Otomat işinin avantajları ve dezavantajları

Otomatlarda içecekler, şekerler, tuzlu atıştırmalıklar veya oyuncaklar gibi ürünler tek tek satılır. Otomat işinde yapılması gereken makineleri stoklamak ve paraları toplamaktır. Bununla birlikte diğer işler gibi otomat işinin de avantajları ve dezavantajları vardır.

 

İstikrarlı gelir

Bazı işlerin kara geçmesi yıllar sürerken otomat işinde birkaç ay içinde kara geçebilirsiniz. Yerleri seçtikten ve rotanızı belirledikten sonra istikrarlı bir biçimde gelir elde etmeye başlarsınız. Ancak ne kadar kazanacağınız makine sayısına bağlıdır.

 

İdare etmek kolaydır

Otomat işini idare etmek kolaydır. Ürünlerinizi almak için gıda toptancılarının yerini tespit edin. Satış otomatı sahiplerinin birçoğu ihtiyaç duydukları zaman ürünleri alır ve otomatlara dağıtır. Toptancı işini çözdükten sonra otomatları ne sıklıkla ziyaret edeceğinize karar verin. Umarız ki ürünleriniz hızlı bir şekilde satılır ve haftada bir veya iki kere stok yaparsınız. Gıdaların taze olması ve biten ürünlerin yerine yenilerinin konması önemlidir.

 

Maliyet

Otomat işinin hem avantajları hem dezavantajları vardır. Otomatlar pahalıdır ancak otomat işine başlamak fiziki bir dükkan açmaktan daha ekonomiktir. Mekanik satış otomatları birkaç bin dolardır. Toptan almazsanız büyük olan elektronik makineler daha da pahalı olacaktır. On mekanik makineyle başlayacaksanız makine ve ürünler için yapacağınız başlangıç masrafları 20,000 dolar ve 30,000 dolar arasında olacaktır. Sakız veya şeker makineleri daha ucuzdur. Ancak ciddi bir gelir etmek istiyorsanız bu makinelerden düzinelerce ve hatta yüzlerce almanız gerekebilir.

 

İyi yerler bulmak

Otomat işinin dezavantajlarından biri doğru yeri bulmanın zor olmasıdır. Yaya trafiğinin az olduğu dükkanlara koyarsanız bu kazancınıza negatif etki yapar. Pahalı olsa bile profesyonel bir yer bulucu ile anlaşabilirsiniz. Yer bulucuyla çalışmanın nedenlerinden biri bazı dükkanların kardan yüzde istemesidir. Deneyimli yer bulucular en iyi anlaşmayı yapmak için pazarlık yapar.

 

Tamirat

Genellikle daha fazla kazanç sağlayan büyük elektronik otomatların bir sürü parçası vardır. Bir sürü makineniz varsa tamiratlar da epey masraflı olacaktır. Bu da kazancınızı belli oranda azaltacaktır. Uzun vaadede tamir işlerinin nasıl yapılacağını öğrenmeniz size avantaj sağlayabilir.

 

Hırsızlık

Otomat makinalarıyla ilgili bir diğer problem de hırsızlıktır. Hırsızlar bir şekilde bedava ürün almanın yolunu bulurlar. Bazıları makine bobininden şeker veya cips almak için askı kullanır. Bazıları da kendi sahte jetonlarını veya madeni paralarını yaparlar. Gerçek ve sahte madeni parayı ayırt edemeyen mekanik makinelerde bu durum ciddi problemlere neden olur.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir