Şirket Kültürü Nedir ve Nasıl Değiştirilebilir?

Bugüne kadar şirket kültürünün farklı yönlerini vurgulayan çok fazla şey yazıldı çizildi fakat şirket kültürünün tam olarak ne ifade ettiğine ve bu kültürün şirketlerin kimliklerinde nereye oturduğuna ilişkin ortaya çıkarılan yazıların sayısı bir hayli az.

Peki, şirket kültürü dediğimiz bu mefhum tam olarak nedir? Wikipedia şirket kültürünü, “bir organizasyon içerisindeki insanların davranış biçimleri ve insanların bu davranış biçimlerini kazanma yollarının toplamı” olarak tanımlıyor. Bu tanım bir miktar bu kavramı anlamamıza yardımcı olacak nitelikte, dolayısıyla bu tanımı, şirket kültürüne katkıda bulunan faktörlerin bir listesi ile zenginleştirmişler. İşte size söz konusu listenin tamamı:

Şirket vizyonu, değerleri, normları, sistemleri, sembolleri, dili, varsayımları, inançları ve alışkanlıkları.

Fakat bu noktada en ayırt edici olan, şirket kültürünün şirketin genetik kodlarında çok önceden beri var olan bir şey olmasıdır. Bu, çalışanların işe girdiklerinde şirkete kazandırdıkları bir şey değildir. Tam tersine, tek bir çalışana sahip herhangi bir şirket bile kendi şirket kültürüne sahip olacaktır. Bunun dışındaki temel faktörler ise “vizyon, değerler ve varsayımlar”dır. Bu faktörler çalışanların şirkete kazandırabileceği şeyler değildir. Aksine şirketler, sahip oldukları vizyonları ile uyum sağlayabileceklerini düşündükleri çalışanların arayışı içerisindedirler.

Bu durum ise karşılıklı bir özveri ihtiyacı doğurur. Siz şirketinizin gelişimi için kendi planlarınızı yaparsınız, şirketteki çalışma takımınız büyüdükçe de şirketinizin beklenmedik ve mükafatlandıran şekillerde değişebileceğini ve büyüyebileceğini öğrenirsiniz.

 

Şirket Kültürünüzü Değerlendirmek

Her şirket yönetimi şirket büyümesi ve kültürü için dört başı mamur uzun vadeli bir plan oluşturacak kadar önsezili değildir. İşin gerçeği, bunu sadece istisnai olarak çok az şirket yapabilmektedir çünkü bunu yapabilmek şirketin uzun vadede hayatta kalacağına ilişkin kesin bir özgüven gerektirmektedir, hele bir de ekonomik koşulların böylesine belirsiz olduğu bir dönemde.

Dolayısıyla, son zamanlarda zamanınızı büyük bir kısmını büyümeye ve yeni iş alımlarına odaklanmaya harcıyorsanız bir adım geriye çekilip ne tür bir şirket kültürünün oluşmakta olduğu anlamaya çalışmanın da zamanı gelmiş demektir.

Şirket çalışanlarınız mesai saatlerinde nasıl davranışlar sergiliyor? İyi ya da kötü, hakim olan ortak bir davranış biçimi var mı? İş tanımları şirket çalışanlarınıza ne ifade ediyor, şansları olsaydı başka bir şirkette çalışmak isterler miydi?

Bu sorulara vereceğiniz cevaplar şirket kültürünü doğrudan açıklayacak şeyler değildir fakat bu kültürün sağlıklı ya da sağlıksız olduğunu gösterebilecek semptomlardır. Unutmayın; şirket kültürünüz siz daha ilk çalışanınızı işe almadan çok önce zaten şekillenmişti. Bu nedenle, şirketinizin sıçrama yapabilmesi için sizin inşa ettiğiniz şeye çalışanlarınızın tepki gösterme biçimlerini anlayabilmek son derece önemlidir.

Mutlaka okuyun: İş Yerinizi Nasıl Eğlenceli ve Yaratıcı Bir Yer Haline Getirebilirsiniz?

 

Geleceği Planlamak

Şirket kültürünüzü gerçekten ciddiye almalısınız. Şirket içerisindeki tüm iş birimlerinin misyonlarını, değerlerini, kısa ve uzun dönem hedeflerinizi oluşturmalı ve bunları periyodik olarak gözden geçirmelisiniz. Bunun yanında şirket geneli için değerleri ve hedefleri de belirlemelisiniz. Fakat bu noktada farklı iş ekiplerinin birbirinden farklı rollere sahip olduğunu göz ardı etmemelisiniz. Bu durum, her bir iş biriminin dengeli ve iyi araştırılmış bireysel değer setlerine sahip olduğundan emin olmanızı gerektirmektedir.

İyi haber ise, boş bir sayfa ile işe başlamanıza gerek olmayışı, çalışma ortamında ne tür bir atmosferin oluştuğunu görmek için sadece birkaç alana odaklanmanız yeterli olacaktır. İşte bu alanlardan birkaçı:

Hedeflerin anlaşılırlığı: Bu konu sizi aldatacak denli basittir. Çalışanlarınız için bir hedef oluşturmak tek başına yeterli değildir, aynı zamanda çalışanlarınızın bu hedefi sahiplenmesini de sağlayabilmelisiniz. Yaptıklarının sonuçlarını gözlemleyebilmeli ve şirketin başarısı üzerinde ölçülebilir bir etkilerinin olduğunu hissedebilir olmalıdırlar.

Çalışan bağlılığı: Bağlılık çalışan hedeflerinin iki numaralı parçasıdır. Bu noktada, çalışan bağlılığı, çalışanlarınızı hedeflerini yerine getirebilmeleri için ne denli hazırlıklı olduğunuzun bir ölçüsüdür. Şirket ortamında yetersizlikler ve odak eksikliği mi söz konusu? Çalışanlarınız yetkinliklerini sonuna dek devreye sokup kendilerine verilen rolleri yerine getirecek denli hevesli ve güçlü hissetmiyorsa, bu durum çalışan bağlılığına ilişkin ciddi bir probleminiz olduğu anlamına gelmektedir. Çalışın bağlılığını yükseltmek için ” Çalışan Bağlılığını Artırmanın Yolları ” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

• Güven ortamı:
Güven çalışma ortamındaki en kritik faktörlerden biridir. Elbette, güvenilir olduklarına dair güçlü izlenimi olan kişileri işe alabilirsiniz fakat hiçbir istisnai duruma yer vermeden güven kavramını şirket değerine dönüştürmek şirket sahibi olarak sizin başlıca görevinizdir.

Sürekli öğrenme: Bir şirketin uzun vadede ayakta kalabilmesinin en önemli koşullarından biri de şirket çalışanlarının sürekli kendilerini geliştirebiliyor olmasıdır. Bu noktada, çalışanlarınızın sürekli gelişimi için doğru araçları ve ortamı sağlayabilmek için elinizden gelen tüm çabayı gösteriyor olmalısınız.  Bu konuyla ilgili olarak Çalışanlarınızı Neden ve Nasıl Eğitmelisiniz? başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

 

Şirket Kültürü Çalışanlarınız İçin Maaş Kadar Önemlidir

İnsanların büyük bir kısmı işverenini şirket kültürüne göre seçme lüksüne sahip değildir, genellikle bulabildikleri ilk işte çalışmaya başlarlar, şanslı olabildikleri nadir zamanlarda ise buldukları iş kişiliklerine ve kişisel hedefleri ile uyumlu olmaktadır.

Bu noktada, iş sahiplerinin şirketlerini insanların çalışmayı arzulayacakları noktaya taşıyabilmeleri gerekmektedir. Çünkü iş tatmini ve beraberinde mutluluk, insan odaklı olan iş sahiplerinin varlığına bağlıdır. Halihazırda iş arayan ve bu yazıyı okumuş olanlar bilmeliler ki bir şirket hakkında ilk iş görüşmede bile fikir sahibi olabilirler. Sizinle iş görüşmesine giren kişi sizinle tanışmış olduğu için mutlu görünüyor mu? Çalışma ortamı samimi bir yer mi? Çalışanlar beraber çalışmaktan dolayı mutlu görünüyorlar mı? Unutmayın; iş görüşmeleri ilk gözlemlerinizi yapabileceğiniz ve sorularını sorabileceğiniz birer fırsattır.

İşverenlerin işlerine yatırdıkları sermayeden alabilecekleri maksimum geri dönüşü sağlamaya çalıştıklarını kimse yadsıyamaz, fakat bu noktada önemli olan bir diğer şey de yapılan her işe alımdan maksimum faydayı yaratabilmektir. Bir de bunun tam tersini düşünelim; çalışanlarınız işe alındıklarında maaş dışında başka hangi kazanımları elde etmiş oluyor?

Bu soru şüphesiz ki, birer şirket sahibi olarak şirket kültürünün en az verdiğiniz maaşlar kadar önemli olduğunu anlayabilmek için sormanız gereken en önemli sorulardan biridir.

Mutlaka okuyun: Çalışanlar, Anlamlı Bir İş İçin Daha Düşük Maaşa Razılar!

 

İlginizi çekebilir

Netflix Şirket Kültürü ve Başarı Sırları
Güçlü Bir Şirket Kültürü Oluşturmak İçin 6 Öneri
Fantastik Kültürleri Olan Şirketler
Merve Tulum

Yazar : Merve Tulum

ODTÜ " Endüstri Mühendisliği " bölümünden mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesinde yüksek lisans yaptı. İş hayatına hızlı bir giriş yapıp inovasyon sorumlusu, sistem ve iş analisti gibi birçok pozisyonda görev aldı. Fibabanka, Yemeksepeti ve Yapı Kredi çalışmış olduğu şirketlerden sadece birkaçı. Sizler için iş hayatında edindiği tecrübeleri sizlere aktarıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir