Çocuklar İçin Spor Salonu Açmak

Gereksinimleri tam olarak karşılanamayan küçük bir müşteri grubunun isteklerini daha iyi karşılayabilmek için yeni iş alanlarına yönelerek kendi işinizi kurabilirsiniz.

Kendi spor salonunuzu açmak için spor devi olmak zorunda değilsiniz. İş fikrinizi hayata geçirebilmek için ihtiyaç duyulan dar bir pazara odaklanmanız yeterli olacaktır. Çocuklar için spor salonu da yepyeni ve tertemiz bir pazar.

Yapılan bazı araştırmalara göre 1980’den beri aşırı kilolu çocukların yüzde oranı üçe katlanmıştır. Jane Silber isimli bir girişimci dokuz yaşındaki kızının kilo probleminden dolayı yardım almaya karar verdiğinde, birçok spor salonunun çocukları kabul etmediğini fark etti. Bu sayede 41 yaşındaki Silber çekici bir iş fırsatının farkına vardı. Geçtiğimiz ağustos ayında  8-12 yaş arası çocuklar ve gençler için bir spor salonu açtı.  Spor salonunu, çocuklara uygun boylarda eğlenceye dayalı çalışan egzersiz ekipmanlarıyla, meyveli içecek barıyla ve çalışma odalarıyla donattı. “ Ben küçükken çevremde böyle bir yer olmasını çok isterdim” diyen ve daha önceden restorancılık yapan girişimci spor salonunun ilk yıl satışlarının 1 milyon dolar olmasını bekliyor.

‘O2 MAX Fitness Club’ adlı çocuk spor salonu bu konseptin en iyi örneklerinden biri. Karen Jashinsky’nin Los Angeles’da gençler için açtığı bu salon, spor etkinliklerinin yanında internet cafe ve özel ders hizmetleri de sunuyor. Bahsettiğimiz bu iş modeli genel tüketici grubuna odaklanmaz. Dar bir hedef kitleye odaklanarak spor salonunu ve bütün hizmetlerini bu profile göre şekillendirir. Başka bir girişimcilik örneği de California’da yer alan ‘Nifty after Fifty in Whittier’ adlı spor salondur. 50 yaş üstü insanlara fiziksel ve ruhsal egzersiz programları sunan bu salon da fizik tedavi, sosyal aktiviteler ve sürüş yeteneği programları uygulanmaktadır.

 

Nasıl Başlanır?

Eğer yenilikçi bir spor salonu açmak istiyorsanız aşağıdaki başlangıç ipuçlarını şiddetle okumanızı tavsiye ediyoruz:

Pazarınızı tanıyın. Mountain View’da ‘Overtime Fitness’ adlı spor salonunu açan 50 yaşındaki üç çocuk babası Patrick Ferrell çocukların sorunlarını çok iyi biliyor. Ferrell çocukların formlarındaki düşüşü gördüğünü ve artık atletik çocukların bile eskisi gibi sağlıklı olmadığını belirtiyor. Eğer sizde çocuklar için bir spor salonu açmak istiyorsanız veya çocuklarla ilgilenmek istiyorsanız Ferrell’ın yaptığı gibi gönüllü spor hocası olabilirsiniz.

Araştırmanızı yapın. Eğer araştırma yapılmazsa yeterli başarı sağlanamayabilir. Hedef kitlenin demografik özelliklerinin çok iyi bilinmesi gerekiyor. Spor ve sağlıkla ilgili bütün kaynakları araştırın. Aynı zamanda spor aletleri satıcılarını ve sağlıklı yaşam temsilcilerini de kaynak olarak görebilirsiniz.

Yaşamı kolaylaştıran hizmetler sunun. Birçok yenilikçi spor salonu spor ekipmanlarının yanında hedef kitlelerine uygun çok sayıda kolaylık ve yardımcı hizmetler de sunmaktadır. Örneğin ‘Overtime Fitness’ adlı spor salonu gençlere stres yönetimi, iş görüşmeleri ve sınavlara hazırlık sınıfları gibi hizmetler sunmaktadır.

Spor salonunuz için doğru bir yer bulun.  41 yaşındaki Jane Silber 8-12 yaş arası çocuklar ve gençler için açtığı ‘Generation Now Fitness’ isimli spor salonunu genişletmeyi umut ediyor ve yeni yerler için birçok demografik araştırma yapılması gerektiğini belirtiyor. Örneğin Silber, çocuk sayısının fazla olduğu ve aynı zamanda çocuk obezite oranının yüksek seviyede olduğu bölgelere odaklanıyor.

Sunacağınız hizmetle alakalı özel promosyonlar ve işbirlikleri düşünün. Silber isimli girişimci cumartesi günleri ailelere özel bir hizmet sunuyor. Aileler birkaç saatliğine çocuklarını spor salonuna bırakıyorlar ve yemeğe gidiyorlar. Silber bölgedeki restoranlarla işbirliği yaparak ailelere indirim uygulanmasını sağlıyor.

 

İlham veren girişimcilik örneklerini sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Sizce spor salonlarına yönelik başka ne gibi yeni iş fikirleri hayata geçirilebilir?

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir