Şirket Kültürü Nasıl Oluşturulur?

Günümüzde “şirket kültürü” ifadesini sıkça duyar olduk. Bu ifadenin geçtiği bir cümlede mutlaka fitness salonu, masa tenisi, PlayStation, cuma günü partisi gibi şeyleri de duyuyoruz.

Şirket kültürü, piyasadaki en başarılı insanları şirkete kazandırmak için önemli bir faktördür. Buna ek olarak iyi bir şirket kültürü, şirkete başarı ve büyüme sağlar. Sağlam şirket kültürü olan firmaların yıllık kazanç oranı diğer firmalara göre 4 kat daha hızlı büyür. Bunu da belirtelim.

Ama şirket kültürü sadece cuma günü partisinden, ofiste PlayStation oynama imkanından daha fazlasını ifade eder. Şirket kültürü demek, bir şirketin kültüründe birtakım değerler, inançlar, hassasiyetler, ortak hedefler olduğu anlamına gelir.

 

Şirket Kültürü Nedir?

Şirket kültürü bir organizasyonun paylaştığı değer ve vizyonu ifade eder. Eğlenceli ve rahat bir çalışma ortamı sağlayan şirketler ise yetenekli ve başarılı kişileri kendine çeker, personelin daha motive bir şekilde çalışmalarını sağlar. Şirket kültürü bir şirketin değerlerine işaret eder, tüm şirketi ortak bir hedefte ve ortak bir vizyonda buluşturur.

Yönetim danışmanlığı alanında uluslararası bir marka olan Deloitte’nin yaptığı bir araştırmaya göre şirketlerin %87’si şirket kültürü oluşturma konusunda zorluklar yaşıyor. Şirket kültürünü geliştirmek gerektiğini düşünüyor ve buna nereden başlamak gerektiği konusunda kararsızlık yaşıyorsanız yazımızda bu konuya detaylı bir biçimde değineceğiz.

 

Beş Farklı Şirket Kültürü Tipi

Temel olarak 5 farklı şirket kültürü bulunuyor. Bunları inceleyelim şimdi.

 

1. Ekibi Ön Planda Tutan Kurumsal Kültür

Adından da anlaşılacağı üzere ekibi ön plana alan bu şirket kültüründe çalışanlar arasında dayanışma vardır ve farklı departmanların kaynaşması öngörülür. Böyle bir kültüre sahip şirkette hem resmi hem de gayriresmi etkinlikler düzenlenir. Çalışanların iletişimleri ve arkadaşlıkları artırılır. Yani uzun ve resmi bir toplantıdan sonra arkadaşlarla içmeye gidilir böyle bir şirket kültüründe.

Buna ek olarak çalışanların mutluluğu için esneklik ve bir miktar otonomi de söz konusudur. Örneğin Netflix, çalışanlarına bir yıl kadar aile izni veriyor. Bu süreçte çalışanların kendilerini yenilemesine imkan tanınıyor yani.

Ayrıca Netflix çalışanlarına bağımsız karar verebilme ve ifade özgürlüğü konusunda da geniş olanaklar sağlıyor. Böyle bir şirkette de çalışanlar arasında sıkı bir bağ oluşuyor. Bu bağ ise şirketin başarısına katkı sağlarken çalışanların mutluluklarından da feragat edilmiyor. Kısaca “kazan-kazan” diyebileceğimiz bir şirket kültürü bu.

 

2. Elit Şirket Kültürü

Elit şirket kültürü dendiğinde aklınıza Google veya Facebook geliyordur muhtemelen. Bu tür şirketlerde inovasyon ve ileri görüşlülük beklenir çalışanlardan. Elit bir şirket kültüründe piyasanın en iyi kişileri çalıştırılır ve hızlı büyümeye önem verilir. Böyle olunca da elit şirketler kendi sektörlerinde bir numara olurlar.

Örneğin Gainsight adlı yazılım şirketi inovasyona büyük önem verir. Web sitelerinde şöyle yazar hatta:

“Dünyayı değiştirmek için başarılı kaptanlara ihtiyaç vardır. Biz açlığa inanıyoruz. Mükemmele ulaşmak için çalışanlarımızın kendiliğinden azimli ve hırslı olmasını istiyoruz.”

Yani elit bir şirket kültüründe çalışanların farklı düşünmesi, mevcut durumdan hoşnut olmaması ve sürekli bir gelişme-geliştirme azminde olması beklenir.

 

3. Hiyerarşik Şirket Kültürü

Hiyerarşik ya da geleneksel şirket kültüründe risk alınmaz ve kararlar verilere dayalı olarak verilir. Geleneksel bir şirkette giyim-kuşam için belli kurallar vardır. Hiyerarşi bellidir. Uzun yıllardır çalışan bir sistem vardır ve bu nedenle böyle şirketlerde yeni teknolojilerin kullanılması görece daha zordur.

Burger King gibi devasa şirketler hiyerarşik şirket kültürüne sahiptir. Tutarlı ve düzenli sonuç alınması için uygulanması gereken net ve kesin yönergeler vardır.

 

4. Yatay Şirket Kültürü

Özellikle küçük start-up’larda yaygın olan yatay şirket kültüründe herkesin eşit söz hakkı vardır ve dayanışma esastır. Şirket genç olduğu için ve genelde birkaç arkadaşın birlikte giriştiği bir proje olduğu için herkes canla başla çalışır, kimse “Ben bu işimi yapmam!” demez.

 

5. Klan Kültürü

Klan kültürüne sahip şirketlerde ise aile havası vardır. Küçük şirketler ve startup’larda görülen bu kültürde çalışanların etkileşimi ve dayanışması birincil öneme sahiptir. Takım çalışmasına büyük önem verilir. Yönetim ve çalışanlar arasındaki kademeler daha azdır. Bu da yönetici ve çalışan arasındaki iletişimin daha yakın ve samimi olmasını sağlar.

 

 

Şirket Kültürü Nasıl Geliştirilir?

Şimdi de büyümeyi, gelişmeyi teşvik eden; çalışanların daha mutlu ve motive çalışmasını sağlayan; kısaca hem kurumsal hem de bireysel kalkınmayı sağlayan bazı şirket kültürü oluşturma/geliştirme yöntemlerine bakalım.

 

1. Ofis İmkanlarını İhmal Etmeyin

Şirket ve ofis kültürü dendiğinde akla ilk olarak şirketin ofisindeki imkanlar gelir. Bununla birlikte haftada bir “happy hour” yapıp eğlenmek şirket kültürü için yeterli değildir. Buna ilaveten ofis içinde çalışanların mutluluğu ve sağlığı için imkanlar sunun. Örneğin ofis binasında yer alan minik bir spor salonu ve duş imkanı şirketin çalışanlarının sağlığına önem verdiğini gösterir.

 

2. Farklılıklara Odaklanın

Sıkı bir ofis kültürü farklılıklara odaklanmadan tesis edilemez. Glassdoor araştırma şirketinin anketine göre insanların %67’si bir iş başvurusu yaparken bu şirketin farklılıklara olumlu yaklaşmasına önem veriyor. Yani farklı türden insanların birlikte çalıştığı şirketlere daha fazla ilgi gösteriliyor.

Unutmayın, farklılık inovasyonu teşvik eder. Farklı türden insanların oluşturduğu takımlar daha iyi çalışır ve daha çok başarılı olur.

 

3. Takım Oluşturmaya Önem Verin

Eğlenceli bir şirket kültürü oluşturmak için ilişkileri hem resmi hem de iş dışı ortamlarda ilerletmek gerekir. Örneğin her ay bir gün öğleden sonra bir restoranda yemek yenebilir, önemli bir gelişme sonrası dışarıda kutlama yapılabilir.

Bu etkinliklerde şirketin tüm çalışanları katılmalı, tüm personel birbirini tanımalıdır. Kutlama, kamp, piknik gibi etkinlikler insanların kaynaşması için ideal ortamlardır.

Sağlam bir şirket ve ofis kültürü bir çalışanın, şirkete ve iş arkadaşlarına daha bağlı olmasına imkan sağlar. Farklı departmanlardan çalışanların tanışıp arkadaş olması şirket içi iş akışının daha kolay olmasını sağlar.

 

4. Çevrenize Yardım Edin

Çalışanların moralini artırmak ve şirketle gurur duymalarını sağlamak için çeşitli etkinlikler yaparak örneğin yaşlılara, Down sendromlu çocuklara ziyarette bulunabilir, şirket adına bir fidan ekimi gerçekleştirebilirsiniz. Bu tür toplumsal gönüllülük etkinlikleri çalışanların gözünde şirketin fark yarattığı izlenimi uyandırır.

Örneğin ExxonMobil her 5 kişilik takım adına 500 dolar bağışta bulunuyor. Yani her çalışanı adına 100 dolarlık bir bağış yaparak çeşitli alanlarda insanlığa ve doğaya yardım ediyor. Bu da tabii ki çalışanların gözünde şirketin değerini artırıyor, çalışanlar daha iyi performans gösteriyor.

 

5. Personel Sağlığını Önemseyin

Ruh ve beden sağlığı iş hayatında verimliliğin, üretkenliğin anahtarıdır. Sağlıklı insanların çalıştığı bir şirkette kar oranı daha yüksektir, maliyetler daha düşüktür. Zira bu kişiler işlerini daha canla başla, özveriyle yaparlar ve dolayısıyla hata yapma ihtimali de düşük olur.

İş yerinde sağlığın artırılması için ofiste spor salonu, yoga ve egzersiz eğitimleri, kaliteli ve ergonomik masa-sandalyeler, sağlıklı öğle yemekleri gibi unsurlar sunulabilir. Yemek saatleri mesai saatlerinin en uygun zamanına denk getirilerek çalışanların hazımsızlık ve halsizlik çekmesi önlenebilir. Aylık olarak psikolojik destek sunulabişir.

Bu tür adımlar uzun vadede çalışanların ve şirketin son derece yararına olur.

 

6. Manifesto Hazırlayın

Birkaç yıl önce Hubspot kurucusu Dharmest Shah şirketi için bir manifesto hazırladı. Bu manifestoda şirketin neye inandığı, nelere önem verdiği, şirketin vizyonu ve misyonu hakkında ifadeler yer aldı.

Başarılı bir manifesto deneyimli ve başarılı kişilerin bu şirkette çalışmak istemesini sağlar. İş başvurusu yapan kişilerin şirket hakkında daha çok bilgi sahibi olmasını sağlar. Çalışanların zor zamanlarda nasıl bir şirkette çalıştıklarını hatırlamasına yardımcı olur.

Yani personele şirketin vizyonu ve misyonu açısından bir harita, bir rehber işlevi görebilir şirket manifestosu.

 

7. Çalışanlardan Yorum ve Öneri İsteyin

Şirketinizin nasıl bir “şirket kültürüne” sahip olduğunu çalışanların görüşlerini dinlemeden bilemezsiniz. Bu açıdan düzenli olarak “feedback, görüş, yorum ve öneri” almaya çalışmalısınız. Çalışanlara  nasıl hissettiklerini sormak, onların mevcut durumlarını öğrenmek, hangi konularda sorunlar olduğunu dinlemek şirketin gereken düzenlemeleri ve iyileştirmeleri yapması için büyük önem taşır.

Çalışanlardan toplanacak bilgiler, ofis kültürünün daha doğru ve etkili bir şekilde düzenlenmesine imkan tanır.

 

İlginizi çekebilir

Şirket Kültürü Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Fantastik Kültürleri Olan Şirketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.