Spor Salonu Açmak İsteyenlere

Özellikle obezite oranları rekor seviyelere çıktığından beri insanlar zamanlarının ve paralarının büyük bir bölümünü forma girebilmek için harcıyorlar. Geçen on yılda açılan spor salonları, sağlık ve formda kalma zincirleri de bunun en büyük kanıtıdır. Fotoğraf böyle olunca iş kurmak isteyenler için spor salonu açmak oldukça cazip bir kazanç kapısı olmaktadır.

Bağımsız spor salonları biraz daha fazla kişisel hizmet sunmalarına rağmen birçok spor salonu bayilik çatısı altında işlerini yürütme eğilimindedir. Bu piyasada rekabet yoğundur ve bu rekabet uzun bir süre yavaşlayacak gibi görünmüyor.

Bu makale size bu sektörle ilgili kısa bilgiler vererek işinizi kolaylaştıracaktır.

 

Spor salonu nedir ve kimler için uygundur?

Sağlık kulübü veya sağlıklı yaşam merkezi olarak da bilinen spor salonları egzersiz aletlerine ve antrenman odalarına ev sahipliği yapar.

Birçok spor salonunun ana egzersiz alanları vardır. Bu alanlarda ağırlıklı olarak halterler, dambıllar ve egzersiz aletleri yer alır. Bu alanlarda sıklıkla müşterilerin kendilerini izleyebilmesi ve egzersizler esnasında doğru vücut pozisyonlarını yakalamalarına yardımcı olması için aynalar kullanılır.

Kardio alanlarında koşu bantları, kürekli aletler ve egzersiz bisikletleri gibi çeşitli kardiyovasküler aletler yer alır.

Müşterileri eğlendirmek için bu alanlarda çoğunlukla egzersiz aletlerine entegre edilmiş veya duvarların üzerine monte edilmiş görüntü ve ses sistemli ekranlar kullanılır.

Birçok yeni spor salonunda spor eğitmenleri denetiminde grup dersleri verilir. Bu sınıflarda aerobik, bisiklet, boks, yoga, pilates ve hatta dans dersleri bile verilmektedir

Bazı spor salonları yüzme havuzu, squash kortları veya boks salonları hizmetlerini de ek bir ücret karşılığında müşterilerine sunarlar.

Spor salonlarında aynı zamanda sağlık ürünleri satan dükkânlar, restoranlar, snack barlar, çocuk bakım alanları ve cafeler de olabilir.

Formda kalmaya olan ilgi gün geçtikçe artmaktadır fakat zorunlu da değildir. Uzun saatler çalışmanız gerekecektir. Birçok spor salonu sabah yediden önce açılır ve gece geç saatlere kadar hizmet vermek için açık olur.

Bu sektördeki en önemli noktalardan biri sağlam meslek ahlakı ve gerçek tutkuya sahip insanlarla çalışmaktır.

 

Kurallar ve Yönetmelik

Spor salonları yaralanmalara ve kazalara çok açıktır. Bu nedenle çalışanlarınızın ve müşterilerinizin güvenliği ve sağlığı dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biridir. Spor salonunuzu ilgili derneklerden veya kurumlardan aldığınız belgelerle tescil ettirin. Bu kurumların koruma ve bakım standartlarını takip edin.

 

Araştırma ve Rekabet

En azından ilk başlarda ne tür insanlara hitap edeceğinizi ve onlara özel ne tür hizmetler sunacağınıza karar vermelisiniz. Örneğin eğer genç yaşta bir grubu etkilemeye çalışıyorsanız aerobik veya dans sınıfları gibi etkinlikler organize etmelisiniz.

Hedef kitlenizi tanımlamanız, spor salonunuzun ne kadar büyüklükte olması gerektiği ve ne tür ekipmanlara sahip olmanız gerektiği konusunda size yardımcı olacaktır.

Spor salonunuzu kiralarken veya satın alırken müşteri odaklı bir çevre araştırması yapmalısınız. Alışveriş merkezleri gibi müşterilerinizin rahatlıkla ulaşabileceği bir yer seçmeniz faydanıza olacaktır.

Çalışanlarınız işletmenizin başarısına büyük ölçüde katkı sağlayacaktır. Bu nedenle müşterilerinize en iyi hizmeti sağlayacak profesyonel ve kabiliyetli insanları işe almalısınız.

İyi bir imaja sahip olursanız insanlar işletmenizi daha kolay hatırlayacaklardır ve başkalarına tavsiye edeceklerdir. Potansiyel müşterileriniz için çekici ve benzersiz görünecek bir isim, logo ve slogan bulmalısınız.

Spor salonunuz tamamlanmadan önce satış ve pazarlama kampanyalarınızı planlamalısınız. Müşterilerinizi etkilemek için özel indirimler ve promosyon hizmetleri sunmalısınız.

 

Spor salonu açmadan önce cevaplamanız gereken sorular

Spor salonu açmakla ilgili temel bir fikir edindikten sonra kendinize sormanız gereken bazı spesifik sorular var.

1. Ortak şart mı?

İş hayatında ortaklık, evliliğe benzer. İşin içinde aşk değil, para vardır. Ancak iş hayatında boşanmalar, evliliklerdeki boşanmalardan daha yüksektir. Buna karşın yine de ortak bir vizyona, şahane bir iletişime ve karşılıklı saygıya dayalı ortaklıkların çok faydası olur.

2. Uykusuz kalmaya razı mıyım?

Spor salonunuzu sizin ekmek tekneniz olacak. Bu nedenle bu salonu çalışır halde tutmak için elinizden geleni yapmanız gerekir. Özellikle ilk zamanlarda, personel çalıştırmak için yeterli bütçeniz yoksa pek çok işi bizzat yapmanız gerekebilir. Banyo ve tuvalet temizliği, yerleri silmek, havluları yıkamak; velhasıl salona ilk giren ve salondan son çıkan kişi olmak… Gerektiğinde sabahlamak. Tüm bunlara razı olup olmadığınıza karar vermelisiniz.

3. En az 6 ay beni idare edecek param var mı?

Yeni açtığınız spor salonunun müşteri kitlesi oturmadan önce nakit akışında bazı durağanlıklar olabilir. Bu süreçte sizi idare edebilecek bir miktar paranız olmalı kenarda. Eğer böyle bir paranız yoksa ve başlarda işler yolunda gitmezse bazı zorluklar yaşayabilirsiniz. (Unutmayın, yeni kurulan şirketlerin büyük bir bölümü bu nedenle iflas eder.)

4. Ne tür gelir kaynaklarım var?

Ne iş yaparsanız yapın, birden çok gelir kaynağına sahip olmak iyidir. Spor salonu açtığınız zaman da sadece üye aidatlarına güvenmemelisiniz. Örneğin salonda spor malzemeri satabilirsiniz, sporcuların kullandığı protein tozlarından satabilirsiniz. Ayrıca belli spesifik kitlelere yönelik etkinlikler düzenleyebilirsiniz. Yoga kursu, dans kursu bunlara örnek verilebilir. Yani spor salonunda tango, vals, folklor kursları da verebilirsiniz.

5. Uzun vadeli planlarım neler?

Nasıl bir markaya sahip olmak istiyorsunuz? Aylık üyelik ücreti 1500 lira olan lüks bir salon mu? Yoksa aylığı 150 lira olan ve herkesin gelebileceği bir salon mu? Belki de sırf kadınlara yönelik bir spor salonu açmak istiyorsunuzdur? Genişlemek ve yeni şubeler açmak istiyor musunuz? Belli bir spor dalına öncelik mi vermek istiyorsunuz?

Spor salonunun 5 yıl içinde nasıl bir rota izleyeceğine yönelik belli öngörüleriniz olmalıdır.

6. Neden spor salonu işine girmek istiyorum?

Neden bu işi yapmak istediğinizi açık ve net bir biçimde ifade edebilmelisiniz. Belki para için, belki tutkunuz olduğu için, belki de çevre yapmak için böyle bir işe giriyorsunuz. Bu üç sebep de geçerli sebeplerdir; ancak bu işi gerçekten seviyor olmanız uzun vadede daha başarılı olmanızı ve bu işten iyi paralar kazanmanızı sağlar. İşini sevmeyen bir insanın gerçekten başarılı olması çok zordur çünkü.

 

Spor Salonu Açmak İçin Gereken Malzemeler

Yüzlerce farklı spor aleti bulunur ve bu aletlerin hepsinin kendine has işlevleri vardır. Ancak dünyanın neresine giderseniz gidin, spor salonlarında mutlaka bulunan bazı ekipmanlar vardır. Yani spor salonu açmayı düşünüyorsanız bu ekipmanları mutlaka satın almanız gerekir.

Koşu bandı

Her spor salonunda koşu bandı olmalıdır. Hatta spor salonu deyince insanın zihninde ilk beliren imaj koşu bantlarıdır. Her türlü hava koşulunda insanların koşmasına imkan sağlayan koşu bantları bir spor salonunun en önemli aletidir desek yeridir.

Kondisyon bisikleti

İnsanların bisiklete biniyormuşçasına egzersiz yapmalarını sağlayan kondisyon bisikleti de özellikle kilo vermeye ve bacak kaslarını geliştirmeye çalışan kişiler için olmazsa olmazdır.

Stepper

Vücudun her bir bölgesini geliştirmek için farklı aletler bulunur. Stepper da özellikle bacak ve kalça kasları için idealdir.

Eliptik bisiklet

Alt ve üst vücudu aynı anda çalıştırdığı için kardiyo anlamında eliptik bisikletler çok faydalı ve popülerdir.

Dambıl 

Ağırlıklarına göre sınıflandırılmış birkaç set dambıl her spor salonunda mutlaka vardır. Üstelik aynı işlevi gören büyük aletlere göre dambılların maliyetleri çok daha düşüktür.

Ağırlık makineleri

Tüm vücut kaslarının çalışmasına yönelik farklı parçalardan oluşan ağırlık makineleri de bir taşla 5-6 kuş vurmanızı sağlayabilir.

 

Spor Salonu Açma Maliyeti

Yeni bir spor salonu açmanın maliyetini hafife almayın.

Ayrıca spor salonunuzu iyi bir yerde açmayı düşünüyorsanız buna ek olarak spor ekipmanlarını, soyunma odalarını, duşları, saunaları vb. de düşünmelisiniz.

Eğer paraya sıkışırsanız bayilik seçeneğini düşünmeniz için faydalı olacaktır.

Spor salonu maliyetini etkileyen birçok farklı kriter bulunmaktadır. Sağlıklı bir maliyet için açmak istediğiniz spor salonu hakkında bize detaylı bilgi verirseniz uzmanlarımız hesaplama sonrası size geri dönüş yapacaklardır. Bunun için yazımıza yorum yapabilirsiniz. Şimdiden herkese bol kazançlar!

 

Spor Salonunda Ortalama Bir Gün

Spor salonu sahipleri aşağıdaki adımları tamamlamalı veya bu adımlar için birilerini görevlendirmelidir:

Çalışanlarınızın mesai saati takvimini düzenleyin.

Spor salonu ekipmanlarını düzenli kontrol edin, tamir edin ve yeni malzemeler alın.

Mevcut müşterilerle sohbet edin ve yeni müşterilerinize spor salonunuzu dolaştırın.

Kampanyalar ve özel indirimler aracılığıyla işletmenizin pazarlamasına zaman harcayın.

 

Spor Salonu Açmak İçin Gerekli Belgeler

 1. Salonun adı ve adresi ile uygulanacak spor dallarını belirtir dilekçe,
 2. Spor salonunun kurucusunun nüfus cüzdanı örneği,
 3. Salon sahibinin açık adresi ile adli sicil kaydı,
 4. Salona vekâlet edecek kişi olacak ise yapılacak en az 1(bir) yıllık mesul müdürlük sözleşmesinin noterden tasdikli sureti,
 5. İkametgâh belgesi,
 6. Üç adet vesikalık fotoğraf,
 7. Faaliyette bulunulacak her spor dalının çalıştırıcısına ait antrenör, masör veya diğer eğiticilerle yapılan bir yıllık sözleşmenin ilgili federasyon veya il müdürlüğünden tasdikli sureti,
 8. Ticaret Odasına kayıt belgesi, Esnaf ve Sanatkâr Kooperatifine kayıtlı olanlara oda tarafından verilecek belge,
 9. Tesisin, mimar onaylı 1/100 ölçekli vaziyet planı,
 10. Belediyelerce verilecek işyeri açma izin belgesi, itfaiye raporu, illerde il sağlık müdürlüğü, ilçelerde ilçe sağlık müdürlüğü raporu,
 11. Vergi levhası fotokopisi,
 12. Kira kontratının fotokopisi,
 13. Spor salonuyla anlaşmalı bir doktor, sağlık memuru veya klinik sözleşmesi.

 

Spor Salonu Açma Şartları

a) Kullanım alanı 8 metrekareden az olmamak üzere en az bir soyunma odası, bayan ve erkek sporcuların birlikte çalışacağı tesislerde en az iki soyunma odası bulunması, spor yapanlara yetecek kadar soyunma dolabı veya askılık bulunması, odaların aydınlatma ve havalandırma sisteminin bulunması, ısısı 18 santigrat derecede olması ve hijyenik şartları taşıması,

b) Kullanım alanı 15 metrekareden az olmamak üzere en az bir dinlenme salonu bulunması, dinlenme salonunun zemini halıfleks, parke ve benzeri maddelerle kaplanması, salonun ısısının, aydınlatılmasının ve havalandırılmasının yeterli seviyede olması,

c) Bayan ve erkek sporcuların birlikte spor yaptığı tesislerde, ihtiyaç duyulmayan spor dalları hariç, en az iki duş ve iki tuvaletin soyunma odalarının içinde bulunması,

d) Salonda çalışma yapıldığı sürece duşların sıcak suyunun bulunması,

e) Spor çalışmasının yapıldığı yerin ısısının 18 derecenin altına düşmemesi, havalandırılmasının, çalışma alanının sporcu sayısına göre yeterli seviyede olması,

f) Spor salonu zemininin yapılan spor dallarının özelliğine göre tahta, parke, sunta, halıfleks ve benzeri malzemelerle kaplanmış olması, açık tesislerde yapılan spor dallarının özelliğine göre zemin; ilgili federasyonlarca öngörülen çim, asfalt, beton ve buna benzer malzemelerle kaplanmış olması,

g) Salonda yangın ve tabii afetlere karşı yangın söndürme ve benzeri aletlerin hazır bulundurulması,

h) Çalışma sırasında fiziki darbeleri önleyici tedbirleri sağlamak için çalışma alanında tehlike arz eden keskin, kenarların sivri uçlarının darbeyi hafifletici yumuşak malzemelerle kaplanmış olması ve direk, sütun, hendek, çukur, toprak yığını, ağaç ve benzeri manialar bulunmaması,

ı) Çalışma esnasında her spor dalıyla ilgili, çalışma gurubunda bulunan sporcu sayısına yeterli olmak üzere spor malzemesi ve yardımcı aletlerin bulundurulması,

i) Özel beden eğitimi ve spor çalışmaları yapılacak tesisin bütün ünitelerinin genel sağlığa aykırı şartları taşımaması,

j) Özel spor tesisinde yapılacak faaliyet esnasında gürültü, kirlilik gibi nedenlerle çevrenin rahatsız edilmemesine yönelik her türlü tedbirin alınmış olması, zorunludur.

k) Engellilere ve sporcuların can güvenliğine yönelik tedbirlerin alınması,

Not: Bu belgeler bölgeden bölgeye göre değişebilmektedir. Onun için daha sağlıklı bilgiler için bağlı bulunduğunuz belediyede ilgili yerlere başvurubilirsiniz.

 

Mutlaka okuyun

Çocuklar İçin Spor Salonu Açmak
Kadınlara Özel Spor Salonu Açmak
Spor Salonu Pazarlama Stratejileri

Ön Sipariş Formu

5 Comments

Leave a Reply
 1. merhabalar…bn antalyadan yazıyorum.spor salonu açmak istiyorum yalnız gerekli bilgiye sadece internetten aldım.sizden gerekli bilgi istiyorum.( maliyet ve gerekli şartlar) iyi çalışmalar

  • sinem hanım bende spor salonu açmayı düşünüyorum ama düşündüğüm lüks ve elit bir ortam yaratmak. Ayrıca iyi hocalarla çalışmak ortaklık düşürseniz görüşelim . eğer ciddiye alırsanız iletişimde bulunalım.

 2. Merhabalar ben konyadan hasan. Spor salonu açmak istiyorum. Bulundugum ilçede buna benzer hicbir faaliyet yoktur. Malıyetı ve de gerekli şartları sıkıntı yaptığım için cesaret edemiyorum.. Yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim. Saygılar..

 3. Merhabalar ben erzurumdan ali. Spor salonu açmak istiyorum ancak maliyet konusunda yardımcı olursanız sevinirim.

 4. merhaba;

  ben avcılarda pilates stüdyosu açmak istiyorum,yanlızca pilates ve reformer pilates uygulamaları yapılacak şekilde açılması halinde ortaya nasıl bir maliyet çıkacağına dair yardım rica ediyorum.
  bilgilendirirseniz çok sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.