SnapChat’in Kurucusu ve Ceo’su Evan Spiegel’in Hayat Hikayesi

26 yaşında 5 milyar dolarlık bir servete sahip olan Spiegel, dünyanın en genç milyarderlerinden birisi. Şirketi Snap Inc, potansiyel olarak 25 milyar dolarlık bir değer ile 2017 yılına halka açılmayı planlıyor.

Genç girişimcinin etkileyici bir hayatı var ve bunun kendisi de farkında. Stanford’da düzenlenen bir iş konferansında şunları söylemişti: “Genç ve eğitimli bir erkeğim. Gerçekten çok şanslıyım ve hayat bazen adil olmayabiliyor.”

LA Weekly, Forbes, Business Insider gibi kaynakları derleyerek Spiegel’in muhteşem yaşamına ve kariyerine yakından bakmak istedik.

Spiegel, Malibu'nun hemen yanındaki gösterişli bir Los Angeles bölgesi olan Pasifik Palisades'te büyüdü. İki avukatın büyük çocuğu olarak hayata geldi ve lisedeyken ailesi boşanma kararı aldı.

Spiegel, Malibu’nun hemen yanındaki gösterişli bir Los Angeles bölgesi olan Pasifik Palisades’te büyüdü. İki avukatın büyük çocuğu olarak hayata geldi ve lisedeyken ailesi boşanma kararı aldı.

16 yaşına girdiğinde ehliyetini aldı ve okuduğu lisenin hemen yanındaki otoparka ailesinin kendisine hediye etti Cadillac Escalade aracını park etti. Spiegel'in babası, çocuğu için masraftan hiç kaçınmadı.

16 yaşına girdiğinde ehliyetini aldı ve okuduğu lisenin hemen yanındaki otoparka ailesinin kendisine hediye etti Cadillac Escalade aracını park etti. Spiegel’in babası, çocuğu için masraftan hiç kaçınmadı.

Spiegel, Santa Monica’daki tek bir dönemi yüz binlerce dolar olan bir okulda okudu. Okulun diğer önemli mezunlar arasında Tinder kurucusu Sean Rad, Kate Hudson, Jonah Hill, Jack Black ve Gwyneth Paltrow bulunuyor.

Spiegel, Santa Monica'daki tek bir dönemi yüz binlerce dolar olan bir okulda okudu. Okulun diğer önemli mezunlar arasında Tinder kurucusu Sean Rad, Kate Hudson, Jonah Hill, Jack Black ve Gwyneth Paltrow bulunuyor.

Red Bull şirketinin pazarlama biriminde staj imkanı bulduğunda Spiegel, şehir içinde daha az yakan bir araç kullanmaya karar verdi. 2008 yılında ailesine yazdığı bir mektupta, kendisi için fiyatı yaklaşık 75,000 dolar olan bir BMW 550i istedi. “Arabalar beni çok mutlu etti. Bana değer verdiğiniz için çok teşekkür ederim ve bu BMW hediyeniz için çok çalışacağımdan emin olabilirsiniz.” diye ailesine yanıt bile yazmıştı.

Red Bull şirketinin pazarlama biriminde staj imkanı bulduğunda Spiegel, şehir içinde daha az yakan bir araç kullanmaya karar verdi. 2008 yılında ailesine yazdığı bir mektupta, kendisi için fiyatı yaklaşık 75,000 dolar olan bir BMW 550i istedi. "Arabalar beni çok mutlu etti. Bana değer verdiğiniz için çok teşekkür ederim ve bu BMW hediyeniz için çok çalışacağımdan emin olabilirsiniz." diye ailesine yanıt bile yazmıştı.

 

Spiegeller, Santa Monica’daki Jonathan Kulübü, La Jolla Plajı ve Tenis Kulübü dahil olmak üzere çok sayıda özel kulüp üyesiydi. Sıklıkla Avrupa’ya yolculuk yapıyor, tam zamanlı bir hizmetçileri bulunuyor ve hatta Kanada’da kayak yapmak için helikopter ile uçuyorlardı.

Spiegeller, Santa Monica'daki Jonathan Kulübü, La Jolla Plajı ve Tenis Kulübü dahil olmak üzere çok sayıda özel kulüp üyesiydi. Sıklıkla Avrupa'ya yolculuk yapıyor, tam zamanlı bir hizmetçileri bulunuyor ve hatta Kanada'da kayak yapmak için helikopter ile uçuyorlardı.

Spiegel, Stanford’da (babasının mezun olduğu okul) ürün tasarım eğitimine başladı ve burada gelecekteki Snapchat kurucuları Reggie Brown ve Bobby Murphy ile tanıştı.

Spiegel, Stanford'da (babasının mezun olduğu okul) ürün tasarım eğitimine başladı ve burada gelecekteki Snapchat kurucuları Reggie Brown ve Bobby Murphy ile tanıştı.
Soldan Sağa: Reggie Brown, Bobby Murphy, Evan Spiegel

Daha sonralarında Forbes’e röportaj verirken şunları söylemişti: “Havalı değildik, bu yüzden havalı olmak için bir şeyler yapmak istedik.”

Daha sonralarında Forbes'e röportaj verirken şunları söylemişti: "Havalı değildik, bu yüzden havalı olmak için bir şeyler yapmak istedik."

Stanford’dayken bir aile dostu Spiegel’in girişimcilik ve girişim sermayesi üzerine bir lisans üstü dersine girmesine izin verdi. Bu sınıftayken Google CEO’su Eric Schmidt ve YouTube ortak kurucusu Chad Hurley gibi teknoloji duayenlerinin konuşmalarını dinleme fırsatına sahip oldu.

Stanford'dayken bir aile dostu Spiegel'in girişimcilik ve girişim sermayesi üzerine bir lisans üstü dersine girmesine izin verdi. Bu sınıftayken Google CEO'su Eric Schmidt ve YouTube ortak kurucusu Chad Hurley gibi teknoloji armatürlerinin konuşmalarını dinleme fırsatına sahip oldu.

Bu sınıfta konuşma yaptıktan sonra Spiegel, Intuit kurucusu Scott Cook’le arkadaş oldu. Daha sonra Cook, Intuit firmasının Hindistan’da yayınlamayı düşündüğü bir ürün üzerinde çalışması için henüz daha lisans öğrencisi olan Spiegel’e fırsat tanıdı.

Her ne kadar daha sonra Snapchat, Venedik'e taşınmış olsa da, kirası ucuz olduğundan ötürü Spiegel uzun yıllar boyunca babasının evinde yaşadı.

Spiegel, Stanford’dan mezun olmasına çok az kalmışken tam zamanlı olarak Snapchat üzerinde çalışmak için okulu bıraktı. Ekip, ilk olarak Picaboo adını verdikleri, kendiliğinden silinen mesajlar üzerinde çalışmaya başladı. 2012 yılında bu projelerinin merkezi ise Spiegel’in babasının Palisades’te bulunan eviydi.

Her ne kadar daha sonra Snapchat, Venedik’e taşınmış olsa da, kirası ucuz olduğundan ötürü Spiegel uzun yıllar boyunca babasının evinde yaşadı.

Reggie Brown, şirketten kovulmaktan ve herhangi bir hisse almamaktan ötürü 2013’te Spiegel ve Murphy’ye karşı dava açtı. Dava sonunda bir karara bağlandı ve Snapchat, Brown’a göz önünden kaybolması için 157.5 milyon dolar ödedi.

Spiegel, Kasım 2014'te babasının evinden taşındı ve Brentwood'daki üç odalı evini 3,3 milyon dolara satın aldı.

Spiegel, Kasım 2014’te babasının evinden taşındı ve Brentwood’daki üç odalı evini 3,3 milyon dolara satın aldı.

Çok kısa bir süre sonra birçok kişi Snapchat'i satın almak için Spiegel'in kapısını çalmaya başladı. Ünlü Facebook CEO'su Mark Zuckerberg'ten 2013 yılında 3 milyar dolarlık teklifi reddetti.

Çok kısa bir süre sonra birçok kişi Snapchat’i satın almak için Spiegel’in kapısını çalmaya başladı. Ünlü Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’ten 2013 yılında 3 milyar dolarlık teklifi reddetti. Spiegel, Zuckerberg’in teklifini geri çevirmesinden kısa süre sonra, Facebook Poke adlı başarısız bir uygulama ile Snapchat’i taklit etmeye çalıştı.

2014 yılında Spiegel’in şirketi, kendisi ve eş kurucusu Bobby Murphy’e 5’er milyon dolar borç verdi.

2014 yılında Spiegel'in şirketi, kendisi ve eş kurucusu Bobby Murphy'e 5'er milyon dolar borç verdi.

Snapchat’ın kullanıcısı ve değeri artmaya devam ettikçe, Spiegel hızlı bir şekilde teknoloji ve medya dünyasında tanınan biri olmaya başladı. Ekim 2014’te Vanity Fair New Establishment Zirvesi sırasında George Lucas ve Shane Smith ile takılıyordu.

Snapchat'ın kullanıcısı ve değeri artmaya devam ettikçe, Spiegel hızlı bir şekilde teknoloji ve medya dünyasında tanınan biri olmaya başladı. Ekim 2014'te Vanity Fair New Establishment Zirvesi sırasında George Lucas ve Shane Smith ile takılıyordu.

Snapchat Haziran 2015’te büyük bir kaynak edindikten sonra, Spiegel kendine bir Ferrari satın aldı.

Snapchat Haziran 2015'te büyük bir kaynak edindikten sonra, Spiegel kendine bir Ferrari satın aldı.

Spiegel, kısa bir süre de olsa şarkıcı Taylor Swift ile romantik bir ilişki yaşadı. İkili Aralık 2013’te bir yılbaşı partisinde tanışmıştı.

Spiegel, kısa bir süre de olsa şarkıcı Taylor Swift ile romantik bir ilişki yaşadı. İkili Aralık 2013'te bir yılbaşı partisinde tanışmıştı.

Spiegel, yıllardır müzik sektörünün büyük bir hayranıydı ve Sony Entertainment CEO’su Michael Lynton Snap, şirketinin yönetim kurulu başkanıdır. Son zamanlarda Spiegel’in Taylor Swift’in de sanatçısı olduğu Big Machine plak şirketini satın almak ile ilgili fikirleri olduğu ortaya atıldı ancak bu anlaşma hiçbir zaman gerçekleşmedi.

Spiegel, yıllardır müzik sektörünün büyük bir hayranıydı ve Sony Entertainment CEO'su Michael Lynton Snap, şirketinin yönetim kurulu başkanıdır. Son zamanlarda Spiegel'in Taylor Swift'in de sanatçısı olduğu Big Machine plak şirketini satın almak ile ilgili fikirleri olduğu ortaya atıldı ancak bu anlaşma hiçbir zaman gerçekleşmedi.

Spiegel, 2015 yazında süper model Miranda Kerr ile çıkmaya başladı. İlk kez, 2014 yılında bir Louis Vuitton etkinliğinde tanışmışlardı.

Spiegel, 2015 yazında süper model Miranda Kerr ile çıkmaya başladı. İlk kez, 2014 yılında bir Louis Vuitton etkinliğinde tanışmışlardı.

Mayıs 2016’da ikili, daha önce Harrison Ford’a ait olan 7,164 metrekarelik bir evi 12 milyon dolara satın aldı.

Mayıs 2016'da ikili, daha önce Harrison Ford'a ait olan 7,164 metrekarelik bir evi 12 milyon dolara satın aldı.

Daha sonra ikilinin ilişkisi hızlı ilerledi ve Temmuz 2016’da nişanlandıklarını açıkladılar.

Daha sonra ikilinin ilişkisi hızlı ilerledi ve Temmuz 2016'da nişanlandıklarını açıkladılar.

Spiegel, teknoloji alanındaki CEO’lara kıyasla modayı en çok önemseyen kişi. Ekim 2015’te Vogue İtalya’nın kapağında bile göründü.

Spiegel, teknoloji alanındaki CEO'lara kıyasla modayı en çok önemseyen kişi. Ekim 2015'te Vogue İtalya'nın kapağında bile göründü.

Genç girişimci, çiçek düzenleme sanatından hoşlanmasının yanı sıra lisanslı bir helikopter pilotudur. En sevdiği tişört ise tanesi 60 dolara satılan beyaz James Perse marka V yaka tişörttür.

Çiçek düzenleme sanatından hoşlanmasının yanı sıra lisanslı bir helikopter pilotudur. En sevdiği tişört ise tanesi 60 dolara satılan beyaz James Perse marka V yaka tişörttür.

Bir keresinde GQ dergisine, bu tişörtleri liseden beri giydiğini söylemişti.

Spiegel, iş ilişkilerinde ve özel hayatında gizliliği son derece önemsiyor. Snap çalışanları bile genellikle şirket resmi duyuru yapmadan önce çalıştıkları ürün hakkında bir şey bilmiyorlar.

Spiegel, iş ilişkilerinde ve özel hayatında gizliliği son derece önemsiyor. Snap çalışanları bile genellikle şirket resmi duyuru yapmadan önce çalıştıkları ürün hakkında bir şey bilmiyorlar.

Güvenlikli bir siyah araç ile genellikle şirketin Venedik Plajındaki bölgelerinde geziniyor. 2016 yılındaki güvenlik masrafları ise 890,399 dolardı.

Güvenlikli bir siyah araç ile genellikle şirketin Venedik Plajındaki bölgelerinde geziniyor. 2016 yılındaki güvenlik masrafları ise 890,399 dolardı.

Şubat 2016’da Snapchat, Spiegel’e 15 milyon dolar borç verdi. Bir sonraki ayda Snapchat 175 milyon dolar artış göstererek 16 milyar dolar değere sahip oldu ve Spiegel bir sonraki yıl, şirkete olan tüm borcunu kapattı.

Şubat 2016'da Snapchat, Spiegel'e 15 milyon dolar borç verdi. Bir sonraki ayda Snapchat 175 milyar dolar artış göstererek, 16 milyar dolar değere sahip oldu ve Spiegel bir sonraki yıl, şirkete olan tüm borcunu kapattı.

Eylül 2016’da Spiegel, Snapchat ismini Snap Inc. olarak değiştirdi ve daha sonra şirketine “kamera şirketi” adını verdi. Ayrıca Spectacles adını verdiği kamera donanımlı bir güneş gözlüğü de üretmeye başladı.

Şubat 2016'da Snapchat, Spiegel'e 15 milyon dolar borç verdi. Bir sonraki ayda Snapchat 175 milyar dolar artış göstererek, 16 milyar dolar değere sahip oldu ve Spiegel bir sonraki yıl, şirkete olan tüm borcunu kapattı.

 

Son iki yıl boyunca 26 yaşındaki genç, Forbes tarafından düzenlenen dünyanın en zengin milyonerleri listesinde yer alıyor. Snapchat halka açıldıktan sonra eğer 25 milyar dolarlık bir değere sahip olursa kendisinin tahmini serveti 5 milyar dolar civarında olacak.

Eylül 2016'da Spiegel, Snapchat ismini Snap Inc. olarak değiştirdi ve daha sonra şirketine "kamera şirketi" adını verdi. Ayrıca Spectacles adını verdiği kamera donanımlı bir güneş gözlüğü de üretiyor.

2016 yılında 503,205 dolar maaş artı 1 milyon dolar da bonus kazandı. Snap halka açıldıktan sonra maaşı 1 dolara düşecek ancak şirketteki %22 hissesi sayesinde kağıt üzerinde çok daha fazla para kazanıyor olacak.

Son iki yıl boyunca 26 yaşındaki genç, Forbes tarafından düzenlenen dünyanın en zengin milyonerleri listesinde yer alıyor. Snap halka açıldıktan sonra eğer 25 milyar dolarlık bir değere sahip olursa, kendisinin tahmini serveti 5 milyar dolar civarında olacak.

Spiegel, Mart ayında şirketini halka açmaya hazırlanırken, Mark Zuckerberg ve Steve Jobs gibi başarılı bir ürün vizyoneri olarak anılmaya başladı bile.

2016 yılında 503,205 dolar maaş artı 1 milyon dolar da bonus kazandı. Snap halka açıldıktan sonra maaşı 1 dolara düşecek ancak şirketteki %22 hissesi sayesinde kağıt üzerinde çok daha fazla para kazanıyor olacak.

 

İlginizi çekebilir

Mutlaka Okumanız Gereken Başarı Hikayeleri
Sahibini Sıfırdan Milyarder Yapmış İş Fikirleri

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir