Her Girişimcinin Bilmesi Gereken 70 Adet Reklam ve Pazarlama Tekniği

Pazarlama alanında karşılaşılabilecek en büyük sorunlardan bir tanesi de başarılı olmak için ne yapmak gerektiğini anlayabilmektir. Pazarlamacıların başarısızlıkları başarılarından daha ağır basar. Yani, sadece bir taktik denerseniz bir arpa boyu kadar bile yol kat edemezsiniz. Bu nedenle içinde birkaç farklı kampanyanın bulunduğu bir pazarlama planı hazırlamamız gerekir. Bu kampanyalar kitle iletişim araçları aracılığıyla şirketinizin yaymak istediği mesajı, ürün ve hizmetlerinizi ilgili kişilere ulaştırır.

 

Kitle İletişim Araçları ve Pazarlama Teknikleri Arasındaki Fark

Bu yazıda kullanabileceğiniz 75 pazarlama tekniği ve bunları stratejik olarak nasıl kullanacağınız ile ilgili fikirler edineceksiniz. Aslında bu yazıda okuyacağınız şeyler iletişim araçlarından oluşuyor ancak bunları da pazarlamanızın bir parçası olarak stratejik bir şekilde kullanabilirsiniz.,

Pazarlamacılar ve iş insanları büyük ihtimalle aşağıdaki listeyi pazarlama “teknikleri”, “yöntemleri” ya da basitçe “pazarlama” olarak tanımlayacak ama ben kitle pazarlama yöntemleri demeyi tercih ediyorum. “Kitle iletişim” kelimesini mesajınızı hedef kitlenize ulaştırabileceğiniz platform anlamında kullanıyorum. Network gibi şeyler kulağa taktik gibi gelebilir ancak ben onları kitle iletişim aracı olarak görüyorum çünkü taktik kelimesini mesajımı iletme biçimimdeki farklılıklar olarak tanımlıyorum. Diyelim ki, networking olarak adlandırılabilecek potansiyel müşterilerin bir araya geldiği bir toplantıya katıldım ancak oraya gittiğimde kullanacağım taktik üzerinde bu kitleyi harekete geçirecek mesajın yazdığı bir kartvizitimin olması ve toplantıdan sonra bu kartın üzerinde yazan mesajla aynı doğrultuda bir konuşma yapmak olacaktır.

Bu örnek bize şunu gösteriyor; kitle iletişim araçları/ taktikler dikkat çekmek, ilgi uyandırmak, istek oluşturmak, potansiyel müşterileri ikna etmek ve onların eyleme geçmesini sağlamak için hazırlanan pazarlama stratejilerinin bir parçası olarak bir arada kullanılabilir.

75 pazarlama aracından bahsetmeden önce sizlere bu listeyi nasıl kullandığımı anlatayım. Pazarlama planı hazırlarken kullanacağım medya iletişim araçlarını ve taktikleri seçerken hedeflere, beklentilere ve müşterimin bütçesine bakıyorum ve daha sonra bunları onların ihtiyaçlarına uyan iletişim araçları ve taktikler üzerinde çalışıyorum. Bu süreçte medya araçlarını birkaç kritere göre sıralamanın önemli bir adım olduğunu keşfettim. Bunu yapmak mevcut ihtiyaçlarınıza uyan medya araçlarını ve taktikleri seçmeyi kolaylaştırıyor.

Özetlemek gerekirse, “Kitle İletişim aracı” kelimesini mesajınızı ileteceğiniz platform olarak tanımlarken “taktikleri” mesajınızı iletme biçimi olarak tanımlıyorum.

Kitle İletişim Aracı= Yer/ Nerede

Taktik= Yöntem/ Nasıl

 

Kitle İletişim Aracı ve Taktikleri Seçmenin Yolları

Kitle iletişim araçlarına odaklanmadan önce birkaç şeyi bilmemiz gerekiyor:

 1. Hedef sektör neresi?
 2. Şirketimiz, ürünlerimiz ya da hizmetlerimiz bu hedef sektörle uyuşuyor mu?
 3. Bu aracın kullanma sıklığı nedir ya da kullanıcı tabanı kimdir?
 4. Reklamın maliyeti toplam ne kadardır? (Her kullanıcının maliyeti ne kadardır?)
 5. Hedef sektörün ilgisini ne çeker?
 6. Reklamın etkili olup olmadığı nasıl takip edilecek ve nasıl ölçülecek?
 7. Kullanılan kitle iletişim araçları diğer reklamcılar için ne kadar etkili? Bir sonuç elde ediyorlar mı?
 8. Sonuçları ne zaman elde ederiz? Yatırımımızdan ne zaman getiri elde ederiz?
 9. Bunun uygulanması ne kadar zaman alır?
 10. Bu kitle iletişim aracını kullanmak için ne kadar beceri ve bilgiye ihtiyacımız var?Seçtiğimiz her kitle iletişim aracı için yukarıdaki 10 sorunun her birine cevap verebilmeliyiz. Ama ben kitle iletişim aracı belirleme, pazarlama kampanyaları ve planları hazırlamanın kısa bir yolunu buldum.Aşağıda sıraladığım 75 kitle iletişim aracı ve pazarlama taktiğinin her biri için kısa açıklamalar okuyacaksınız ve bu liste size şu konularda ipuçları verecek:Seçtiğimiz her kitle iletişim aracı için yukarıdaki 10 sorunun her birine cevap verebilmeliyiz. Ama ben kitle iletişim aracı belirleme, pazarlama kampanyaları ve planları hazırlamanın kısa bir yolunu buldum.Aşağıda sıraladığım 75 kitle iletişim aracı ve pazarlama taktiğinin her biri için kısa açıklamalar okuyacaksınız ve bu liste size şu konularda ipuçları verecek:
  1. Kitle iletişim aracını kullanmak ne kadar sürecek
  2. Kar elde etmeye ne zaman başlayacaksınız
  3. Bu aracın kaç tane müşteri kazanmanızı sağlayacak
  4. Aracın maliyeti ne olacak
  5. Gerekli beceri ve bilgi birikimi. Ayrıca ben bu listeye gerektiği yerlerde örnek taktikler de ekledim.

Pazarlamanın ne olduğunu anlatabilmek için “kitle iletişim araçlarını” birincil ve ikincil kitle iletişim araçları olarak iki kategoriye ayırdım. Birincil kitle iletişim araçlarını kullanarak doğrudan satış girişiminde bulunabilir ya da müşteri kazanabilirsiniz. İkincil kitle iletişim araçlarını kullanarak da potansiyel müştrilerinizin kalbini çalabilirsiniz. İkincil kitle iletişim araçlarına webinar, seminer, otomatik cevaplanan mailler ve haber bültenleri, özel davetler ve benzeri şeyleri örnek olarak verebiliriz.

Birincil kitle iletişim araçlarının amacı ya doğrudan satış yapmak ya da potansiyel müşterilerin iletişim bilgilerini toplamaktır. İkincil kitle iletişim araçlarıysa potansiyel müşterilerin kalbini çalmak için gerekli eğitim ve bilgiyi sağlar.

Birincil kitle iletişim araçları potansiyel müşteriyle kurulan ilk iletişimdir. İkincil kitle iletişim araçlarıyla sahip olduğunuz müşterilerinizle kurduğunuz her türlü iletişim şeklidir.

Reklam yaparken hangi kitle iletişim aracını kullanmanız gerektiğini iyice belirlemelisiniz. Bazı kitle iletişim araçları uygun fiyatlı ve oldukça etkilidir anca bunlar ikincil kategorisine girer ve etkili olması için birincil kitle iletişim araçlarına büyük miktarda yatırım yapmanız gerekir. Bunu unutmayın.

 

 

1.Affiliate( satış ortaklığı):

Pek çok küçük işletmenin kullanabileceği harika araçlardır.

Affiliate pazarlama, aslında şirketler tarafından görevlendirilmiş satış temsilcileridir. Bir ürün sattıklarında komisyon alırlar.

Aldıkları komisyon da satılan ürünün maliyetine göre değişiklik gösterir.

Affiliate ağı kurabilmek beceri ve zaman ister çünkü sizin ürününüzü kendi müşterilerine satmaktan yararlanacak kişileri bulmanız gerekir.

Affiliate ağı kurarken yapacağınız en büyük yatırım zaman olacaktır ancak aynı zamanda satış ortaklarınızın kullanması için bir kısmı oldukça sofistike olması gereken bir pazarlama teminatı oluşturmanız da gerekecektir.

 

2.Makaleler (Yayınlanmış):

Makaleleri yazıp pazarlamak kitaplardan daha kolaydır ama bunu yapabilmek için gerekli beceri ve bilgi birikiminizin olması gerekir ve aynı zamanda da gazeteciler ve editörlerle bağlantı kuracak kadar fazla zamanının olmalı.

Düzenli olduğu müddetçe önemli büyüklükte müşteri kitlesine ulaşmanızı sağlarlar ama sattığınız ürüne bağlı olarak getiri elde etmeniz  1 – 4 ay arasında değişiklik gösterir.

 

3.Banner Reklamlar:

Banner reklamlar ürünleriniz ve hizmetleriniz konusunda farkındalık yaratmak ve marka oluşturmak için kullanabileceğiniz güzel bir yoldur.

Ayrıca doğrudan pazarlama stratejinizin bir parçası da olabilirler.

Banner reklamlar genellikle müşteri kazandırma konusunda çok etkili değildir ama küçük miktarda da olsa potansiyel müşteriler elde etmenizi sağlar.

Banner reklamların en yeni şekli yeniden hedeflenmiş reklamlardır.

Bu reklamlar şöyle işler: Bir müşteri internet sitenizi ziyaret eder ve internet siteniz onların arama hafızasına birkaç kod yerleştirir. Bu kişi internet sitenizden çıktığında ve yeniden hedeflenmiş ağ kullanan sitelere girdiğinde reklamınız o sitelerde de görünür.

Şirketinizin, ürünlerinizin ve hizmetlerinizin yarattığı etki de böylece daha görünür hale gelir. Hatta reklamınız onların ziyaret ettiği her internet sitesinde görünür.

 

4.Blog/ Blogging/ İçerik Pazarlaması:

Bloglar birincil ve ikincil kitle iletişim araçlarıdır.

Blog açmak zor bir iş değildir ancak uzun vadeli üzerinde emek harcamınız gerekir çünkü bloglar içerik pazarlaması programı yürütmeniz için ihtiyacınız olan birincil kitle iletişim araçlarıdır.

Blog açmak için çok büyük bir sermayeye ihtiyacınız yoktur ama bu işe zamanınızı vermeniz gerekir.

Ayrıca blogu pazarlama aracı olarak kullandığınız zaman sürekli içerik akışı sağlamanız için de gerekli becerilere sahip olmalısınız.

Eğer üzerinde yeterince çalışılırsa bloglar, çok sayıda anahtar kelime arasından arama yapan potansiyel müşterilerin ilgisini çekmede oldukça etkili olabilir.

Mutlaka okuyun: İçerik Pazarlaması Nedir? Örnekleri Nelerdir?

5.Kitaplar / Yazarlık:

Yazar olmak büyük ihtimalle en güçlü pazarlama araçlarından biridir.

Büyük ihtimalle diyorum çünkü kitabın kendisini pazarlamak sadece zor olmakla kalmaz aynı zamanda da tüketicinin zihninde ne kadar otorite ve uzmanlık geliştirdiğinizi de ölçecektir.

Eğer kitabı kimse okumasa zaman kaybıdır.

Kitabın önemli bir yayın evinden çıkması başarı anlamına gelmez.

Yazar olmak eserinizi pazarlayabildiğiniz ve satabildiğiniz anlamına gelir

Bu aşılamayacak bir engelmiş gibi görünse de kitlelerin dikkatini çekmenin sırlarını öğrenmiş yazarlar bu konuda sınır tanımaz.

İmparatorluklar kitapların üzerinde yükselmiştir.

Bir kitabı yazmak, düzeltmek, yayınlamak ve pazarlamak için ihtiyaç duyulan süreyi kısaltmanın birçok yolu vardır ancak bu işe harcanması gereken zaman önemlidir ve bir getiri elde edilecekse bu kitap teklifinin bir yayıncı tarafından kabul edilmesinden sonraki 12 ile 18 ay arasında gerçekleşir.

Ancak kitabınızı Amazon gibi mecralarda yayınlamaya karar verirseniz tüketiciler kitabınızı kendi başlarına bulabilir ancak büyük oranda satış yapabilmek için kitabın pazarlamasını kendiniz yapmanız gerekir.

 

6.Broşürler ve Elektronik Broşürler:

Broşürler ve elektronik broşürler birisi sizden onlara bir materyal göndermenizi istediğinde göndereceğiniz hazırda bekleyen pazarlama materyalleridir.

Pek çok şirket broşür basmak yerine elektronik broşürleri kullanmayı tercih ediyor çünkü broşürler çok etkili olmuyor ve bunların basma maliyeti de oldukça yüksek.

Broşürleri pazarlama aracı olarak en etkili fuarlarda kullanabilirsiniz.

Yine de mesajınızı, değerlerinizi ve şirket ve ürün vizyonunuzu destekleyecek bir şey istediğinizde broşürler yardımınıza yetişir.

7.Duyuru Panoları:

Duyuru panoları pek çok pazarlama kitabında yer alır ama çok fazla karşılaşılmaz.

Starbucks’ın her şubesinde bir duyuru panosu bulunur ama izin verdikleri tek reklam tiyatro ya da gösteri ve bazen de gitar veya piyano derslerinin ilanıdır.

İnternete baktığınızda ise başlı başına bu görevi gören Craiglist vardır.

Yaptığınız işe ve sunduğunuz teklife göre karşılaştığınız sonuçlar da farklılık gösterecektir. Daha kullanmadan etkili olup olmadığını kesin olarak söyleyemezsiniz.

Duyuru panosu bulduğunuz yerde reklam verme fırsatını kaçırmayın.

 

8.Kartvizitler:

Kartvizitler, hem ucuz hem de etkili birincil kitle iletişim araçlarıdır.

Ama ne yazık ki pek çok iş insanının kartviziti sadece toz tutmaya yarıyor.

Kartvizitlerin etkili olup olmadığı ne için kullanıldığına bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Her kartvizit, birisine iletişim bilgilerinizi kolaylıkla verebilmeniz için tasarlanmıştır. Bazı kartların arkası boştur, böylece arkasına not alabilirsiniz. Bazılarında ise logolar ve dört renkli baskı tekniği kullanır. Ayrıca üzerinde takvim olan kartvizitler de vardır ve bunları daha çok sigorta şirketleri tercih eder.

Bazı insanlar kocaman bastırır, bazıları küçücük ve hatta değişik şekillerde bile bastırılabilir. Bunların yanı sıra yapabileceğiniz en iyi şey kartın arkasına yazabileceğiniz, belli bir kesime hitap eden belli bir mesaj belirlemek ve internet sitenizin linkini eklemek olacaktır.

 

9.İnternet Siteleri:

İnternet siteleri her işletmenin olmazsa olmazı haline geldi.

Hem birincil hem de ikincil kitle iletişim aracı olarak kullanılabilirler.

İnternet sitelerini yapmak uzun sürer ve hemen sonuç alamazsınız çünkü Google gibi arama motorlarında ilk sıralarda çıkmak için çok fazla içeriğie ve diğer internet sitelerinden gelecek bağlantılara ihtiyacınız olacaktır.

Bu da internet sitelerinin maliyetini artırır.

Şirket sahiplerinin yaptığı en büyük hata internet sitelerini olabildiğince ucuza satın almak ve internet sitelerinin müşterileri hemen kapılarına getireceği inancına kapılmaktır.

Diğer pazarlama araçlarında olduğu gibi internet sitelerine de emek harcamalısınız. Ve bir internet sitesini yönetmek gerçekten uzmanlık istemektedir.

10.Kataloglar:

Bazı işletmeler katalogdan satış yapar.

Bir başka deyişle, onların satış yaptığı bir mağazası yoktur. Mağazaya harcayacakları parayı kataloglarını oluşturma ve onu pazarlamaya harcarlar.

Bu kataloglar, evlere ya da işletmelere gönderilmiş mailler olabilir ya da günümüzde katalog modelinin en yaygın versiyonu olan e- ticaret sitesi olabilir.

Katalogdan satış yapan işletmeleri yönetmek zordur; imkansız değildir ama oldukça zordur.

Kataloglar genellikle kitle iletişim aracı olarak düşünülür ama bunlar daha çok bir iş modelidir.

Eğer perakendeyle satılabilecek bir ya da iki ürün satıyorsanız kataloglara ya da e- ticaret şirketlerine başvurmanız gerekebilir. Onlara kataloglarında yer almak istediğinizi söyleyebilirsiniz ya da ürünlerinizi depolarında saklamayı teklif edebilirsiniz.

Bu uzun ve masraflı bir yoldur bu nedenle yatırım yapmak ve karşılığını almanız uzun süreceği için maliyet de oldukça yükselir.

 

11.Seri İlanlar:

Gazete ve dergilerdeki seri ilanlar, hem yayınlanması hem de etkisi bakımından oldukça hızlı olan birincil kitle iletişim araçlarıdır.

Potansiyel müşterilerinizin kalbini kısa sürede çalabilir ve onların alışveriş yapmasını sağlayabilirsiniz. Bunu yapmak çok da maliyetli değildir ancak etkili olan bir seri ilan oluşturmak beceri gerektirir.

Seri ilanı en iyi, mesajınızı başlık şeklinde yazarak test edebilirsiniz.

Seri ilana dönüştürebileceğiniz bir başlık bulursanız bunu tüm pazarlama stratejilerinizde kullanmalısınız.

 

12.Kulüpler ve Dernek Üyelikleri:

Kulüp ve Dernek üyelikleriyle pazarlama taktiklerinizi insanlara daha iyi ulaştırabilirsiniz.

Örneğin, bu amaçla insanlara dağıtacağınız özel kartvizitler bastırabilirsiniz.

Bu kartvizitte insanları internet sitenizi ziyaret etmeye teşvik edecek etkili bir mesaj yer almalı.

Bu sayfada da sadece onlar için özel fırsatlar yer almalı. Bu teknik hem insanlarla bir araya gelmenizi hem de zaman kazanmanızı sağlar.

Ayrıca yiyecek ve içeceklere sponsor bulmak gibi başka taktikler de deneyebilirsiniz ama hepsi, bu kitle iletişim aracını en iyi şekilde nasıl kullanacağınızı belirleyebilmek her grubun niteliğine bağlı olacaktır.

 

13.Yüz Yüze Satış:

Rehberden rastgele birilerini arayarak satış yapmak ya da kapı kapı dolaşmak eski yıllara oranla etkisini oldukça yitirmiş durumda.

Çünlü işletmelere odaklanırsanız ya dükkanların kapılarını kilitli bulursunuz ya da içeri girmeniz için bir karta ya da koda ihtiyacınızın olduğu ve hiçbir kimsenin ortada görünmediği resepsi yonlarla karşılaşırsınız.

Evlere gelecek olursak, insanlar sadece broşür dağıtan kişilere tepki veriyor, başka kimselere pek itibar etmiyor. İnsanlar yine de deniyor ama bu pek işe yaramıyor ve maliyeti de oldukça yüksek.

Mutlaka okuyun: Telefonda Soğuk Satış Nasıl Yapılır?

 

14.Toplumun Katılımı:

Toplumun bir parçası olarak katılım göstermek istiyorsanız siz de bir derneğe ya da sivil toplum örgütüne üye olabilirsiniz.

Bu şekilde insanların bir adım önünde olursunuz ama genellikle herkese hitap edersiniz.

Burada bir başarı elde etmek ve fark yaratmak için en az 5- 10 yıl aktif olarak görev yapmalısınız.

Burada kullanabileceğiniz bir tatktik yoktur çünkü burası pazarlama taktiklerinin takdir edildiği bir forum değildir. Bu katılımın amacı aktif olmak, başkalarıyla iletişim kurmak ve size yardımcı olabilecek ve sizi onlarla tanıştırabilecek kişilerle tanıştırabilecek insanlarla tanışmaktır.

 

15.Yarışmalar ve Çekilişler:

Yarışmalar ve çekilişler ikinci kitle iletişim araçlarıdır ama etkili pazarlama kampanyalarında birincil olarak kullanabilirsiniz.

Çoğu işletme bunu kullanmadığından kendi işletmeniz için standart bir kampanyadan daha fazla dikkat çekecektir.

Pahalı olduğu ve yatırımdan getiri elde etmek uzun sürdüğü için genellikle marka ve farkındalık oluşturmak için kullanılır.

Küçük işletmeler yarışma ve çekilişleri genellikle fuarlarda kullanır.

 

16.Kurslar:

Bir kursu hazırlamak ve bundan getiri elde etmek biraz uzun sürebilir. Ancak bulunduğunuz sektörde uzman olarak görülmek istiyorsanız müşterilerinize ücretsiz ya da cüzi bir ücret karşılığı eğitim verebilirsiniz.

 

17.Gösteriler:

Gösteriler, ikincil kitle iletişim araçlarının bir başka türüdür.

Hangi şekilde olursa olsun insanların dikkatini çekmek potansiyel müşterilerinizin kalbini çalmada oldukça etkilidir.

Kısa belgesel uzunluğundaki bilgilendirici televizyon reklamlarını düşünün.

Bunlar, müşterilerinizin ürün ve hizmetlerinizin yararlarını görmesini sağlar.

 

18.Doğrudan Posta Göndermek:

Doğrudan gönderilen postalar oldukça etkili olabilir ve hem birincil hem de ikincil kitle iletişim aracı olarak kullanılabilir.

Uygulanması oldukça hızlıdır, yani yatırımınızın karşılığını kısa sürede alırsınız ve maliyetiniz de çok yüksek olmaz.

Potansiyel müşterilerinize doğrudan mektup cevap alma oranınız %1 ile %3 arasındadır.

Pek istekli olmayan potansiyel müşterilere gönderdiğim satış mektuplarınızda %15 cevap oranına ulaştım ama bu maillerin alıcıları çok iyi belirlenmişti.

İnsanların yaptığı hata satış mesajlarını tek sayfaya sığdırmaya çalışmaktır.

“Ne kadar çok söylerseniz o kadar fazla satarsınız” sözü doğrudan mail söz konusu olduğunda çok büyük önem kazanıyor.

Satış mektuplarınızı göndermeden önce hedef kitlenizi kesin olarak belirlemeniz gerekir.

Efsanevi metin yazarı Gary Halbert’in de dediği gibi, insanlar gelen mailleri açarken ikiye ayırırlar: A yığını ve B yığını.

A yığını okunacaklar, B ise çöpe atılacaklar yığınıdır.

En çok açılan mailler ailenizden gelmiş hissini uyandıran maillerdir.

Bunların üzerinde posta pulu vardır ve ev adresiniz de el yazısıyla yazılır.

Bu konuda pek çok seçenek mevcuttur. Eğer mektuplarınızın teyzenizin yazmış ve göndermiş gibi görünmesini istemiyorsanız elinizde sadece şu seçenekler kalır: 1) Mesajınızı zarfın dışına büyük harflerle yazın ve onların mektubu açmalarını sağlamak, 2) Zarfın içine ucuz ama müşteride merak uyandıracak bir nesne koymak.

Duyuru kartları ve mektupları ve teşekkür notları doğrudan postalar arasında sayılabilir.

İş ilişkinizi sürdürebilmek için makale, link ya da başka davetler göndermeyi deneyebilirsiniz.

 

19.Broşürler:

Park yerlerindeki arabaların sileceklerin sıkıştırdığınız broşürler ve hatta kartpostallar çok etkili olmaz.

Bu tamamen metin yazarının becerisine dayanır.

Broşürleri ucuz bir şekilde ve kolaylıkla bastırabilirsiniz ve kapı kapı dolaşarak reklam yapan işletmeler için tek seçenektir.

Ancak bu işletmelere kapılarını açanlar sadece perakendeciler ve restoranlardır.

 

20.E- kitaplar:

E- kitaplar bir iş sahibi olarak sizin için insanları bilgilendirir ve eğitir.

E- kitaplar genellikle ikincil kitle iletişim araçlarıdır ama onları birincil hale getirmenin bir yolunu bulursanız potansiyel müşterilerinizin gözündeki otoritenizi de artırmış olursunuz.

Unutmayın otorite önemlidir çünkü sadece müşteri kazanmak istemezsiniz, aynı zamanda sizin takipçiniz olan sonra da sizi destekleyen müşteriler istersiniz.

Sizi destekleyen insanlar sizi başkalarına tavsiye ederek yeni müşteri kazanmanızı da sağlar. Ne kadar çok otoriteniz olursa potansiyel müşterini o kadar hızlı destekçiniz haline gelir.

E- kitaplar genllikle bir internet sitesinin müşteri çekme mıknatısı olarak kullanılır.

E- kitaplar aracılığıyla sitenizi ziyaret eden kişilerin iletişim bilgilerini elde edersiniz.

Bu nedenle e- kitaplar, hedef piyasanın en büyük sorununu çözmek üzere hazırlanan ürün ve hizmetinizle ilgili önemli bilgiler içermeli.

Ürün ya da hizmetinizin çözeceği problemi belirlerken ürün ve hizmetinizin neden diğerlerinden farklı, daha iyi, daha etkili, daha değerli, vb. olduğu konusunda müşterilerinizi bilgilendiren bir e- kitap hazırlamalısınız.

Bunu yapabilmek için de e- kitabınıza emek vermeli ve gereken özeni göstermelisiniz.

E- kitabın etkili olup olmadığını öçebilmek ziyaretçilerinizin e- kitaba ulaşabilmek için sitenize üye olduğu internet sitenize ne kadar çok insan yönlendirdiğinize ve e- kitabınızın başlığına bağlıdır.

 

21.Değerlendirici Kısa Sunum:

Bu sunumlar mesajınızın önemli bir parçasıdır.

İnsanların neden sizden satın alması gerektiğini anlatabilmeli ve bunu yaparken de karşınızdaki kişileri ikna edebilmelisiniz.

Hemen bugün yapabilirsiniz ve büyük ihtimalle anında para da kazanabilirsiniz.

Ancak bu tür konuşmalar bire bir ortamda yapıldığından size çok fazla müşteri kazandırmayacaktır.

Bu her işletmenin yapması gereken bir şeydir.

 

22.Mail listeleri:

Genellikle potansiyel ve mevcut müşterilere yeni blog gönderileri, yaklaşan webinarları ve özel fırsatları haber vermek için kullanılır.

İkincil kitle iletişim araçlarıdır ve potansiyel müşterilerinizi internet sitenize çekmek için birincil olarak kullanılmamalıdır.

Mutlaka okuyun: E-Mail Pazarlama Nedir? Nasıl Yapılır?

 

23.Otomatik Cevap Verilen Mailler:

Bunlar ikincil kitle iletişim araçlarıdır.

Pazarlamanızın başarılı olup olmadığını ölçmek için satıştan bir sonraki süreçte kullanılır.

Örneğin, internet sitesinizdeki ziyaretçilerinize ücretsiz bir rapor sunuyorsunuz. Bu raporu indirmek için mail adresini giren ziyaretçilere otomatik bir mail gönderebilir ve bunu potansiyel müşterilerinize pazarlama yapabileceğiniz bir araç olarak kullanabilirsiniz. Bu maili müşterilerinizden hizmetleriniz hakkında geri bildirim almak için de kullanabilirsiniz.

 

24.Mail İmzası:

Mail imzalarının maliyeti düşük ve uygulanması kolaydır.

Kartvizit işlevi görür. Her işletme sahibinin ve o işletmenin her çalışanın mail imzası kullanması gerekir.

Mutlaka okuyun: Başarılı Bir E-mail İmzası Nasıl Oluşturulur?

 

 

25.Online Dergi Reklamları:

Online dergilere reklam vermek zahmet gerektirmez ve ilgili müşterileri internet sayfanıza yönlendirmenizi sağlar.

Sizinle aynı piyasada olan birinin mailine reklam iliştirerek hedef kitle listesi belirlemekten kurtulursunuz hem de cebinizden çok fazla para çıkmaz.

Her işletme kendi değerlerine uyan ya da kendi sektöründe olan online dergi yayımcılarla anlaşabilir ve bu dergilere reklam verebilir.

 

 

26.Forumlar:

Forumlar pazarlamada hem birincil hem de ikincil kitle iletişim aracı olarak kullanabileceğiniz harika bir araçtır.

İki nedenden dolayı işe yararlar.

Birincisi diğer üyelerle daha iyi iletişim kurarsınız ve onlara iyi bir tavsiye ya da bilgi verirseniz de isminiz tanınır.

Networking konusuna gelecek olursak, burada da uzmanlığınızla tanınacaksınız, bu nedenle katıldığınız forumların zaman harcamaya değer olduğundan emin olmalısınız.

Her gönderinizin altına imzanızı atarak hizmet ve ürünlerinize ulaşabilmeleri için üyeleri sizle iletişime geçmeye teşvik edebilirsiniz.

Forumlardan piyasa araştırması yaparken de yararlanabilirsiniz.

Sadece hedef piyasanızla uyuşan forumlara zamanınızı harcamalısınız. Diğer üyelerle iletişime geçip onları daha yakından tanıdıkça onların problemlerini, sorunlarını ve ihtiyaçlarını daha iyi anlarsınız. İşiniz bu piyasaya hizmet ettiğinden yapmanız gereken tek şey ürününüzün bu problemleri nasıl çözeceğini ve ihtiyaçlarını nasıl gidereceğini anlatmak olacaktır.

 

27.Ücretsiz Danışmanlık:

Ücretsiz danışmanlık, potansiyel müşteriler telefonda ya da birebir yapılan danışmanlığa zaman ayırmak isteyeceğinden müşterilerin kalbini çalmada oldukça etkilidir.

Eğer ücretsiz danışmanlığı mevcut pazarlamanızın bir parçası haline getirirseniz zaman ayırmak dışında ekstra bir ücret ödemeniz gerekmez.

Sorunları belirleyebilmeli, tavsiye verebilmeli ve satış yapabilmelisiniz.

 

28.Misafir Yazarlık:

Misafir yazarlık kısaca kendi yazılarınızı farklı sitelerde yayınlatmaktır. Blog dünyasında bir adım önde olmanızı ve insanları sayfanıza çekmenizi sağlar.

Etkili olup olmadığınız makalenizi paylaşan siteye bağlıdır.

Günlük yüz binlerce görüntülenme sayısı olan büyük siteler sayfasını ziyaret eden insanların büyük çoğunluğunu size yönlendirecektir.

Hatta bazen internet sunucularınızın çökmesine bile neden olabilir.

Ancak birçok sitenin takipçi kitlesi gerçek değildir.

Misafir yazarlık etkili kullanamayan pek çok insana denk geldim.

Ancak misafir yazarlığın en iyi yanı, ziyaretçilerin sitenizdeki içeriklerden haberdar olacağı, ücretsiz rehber, raporları (e- kitap) indirebileceği ve özel fırsatlarınızı görebileceği internet sitenize ziyaretçi akışı sağlamaktır.

Genellikle misafir yazar olarak gönderilerinizin ürettiğiniz en iyi içerik olmasını istersiniz. Eğer içeriğiniz ağızları açık bırakmazsa ziyaretçileri kazanamazsınız.

 

29.İnternetten Video Pazarlama:

YouTube gibi sitelere eğlenceli ve bilgilendirici, sattığınız ürün ya da hizmetler hakkında bilgi almak isteyen kişilerin kullanabileceği anahtar kelimeleri içeren videolar çekerseniz potansiyel müşterilerinizin dikkatini çekebilirsiniz.

Tek bir video hiçbir sonuç getirmez.

Video pazarlama stratejisi tek video üzerinden değerlendirilmez. Nasıl bir etki yarattığını ölçebilmek için devamlı içerik üretmek gerekir çünkü sonuçta bu bir sosyal medya aracıdır ama bunu bir kere yaptığınızda internet sitenize hatrı sayılı miktarda ziyaretçi çekebilirsiniz.

 

 

30.İş Ortaklığı:

Ben iş ortaklığı kavramını pek çok akademisyenin kullandığı anlamda kullanmıyorum.

Hatta bence “iş ortaklığı kampanyası” demeyi daha doğru buluyorum ama iş ortaklığı kavramı da uygun bir sözcük.

İş ortaklıkları, başka bir işletmenin sizin kitlenize ulaşması karşılığında o işletmenin hedef kitlesinin dikkatini çekmenizi sağlar.

Bu, farklı şekillerde gerçekleşebilir.

Ürününüzü satabilmek için birlikte etkinlikler düzenleyebilir ya da başka birinin markasının kullanma haklarını satın alabilirsiniz.

Yapabileceğiniz bir sürü şey var ama yapacağınız şey sizinle aynı piyasada çalışan işletme sahibini ikna edebilme becerinize bağlıdır. Örneğin bir düğün salonunuz var ise gelinlik mağazaları, kuaförler ve fotoğrafçılarla ortaklık kurabilirsiniz.

Bu beceri ve kararlılık getirir.

Bu tür ortakları bulmanız zaman alabilir ama genelde bu tür ortaklıklar kurduğunuz zaman yatırımınızın getirisini çok kısa sürede alırsınız.

İş ortaklıkları çok masraflı değildir ama bulunduğunuz sektöre göre bu ortaklığı kurmanız zaman alabilir. Bununla birlikte, oldukça etkili araçlardır.

Bazı işletmeler yeni müşterileri sadece iş ortaklıklarından ve işbirliklerinden kazanıyor.

 

31.Açılış Sayfaları:

Açılış sayfası, web sitenize tıklama başına ödemeli reklamlar, sosyal medya ve diğer reklam araçları gibi belirli pazarlama kanallarından gelen ziyaretçilerin ilgisini çekmek için hazırlanmış bir sayfadır.

Ve ikincil kitle iletişim aracıdır.

Bu sayfaların hazırlanması kolaydır ve potansiyel müşterilerinizin kalbini çalma konusunda oldukça etkilidirler.

Her işletme çevrim içi ve çevrim dışı reklam kullanırken bunlardan yararlanmalı çünkü tepkiyi artırmak için farklı faktörleri denemek, takip etmek ve ölçmek oldukça kolaydır.

 

32. Konferans/ Bir Topluluğa Konuşma:

Konferans ve bir topluluğa konuşmak hedef piyasanızda bir adım öne çıkmanızı ve satış yapmanızı sağlayan hızlı bir yöntemdir.

Eğer hedef kitlenizi doğru seçerseniz ve onları ikna edebilirseniz ve her yaptığınız konferanstan birçok müşteri kazanırsınız.

Halka hitap ederken kullanılması gereken en önemli taktik sahne varlığı ve içeriktir.

Kendinizi ne kadar rahat hissederseniz ve insanları ne kadar çok eğlendirirseniz o kadar etkili olursunuz.

Mutlaka okuyun: Topluluk Önünde Konuşma Teknikleri

 

33. Webinar:

Araç olarak webinarlar ürünlerinizi ya da kurslarınızı satmak için hazırlanır.

Konferanslar gibi webinarların etkili olabilmesi için de insanları eğlendirebilmeli ve onları ikna edebilmelisiniz.

Webinarın son beş dakikasında değerli bir bilgi paylaşabilir ya da özel bir fırsat sunabilirsiniz.

İnsanlar webinarınıza katılmışsa konuya ilgi duyuyor demektir.

Değerli bilgileri ücretsiz olarak karşı tarafa verdiğiniz için ücretli kurslarınızın çok daha önemli olacağını düşüneceklerdir ve istedikleri başarıya ve sonuca ulaşmalarını sağlayacaktır.

Eğer teklifiniz ikna ediciyse satış yapmanız kaçınılmazdır.

Webinarlar aynı zamanda ürün olarak da kullanılabilir.

Örneğin, webinarla verilecek eğitimi on iki haftaya bölebilirsiniz.

Her hafta eğitiminizin bir parçasını analtacağınız webinarlar düzenlersiniz.

Her webinarı kaydedebilir ve bunları gelecekte ürün olarak satabilirsiniz.

 

 

34.Liste Değiş Tokuşu:

Mail listenize abone olan müşterilerinizin listesini hazırladıktan sonra sizinle aynı sektörde olan diğer işletmelerle aranızda değiş tokuş yapabilirsiniz.

Ancak listelerine mail bombardımanı yapmak yerine onlar sizin adınıza abonelerine mail gönderir, siz de onların adına kendi abonelerinize mail gönderirseniz çok daha iyi olur.

Liste değiş tokuşu müşteri kazanmanın hızlı ve kolay yoludur ama diğer işletmelerin listelerindeki insanlara anlam ifade edebilecek bir teklif sunabilmek için değiş tokuş sürecinin tamamlanması biraz uzun sürebilir.

Bu nedenle bu deği tokuşu yapmak için geçen süre orta vadeli.

Ancak elinizde hali hazırda böyle bir içerik varsa sizinle değiş tokuş yapmayı kabul edecek bir işletme bulmanız oldukça kolaylaşır.

 

35. Dergi Reklamları:

Dergi reklamları birincil kitle iletişim araçlarıdır ve gazete reklamları gibi marka ve farkındalık oluşturmada ve doğrudan pazarlama stratejisinde kullanılabilir.

Ancak gazeteler genellikle küçük bir kesime hitap ederken çoğu dergi, daha geniş bir coğrafi bölgeye oranla daha küçük bir abone tabanına hizmet eder.

Belli bir alana odaklanırsanız dergilerin reklam verme konusunda çok etkili olduğunu fark edersiniz.

Örgü ya da ahşap ürünler ile ilgili bir dergiyi düşünün.

Bu alanlarla ilgili ürünler satıyorsanız ürünlerinizle ilgilenebilecek ve ürünlerinizden yararlanabilecek potansiyel müşterilere doğrudan reklam vermiş olursunuz.

Gazete reklamları konusuna gelecek olursak, en etkili olanları yazı şeklinde olan ve potansiyel müşterileri harekete geçirecek fırsatlar sunan reklamlardır.

Sonuçları görebilmek için devamlı reklam vermelisiniz.

 

36. Uzman, Otorite:

Belli bir konunun uzmanı olduğunuzda herkes size imrenir.

Hem televizyon hem de radyo programları sizle röportaj yapmak ya da bir haberle alaklı görüşünüzü almak ister.

Bir konunun uzmanı olarak görülmek hem birincil hem de ikincil kitle iletişim aracıdır.

Programların yapımcılarıyla bir ilişki kurabilmek zaman alsa da oldukça etkili bir yöntemdir, hele belli bir program ya da kanala düzenli olarak katkıda bulunuyorsanız.

Bununla birlikte, hedef kitleniz bu kanal ya da programla ilgilenmiyorsa tamamen zaman kaybıdır.

 

37.Ürün Teşhiri/ Mağaza İçindeki Tabelalar:

Ürün teşhiri yapmak ve mağaza içine tabelaları yerleştirmek kolay bir iştir.

İhtiyacını olan tek şey tekliftir.

Etkili olup olmadığınız teklife, vitrin ve tabelalarınızın çekiciliğine ve mağazanıza gelen ziyaretçi akışına bağlıdır.

İstediğiniz tabelaları yaptırabileceğiniz pek çok şirket mevcut ve rekabet bu tabelaların maliyetini de azaltıyor.

Perakende satış yapan bir dükkanınız varsa yaptığınız satışları ve sunduğunuz özel teklifleri gösteren çekici vitrinleriniz, raflarınız ve mağaza içindeki tabelalarınız olmalı.

Yani kesinlikle her ay satış ve özel teklifleriniz olmalı.

Dükkanınızı yeterince insan ziyaret ediyorsa ya da birçok şubeniz varsa fark edilecek yerlere raf koymak için ürün imalatçılarından ücret alabilirsiniz.

 

38.Film Reklamları:

Film reklamları onları kullanan her işletme sahibinin egosuna darbe vurur.

Hazırlaması uzun sürer ve filme gelen neredeyse herkesin izleyeceğinden emin olabilirsiniz ama sonuçta bu insanlar oraya film izlemeye geliyor.

Akıllı telefonlarını bir kenara bırakıp sizin reklamınızı izleyecek olmaları çok düşük bir ihtimal.

Büyük ihtimalle umurlarında bile olmayacaksınız.

Bu nedenle film reklamlarını diğer reklamlarınızla birlikte sadece farkındalık ve marka oluşturmak için kullanabilirsiniz.

 

39.Network:

Network, hem kendi çevrenizde hem de internet ortamında pek çok insanın bir adım önünde olmanızı sağlayacak farklı yöntemleri içerir.

Network’ünüzden kazandığınız müşteriler genellikle en iyi müşterileriniz olur ama sizi bir adım öne çıkaracak özel taktikler kullanmadan çok fazla müşteri kazanamazsınız.

Hatrı sayılı bir zaman ayırmalısınız ama pazarlamaya ayıracak paranız yoksa kendinizi ve işinizi daha görünür kılmak için kullanacağiniz ilk yöntem bu olacaktır.

Toplantılara ve seminerlere katılarak, potansiyel ve mevcut müşterilerinizle öğlem yemeği yiyerek ya da kahve içerek, eski müşterilerinizle iletişimi koparmayarak, bilgi ve kaynak paylaşımı yaparak, iletişim bilgilerini değiş tokuş yaparak, iş birliği ve ortaklık kurarak network’ünüzü oluşturabilirsiniz.

 

40.Haber bültenleri/ E- bültenler:

Haber bültenleri ve e- bültenler her işletmenin kullanması gereken ikincil kitle iletişim aracıdır.

Sadece tüketicilerinizi bilgilendirmek ve eğitmekle kalmaz aynı zamanda onların bir adım önünde olur ve ilişkinizi başarıyla sürdürürsünüz

Haber bültenini basıp postayla göndermenin maliyeti yüksektir ama bülteninize ulaşan okuyucuların sayısı da yüksek olacaktır.

E- bültenleri yazmak ve göndermek kolay olsa da insanların ilgisini çekmeniz daha zordur.

Haber bültenleri ve e- bültenlerin etkisi uzun vadelidir ama hedef kitlenizi size yakınlaştırır ve sizden ve devamlı alışveriş yapmalarını sağlar.

Bültenlerin etkili olmasını istiyorsanız içeriğinin insanları eğlendirmesi gerekir.

Örneğin, komik fotoğraflar, tarifler ve okuyucularınızın ilgisini çekecek anketler kullanabilirsiniz.

Unutmayın, bülteninizden etkilenmeleri için önce onu okumaları gerekiyor.

 

41.Gazete Reklamları:

Gazete reklamları marka oluşturma ve görünürlük kazandırma kampanyaları ve perakende satışlarını ve özel fırsatları sunmak için kullanılabilen birincil kitle iletişim aracıdır.

Gazeteler etkilemek istediği hedef piyasaya bağlı olarak çeşitli kitlelerin ilgisini çekecektir.

Bu nedenle reklamlardan aldığınız sonuçlar da değişecektir.

Reklam maliyeti orta düzeydedir ve bu reklam metinlerinin oluşturulması için becerikli metin yazarlarına ihtiyaç vardır çünkü en etkili reklamlar metin gibi akıcı okunacaktır.

Sonuçları görebilmek için uzun süreli reklam vermelisiniz.

 

42.Gazete ve Dergilerde Köşe Yazıları:

 

Gazete ya da dergiler için köşe yazısı yazmak kitap yazmaktan farklıdır çünkü bu yazılar farklı bir formatta ve kelime sayısına bağlı olarak yazılır.

General Norman Schwarzkopf’un da dediği gibi, “Birkaç saat konuşmamı isterseniz bunu bu hafta yapabilirim. Ama 30 dakika konuşmamı isterseniz hazırlanmak için birkaç haftaya ihtiyacım var.”

 

43.Telefonda Pazarlama:

Telefonda pazarlama ikincil kitle iletişim araçlarının değişik bir yöntemi.

Bunun altyapısını hazırlamak uzun sürer ve maliyeti de orta vadelidir çünkü işletmenin bu tür pazarlamaya elverişli olan bir telefon sisteminin olması gerekir.

Sağlam bir pazarlama stratejisi hazırladığınızda ve devamlı müşteri akışını sağladığınızda telefonda pazarlamanın iyi etkileri olabilir.

Telefonda pazarlama stratejisini kullanarak potansiyel müşterilerinizi mevcut müşteriye dönüştürme oranının %1’den %4’e kadar azaldığını gördüm.

Mutlaka okuyun: Telefonda Satış Yapmanın Püf Noktaları

 

 

44.Online Pazarlar (EBay/ Amazon/ Vb.):

eBay ve Amazon gibi siteler işletmenizi ayakta tutabilmek için ideal yerlerdir.

Bu sitelerde sizin sattığınız ürünü arayan yeterince insan var.

Pek çok küçük işletme Amazon ve eBay’den satış yapıyor.

Müşterilerimin %60’ının buralarda satış yaptığını söyleyebilirim.

 

45.Herkese Açık Davetler/ Resepsiyonlar:

Emlakçılar herkese açık davetlerin değerini iyi bilir.

Herkese açık davetler ve resepsiyonlar insanlar üzerinde iyi bir etki bırakmanızı ve davetlere katılan potansiyel müşterilenizle iyi bir ilişki kurmanızı sağlar.

Bunları organize etmek kolay olsa da reklamını iyi yapmalısınız.

Potansiyel müşterilerinizin kalbini çalmada pek etkili oldukları söylenemez ama yine de işe yararlar.

Eğlenceyi artırdığınızda ve satışı arka plana attığınızda daha iyi sonuçlar elde edersiniz.

Pek çok emlakçı kurabiye pişirerek ya da misafirler gelmeden önce yemek yaparak ve ortamı katılımcıların zevkine göre ayarlayarak herkese açık davetlere gelen katılımcıları etkilemeye çalışır.

 

46. Sarı Sayfalar:

Sarı sayfalar birincil kitle iletişim araçlarıdır ve artık sadece ev hizmetleri şirketlerinin işine yarıyor.

Sarı sayfaların okuyucuları kişisel bilgisayarlar ve internet yaygınlaştığından beri oldukça düştü.

Elektrikçi, tesisatçı ya da kapı montajcısıysanız acil durum yaşayan müşterilere ulaşmak için sarı sayfalara ilan vermeniz gerekebilir.

Bunun dışında sarı sayfalar hiç etkili değildir ve maliyeti de oldukça yüksektir.

Arama motoru optimizasyonu gibi şirketlerin sunduğu diğer hizmetlerden yararlanmak istiyorsanız sarı sayfalara ilan veren şirketlerin özel teklifleri işinize yarayabilir ama şirketinizin 24 saat acil durum hizmeti yoksa sarı sayfalar tamamen zaman kaybıdır.

Zaten sarı sayfalara ilan veren şirketler arama motoru optimizasyonunu nereden bilecek ki?

Sarı sayfalara ilan verecekseniz metni yazması için profesyonel bir metin yazarıyla anlaşın.

Göze çarpan bir reklam oluşturun.

Eğer reklamın tasarımını sarı sayfaların tasarımcılarına bırakırsanız madde işaretli bir metniniz olur.

Daha sonra reklamınızı aynı maddde işaretleri olan rakiplerinizin reklamlarının yanına yerleştirirler.

Bu nedenle, “Bilmeniz gereken beş tehlikeli trend…” gibi bir başlık atmanız daha mantıklı olacaktır.

 

 

47.Tabela:

Perakendeci ve restoranlar için tabelalar zorunludur.

Bu durumda dükkanın önünden geçen herkesin dikkatini çekecek şekilde büyük bir tabela tercih etmelisiniz.

Tabelalar da Fortune 500 gibi listeye giren şirketlerin uzmanlaştığı pazarlamanın başka bir alanıdır.

Tabela konusunda cimri olamazsınız.

Eğer olursanız da müşteri akışını ciddi oranda etkileyecektir.

Öte yandan pahalı ve kaliteli bir tabela insanların dikkatini çeker ve dükkana girmelerini sağlar.

Avukat ofislerinin “Avukat” yazan ucuz bir tabeladan ziyade daha gözlere hitap eden bir tabelayla daha iyi bir hizmet vereceklerini düşünüyorum.

Her iki durumda da müşterilerini artıracaklardır.

Mutlaka okuyun: Başarılı Bir Tabela Tasarımı Nasıl Yapılır?

 

 

48.Tıklama Başına Ödeme:

Google AdWords ve Facebook reklamları gibi tıklama başına ödeme yapılan reklamlar hem birincil hem de ikincil kitle iletişim aracı olarak kullanılabilir.

Alelacele bir reklam oluşturup sonra da ziyaretçileri şirketin ana sayfasına yönlendirmek bu konuda en sık yapılan yanlışlıklardan biridir.

Bunun yerine ilk olarak pazarlama kampanyası oluşturmanız ve ardından Google veya Facebook’taki ziyaretçi akışını internet sitelerine aktarmanız gerekir.

Bu nedenle uygulaması uzun sürer ancak uygulandığında ise sonuçları görmeniz ve yatırımınızın karşılığını almanız kısa sürer. Tabii burada reklam içeriklerinizi yazan kişilerin bu tür kampanyalarda uzman olması önemli.

Eğer değilse tıklama başına ödemeli reklamlar oldukça pahalıya patlar ve öğrenme eğrisi giderek dikleşir.

Bu tür reklam verenlere baktığınızda başarı oranının oldukça düşük olduğunu görürsünüz.

Ancak ne yaptığının bilincinde olanlar içinse başarı kaçınılmazdır.

 

49.Kişiye Özel Mektuplar ve Mailler:

Kişiye özel mektup ve mailler göndermek mevcut müşterileriniz ya da bilgilerini tanıdığınız birinden aldığınız, hatta size önerilen kişilerin üzerinde oldukça etkilidir.

Pazarlama amacıyla yazılan kişiye özel mektup ve maillerin bazılarını yazmak bir saat ya da daha fazla sürebilir ama potansiyel müşterilerinizi kalbini çalmak konusunda oldukça etkili olabilir.

Tek sorun, etkileri uzun süreli olmayabilir çünkü kişiye özel mesaj yazmanın kısa yolu ya da bunu sürekli hale getirecek bir yöntem yoktur.

Sizden mektup ya da mail almaya istekli tanıdıklarınız veya size önerilen kişiler varsa kişiye özel mesaj ve mektupları mümkün olduğunca sık kullanmalısınız.

Mutlaka okuyun: Dünyanın En İyi Satıcısının Başarı Sırrı

 

50.Özel Toplantılar:

Özel toplantılar ikincil kitle iletişim aracıdır ve burada amacınız müşterinizle bir iş ilişkisi kurup onu sürdürmek olmalıdır.

Müşterilerinizle olan ilişkinizi sürdürebilmek için yaptığınız bu toplantılar şirketinizin satın alma departmanında çalışan herkesin iş tanımında yer almalı.

Bu toplantılar sayesinde müşterilerinizi markanızın hayranı, daha sonra da destekçisi haline getirebilirsiniz.

Uzun vadede yararları olan ve devam ettirilmesi gereken bir yöntemdir.

 

 

51.Podcast:

Bazı uzmanlara göre podcast kendi kendine ortaya çıktı.

Podcast beceri gerektiren bir uğraş çünkü sesi ayarlayabilmek için bu işlerden anlamak ve sürekli deneme yapmaya da istekli olmak gerekir.

Ucuz bir uğraş olsa da dinleyici kazanmak için pazarlama kampanyası yürütmek gerekir.

Bu da podcastı ikincil kitle iletişim aracı yapar.

Dinleyiciler içeriğinizi tekrar tekrar dinlediğinde istediğiniz gibi düşünmelerini ve istediğiniz gibi tepki vermelerini sağlamak podcastların avantajıdır.

Podcastların etkili olup olmaması dinleyici kitlenizin genişliğine ve bir dinleyicinin içeriğinizi haftada ya da ayda ne kadar dinlediğine bağlıdır.

 

52. Fuarlar:

Fuar stantlarını kiralamak da kurmak da oldukça maliyetlidir.

Bu nedenle fuar aracılığıyla hedef pazarınızda bir adım önde olmayı seçecekseniz görünür olmanız gerekir.

Bir başka deyişle, standınızda durması için prezantabl görevliler seçmelisiniz ve bu görevlilerin insanları eğlendirmesi, onlarla oyun oynaması, pahalı hediyeler dağıtması ve ilgi çekici stantlar kurması gerekir.

Pek çok şirket fuarda görünür olabilmek için yapılması gereken şeyleri yapmayacaktır.

Ama siz elinizden geleni yapmaya istekliyseniz bu sizin işinize yarayabilir.

Standınızı ve şirketinizi görünür kılmak için yukarıda saydığım tavsiyelere uyarsanız pek çok müşteri kazanırsınız.

Müşterilerinizi tam on ikiden vurmak istiyorsanız özel partilere davetiye dağıtması için çekici modellerle anlaşabilirsiniz.

Şirketlerin yaptığı en büyük hata kazandığı müşterileri fuar bittikten sonra arayıp sormamaktır.

Fuarlarda kazandığınız her müşteriyle yakından ilgilenmelisiniz çünkü onları elde etmek size oldukça pahalıya patlar.

 

53.Kartpostallar:

Kartpostallar, istediğiniz büyüklükte sunabileceğiniz, kendi başınıza hazırlayabileceğiniz birincil kitle iletişim aracıdır.

1- 2 kilometre civarına reklam veren yerel işletmeler için en etkili yöntemdir.

Hazırlaması oldukça kolaydır ve eğer mesajınızı doğru şekilde aktarabilirseniz yeterli sayıda potansiyel müşterinizin kalbini çalabilirsiniz.

Kartpostalların maliyeti de direkt maillerde olduğu gibi değişiklik gösterir çünkü ne kadar göndermeniz gerektiğini önceden bilemezsiniz.

İsterseniz bir tane gönderirsiniz, isterseniz yüzlerce.

Sadece posta pulu kullanmayı unutmayın ve toptan göndermeyin.

Kartpostal yazmak beceri gerektirir çünkü mesajınızı doğru şekilde iletmelisiniz.

Kartınızın ilgi çekmesi ve okunması için tasarımın mesajı tamamlaması gerekir.

Satış mesajlarının dışında doktorlar, hizmet tedarikçileri ve kuaförler bile bu kartpostalları hatıra olarak kullanabilir.

İnsanlarla ya da nesnelerle uğraşan her işletme kartpostalları hatıra olarak kullanabilir.

 

 

54.Basın Açıklamaları:

Basın açıklamaları oldukça etkili olabilir ancak her 10 açıklamadan yalnızca biri hatırı sayılı miktarda ziyaretçi akışı sağlayacak bir araç tarafından kullanılacaktır.

Basın açıklamalarının maliyeti düşüktür ancak ilgi çekebilmek için bir basın açıklamasını nasıl yazmanız ve pazarlamanız gerektiğini iyi bilmelisiniz.

 

55.Ürün Yerleştirme:

Ürün yerleştirme bir marka oyunudur.

Sadece ikincil kitle iletişim aracı olarak kullanıldığında etkili olur.

Logonuzu ya da ürün logolarınızı filmlerin, TV dizilerin için yerleştirir ya da radyoda bahsedilmesini sağlarsınız.

Küçük işletmelerden bahsedebilir ya da medyada yer bulabilirken, ürün yerleştirmenin etkili olabilmesi için tüketicilerin markanızı önceden bilmeli ve kabul etmeli.

 

56.Radyo Reklamları:

Radyo reklamları, etkili kullanabilmek için üzerinde çalışılması gereken birincil kitle iletişim araçlarıdır.

Bu nedenle yatırımınızdan gelir elde etme süreniz uzar.

Etkili olup olmadığını ölçmek zor olabilir.

Dinleyici listesi aşağı yukarı tahmin edilebilir ve cazip bir teklif sunsanız da telefonunuz çalmayabilir.

Artık hepimizin cep telefonu olsa da çoğu insan telefonu alıp reklamlarda gördüğü numaraları aramaz.

Radyo, marka oluşturma ve görünürlük kazandırma kampanyalarında en çok işe yarayan yöntemdir.

Radyo reklamlarını kullanan gece kulüpleri bile 1 liralık shot ve biraları pazarlamadan kazanç elde etmiyor, tam tersine marka oluşturma çabalarında başarılı oluyor.

 

57.Önerme Programları/ Ağızdan Ağıza Yayılan Reklamlar:

Önerme programları ve ağızdan ağıza yayılan reklamlar uygulanması en kolay ve en hızlı pazarlama kampanyalarıdır.

Ancak etkili olup olmamaları başkalarından size birini önermesini isteyip istememenize bağlıdır.

Bu önemli bir nokta çünkü çoğu insan başkalarından onlara birini önermelerini istemez.

Bunun müşterilerini rahatsız edebileceğini düşünürler.

Aslında önerme sistemleri oluşturan ve bunları etkili kullanan işletmeler daha hızlı büyür ve daha çok kar elde eder.

Size önerilen kişiler genellikle fiyatta pazarlık yapmak istemez.

Ayrıca size önerilen kişilerin yaklaşık %80’i müşteriniz olmayı kabul eder.

Her işletmenin bir önerme programı olmalı.

Bunu nasıl kullanacağınızsa tamamen size kalmış. İsimleri ve iletişim bilgilerini toplayabilirsiniz ya da size önerilen kişilerden direkt sizi aramasını isteyebilirsiniz.

Hangisini seçerseniz seçin önemli olan etkili uygulamadır.

Mutlaka okuyun: Müşteri Referans Programı Nedir? Nasıl Oluşturulur?

 

58.Satış Sunumları:

Satış sunumları potansiyel müşterilerin kalbini çalmada etkili birincil kitle iletişim araçlarıdır.

Ücretsiz danışmanlık vermek önemlidir ve genellikle randevuyla verilir çünkü potansiyel müşterinizin belli bir sorusu vardır ancak satış sunumları genellikle satın alma personeli tarafından ayarlanır ve bu nedenler de potansiyel müşterilerinizin kalbini çalmada o kadar da etkili değildir.

Satış sunumları ve bu sunumlarda elde edilen dönüştürme oranları diğer satış temsilcileri için ana performans göstergelerini oluşturur.

Satış sunumları için gereken becerilerin arasında insanları eğlendirebilmek, eğitebilmek, ikna edebilmek ve onlara satış yapabilmek vardır.

 

59.Arama Motoru Optimizasyonu (AMO):

İnternet siteleri gibi arama motoru optimizasyonu da uzun vadeli bir iştir.

Bir internet sitesini arama motorlarının en üst sıralarına taşıyabilmek için internet sitenizde içerik çeşitliliği olmalı ve pek çok siteyi sizin içeriğinize yönlendirmeniz gerekir.

Arama motoru optimizasyonu 2000’lerin başından kalma bir terim.

Günümüzde bunun yerine, içerik pazarlamasını kullanmak daha anlamlı.

İçerik pazarlaması, çeşitli içerikler oluşturup bunları hedef pazara ücretsiz sunmanın bir yoludur.

Bu şekilde, arama motoru sırlamasında isminiz daha yukarılara taşınır ve potansiyel müşterilerinizin kalbini çalabilirsiniz çünkü içeriğiniz hoşlarına gider ve sizinle çalışmak isterler.

 

60.Seminerler ve Atölyeler:

Seminer ve atölyeler, konferanslar gibi konuşmanız gereken ve maliyeti ucuz etkinliklerdir ancak seminerinizin reklamını yapacak bir kişiye ihtiyacınız olacaktır çünkü seminerler hem ürün hem de satış sunumudur.

Webinar gibi bunlar da ikincil kitle iletişim aracıdır.

Seminer ve atölyelerin ücretsiz ve ücretli olmak üzere iki türü vardır.

Ücretli seminer ve atölyeler kendi başlarına bir ürün olduğu için mevcut müşterilerin hem sizden bilgi almasını hem de sizden alışveriş yapmasını sağlar.

Ancak ücretsiz seminer ve atölyeler o kadar etkili olmayacaktır.

Dönüştürme oranları herhangi bir konuşma etkinliğiyle aynı olacaktır.

 

61.Kargo ve Faturalara İliştirilen Notlar/ Teklifler:

Kargo ve faturalara iliştirilen notlar ve teklifler ikincil kitle iletişim araçlarıdır ve doğrudan müşteriler hedeflenir.

Amazon’dan aldığınız ürünü düşünün.

Kutuyu açtığınızda içinde teşekkür kartı ve yararlanabileceğiniz başka ürün ve teklifler buluyorsunuz.

Ya da evinizdeki kabloları bağlayan tesisatçınızın size kestiği faturayı da düşünebilirsiniz.

Anlaşmalı oldukları bir başka satıcının sunduğu teklifi ya da diğer hizmetlerini görebilirsiniz.

Bu aracı kullanan mesajlar, cezbedici olmadığı sürece çok yüksek müşteri kazanma oranına sahip değildir ama yine de marka oluşturmanıza ve tüketicileri eğitmenizi sağlar.

Maliyeti düşük ve uygulaması kolay olduğundan bunları kullanmalısınız.

62.Ücretsiz Gazeteler/ El İlanları:

Ücretsiz gazeteler ve el ilanları yerel müşterilere ulaşmaya çalışan restoran ve perakendelerin kullanabileceği birincil kitle iletişim araçlarıdır.

Burada bir adım önde olmanın yolu resimler kullanmaktan geçer.

Örnek olarak Procter& Gamble gibi büyük markaları verebiliriz.

Kitlesel reklamların çoğu etkili değildir, maliyeti yüksektir ve küçük işletmeler tarafından kullanılmamalıdır. Eğer ücretsiz gazetelere ya da el ilanlara reklam verecekseniz Fortune 500 listesindeki şirketlerin adımlarını takip edin.

Procter& Gamble ve Lever gibi şirketler reklam gelirlerinin çoğunu buralara verdikleri reklamlardan elde ediyor.

 

63.Sosyal Medya:

Sosyal medya maliyeti düşük ve kullanılması kolay olan ve hem birincil hem de ikincil kitle iletişim aracı olarak kullanılabilen bir araçtır.

Ancak sosyal medya kullanmanın sonuçlarını görmek istiyorsanız hatırı sayılı miktarda takipçi kitlenizin olması gerekir.

Bunun için de zamana ihtiyacınız vardır.

Sosyal medya takipçilerinizin ilgisini çekecek teklifler oluşturmak beceri gerektirir.

Takipçi kazanmak için zamana ihtiyacınız olduğu için bu sürede ihtiyacınız olan becerileri de kazanırsınız.

Sosyal medyanın maliyetinin düşük olduğunu düşünüyorum ama cepten yapılan harcamaları belirleyici olarak görüyorum.

Maliyeti zaman kullanarak belirleyecek olsam beş derdim.

Sosyal medya, yaratıcı pazarlama kampanyalarının etkili bir şekilde yürütülmesini gerektiren uzun süreli bir uğraştır.

Mutlaka okuyun: Sosyal Medyada Reklam Nasıl Yapılır?

 

64.Özel Davetler:

Özel davetler çoğu halkla ilişkiler ajansının kullandığı bir pazarlama taktiğidir.

Maliyeti yüksektir ama çok etkilidir.

Sektörün uzmanlarını bir araya getirdiğiniz özel bir forum düzenleyebilir ya da fuar sırasında seçkin insanları davet ettiğiniz partiler verebilirsiniz.

Ne yaparsanız yapın sponsorun siz olduğunu insanlara göstermelisiniz ve ürünlerinizi ve hizmetlerinizi eğlenceli bir şekilde sunmalısınız.

Özel davetlerde potansiyel ya da mevcut müşterilerinizi bilgilendirmek ve eğlendirmek için elinizdeki her fırsatı değerlendirmeli ve onlara sizle çalışmaları için bir sebep sunmalısınız.

Özel davetler bir araç olarak kullanılabilir ama insanların dikkatini çekebilmek için bir şekilde reklamını yapmanız gerekir.

Bir tür ikincil kitle iletişim aracı olmaları sebebiyle webinarlarla benzerlik gösterirler.

Birincil kitle iletişim araçlarının amacı etkinliğe insan çekmektir.

 

65.Sponsorluk:

Spor takımlarından fuarlara ve etkinliklere kadar herhangi bir şeyin sponsorluğunu üstlenebilirsiniz.

Genellikle logonuz görünebilir bir yere yerleştirirler, böylece etkinliğin sponsoru olduğunuzu herkes görmüş olur.

Ayrıca sivil toplum kuruluşlarına, özel kulüplere, futbol takımlarına, hayır kurumlarına, kar amacı gütmeyen kurumlara ve daha pek çok yere de sponsor olabilirsiniz.

Sponsor olmak kolaydır, yapmanız gereken tek şey ücretini  ödemektir..

Uzun vadede etkili bir yöntemdir çünkü markanızın tanınmasını ve görünürlük kazanmanızı sağlarlar.

Lise yıllıklarına verilen reklamlar, etkinlik programları, konferanslarda hediye edilen çantalar ve dergiler, televizyonda bir hayır kurumu için para toplamak sponsorluğun en etkili yöntemleridir.

 

66.Anketler/ Araştırmalar:

Anketler ve araştırmalar potansiyel müşterilerinizi ikna etmenin hızlı ve kolay yoludur.

Burada amaç ya online ya da telefondan sorular sorarak insanların tepkisini öğreneceğiniz bir araştırma bulmaktır.

Örneğin, diyelim ki insanların neye göre tesisatçi seçtiğini öğrenmek istiyorsunuz. Üç tane soru belirlediniz ve insanların bu sorulara vereceği cevapları merak ediyorsunuz.

Belli bir bölgede yaşayan ev sahiplerinin listesini hazırlamak daha kolaydır.

Onları arayın ve “Banliyöde oturan insanlar tesisatçılarını neye göre seçiyor” konulu bir araştırma yaptığınızı ve bu araştırmayı şehrinizin ünlü gazetesinde yayınlayacağınızı söyleyin.

Ayrıca isterlerse araştırmanın bir kopyasını onlara verebileceğinizi de ekleyin.

Bu şekilde başka şeyleri de başarmış olursunuz. İlk olarak sağlam bir pazar araştırması yapmış olursunuz, bu şekilde gireceğiniz pazarla ilgili merak ettiğiniz her şeyi öğrenebilirsiniz.

İkincisi, pek istekli olmayan potansiyel müşterilerinizin kafalarındaki soru işaretlerini gidermiş otoritenizi sağlamlaştırmış olursunuz.

Üçüncü olarak, onların iletişim bilgilerine ulaşmış ve potansiyel müşteriniz olup olmadıklarını belirlemiş olursunuz.

 

67.Telepazarlama:

Telepazarlama maliyeti düşük ve getirisini kısa sürede elde edeceğiniz bir birincil kitle iletişim aracıdır ancak çok fazla satış yapmada ya da potansiyel müşterilerinizin kalbini çalmada çok etkili değildir.

Günümüzde aradığınızda sizi satış, fatura ve müşteri hizmetlerine ya da ulaşmak istediğiniz kişiye yönlendirecek robotlar kullanmak artık daha yaygın.

Telepazarlamayı etkili bir şekilde kullanmak için önceden hazırlanmış bir senaryoya ve pratik yapmaya ihtiyacınız vardır.

Birisini aradığınızda karşınızda senaryonuzu okurken bakıp gülümseyeceğiniz bir ayna olması oldukça işinize yarayabilir.

Mutlaka okuyun: Telefonda Satış Yapmanın Püf Noktaları

 

68.Televizyon Reklamları:

Televizyon reklamları, reklam camiasının mihenk taşıdır.

Hazırlık ve pek çok becerikli insanın yeteneğini gerektiren birincil kitle iletişim araçlarıdır.

Bu nedenle de maliyetleri oldukça yüksektir.

Televizyon reklamlarınızın başarılı olması için ya hedef kitlenizin ilgisini çeken belli bir program sırasında reklam verebilir ya da bilgi içerikli belgesel uzunluğunda reklamlar hazırlayabilirsiniz.

Televizyon reklamları pek çok küçük işletme için en son seçenektir.

 

69. Referanslar/ Vaka Çalışmaları:

Referanslar ve vaka çalışmaları en etkili ikincil kitle iletişim araçları olabilir.

Uygulaması oldukça kolaydır ve potansiyel müşterilerinizin akıllarındaki soru işaretlerini gidermede oldukça etkilidir.

Referanslar ve vaka çalışmalarını sağlam bir temelle birleştirdiğinizde potansiyel müşterilerinizi müşteriye dönüştürme oranınız artacaktır.

Her şirketin referansları ve/ veya vaka çalışmaları olmalıdır.

Burada dikkat etmeniz gereken iki şey vardır: Birincisi; müşterilerinizi sizin için referans yazmaya ya da sizin onların yerine yazdığınız referansı onlara kabul ettirmek ikna etmek beceri ister ve ikincisi; bunlar ikincil kitle iletişim aracı olduğu için etkili olması için insanların okuması gerekir.

 

70.Kısa Mesajlar:

Pazarlamanın geleceği cep telefonlarında yatıyor. Günümüzde şirketler, müşterilerinin alış veriş yapmasını sağlamak için onlara kısa mesajlar gönderiyor.

Bunun en yaygın yöntemi müşterinin işletmeye yakınlığına göre teklifler içeren kısa mesaj gönderen cep telefonu uygulamaları kullanmaktır.

Örneğin, sokakta yürürken yakınımdaki bir restoran ilgimi çekebilmek için bana indirim ya da ücretsiz içecek sunabilir.

Bu yöntem perakendeciler için de geçerlidir.

Bir miktar beceri ister ama uygulaması kolaydır ve yatırımınızın getirisini kısa sürede elde edersiniz.

Maliyet de oldukça düşüktür.

Şirketiniz teknoloji meraklılarına hizmet ediyorsa bu yöntem sizin için oldukça etkili olabilir.

Ama eğer onlara hizmet etmiyorsa boşuna para harcamış olursunuz.

 

71.Vitrinler:

Vitrinlerin insanları mağazaya çekme özelliği vardır ama genellikle vitrinlerde ve mağazadaki tabelalarda sergilenecek özel teklifler oluşturmadan etkili olup olduğunu ölçmek mümkün değildir.

Vitrinleri kurmak çok fazla beceri gerektirmez ve maliyetin yüksek olmasına da gerek yoktur.

Mutlaka okuyun: Dikkat Çekici Mağaza Vitrini Nasıl Tasarlanır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.