Müzikten Tatile, Kahveden Eğlenceye Sizi Şaşırtacak Yeni İş Fikirleri

İş Fikri 1: Ses İle Kontrol Edilen MIDI*

Ableton, Logic ya da ProTools gibi programlar kullandıysanız, bu programların kullanımının ne kadar zor olabileceğini biliyorsunuzdur. Çok fazla özelliğe sahip olan bu tür uygulamalar, ortalama bir kullanıcı için zorlayıcı olabilir. Yeterli eğitim olmadan kafanızdaki şarkıyı alıp yazılım aracılığı ile baştan yaratmak çok sıkıntılı bir süreç olabilir.Dubler ise bu sıkıntıyı ortadan kaldırmayı amaçlıyor. Dubler sizi karmaşık dijital ses istasyonlarının arayüzlerini öğrenmeye zorlamak yerine, doğal ve içgüdüsel bir şekilde, kendi sesinizle müzik yapmanızı sağlıyor. Dubler ağızla çıkarılan sesleri analiz ederek sadece beatbox yaparak ya da mikrofona konuşarak kendi şarkınızı yapabiliyorsunuz.

 

İş Fikri 2: Tam Otomatik Peynir Yapma Makinesi

İyi bir peynir bulmak oldukça zorlu bir iştir. Kendi başımıza peynir yapmamız da kolay olmadığından, büyük firmaların kötü peynirlerini yemek zorunda kalıyoruz. Piyasadaki kolay ulaşılabilen kaliteli seçenekler ise oldukça pahalı.Bu dertten muzdarip olanların sıkıntılarını gidermek için ise Formaggio geliştirildi. Tezgah üzerinde kullanılabilen bu makine, peynir yapma sürecini tam otomatik bir şekilde gerçekleştiriyor ve size evde yapılan taze peyniri, market fiyatının oldukça altında bir fiyata mâl ediyor. Kendi fiyatı biraz yüksek olsa da, eğer peynir tüketiminiz çoksa, makinenin kendini amorti etmesi çok da uzun sürmeyecektir.

 

İş Fikri 3: Hızlı Şişirme Çantası

Bir şeyleri şişirmek, yapabileceğiniz en sıkıcı işlerden biri olabilir. İster balon, ister şişme yatak ya da deniz yatağı olsun, bu işi yapmak gerçek anlamda ciğerinizi soldurur.Fluxbag ise bu işlemi daha az sinir bozucu hale getirmeyi amaçlıyor. Fikir oldukça basit. Çantayı sadece tek bir nefes vererek şişiriyorsunuz ve ağzını kapatıyorsunuz. Bernouli Prensibi sayesinde, tek bir nefes çantayı şişirmeye yetiyor. Sonrasında ise tek yapmanız gereken, çantanın tıpasını açıp şişirmek istediğiniz şeyin sibobuna takmak ve çantayı sıkarak şişirmek. El pompasında çok daha hızlı olan bu yöntem, daha az enerji harcamanızı da sağlıyor.

 

İş Fikri 4: Zihin İle Kontrol Edilen Drone

Zihin ile kontrol edilen cihazlar uzun süredir varlıklarını sürdürse de, beyin dalgaları ile kullanılan arayüzler genelde tutarsız ve dengesiz hareket ettiğinden, çok sık karşımıza çıkmıyorlar. Öte yandan, son yıllarda bu teknoloji uzun bir yol kat etti ve belli ki şimdi bir droneu kontrol etmeye yetecek kadar güvenilir hale geldi.EEG bantları ile birlikte gelen Udrone adlı bu insansız hava aracı, beyin dalgalarınızı okuyarak çalışıyor. Yani tek yapmanız gereken, konsantre olup dronun ne yapmasını istediğinizi düşünmek ve keyfini çıkarmak. Bu konuda henüz kesin kanıtlar görmemiş olsak da, eğer iddia edildiği gibi çalışırsa, birçok insanın sahip olmak isteyeceği bir teknoloji olacaktır.

 

İş Fikri 5: Taşınabilir Elektronik Saksafon

Kulaklığınıza bağlayıp kimseyi rahatsız etmeden gümbür gümbür davul çalabildiğiniz elektronik baterileri biliyorsunuzdur. Travel Sax de tam olarak aynı fikrin bir saksafona uygulanması ile ortaya çıktı.Travel Sax temelde kolayca taşınabilen elektronik bir saksafon ve normal bir saksafon ile aynı notalara sahip, fakat hiç ses çıkarmıyor. Bunun yerine Travel Sax kulaklığınıza ses sinyalleri yolluyor. Yani istediğiniz her yerde, çevrenizdeki insanları rahatsız etmeden, rahatça çalışabilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir

Hayata Geçmeyi Bekleyen İş Fikirleri
Yeni İş Fikirleri
Refik Lutfi ÖZSÜLLÜ

Yazar : Refik Lutfi ÖZSÜLLÜ

ODTÜ'den mezun olmadan önce yıllarca TRT Haber gibi birçok platformda editörlük yapan teknoloji aşığı biri. İnovasyonları, girişim fikirlerini ve tüm dünyadan yenilikleri sizler için araştırıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir