük ihtimalle ilk yaptığınız videolar istediğiniz başarıyı yakalayamayacaktır.

Hatta, yaklaşık yirmi video yüklemeden YouTube sizi tanımayacaktır. Pek çok kişinin bu konuda başarısız olduğunu gördüm çünkü bununla uğraşmak istemediler. Hemen başarı elde etmek istediler ve YouTube’da para kazanmak için fedakarlıkta bulunmaları gereken şeyleri görünce vazgeçtiler.

Bu yazıdan bir şey öğrenmek istiyorsanız şimdi söyleyeceğime kulak verin:

Kanalınıza yatırım yapmaya istekli olmalısınız.

Kanalıma başladığımda her ay 500,000 ile 1 milyon izleyiciye ulaşmam için neredeyse 60 video yüklemem gerekti.

Sıfırdan başlıyorsanız en azından haftada bir video yayınlamaya özen gösterin. 30. videonuz yayınlana kadar kanalınızın büyüdüğünü hissetmeyebilirsiniz. Hiç önemli değil, burada önemli olan şey sabırlı olup bir sürü video yüklemektir.

Haftada bir video yüklerseniz yaklaşık 6 – 8 ay sonra para kazanmaya başlayabilirsiniz. Bu, her türlü iş için geçerlidir ve YouTube için de önemli bir kriterdir.

Yine de ben bir kerede 20 video yüklemenizi önermiyorum. Bu size bir şey kazandırmayacaktır.

Sistematik olarak video yükleyin ve videoların arasında bir süre geçtiğinden emin olun. Video yüklediğiniz her seferde işe yarayanları ve yaramayanları belirleyin. İzleyicilerle iletişime geçin ve neyi sevip neyi sevmediklerini öğrenin. Bu bilgiyi diğer videonuzu hazırlarken kullanın. Her seferinde bu şekilde ilerleyin. 30. videonuza geldiğinizde artık profesyonelleşmiş olacaksınız. İçeriğiniz hedefi tam on ikiden vuracak ve kanalınızda izleyici patlaması yaşayacaksınız.

İlk 6 ay içinde çok fazla para kazanmayı beklemeyin ama zaman ve enerji harcadığınızda, bu yazıdaki tavsiyelere uyduğunuzda ve sabırlı olursanız başarılı olacağınız gerçeğini de aklınızdan çıkarmayın.Adım #5 Başka pazarlama yöntemlerine başvurun:

Videolarınızı pazarlama konusunda sadece YouTube’a güvenmeyin. İçeriğiniz ne kadar çok kişiye ulaşırsa, ne kadar çok izlenirse, o kadar çok para kazanırsınız.

YouTube dışında videolarınızı daha fazla kişiye ulaştırmanın en iyi iki yolu mail ve sosyal medya hesaplarıdır.1- Mail listesi oluşturun

Mail listesi takipçilerinizle birebir iletişim kurmanızın en kolay yoludur.

Daha önce mail listesi olmayan bazı YouTuberlarla çalıştım, bu bana çok garip geliyor! Milyonlarca abonenizin olsa bile mail odaklı pazarlama size takipçilerinizle birebir ve doğrudan iletişim kurma fırsatı verecektir.

Takipçilerinizin mail adresini toplayabileceğiniz basit bir internet sayfasının reklamını yapmak için videolarınızı kullanın.

Mail listenize kaydolan insanlarla daha yakın biri ilişki kurmak iyi bir fikir olabilir. Onlarla oyun oynayabilir, e-kitap hediye edebilir ve mail listesindekilere özel videolar yayınlayabilirsiniz.

Takipçilerinizi mail listesine kaydolmaya ikna ettikten sonra yeni video yüklediğinizde onlara mail atın. Yeni içerik yayınladığınızdan haberi olmayan takipçilerinizi görmek sizi şaşırtabilir. Bu yüzden mail listesi oluşturmak YouTube’dan para kazanmak konusunda atacağınız en önemli adım olabilir.

Mutlaka okuyun: E-Mail Pazarlama Nedir? Nasıl Yapılır?


2- Sosyal medyada reklam yapmak

Sosyal medyayla haşır neşir olmak markanız için çok önemlidir. Kanalınız için Facebook, Twitter, LinkedIn, İnstagram ve takipçilerinizin takıldığı diğer mecralarda hesap açın. Yeni video yüklediğinizde buradan takipçilerinizi haberdar edin.

Gönderinize YouTube linki eklemeyi de unutmayın.

Mutlaka okuyun: Sosyal Medyada Reklam Nasıl Yapılır?


Adım #6 YouTube’da Arama Motoru Optimizasyonu:

YouTube’da başarılı olmak isteyen ama doğal arama optimizasyonu hakkında çok bilgisi olmayan pek çok kişiyle karşılaşıyoruz.

Video çekmeden önce içeriğinizi özetleyecek anahtar kelimeler ve cümleler seçmelisiniz.

Bu yazı için anahtar kelimelerimden biri “YouTube’dan nasıl para kazanılır?” dı. Bu cümlenin başlıkta, tanımda ve etiketlerde yer aldığını göreceksiniz.

YouTube Arama Motoru Optimizasyonu yapmak, ilk videonuzun izlenmesini ve daha sonraki videoların izleyicisinin artmasını sağlar.

Mutlaka okuyun: YouTube Algoritması Nasıl Çalışıyor?


1- Videolarınızı en iyi şekilde kurgulayın

Videolarınızı en iyi şekilde kurgulamak içeriğinizi izleyecek muhtemel takipçileri bulmanızı kolaylaştırır. Yapılacaklar listesine yazdığınız her şeyi yaptığınızdan emin olun:

 • İlgi çekici bir başlık yazın—Video başlıklarınız kısa (70 karakteri aşmayın), yaratıcı ve bilgilendirici olmalı. İzleyicilere içerik ile ilgili ipuçları verin. Ne izleyeceğini bilen takipçiler muhtemelen videoyu sonuna kadar izleyecektir.
 • Dikkat çekici küçük resimler ekleyin – Her videonuzla ilgili küçük resimler eklemek içeriğinizi daha profesyonel gösterir. Takipçilerinizin yarısından fazlası telefon kullandığı için kolaylıkla erişebilecekleri resimler ve yazılar seçin.
 • Videonuzun altına açıklamalar ekleyin — YouTube’un arama ve keşfetme sistemi video açıklamasına yazdığınız cümlelere bağlıdır. Birkaç cümleyle içeriğinizi özetlemeye çalışın. Google Trends burada işinize yarayabilecek cümleleri bulmanıza yardım edebilir.
 • Link ekleyin – Videonuzun altına yazacağınız açıklamada internet sitenizin, bloğunuzun, sosyal medya hesaplarınızın ya da kanaldan haber bülteninin linkini eklemeyi unutmayın.

Mutlaka okuyun: Youtube Seo Nedir? Nasıl Yapılır?


2- Google’ın Reklam Hizmetinden Yararlanın

Video çeken, zengin içerikler üreten ama reklama bir bütçe ayırmayan bir sürü kanal var.

Kanalınızın ya da markanızın YouTube’dan para kazanmanızı sağlamasını istiyorsanız doğru reklam stratejilerine yatırım yapmalısınız. Etkili bir reklam stratejisi kanalınızın hızla büyümesini ve takipçi kazanmanızı sağlar.

Google Ads ile YouTube izleyicilerine kanalınızın reklamını yapabilirsiniz. Böylece kanalınızı daha çok kişiye ulaştırabilir ve takipçi sayınızı artırabilirsiniz.

Yapmanız gereken şey YouTube kanalınızı Ads sayfanıza bağlamak, reklam hazırlamak, bütçenizi oluşturmak ve ulaşmak istediğiniz kitleyi belirlemektir. Videonuzun içine de reklamlar koyabilirsiniz, videoda ya da arama yapılan sayfadan çıkan reklamlar da oluşturabilirsiniz. Bu konuda daha fazla bilgi almak isterseniz, Ads aracılığıyla daha fazla takipçiye ulaşmak konusunda her şeyi öğrenebileceğiniz bir makale daha biliyorum.Adım #7 Youtube’dan Para Kazanma Yolları:

İster ek gelir elde edebileceğiniz bir mecra oluşturmak isteyin ister YouTube’u benimki gibi tam zamanlı işiniz haline getirin, yapabileceğiniz pek çok şey var.

Şimdiye kadar verdiğim altı tavsiye YouTube kanalınızı kurmakla ilgiliydi. Başarılı olmak ve YouTube’dan para kazanmak istiyorsanız bu adımları göz ardı etmemelisiniz.

Ancak takipçileriniz arttığında ve her ay yaklaşık 100.000 ile 1.000.000 arasında izlenme alıyorsanız büyük ihtimalle YouTube kanalınızdan para kazanmanın yollarını öğrenmek isteyeceksiniz.

Yedinci ve son adımda kanalınızdan para kazanmanızı sağlayacak farklı yollardan bahsedeceğim.

1- Marka ürünler satmak

Kanalınız büyüdükçe ve takipçi kazandıkça insanların markanızla ilgili ürünleri almaya meraklı olduğunu göreceksiniz.

Uzun yıllar ilişki koçluğu yaptım. Kendi kanalımı açmaımn sebebi de internetteki görünürlüğümü artırmaktı. Kanalım aracılığıyla sanal alemden ücretsiz tavsiyeler verebiliyorum, bu da takipçilerimin hem ilgisini çekiyor hem de benden daha fazlasını bekliyorlar.

Kendi internet sitemi açtığımda ,se takipçilerim alabilecekleri bir sürü ürünün olduğunu keşfetti. Bu ürünlerin yanı sıra  onlara online eğitim, indirilebilir içerik ve kurs seçeneklerini de sundum. Kurslar size inanılmaz bir kazanç sağlayabilir, hatta benim işim onlar sayesinde ayakta kalıyor.

YouTube bu tarz satışlar için muazzam bir fırsat. Örneğin, bir videomda takipçilerime iş hayatlarında maaşlarını yükseltmelerini sağlayacak üç mesajdan bahsetmiştim.  Başka bir videoda o üç mesajdan derinlemesine bahsettim ama videonun içine konuyla ilgili bir rehber olarak hazırladığım e-kitabımın linkini de eklemeyi unutmadım.

Bu şekilde içine reklam koymadığım videolarla takipçilerin ilgisini çekiyorum daha sonra da internet sitemde olan bilgiyi güncelleyip onlara satıyorum.

Elbette yazılı içerikten ve kurslardan başka şeyler de satabilirsiniz. YouTube girişimcileri için harika fırsatlar bulunuyor. Çıkartma, kıyafet, oyuncak, kırtasiye ürünler, kahve bardakları ya da başka ürünler markanızın görünürlüğünü arttırır ve YouTube’da para kazanmanızı sağlar.2- Kendi kitabınızı çıkarın

YouTube’dan para kazanmanın diğer bir muhteşem yolu da kendi kitabınızı yazıp onun reklamını yapmaktır.

YouTube kanalınıza abone olan kişiler yaptığınız işle ilgilendiğini belli etmiştir zaten. Bunun yanında sizle ilgili daha çok şey öğrenmeye de istekli olacaklardır.

YouTube’u eğlence (komik ya da bir şeyler yorumladığınız videolar) ya da bilgi vermek için (öğretici videolar, belli sektörlerle ilgili videolar, tarifler ya da ipuçları) kullanıyorsanız takipçilerinizin ilgi duyacağı bir kitap yazmanız çok yerinde bir karar olacaktır.

Bazen yapmanız gereken şey içeriğinizi farklı yollarla takipçilerinize ulaştırmaktır.

İster inanın ister inanmayın, kitap yazmak düşündüğünüzden daha kolay olabilir. İyi bir yazar değilseniz Bionluk, Fiverr, Upwork ya da ProBlogger gibi sitelerden serbest çalışan yazarlar bulabilir ve kitabınızı onlara yazdırabilirsiniz.

Öyle çok havalı bir yayınevine de ihtiyacınız yok. Kitabınızı online platformlarda ya da internet sitenizde kendiniz yayınlayabilirsiniz.

İnsanlara gönülden sevdikleri konular hakkında kitap yazmalarını tavsiye ederim. Bu şekilde satılan her kitaptan para kazanır ve markanızı da büyütmeye devam edersiniz.

Mutlaka okuyun: E-kitap Yazarak Para Kazanmak


3- Sponsorlu içerik üretin

Son dört yıldır Youtube kanalımdaki videolara sponsor olmak isteyen kurumlardan mailler alıyorum. Yakın zamanda bu sponsorluk tekliflerinden birini kabul etmeye karar verdim.

Bunu yaparken dikkatliydim çünkü benim markam bana özgüydü. Ancak sponsorluk şüphesiz kanalınızı büyütmenin ve para kazanmanın en iyi yollarından biridir. Ayrıca sponsorunuz olduğunda elde ettiğiniz gelirden YouTube’a pay vermek zorunda kalmazsınız.

Kanalınız büyüdükçe sponsorluk teklifleri almaya başlarsınız. Ama daha kimse teklifle kapınızı çalmadıysa influencer pazarlama ajanslarını kullanabilirsiniz. Bu tür platformlar küçük kanallar için uygun bir seçenektir. YouTube, Instagram ve diğer platformlarda onlar için içerik üretmelerini isteyen şirketleri araştırabilir ve onlarla iş birliği yapabilirsiniz.4- Satış ortaklığını düşünün

YouTube’da para kazanmanın kolay yollarından birisi de satış ortaklığıdır. Peki satış ortaklığı nasıl işler?

Diyelim ki YouTube’da yemek kanalı takip ediyorsunuz. Tavuk suyu çorbası için inanılmaz güzel tarifler veriyorlar. Malzemeleri bir tencereye koyup uzun uzun pişiriyorlar. Sonra şöyle bir cümle kuruyor yemeği pişiren kişi,” Bu tencere inanılmaz. Birkaç gün önce Amazon’dan almıştım, bu tarif için çok uygun bir tencere. Videonun altına linki ekledim. Bakmak isterseniz linke tıklayabilirsiniz. Pişman olmayacaksınız.”

İşte bu satış ortaklığıdır.

Satış ortaklığı YouTube’da kar elde etmenin inanılmaz bir yoludur. Hatta yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre bir video izledikten sonra videodaki ürünü alan insanların oranı %64’ü bulmuş. Bir ürünün reklamını yaparsınız ve videonun altına linki eklersiniz. Bu sayede yaptığınız her satıştan gelir elde edersiniz.

Satış ortaklığı kuracağınız pek çok program mevcut. Amazon Associates en ünlülerinden biridir ve çok yakında ülkemizde de aktif olması beklenmektedir. Bunun yanında pek çok başka şirketi de deneyebilirsiniz.

Kanalınız yeterince büyüdüğünde satış ortaklığı kavramın tanımını yeniden yapabilir ve gelir elde etmek yerine sırf reklam için kullanabilirsiniz. Kendi kanalım için yürüttüğüm bir satış ortaklığı programı bile var. İnsanlar kanalımın reklamını yapıyor ben de bunun karşılığında onlara para ödüyorum.

Öğretici, en iyileri seçtiğiniz, ürünleri yorumladığınız videolar çekiyorsanız ya da belli bir ürün hakkında içerik üretiyorsanız satış ortaklığına başvurabilirsiniz. Satış ortaklığı sayesinde,  neredeyse hiç çaba harcamadan her ay binlerce lira gelir elde edebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Satış Ortaklığı Nasıl Yapılır?


Sonuç

Markalarının reklamını yapmak ve daha fazla takipçiye ulaşmak için her geçen gün daha fazla insan YouTube’a yöneliyor. İçeriğinizi üretmek için varınızı yoğunuzu (ayrıca zaman ve çaba) ortaya koyarsanız elbette  YouTube’dan hatırı sayılır kazançlar elde edebilirsiniz.

YouTube sayesinde tutkularımı paylaşarak para kazanıyorum. Size kapsamlı bir rehber  hazırlamak istedim, böylece 2024 yılında YouTube’dan para kazanmaya başlayabilirsiniz.Yotube’dan Para Kazanma Sırları

Bilmeniz gereken ilk ve en önemli şey, ürettiğiniz videoların sevdiğiniz bir konu hakkında olmasıdır. Yani tutkuyla bağlı olmadığınız, sevmediğiniz bir konu hakkında videolar üretirseniz bir süre sonra motivasyonunuzu ve ilginizi kaybedersiniz.

Bir diğer konu yüklediğiniz iki video arasındaki süre. Yani ayda bir video mu yükleyeceksiniz yoksa haftada bir mi? Belki de günde 2 video yüklemek istiyorsunuzdur. Önemli olan video yükleme işini düzene sokmaktır. Yani belli bir stratejiniz olmalıdır bu konuda. Eğer siz düzenli olursanız insanların kanalınıza abone olma ihtimalleri daha yüksek olur. Kanalınıza abone olunması belli bir izleyici kitlenizin oluşması demektir. Bunu stadyumlardaki kombine bilet sahibi kişiler gibi düşünebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: YouTube’da Binlerce Takipçi Kazanmanın Yolları

Videolarınızın makul sürede olmasına, kaliteli olmasına özen gösterin. Eğer “tutorial” adı verilen bir şeyin nasıl yapıldığını gösteren videolar yüklemeyecekseniz, bu süre 6 dakikayı aşmamalıdır. Videonuzu “Bölüm 1, Bölüm 2…” gibi parçalara ayırsanız bile içeriğin çabucak tüketilebilmesi için süreyi kısa tutmanızda fayda var. Bir videonun çabucak tüketilebilmesi onun paylaşılma olasılığını artırır.

Örneğin 15 dakikalık komik bir videonun paylaşılma ihtimali düşüktür. Çünkü süre çok uzundur. Videolarınızın kısa olması gerektiğini belirttikten sonra başka hususlara değinmemiz gerekir. Videolarınızın konusu belli olmalı. İçerik ve video başlığı uyumlu olmalı. Etiketlemeyi, alt açıklamaları düzgün yapmalısınız. Videoların sesi net olmalı. Düzgün şekilde kurgulanmış olmalı. Bunlara baştan özen göstermek, size büyük fayda sağlayacaktır.İvme Kazanın

Video yükleyince işiniz bitmiyor. Yani birkaç kez pedal çevirmekle tüm yolu kat etmeniz mümkün değil. Videolarınızı, daha doğru ifadeyle video kanalınızı pazarlamanız gerekiyor. Bunu yapmanın en basit yollarından bazılarıysa videolarınıza yapılan yorumlara cevap vermek, başka videolara yorum yapmak, videolarınızı sosyal medyada paylaşmak gibi şeyler. Özetle, daha çok insanın sizin kanalınızdan haberdar olmasını sağlamalısınız.

Ayrıca bir Youtube Network’e ya da diğer bir ifadeyle oynatma listesine (playlist) katılarak da kanalınıza daha çok insan çekebilirsiniz. Buradaki temel amaç aynı tema hakkındaki videoları toplamak, daha çok trafiğe ulaşmak ve daha çok para kazanmaktır. Örneğin “Eski İstanbul görüntüleri” hakkında bir videonuz varsa bu videoyu İstanbul’un 100 yıl önceki halini gösteren bir playlist’e eklerseniz daha çok kişiye ulaşırsınız.

Ancak bu tür playlistlere girmek için bazen ücret ödemek gerekebilir. Ya da bazı gereksinimleri yerine getirmeniz istenebilir. Ancak playlist’e girmek her zaman gerekli olmayabilir. Öncelikli olarak kendi içeriğinizi üretmeli ve kendi başınıza para kazanmayı denemelisiniz. Kendi başınıza ivme yakalayınca Network denen sisteme gerek duymayabilirsiniz bile.

Özetleyecek olursak şayet iyi videolar üretmek istiyorsanız sevdiğiniz konuları seçin. Özel bir yeteneğinizi bulun ve bu tema üzerinden içerik üretin. Youtube üzerinden para kazanmaya başlamanın en iyi yolu budur!

Youtube, internetten para kazanmak isteyenler için harika bir ek gelir fırsatıdır. Bizden size tavsiye bu ek gelir fırsatını değerlendirmek için zaman kaybetmeyin. İyi şanslar!

Evde ek gelir arayanlar için ek iş fırsatlarını ve internetten para kazanma yollarını araştırmaya devam edeceğiz.Sıkça Sorulan Sorular

Youtube'dan Ne Kadar Para Kazanılır?

Youtube Türkiye'de kanalınızın içeriklerinize ve izleyicilerinize bağlı olarak 1000 izlenme başına ortalama 5-20 TL arasında para kazanabilirsiniz.

Youtube'dan Para Kazanmak İçin Kaç İzlenme ve Kaç Abone Gerekir?

1000 takipçiye ve 4000 saat izlenme oranına ulaştıktan sonra para kazanmaya başlayabilirsiniz.

2022'de Youtube 1 milyon izlenme kaç para kazandırır?

1000 - 5000 TL arasında bir kazanç elde edilmektedir.

İlginizi çekebilir

Youtube ile Para Kazanma Yazıları

YouTube’dan Ne Kadar Para Kazanabilirim?

Avatar

Yazar : iş kurmak

Yorumlar

Bir Yorum da Sen Bırak
 1. Öncelikle bilgiler oldukça net ve anlaşılır olmuş. Ben de kendi tecrübelerimi sizle paylaşmak istiyorum.

  1. youtube 1000 izlenmede şu kadar para kazanılır’ın tamamen şehir efsanesi olduğunu söyleyebilirim. ben de bir youtuberim, özgün yayıncılık yapıyorum ve bir videom 7000 ini geçti ve öyle bahsedildiği gibi dolarlar kazanmadım. belki yurtdışında izlenmeye para veriliyordur ancak ülkemizde durum böyle değil google’ın adsense üyeliği ile youtube’a iş ortağı olmuşsanız, tıpkı web sitelerindeki gibi reklamların görüntülenmesi (çok cüzzi) ve tıklanmasıyla gelir elde ediyorsunuz. tıklama başına 0,01-0,50 kr gibi (reklam verenlerin ve reklamın cinsine göre gelir değişiyor kesinlikle 1 tl olmuyor) oluyor. ülkemizdeki youtube izleyicileri reklam izlemeyi sevmedikleri için web tarayıcılarına reklam engelleyici eklentiler kuruyorlar. sonuç 0 a sıfır elde var sıfır. çoğu insan kazanamadığı için youtube yayıncılığını bırakıyor bu yüzden. youtube’da spam veya hile yapanlara gelince bunlar kazanıyorlar ama başları bir süre sonra telif hakları nedeniyle belaya giriyor yada şikayetler nedeniyle youtube tarafından kanalları kapatılıyor. ödeme eşiğini geçememişse kazandığı parayı alamıyor ve bir daha adsense hesabı almamak üzere banlanıyorlar.

  2. youtube iş ortaklığı için öyle beşle onla rakamları çarpın konusu hikayedir. kendim hiç abonem yokken, topu topu 3-5 videom varken ve bu videolarım 1000 izlemenin altındayken ve kanal totalde 10.000 az izlenmişken youtube iş ortaklığı için başvurum kabul edilmişti. malum hala iş ortaklığım sürüyor.

  3. youtube’un alogaritmasına kimse akıl sır veremez! bir kanalın popüler olması için hergün video yüklemesine gerek yok. youtube bile kendi açıklamalarında her gün 1 video yüklemeyin diyor. ancak belli bir planınız olsun diyor. haftada 1 video da yayınlayabilirsiniz diyor. Bir kişinin kanalının tutması sunduğu içeriğinin iyi olmasına ve biraz da şansa bağlı. Birkaç videonuz zamanla viral olabiliyor ve bu olumsuz bir durum değil çünkü bu sayede kanalınızdaki diğer videolarında keşfedilme ve izlenme olasılığı artıyor.( bir nevi amiral geminiz gibi oluyor.)

  Velhasılı Türkiye’de youtube’da profesyonel çalışanlar, kendi ekibini kuranlar, büyük kanallar dışında insanların iyi para kazanmaları çok kolay sayılmaz. Çünkü youtube’da kaliteli bir yayın hazırlamak ciddi anlamda emek ve zaman isteyen bir iş. Saygılar.

 2. Merhaba. Anlattıklarınız çok bilgilendirici oldu. Öncelikle bunun için teşekkürler. Şimdi bir youtube kanalım olsa ve içerisinde 10 tane video olsa ve her videom 10.000 izlenme olsa fakat ben hala adsense veya youtube ile işbirliği yapmamış olsam. Daha sonra işbirliği yapsam bu görüntülenmeler ileride bana gelir olarak döner mi ve youtube ön koşul olarak gördüğü 1000 abone sayısı ve 4000 izlenme sayısı kabul olmuş olur mu ?

  • Gelir elde etmeye reklamlarınız videolarda gösterilmeye başladığı anda başlarsınız. Bu sebeple eski video görüntülemelerinden kazanç elde etmeniz mümkün değildir.

 3. Kanalım 4000 saat izlenmeye ve 1000 aboneye ulaştıktan sonra mı para kazanmayı açmak mümkün? Yoksa videoları yayınlamadan önce de aktifleştirebilir miyim?

 4. Anlattıklarınız çok çekici ve eğitim verici çok tşkr. Bir sorum olacak başkasının paylaştığı videoları video indirme programlarından indirip yayımlarsam para kazanabilir miyim acaba?

  • Başkasının videolarını indirip yayınlamanız yasal olmamakla birlikte, bundan para kazanmanız olası değildir. Videolarda bulunan müzikleri seçerken dahi telif hakkı bulunmayan müziklerden seçmelisiniz. Aski halde videolardaki ses kısıtlanıp para kazanmanız engellenecektir. Şu adresten telif hakkı bulunmayan müziklere ulaşabilirsiniz: https://www.yeniisfikirleri.net/telif-hakki-olmayan-muzikler/

 5. Merhabalar. Öncelikle bu yazı için size ne kadar teşekkür etsem az. Ben de çok düşündüm youtube da ne yapabilirim diye ve sonunda bu yazıyı okuduktan sonra hikaye ve masallar anllattığım bir kanal açtım. şuan 25.000 abonem olan kanalım Yaşam tadında kısa hikayeler (https://www.youtube.com/c/YaşamTadındaHikayeler/videos) ve Masallar seslendirdiğim ve şimdilik 3000 abone kazandığım Baba Masalları (https://www.youtube.com/c/BabaMasalları/videos) kurdum ve şimdilik aylık yaklaşık 1000tl kadar kazanıyorum tabi bu kazancım daha artabilirdi fakat malesef ilk başlarda hikaye kanalımda yaptığım bazı küçük hatalar ilerlememi ve para kazanmamı etkiledi.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir