8 Adımda Karlı Bir Spor Salonu Açmak

Özellikle obezite oranları rekor seviyelere çıktığından beri insanlar zamanlarının ve paralarının büyük bir bölümünü forma girebilmek için harcıyorlar. Geçen 10 yılda açılan spor salonları, sağlık ve formda kalma zincirleri de bunun en büyük kanıtıdır. Fotoğraf böyle olunca iş kurmak isteyenler için spor salonu açmak oldukça cazip bir kazanç kapısı olmaktadır.

Egzersiz yaparak başkalarının sağlıklı ve formda kalmalarına yardımcı olmakla mutlu olacak bir girişimciyseniz bir spor salonu açmak tam da aradığınız iş olabilir.


Spor Salonu Açmak Karlı mı?

Spor salonu açmak karlı mı? Bu soru şüphesiz bu işe girmek isteyen herkesin kafasını kurcalamaktadır.

Doğru stratejileri uyguladığınız ve adımları attığınız takdirde spor salonu açmak son derece karlıdır. Yapılan bir araştırmaya göre 8 yıldan daha uzun süredir faaliyette olan spor salonlarının %68’i yüksek kazançlar elde ediyor. Açılalı henüz 3 yılı aşmamış spor salonlarında ise bu oran %52’ye düşüyor. Bu da demek oluyor ki, spor salonu açmak oldukça karlıdır ancak biraz zaman almaktadır.

Bu yazımızda açacağınız spor salonunu karlı hale getirmek için başarısı kanıtlanmış stratejilerden ve neler yapmanız gerektiğinden bahsedeceğiz. Bu pratik bilgiler sayesinde hayalinizdeki spor salonunu kurabileceksiniz.

Sizin tek yapmanız gereken yazımızı sonuna kadar tüm dikkatinizi vererek okumanız. İşte başlıyoruz: Beyin kaslarınızı çalıştırma zamanı!


8 Adımda Başarılı Bir Spor Salonu Nasıl Açılır?

Her iş girişiminde olduğu gibi, başarılı bir spor salonunu işletmek için sektöre özgü bazı bilgiler ve dikkatli bir planlama gerekir. İşletmenizin başarısında birçok faktör büyük rol oynar.


1. Araştırma ve planlama yapın.

Spor salonu işine girmek için sıkı bir araştırma ve planlama yapmak gerekir. Salon kirası, ekipmanlar, eğitmenler, müşteri kitlesi gibi pek çok faktörün bulunduğu bir iş planı hazırlamanız son derece mühimdir. Özelikle bu işi bilen ve halihazırda spor salonu işleten insanlarla görüşmeniz plan ve araştırma yapmanızda size çok yardımcı olur.

Eğer bankadan kredi çekmeyi ve Kosgeb kredisi almayı düşünüyorsanız, kesinlikle yazılı bir iş planına ihtiyacınız var demektir. Bir iş planı geliştirmek, hedef pazarınızı tanımlamanıza, olası harcamalarınızı ve kazancınızı, gelecek planlarınızı belirlemenize ve işinizin özel ihtiyaçlarını ele almanıza olanak sağlar. Ayrıca kadın sağlığı ve zindeliği konusunda uzmanlaşmış bir spor salonu veya vücut geliştiriciler için uygun bir spor salonu gibi, ne tür bir spor salonunu açmayı istediğinizle ilgili özel bilgileri de eklemeniz gerekir. Ek olarak iş planı, yer seçimi ve satın alınacak ekipman ile ilgili bilgileri de içermelidir.Bu süreçte kılı kırk yarmanız ve her şeyi en ince ayrıntısına kadar hesaplamanız şarttır.  

Bu nedenle süreci olabildiğince verimli geçirmeye çalışın. En az 3-4 ay spor salonu sahipleriyle görüşün. Spor salonu sahipleri, genelde sporculuğun vermiş olduğu centilmenlikten dolayı size yardım etmekten gocunmazlar. Bu kişilerle önce sohbet tadında konuşun, bir sonraki görüşmenizde ise iş planınız da yanınızda olsun. Beraber bu planın üstünden geçin.

Spor salonunun büyüklüğü, salonun konsepti, masraflar ve personel yönetimi gibi konularda bu kişilerden yardım alabilirsiniz. Ön fikir edindikten sonraki süreçte sizin açmayı düşündüğünüz salona benzer konsepte sahip spor salonu sahipleriyle görüşebilir ve daha spesifik sorular sorabilirsiniz.

Araştırma ve planlama sürecinde toplam bütçeniz kabaca belli olmalıdır. Ekipman, pazarlama, kira, sigorta, muhasebe, avukat, temizlik, faturalar ve diğer masraflar için bütçelendirme yapmış olmanız gerekir.


2. Sermaye bulun.

Bilhassa spor salonu açmak isteyen spor eğitmenlerinin karşılaştığı en temel zorluk, finansmandır. Eğer piyangodan büyük ikramiye çıkmasını beklemezseniz kendi imkanlarınız spor salonu açabilmek için gelir-gider dengenizi iyi ayarlamalı ve para biriktirmelisiniz. Bu da maddi anlamda sıkı bir disipline sahip olmak anlamına gelir.

Yani para biriktirmek için haftasonları ekstra bir işte çalışmaya hazır mısınız? Bu soruyu kendinize sormalısınız. Her ay gelirinizin en az %20’sini birikim hesabına transfer edebilecek misiniz? Bu bağlamda en az 1 yıl boyunca birikim yapmadan spor salonu açma işine girişmeyin.

Her işte olduğu gibi spor salonu açmak için de başlangıçta belli masraflarınız olacaktır. Açmayı düşündüğüz salonun büyüklüğüyle doğru orantılı olarak daha çok ekipmana ve daha çok eğitmene ihtiyacınız olacaktır. Eğer işlek bir semtte salon açmak isterseniz bu sefer de kiralar yüksek olacaktır. Faturalar, personel maaşı gibi kalemleri de unutmamak gerekir.

Mümkün olduğunca banka kredisine yanaşmayın, zira faiz oranları şu an makul gözükse de işler yolunda gitmezse bu makul faiz oranları astronomik rakamlara dönüşebilir. Faiz oranlarındaki ufak artışlar bile pek çok şirketin iflas etmesine neden olur. Bu yüzden günü kurtarmaya çalışmayın ve önceden belli bir miktar birikiminiz olsun. Bu parayı da ayrı bir banka hesabında tutun. Acil durumlar için kullanabileceğiniz paranızın olması son derece yararlı olur kısaca.

Kendi spor salonunuzu açmak için gereken sermayeyi bulma konusunda bazı alternatifler de var. Size sermaye sağlayacak bir yatırımcı bu alternatiflerden biri. İş kurmayı düşünen ancak hangi işe gireceği konusunda kararsız olan bir yakınınız varsa ona iş planınızı ve aylık getiri gibi konuları anlatabilirsiniz. KOSGEB de diğer bir alternatif. Bu bağlamda devlet desteği almanız da olası.


3. Müşteri kitlenizi belirleyin.

Müşteri meselesi tamamen ayrı bir konudur. Müşteriler, bir spor salonuna iki nedenle gelir: Arkadaşlıklar ve marka. Yani bir insan bellir bir spor salonuna ya oranın sahibiyle samimi olduğu için gider ya da o spor salonunun sağladığı olanakları sevdiği için gider. Eğer bu durumlar mevcutsa müşteri, yıllık aidat ödemeye razı olur.

Salonu rekabetin az olduğu bir alanda açmayı planlıyorsanız, nüfusun tüm kesimlerine hitap eden genel bir format iyidir. Bununla birlikte alan zaten rekabet kızışıksa kullanılmayan bir pazara hitap eden bir niş spor salonu açmak daha iyi bir yaklaşım olacaktır. Örneğin pazarınızdaki spor salonlarından hiçbiri çocuklar için spor programlarına sahip değilse çocuklara yönelik bir spor salonu açarak ebeveynlerin çocuklarda görülen obezite konusundaki endişelerinden yararlanabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Doğru Müşteri Seçimi Nasıl Yapılır?


3- Yer seçimi yapın.

Spor salonunuz için doğru yeri seçin. Bir niş spor salonu açıyorsanız hedef pazarınıza kolayca erişilebildiğinizden emin olun. Örneğin yaşlıları hedef alan başarılı bir spor salonu büyük bir yaşlı nüfusuna sahip bir bölgede bulunmalı ve bol miktarda ücretsiz ve iyi aydınlatılmış park alanına sahip olmalıdır. Tesisin tüm egzersiz ekipmanınızı barındıracak ve üyelerin tesisinizde serbestçe ve güvenle hareket etmelerine izin verecek kadar büyük olduğundan emin olun.

Mutlaka okuyun: İş Kurarken Yer Seçimi Nasıl Yapılır?


4- Mekan seçimi yapın.

Bulacağınız yerin büyüklüğü konusunda özel ihtiyaçları göz önünde bulundurun. Örneğin kardiyo, yoga veya bisiklet dersleri sunmayı planlıyorsanız alanınız birkaç kapalı oda içermelidir. Banyo, sauna ve soyunma odası alanları ve ek alanları da düşünmelisiniz. Su aerobiği sunmayı düşünenler boş alanın kapalı yüzme havuzu kurulumuna uygun olmasını sağlamalıdır. Bir yer seçerken genişleme planlarını aklınızda bulundurun. Örneğin boks sporuna odaklanan bir spor salonu açmak için sınırlı bir alan yeterlidir ancak işletmeniz başarılı olursa ek alana ihtiyacınız olabilir.

Mekan seçimini spor salonuna gelmesini öngördüğünüz minimum sayıya göre yapmanız gerekir. Yani salonunuza en az 100 kişinin geleceğini düşünüyorsanız planlarınızı 100 kişi üzerinden yapın. Amiyane tabirle hayal kurarken de plan yaparken de gerçekçi olun.

Diğer bir deyişle masrafları maksimum, müşterileri de minimum olarak düşünün başlangıçta. Eğer tahmin ettiğinizden daha çok insan üye olursa daha büyük bir salona geçebilirsiniz. Ancak tahmin ettiğinizden daha az müşteri gelirse kepenk indirmek zorunda kalabilirsiniz. Masraf/Müşteri hesabını iyi yapmak bu noktada hayati öneme sahiptir.


5- Personel işe alın.

Spor salonu personeli genellikle eğitim ve destek sağlamak için üyelerle sık sık etkileşimde bulunur, bu nedenle tüm potansiyel işe alımları dikkatli bir şekilde gerçekleştirmelisiniz. Fitness eğitmenleriniz deneyimli ve alanlarında sertifika sahibi olmalıdırlar.. En önemlisi işe aldığınız kişilerin nazik ve arkadaş canlısı olmalarının yanı sıra üyelerinizin forma girme hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmaları gerekir.

Mutlaka okuyun: Doğru Çalışan Seçimi Nasıl Yapılır?


6- Spor salonu açmak için gerekli aletleri ve malzemeleri alın.

Ekipman ihtiyaçlarınız büyük ölçüde açmak istediğiniz spor salonunun türüne bağlı olacaktır. Tipik olarak geniş bir kitleye hitap eden spor salonları, direnç eğitimi ekipmanlarına, serbest ağırlıklara, koşu bandı ve bisiklet gibi bir dizi kardiyo ekipmanına sahiptir. Müşterilerin egzersiz veya yoga dersleri sırasında kullanması için egzersiz matlarına ihtiyaç vardır. Niş spor salonları, kendi gereksinimlerine özgü ekipmanı düşünmek zorunda kalacaktır. Örneğin bir boks salonunda boks eldivenleri, koruyucu ekipman ve kum torbası gerekir.

Yüzlerce farklı spor aleti bulunur ve bu aletlerin hepsinin kendine has işlevleri vardır. Ancak dünyanın neresine giderseniz gidin, spor salonlarında mutlaka bulunan bazı ekipmanlar vardır. Yani spor salonu açmayı düşünüyorsanız bu ekipmanları mutlaka satın almanız gerekir.


Koşu bandı

Her spor salonunda koşu bandı olmalıdır. Hatta spor salonu deyince insanın zihninde ilk beliren imaj koşu bantlarıdır. Her türlü hava koşulunda insanların koşmasına imkan sağlayan koşu bantları bir spor salonunun en önemli aletidir desek yeridir.


Kondisyon bisikleti

İnsanların bisiklete biniyormuşçasına egzersiz yapmalarını sağlayan kondisyon bisikleti de özellikle kilo vermeye ve bacak kaslarını geliştirmeye çalışan kişiler için olmazsa olmazdır.


Stepper

Vücudun her bir bölgesini geliştirmek için farklı aletler bulunur. Stepper da özellikle bacak ve kalça kasları için idealdir.


Eliptik bisiklet

Alt ve üst vücudu aynı anda çalıştırdığı için kardiyo anlamında eliptik bisikletler çok faydalı ve popülerdir.


Dambıl 

Ağırlıklarına göre sınıflandırılmış birkaç set dambıl her spor salonunda mutlaka vardır. Üstelik aynı işlevi gören büyük aletlere göre dambılların maliyetleri çok daha düşüktür.


Ağırlık makineleri

Tüm vücut kaslarının çalışmasına yönelik farklı parçalardan oluşan ağırlık makineleri de bir taşla 5-6 kuş vurmanızı sağlayabilir.


7- Pazarlama stratejisi geliştirin.

Salona üye olan insan sayısı işinizin geleceği açısından en önemli faktörlerden biridir. Bunu başarabilmek için de ucuz aylık planları olan büyük markalardan farklı olmak zorundasınız. Etkili pazarlama, üyelerinizi spor salonunuza çeker ve sizi rakiplerinizden bir adım öteye taşır. Özel spor salonunuzu pazarlarken bir taşla iki kuş vurmanız yetmez, katliam yapmak zorundasınız.

Ücretsiz veya düşük maliyetli deneme üyelikleri, aday üyelerin minimum finansal riskle ve uzun vadeli taahhüte gerek kalmadan salonunuzu test etmelerine izin verir. Örneğin bir haftalık ücretsiz deneme imkanları sunabilirsiniz. Bu sahip olabileceğiniz en iyi satış fırsatıdır. Ayrıca müşterilerin aile üyelerini veya arkadaşlarını da getirmelerine izin vermek de akıllıcadır. Müşterilere yılda iki hafta bedava arkadaş ya da aileden birini getirme hakkı tanıyabilir veya indirimli geçici üyelikler önerebilirsiniz.

Pazara özgü promosyonlar, potansiyel müşterileri salonunuza uğramaya teşvik edebilir. Örneğin bir çocuk spor salonuna sahipseniz çocuklar ve ebeveynleri için oyunlar, ödüller ve fitness ekipmanlarının bazılarını test etme imkanı sunan bir etkinlik düzenleyebilirsiniz.

Ayrıca potansiyel müşterilerinizin ilgilenebileceği ücretsiz eğitimler vermeniz yine faydalı olabilir. Örneğin 2 saatlik bir ücretsiz fitness eğitimi verirseniz hem insanlar fitness konusunda bilgilenir hem de spor salonunuza üye olmayı düşünebilirler. Bu tür etkinlikler için üniversitelerin etkinlik sayfalarına ilan verebilirsiniz.

Radyo ve televizyon reklamcılığı hala işe yaramaktadır ancak bütçeniz için büyük bir engel yaratabilir. Dijital pazarlama etkili bir çözümdür. Doğru zamanda yaparsanız ucuza mal edebilirsiniz.

Müşterilerinizin sosyal medyada sizi tanıtmalarına izin verin. Onları ilerlemeleri hakkında gönderi oluşturmaya davet edin. Dönüşümlerini göstermek için öncesi ve sonrası şeklinde fotoğraf yayınlamalarını teklif edin. İçerik planınızın bir parçası olarak gerçekçi ipuçları yayımlayın. Ayrıca indirim veya teşvik yaratarak bunları sosyal medyada yayımlayabilirsiniz. Hazır olduğunuzda, sosyal medyada sponsorlu içeriğe yatırım yapabilirsiniz.

Profesyonel bir masözün spor salonunuzda çalışmasına izin verin ve müşterilere tanıtım karşılığında indirimli veya ücretsiz masajlar sunabilirsiniz.

Müşterilerinizin, sağlıklı tarifler, bölgede sağlıklı yiyecekler sunan restoranlara kuponlar ya da kilo vermeyle ilgili ipuçlarını paylaşabilecekleri bir ilan tahtası hazırlayabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Spor Salonunuz İçin Pazarlama Fikirleri


8. Aileniz ve arkadaşlarınızdan yardım alın.

Hiç kimse aileniz ve yakın arkadaşlarınız kadar sizin başarılı olmanızı istemez. Bu nedenle iş kurmadan önce ailenize ve arkadaşlarınıza mutlaka haber vermeli, onlardan yardım istemelisiniz.

Özellikle size yeni müşteri kazandırma konusunda ailenizin ve arkadaşlarınızın faydasını görürsünüz. 40 arkadaşınız varsa ve bu 40 kişi 20 kişiye sizin spor salonu sahibi olduğunuzu söylese direkt 1600 kişi sizden haberdar olur. Bu nedenle aileniz ve arkadaşlarınız size çok yardımcı olabilir. Referans spor salonu işinde çok önemlidir. Dolayısıyla sizi tavsiye edebilecek ne kadar çok kişi olursa o kadar iyi olur.

Bundan başka faaliyet gösterdiğiniz şehirdeki spor topluluklarıyla tanışmaya gayret gösterin. Spor salonunda önemli olan salondur. Yani her salonun belli müdavimleri vardır. Bu nedenle aynı şehirden ne kadar çok kişiye ulaşırsanız o kadar iyi olur. Facebook, Twitter, Instagram’da da faal olmanız avantaj sağlar.

Spor salonunu açacağınız zaman açılış etkinliği düzenleyin ve mümkün olduğunca çok kişiyi davet edin. Özellikle spor salonuna kaydolmayı düşünebilecek kişileri seçerseniz zeki bir hamle yapmış olursunuz. Hedef kitlenizi doğru belirlemeniz bu yüzden şart.


Spor Salonu Açma Maliyeti

Yeni bir spor salonu açmanın maliyetini hafife almayın. Bir spor salonu açmanın maliyeti genel olarak 350 bin – 1,5 milyon TL arasında değişebilmektedir. Ancak yüksek teknoloji ürünü eşsiz bir spor salonu açmak istiyorsanız çok daha yüksek bir maliyet çıkabilmektedir.

Spor salonu maliyetini etkileyen birçok farklı kriter bulunmaktadır. Sağlıklı bir maliyet için açmak istediğiniz spor salonu hakkında bize detaylı bilgi verirseniz uzmanlarımız hesaplama sonrası size geri dönüş yapacaklardır. Bunun için yazımıza yorum yapabilirsiniz.


Spor Salonu Açmak İsteyenlerin Cevaplaması Gereken Sorular

Spor salonu açmakla ilgili temel bir fikir edindikten sonra kendinize sormanız gereken bazı spesifik sorular var.


1. Ortak şart mı?

İş hayatında ortaklık, evliliğe benzer. İşin içinde aşk değil, para vardır. Ancak iş hayatında boşanmalar, evliliklerdeki boşanmalardan daha yüksektir. Buna karşın yine de ortak bir vizyona, şahane bir iletişime ve karşılıklı saygıya dayalı ortaklıkların çok faydası olur.


2. Uykusuz kalmaya razı mıyım?

Spor salonunuzu sizin ekmek tekneniz olacak. Bu nedenle bu salonu çalışır halde tutmak için elinizden geleni yapmanız gerekir. Özellikle ilk zamanlarda, personel çalıştırmak için yeterli bütçeniz yoksa pek çok işi bizzat yapmanız gerekebilir. Banyo ve tuvalet temizliği, yerleri silmek, havluları yıkamak; velhasıl salona ilk giren ve salondan son çıkan kişi olmak… Gerektiğinde sabahlamak. Tüm bunlara razı olup olmadığınıza karar vermelisiniz.


3. En az 6 ay beni idare edecek param var mı?

Yeni açtığınız spor salonunun müşteri kitlesi oturmadan önce nakit akışında bazı durağanlıklar olabilir. Bu süreçte sizi idare edebilecek bir miktar paranız olmalı kenarda. Eğer böyle bir paranız yoksa ve başlarda işler yolunda gitmezse bazı zorluklar yaşayabilirsiniz. (Unutmayın, yeni kurulan şirketlerin büyük bir bölümü bu nedenle iflas eder.)


4. Ne tür gelir kaynaklarım var?

Ne iş yaparsanız yapın, birden çok gelir kaynağına sahip olmak iyidir. Spor salonu açtığınız zaman da sadece üye aidatlarına güvenmemelisiniz. Örneğin salonda spor malzemeri satabilirsiniz, sporcuların kullandığı protein tozlarından satabilirsiniz. Ayrıca belli spesifik kitlelere yönelik etkinlikler düzenleyebilirsiniz. Yoga kursu, dans kursu bunlara örnek verilebilir. Yani spor salonunda tango, vals, folklor kursları da verebilirsiniz.


5. Uzun vadeli planlarım neler?

Nasıl bir markaya sahip olmak istiyorsunuz? Aylık üyelik ücreti 4500 lira olan lüks bir salon mu? Yoksa aylığı 1200 lira olan ve herkesin gelebileceği bir salon mu? Belki de sırf kadınlara yönelik bir spor salonu açmak istiyorsunuzdur? Genişlemek ve yeni şubeler açmak istiyor musunuz? Belli bir spor dalına öncelik mi vermek istiyorsunuz?

Spor salonunun 5 yıl içinde nasıl bir rota izleyeceğine yönelik belli öngörüleriniz olmalıdır.


6. Neden spor salonu işine girmek istiyorum?

Neden bu işi yapmak istediğinizi açık ve net bir biçimde ifade edebilmelisiniz. Belki para için, belki tutkunuz olduğu için, belki de çevre yapmak için böyle bir işe giriyorsunuz. Bu üç sebep de geçerli sebeplerdir; ancak bu işi gerçekten seviyor olmanız uzun vadede daha başarılı olmanızı ve bu işten iyi paralar kazanmanızı sağlar. İşini sevmeyen bir insanın gerçekten başarılı olması çok zordur çünkü.


Spor Salonu Açmak İçin Gerekli Belgeler

 1. Salonun adı ve adresi ile uygulanacak spor dallarını belirtir dilekçe,
 2. Spor salonunun kurucusunun nüfus cüzdanı örneği,
 3. Salon sahibinin açık adresi ile adli sicil kaydı,
 4. Salona vekâlet edecek kişi olacak ise yapılacak en az 1(bir) yıllık mesul müdürlük sözleşmesinin noterden tasdikli sureti,
 5. İkametgâh belgesi,
 6. Üç adet vesikalık fotoğraf,
 7. Faaliyette bulunulacak her spor dalının çalıştırıcısına ait antrenör, masör veya diğer eğiticilerle yapılan bir yıllık sözleşmenin ilgili federasyon veya il müdürlüğünden tasdikli sureti,
 8. Ticaret Odasına kayıt belgesi, Esnaf ve Sanatkâr Kooperatifine kayıtlı olanlara oda tarafından verilecek belge,
 9. Tesisin, mimar onaylı 1/100 ölçekli vaziyet planı,
 10. Belediyelerce verilecek işyeri açma izin belgesi, itfaiye raporu, illerde il sağlık müdürlüğü, ilçelerde ilçe sağlık müdürlüğü raporu,
 11. Vergi levhası fotokopisi,
 12. Kira kontratının fotokopisi,
 13. Spor salonuyla anlaşmalı bir doktor, sağlık memuru veya klinik sözleşmesi.


Spor Salonu Açma Şartları

a) Kullanım alanı 8 metrekareden az olmamak üzere en az bir soyunma odası, bayan ve erkek sporcuların birlikte çalışacağı tesislerde en az iki soyunma odası bulunması, spor yapanlara yetecek kadar soyunma dolabı veya askılık bulunması, odaların aydınlatma ve havalandırma sisteminin bulunması, ısısı 18 santigrat derecede olması ve hijyenik şartları taşıması,

b) Kullanım alanı 15 metrekareden az olmamak üzere en az bir dinlenme salonu bulunması, dinlenme salonunun zemini halıfleks, parke ve benzeri maddelerle kaplanması, salonun ısısının, aydınlatılmasının ve havalandırılmasının yeterli seviyede olması,

c) Bayan ve erkek sporcuların birlikte spor yaptığı tesislerde, ihtiyaç duyulmayan spor dalları hariç, en az iki duş ve iki tuvaletin soyunma odalarının içinde bulunması,

d) Salonda çalışma yapıldığı sürece duşların sıcak suyunun bulunması,

e) Spor çalışmasının yapıldığı yerin ısısının 18 derecenin altına düşmemesi, havalandırılmasının, çalışma alanının sporcu sayısına göre yeterli seviyede olması,

f) Spor salonu zemininin yapılan spor dallarının özelliğine göre tahta, parke, sunta, halıfleks ve benzeri malzemelerle kaplanmış olması, açık tesislerde yapılan spor dallarının özelliğine göre zemin; ilgili federasyonlarca öngörülen çim, asfalt, beton ve buna benzer malzemelerle kaplanmış olması,

g) Salonda yangın ve tabii afetlere karşı yangın söndürme ve benzeri aletlerin hazır bulundurulması,

h) Çalışma sırasında fiziki darbeleri önleyici tedbirleri sağlamak için çalışma alanında tehlike arz eden keskin, kenarların sivri uçlarının darbeyi hafifletici yumuşak malzemelerle kaplanmış olması ve direk, sütun, hendek, çukur, toprak yığını, ağaç ve benzeri manialar bulunmaması,

ı) Çalışma esnasında her spor dalıyla ilgili, çalışma gurubunda bulunan sporcu sayısına yeterli olmak üzere spor malzemesi ve yardımcı aletlerin bulundurulması,

i) Özel beden eğitimi ve spor çalışmaları yapılacak tesisin bütün ünitelerinin genel sağlığa aykırı şartları taşımaması,

j) Özel spor tesisinde yapılacak faaliyet esnasında gürültü, kirlilik gibi nedenlerle çevrenin rahatsız edilmemesine yönelik her türlü tedbirin alınmış olması, zorunludur.

k) Engellilere ve sporcuların can güvenliğine yönelik tedbirlerin alınması,

Not: Bu belgeler bölgeden bölgeye göre değişebilmektedir. Onun için daha sağlıklı bilgiler için bağlı bulunduğunuz belediyede ilgili yerlere başvurubilirsiniz.


Başarılı Bir Spor Salonu İçin İpuçları

İnsanlar sağlıklı ve fit olmayı ciddiye alıyorlar. İlerlemelerinin ölçümünü görmek istiyorlar. Teknoloji, günlük adımlarını, kalp ritimlerini, uyku düzenlerini ve daha fazlasını gösteren verilere ulaşmalarını sağladı. Geçmişte, temel egzersiz makineleri müşterilerin ağırlıklarına göre yaktıkları kalorileri takip etmelerini sağlardı. Çalışırken kalp atışlarını da izleyebilirlerdi. Sensör teknolojisi bunun gibi sistemleri başka seviyelere taşımaktadır.

Modern spor salonları müşterilere bilgi vermek için sadece salondaki cihazlarla yetinmezler. Ev için de çözümleri vardır. Bu izleme çözümleri, egzersiz programlarını daha eğlenceli hale getirir. Müşteriler, zaman içindeki fitness gelişmelerini görebilirler. Mevcut egzersiz performanslarını dün, geçen hafta veya geçen yıl yaptıkları performansla karşılaştırabilirler. Rakamları diğer üyelerle paylaştıklarında aralarında sağlıklı bir rekabet oluşur.


Uyarılar

Müşterileri kazara yaralanmalara karşı korumak için mümkün olan her türlü önlemi almalısınız. Üyelik esnasında müşterileri yaralanmalara karşı bilgilendirerek onlardan bu konuda sizi sorumluluktan muaf tutacak bir belge imzalamalarını talep edebilirsiniz. Ancak avukatınız yasal belgeyi ne kadar dikkatli hazırlasa da, müşterinizin spor esnasında yaralanması durumunda yine de sorumlu tutulabileceğinizi unutmayın. Spor salonunuzdaki bir yaralanmadan kaynaklanan tıbbi masrafları karşılamak için sorumluluk sigortası yaptırmanız gerekebilir.

Ekipman düzgün çalışır durumda olmalıdır. Ayrıca egzersiz ekipmanının yerleşimini de dikkatlice göz önünde bulundurmalısınız, böylece kimse salonunuzda zarar görmez. Ekipmanların güvenli kullanımı ve yerleştirilmesi için bir rehber kitap sunabilirsiniz. Bu kitapçığa uygun davranmak spor salonunuzda kazayla yaralanma riskini azaltmanıza yardımcı olabilir.

Personeliniz de ekipmanların doğru şekilde kullanılmasına aşina olmalıdır. Müşterilerinize ekipmanlarınızı kullanmadan önce zorunlu eğitim seansları sunarak kaza şansını en aza indirin. Eğitmenler müşterilere her bir makineyi nasıl doğru kullanacaklarını gösterirse yalnızca kaza riski düşmekle kalmaz aynı zamanda müşterilerin makineleri daha verimli kullanmaları sağlanır.


İlginizi çekebilir

Çocuklar İçin Spor Salonu Açmak

Kadınlara Özel Spor Salonu Açmak

Spor Salonu Pazarlama Stratejileri

Yorumlar

Bir Yorum da Sen Bırak
 1. merhabalar…bn antalyadan yazıyorum.spor salonu açmak istiyorum yalnız gerekli bilgiye sadece internetten aldım.sizden gerekli bilgi istiyorum.( maliyet ve gerekli şartlar) iyi çalışmalar

  • sinem hanım bende spor salonu açmayı düşünüyorum ama düşündüğüm lüks ve elit bir ortam yaratmak. Ayrıca iyi hocalarla çalışmak ortaklık düşürseniz görüşelim . eğer ciddiye alırsanız iletişimde bulunalım.

 2. Merhabalar ben konyadan hasan. Spor salonu açmak istiyorum. Bulundugum ilçede buna benzer hicbir faaliyet yoktur. Malıyetı ve de gerekli şartları sıkıntı yaptığım için cesaret edemiyorum.. Yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim. Saygılar..

 3. Merhabalar ben erzurumdan ali. Spor salonu açmak istiyorum ancak maliyet konusunda yardımcı olursanız sevinirim.

 4. merhaba;

  ben avcılarda pilates stüdyosu açmak istiyorum,yanlızca pilates ve reformer pilates uygulamaları yapılacak şekilde açılması halinde ortaya nasıl bir maliyet çıkacağına dair yardım rica ediyorum.
  bilgilendirirseniz çok sevinirim.

  • Ortalama tanesi 10bin tl den basliyor reformer aletleri kac tane alacaginiza bagli simdilik 5 taneyle baslarsaniz ortalama 100bin gozden cikarin kira dukkan dekor ruhsatlar ilk 6 ay is yapamaz cepten yersiniz hepsini goz onunde bulundurun ole acin derim ama internetten sayfa acarsaniz cok cabuk musteri buluyosunuz sahsen bu isi yapiyoruz

  • Merhabalar
   Ben spor merkezi sahibiyim 42 yıllık sporcuyim
   Yaştan dolayı ortak almaya karar verdim hazır işletmem 10 yıllık kira sözleşmesi da uzun vadeli kirası düşük. Konumu iyidir
   Sadeca bu işten anlayan sorumlulukları çözebilen dürüst bir ortaklık arıyorum

 5. Merhaba ben Ahmet Karagüzel Trabzonlu ve Trabzonsporluyum
  Trabzonda herkese hitap edecek bir spor salonu açmak istiyorum maliyeti konusunda bilgi istiyorum
  Ayrıca açtıktan sonra ki aylık getirsini ortalama olarak söylerseniz sevinirim
  Teşekkür ederim

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir