Ruhen Güçlü Olan Kişilerin Yaptığı 12 Şey

Çoğu insan korkularından kaçarken ruhen güçlü insanlar onlarla yüzleşir.

Çevrenizdeki pek çok kişiden egzersiz yapmanız gerektiğinizi duymuşsunuzdur. Peki kaçı ruhen güçlenmeniz gerektiğini söyledi?

Ruhen daha güçlü hale olduğunuzda düşüncelerinizi daha iyi toplayabilir, duygularınızı kontrol edebilir ve üretkenliğinizi artırabilirsiniz.

Peki ruhen güçlü olmak için neler yapmalısınız?

 

1. Minnet duymak.

Sorunlarına ya da sahip olmadıkları şeylere odaklanmak yerine bu insanlar sahip oldukları tüm güzel şeyleri enine boyuna tartar. Minnet duymanın pek çok türü vardır ama en basitinden her gün minnet duyduğunuz üç şeyi düşünebilirsiniz. Ayrıca gün içinde karşılaştığınız iyi şeyleri kaydetmek için günlük tutabilir ya da yemekten önce dua etmek gibi küçük ritüellere zaman ayırabilirsiniz.

 

2. “Hayır” diyebilmek.

California Üniversitesinde yapılan bir araştırmada hayır diyebilen kişilerde stres, tükenmişlik sendromu ve hatta depresyon gibi sorunların görülme ihtimalinin daha düşük olduğu bulundu.

“Hayır” diyebilmeyi öğrenmek bazıları için zor olabilir. Ama ruhen güçlü kişiler her daveti kabul etmek ya da her projede çalışma arkadaşlarına yardım etmek yerine hayır diyebilirler. Bu şekilde kendi işlerini hallederek gerektiğinden fazla sorumluluk almaktan kaçınırlar.

Mutlaka okuyun: Girişimciler İçin Hayır Demenin 8 Yolu

 

3. İçlerindeki eleştirmeni susturabilmek.

Başarısız olacağınızı düşünüyorsanız büyük ihtimalle başarısız olacaksanız. Kendi kendini gerçekleştiren bu kehanetle kaderinize şekil vermiş olursunuz.

Bunun yerine başaracağınıza inanarak bu kehaneti lehinize kullanmayı öğrenin. Bunu yapabilmek kolay olmayabilir ancak düşüncelerinize dikkat kesilirseniz başarabilirsiniz. Kendinizi yiyip bitireceğinize kusurlarınızı daha iyi olmak için kullanarak aradaki dengeyi kurun.

 

4. Acıyı sonuna kadar hissetmek.

Muhammed Ali bir keresinde kaç mekik çektiğini ancak acı duymaya başladığında saydığını çünkü önemli olanın acı veren mekikler olduğunu söylemişti.

Ruhen güçlü insanlar, bir amaç uğruna olduğu sürece acıya karşı koymazlar. Eskilerin de dediği gibi: ” Emeksiz yemek olmaz.”

Mutlaka okuyun: Acı yoksa kazanç da yoktur: Kazanç için acı çekmek gerekir!

 

5. Başarıyı kendi bakış açısına göre tanımlamak.

İlk işimi kurduğumda, özellikle de başarısız olduğumda hiç de kolay bir dönemden geçmedim.

İşimi sürdüremesem de kendimi hala başarılı görüyordum. Muhteşem bir eşe sahiptim ve her gün kendimi ayağa kaldırabiliyordum. Bugün başarılı bir girişimciyim.

Bunları övünmek için söylemiyorum. Amacım başarılı insanların başarı tanımlarının farklı olduğunu anlatabilmek. Örneğin, bazılarının yeterli görmediği parayı kazanan serbest çalışanlarla iş yapıyorum. Ama onlar kendilerini başarılı görüyor çünkü esnek çalışma saatleri içinde istedikleri işi yapıyorlar.

 

6. Doyumu ertelemek.

Bu konuda Stanford Üniversitesinde ünlü bir araştırma yapıldı. Araştırmada, her bir çocuğa şekerle birlikte odada 15 dakikalığına yalnız bırakıldı. Ve çocuklara şekeri yemeden 15 dakika bekledikleri takdirde ikinci şekeri alabilecekleri söylendi.

40 yıl süren test sürecinden sonra15 dakika bekleyen çocukların hayatlarında daha başarılı olduğu saptandı. Bu çocukların sınavlarda daha yüksek sonuçlar aldıkları, kariyerlerinde daha iyi yerlere geldiği ve hatta daha zayıf ve sağlıklı oldukları gözlendi.

Buradaki amacımız doyumu ertelemenin başarıya giden yol olduğunu vurgulamak. Bu nedenle ruhen güçlü insanlar doyumu erteler ve sonuçlara çaba ve zaman sarf ettikten sonra ulaşabileceklerinin bilincindedirler.

Mutlaka okuyun: Başarının gizli anahtarını bulan deney: Marşmelov Deneyi

 

7. Başkalarını suçlamamak.

Ruhen güçlü insanlar hiçbir zaman kendi hataları ve eksiklikleri için başkalarını suçlamaz. Kendi eylemlerinın sorumluluğunu alırlar. Bu şekilde başkalarının eline güç vermez, kendi yerlerinde saymaz ya da kötümser düşünmeye başlamazlar.

Mutlaka okuyun: Başarılı Girişimciler Neden Bahanelere İhtiyaç Duymazlar?

 

8. Gerçekten iyimser olmak.

Ruhen güçlü insanlar, iyimserdir ama yine de her durumda polyannacılık oynayamayacaklarının farkına varırlar.  “Sorunların büyülü bir şekilde ortadan kaybolacağına ya da hiçbir şey yapmadan hedeflere ulaşılabileceğine inanmak sağlıklı bir şey değildir.”

Ruhen güçlü insanlar, bunun yerine gerçekçi bir şekilde iyimserdir. Yani, karşı karşıya oldukları sorunları göz önünde bulundurup kabul etmek ya da üstesinden gelmek için neler yapabileceklerine odaklanırlar. Çoğu yapılacak şeyleri çok önceden planlar. Bu şekilde iyimser kalabiliyor ve esnek davranabiliyorlar.

Harvard Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre iyimser olmanın kalp hastalıkları gibi büyük nedenlerden ölüm riskini de azalttığı bulunmuştur.

 

9. Sınırlarının farkına varmak.

Ruhen güçlü insanları kendilerini zorlasalar da ne zaman pes etmeleri gerektiğinin bilincinde hareket ederler. Zayıf yönlerinin farkında olan bu insanlar, ihtiyaç duyduklarında yardım istemekten çekinmez.

Bazı liderler kırılganlıklarını göstermekten çekinse de bunu yapmak onların daha çok şey öğrenmesine ve daha iyi bir insan olmalarını sağlar. Yeteneklerini geliştirmek egolarını korumaktan daha önemlidir.

Mutlaka okuyun: Girişimciler Ne Zaman Vazgeçmeli ya da Mücadeleye Devam Etmeli?

 

10. Kendisini başkalarıyla karşılaştırmamak.

Ruhen güçlü insanların zamanları ve enerjilerini tasarruflu kullandığından bahsetmiştik. Bu yüzden başkalarının ne yaptığı onları hiç ilgilendirmez. Kıskançlık ve içerleme gibi duygular anlamsız olduğu gibi insanları da yorar.

Bunu yapmak yerine diğerlerini tebrik eder ve başarılarını hep beraber kutlarlar. Bu da herkes için iyi bir şey olan iyimser bir hava oluşturulmasını sağlar.

 

11. Korkmaktan haz almak.

Çoğu kişi korkularından kaçar ama ruhen güçlü insanlar onla savaşmayı seçer. Korkularını aramakla kalmayıp ondan haz duymaktan hoşlanırlar.

Bu sıradışı gelebilir ama onlar korkunun onları konfor bölgesinden çıkardıklarına inanıyor. Sonuç olarak, yeni şeyler deneyimliyor, yeni insanlarla tanışıyor ve kendileri hakkında daha çok şey öğreniyorlar.

Ayrıca korkunun sağlığa da iyi geldiği düşünülüyor. Bu şekilde beyninizi uyanık tutabilir, bağışıklık sisteminiz gibi vücut fonksiyonlarınızı dengeleyebilir ve hedeflerinize ulaşmak için kendinizi motive edebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Endişelenmenizin Aslında Sağlığınız İçin İyi Olduğunun 15 Bilimsel Kanıtı

 

12. Rakiplere karşı sevgi ve saygı beslemek.

Ruhen güçlü insanlar, rakiplerinden korkmaz ya da onları kıskanmaz. Aksine onlara saygı duyar ve hatta sevgiyle yaklaşır.

Rakiplerinin en iyi öğretmen olduğunu düşünürler. Rekabetin nelere sebep olduğunu gözlemlerler. Rakiplerinden kendilerini ayrıştıran şeyleri görür ve bunları ileriki eylemlerini planlamada kullanırlar.

Steve Jobs ve Bill Gates‘in arasında aşk- nefret ilişkisi vardı. Yine de her ikisi de birbirini destekledi ve birbirine saygı duydu. Hatta Gates bir kere, ” Steve’in zevkine sahip olabilmek için her şeyimi verirdim.” demişti. Jobs da Gates için, “İnşa ettiği etkileyici şirketine hayranım. Onla çalışmaktan zevk duydum. Gerçekten muazzam biri ve oldukça iyi bir espri anlayışı var.” sözlerini sarf etmişti.

Mutlaka okuyun: Rekabeti Kullanarak İşinizi Geliştirmenin Yolları

Avatar

Yazar : Sinem AYAN

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir