Akıllı Bisiklet: Vanhawks Valour

Vanhawks Valour, tehlike yaklaştığında sürücüleri uyarmak gibi akıllı özelliklere sahip hafif karbon fiber bir bisiklettir.

Son yıllarda bisikletlere uygulanan akıllı teknolojiler sayesinde bisikletin evrim süreci hız kazandı. Kanada firması Vanhawks’ın yarattığı Valour de bu akıllı özelliklerle dikkat çekiyor.

Bağış platformu Kickstarter’da destek arayan geleceğin bisikleti projesi akıllı cihazınızla etkileşime geçerek yolculuğunuzu interaktif hale getiriyor. Güvenlik sensörleri ve titreşimli gidon sürücünün hareketlerini izliyor, mesafeyi, zamanı ve hızı detaylandırıyor ve aynı zamanda sürücüler için en uygun rotayı belirliyor. Sürücüler gidilecek güzergahı giriyor ve gidilecek yere en uygun rota bilgileri gidonda yer alan led ışık sistemi ile sürücülere bildiriliyor. Yani sürücülerin telefonlarına bakmasına gerek kalmıyor. Bisikletin arkasındaki sensörler başka araçlar yaklaştığında titreşimler aracılığıyla sürücüyü uyarıyor.

GPS modülü konum tabanlı özellikler sunuyor. Bisiklet çukurları ve kör noktaları saptıyor ve uyarı yaparak kulanıcısına güvenli bir yolculuk olanağı sağlıyor. Aynı zamanda tümsekleri de algılayan bisiklet daha engebesiz güzergahlar hakkında bilgi veriyor. Bisiklet çalınırsa GPS bağlantısı sayesinde bisikleti kolaylıkla bulabiliyorsunuz. Bisiklet sahibi telefonu aracılığıyla bisikletin nerede olduğunu görebiliyor ve diğer Valour sahiplerine bunu rapor olarak gönderiyor. Diğer Valour sahipleri de bisikletin bulunduğu yerin yakınına geldiğinde çalınan bisiklet sahibine uyarı gönderiyor. Bu akıllı bisiklet hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz:

Siz değerli okuyucularımız için tüm dünyadan en akıllı ürünleri ve benzersiz girişimcilik projelerini araştırmaya devam edeceğiz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir