Spor Salonunuz İçin Pazarlama Fikirleri

5 ziyaretlik ücretsiz deneme hakkı verin

İnsanların çoğu bir hizmeti satın almadan önce bu hizmeti denemek ister ve bu durum spor salonları içinde geçerlidir. Olası üyeler spor salonuna üye olmadan önce ekipmanları denemek, personelle tanışmak ve rahat hissetmek isterler.

Spor salonlarının birçoğu ilk kez yapılan günlük girişler için komik paralar alırlar ve ücretsiz deneme hakkı vermezler. Bu olası üyeleri kaybetmenin ve olumsuz izlenim yaratmanın en kolay yoludur.

Olası üyelerinize 5 ziyaretlik ücretsiz deneme hakkı verin. Üyelik sözleşmesinin imzalanması için herhangi bir zorunluluk olmasın ve spor salonu, grup dersleri, havuz ve spanın kullanımı ücretsiz olsun. Olası üyelere değerli bir müşteri gibi davranın ve beklentilerini fazlasıyla karşılayın.

5 ziyaretlik ücretsiz deneme hakkını verirken olası üyenin ismini, e-posta adresini ve telefon numarasını alın. Hatta sisteminize deneme üyesi olarak kaydedin, fotoğrafını çekin ve içine 5 ziyaretlik ücretsiz deneme hakkını yüklediğiniz bir üye kartı verin. Üye olmasalar bile kendilerini spor salonunun bir parçası gibi hissedeceklerdir.

İnsanları 5 ziyaretlik ücretsiz deneme hakkını kullanmaya ikna etmek için aşağıdaki yöntemleri kullanın:

 • İnsanlar spor salonunuza ilk kez geldiğinde ücretsiz deneme hakkını teklif edin.
 • Tesisi gezdirin, iletişim bilgilerini almak için form doldurun ve ücretsiz giriş kartı verin. İnsanları bekletmeyin, süreci mümkün olduğunca basit tutun.
 • İnternet sitenizin ana sayfasına ücretsiz deneme hakkı bannerı ve başvuru formu yerleştirin.
 • Bannerı dikkat çeken bir yere yerleştirdiğinizden ( sağ üst idealdir ) emin olun. Ücretsiz deneme hakkından faydalanmak isteyenler başvuru formuna kolayca adını, e-posta adresini ve telefon numarasını yazabilsin.
 • Olası müşterilerin iletişim bilgilerini aldıktan sonra e-postalarına ücretsiz giriş kartını indirebilecekleri bir link gönderin. Müşteri kartının çıktısını alan veya telefonlarıyla fotoğrafını çeken olası üyelerin onay işlemini hemen yapın.
 • Olası müşterilerin iletişim bilgilerini aldıktan sonra düzenli aralıklarla otomatik e-postalar gönderin ve kendinizi hatırlatın. Bu sayede olası müşterilerle kaliteli bir ilişki kurabilir, bedava ipuçları ve faydalı bilgiler paylaşabilirsiniz.
 • Ücretsiz giriş hakkı formunu Facebook sayfanızın giriş bölümüne de ekleyin.


Üye referans programı

Üye referans programı yeni müşterileri etkilemek için kullanılabilecek en güçlü pazarlama stratejilerinden biridir. Üye referans programının kolay olması gerekir. Aksi takdirde insanlar bununla uğraşmaz.

5 ziyaretlik ücretsiz giriş hakkı kartlarının çıktısını alın ve spor salonunuza üye olan kişilere postalayın. Bu iyi bir stratejidir. Mektuba üye referans programının koşullarını ve faydalarını anlatan bir yazı da ekleyin.

Üye, bedava giriş kartlarını arkadaşlarına ve aile üyelerine kolayca dağıtabilecektir. Ve bedava giriş kartlarını alanlar onay işlemi için spor salonuna gelecektir.

Bedava giriş kartlarının üzerinde isim, telefon numarası ve referansı veren kişinin adı yazmalıdır. Olası üye kartını onaylatmak için spor salonuna geldiğinde sisteme bilgileri girin ve hangi üyenin referans olduğunu not alın. En kolay sistem olası üyeden üyelik ücreti ve referans olandan bir aylık üyelik ücreti almamaktır.

İnternet sitenize ve Facebook sayfanıza “arkadaşınıza referans olun” formu koyun. Bu sayede spor salonunuza üye olan kişiler referans göstereceği arkadaşlarının ve aile üyelerinin isimlerini ve adreslerini kolayca girebilir. Daha sonra bu kişilere bedava giriş hakkı kartının linki gönderin ve olası üyelerin onay için spor salonunuza gelmesini bekleyin.


Modern bir internet sitesine yatırım yapın

İnternet siteleri kötü olan spor salonlarını gördükçe hayrete düşüyoruz. İlk izlenim HER ŞEYDİR!

Olası üyelerin yaklaşık olarak %70’i spor salonlarını ziyaret etmeden önce Google’dan yakınlarındaki spor salonlarını araştırır. %20’si aile üyelerinin veya arkadaşlarının tavsiyesiyle ve %10’uda çat kapı ziyaretlerle spor salonlarına gider.

%70’lik bölümün internet sitenize girmesi için ne yapmanız gerekiyor? İnternet siteniz Google aramalarında üst sıralarda mı yer almalı?  İnternet sitenizi sürekli güncellemeli misiniz? Spor salonunuzun avantajlarını ön plan çıkaracak fotoğraflarınız var mı? İnternet siteniz eski, sıkıcı ve çağdışıysa insanlar spor salonunuzun da eski, sıkıcı ve çağdışı olduğunu düşünür.

Modern ve düzenli aralıklarla güncellenen bir internet sitesi ilk izlenim açısından hayati önem taşır.

İnternet sitenizde aşağıdaki özelliklerin bulunmasını şiddetle tavsiye ediyoruz:

 • Markanız ve spor salonunuzun renkleriyle uyumlu bir logo tasarlayın
 • Ana sayfanıza spor salonunuzun imkanlarını gösteren bir slayt gösterisi ekleyin
 • Ana sayfanın sağ üst köşesine 5 ziyaretlik ücretsiz deneme hakkı formu yerleştirin
 • Sunduğunuz bütün programları listeleyin ve hepsinin açıklamalarını yazın ( görselleriyle birlikte )
 • Grup fitness programlarının sınıflarını, zamanlarını ve açıklamalarını yazın ( PDF formatında da hazırlamanız üyelere kolaylık sağlar )
 • Memnun müşterilerinizden spor salonunuzla ilgili yorumlar toplayın. Yazılı yorumların ve görsellerin yer aldığı kısa bir video hazırlayın ve bunu internet sitenize ekleyin.
 • Ekibinizin fotoğraflarının ve özgeçmişlerinin yer aldığı bir sayfa açın
 • İletişim bölümüne telefon numarası, e-posta adresleri, iletişim formu, tesis fotoğrafları ve insanların spor salonunuzu bulmasını kolaylaştıracak bir Google haritası ekleyin.
 • Ortalama bir üye bir spor salonuna senede 500 dolar ve 700 dolar arası para öder. Potansiyel üyelerin %70’i internet sitenizi zayıf bulursa ve başka bir spor salonuna giderse bir yılda ne kadar para kaybedeceğinizi hesaplayın.
 • İnternet sitenizi düzenli aralıkla güncellemeniz pazarlama bütçenizin bir numaralı önceliği olmalıdır.


İnstagram sayfası açın

İnstagram yeni üyeler bulmak, güncel üyelere değer katmak ve üyelik sürelerini uzatmak için kullanılabilecek en etkili pazarlama yöntemlerinden biridir.

İnstagram’ı Türkiye’de 56 milyondan fazla insan kullanmaktadır ve ortalama bir kullanıcının 500’den fazla takipçisi vardır. Günümüzde insanlar diğer en çok İnstagram’da zaman geçirmektedir (günde ortalama 1 saat). Doğru kullandığınız takdirde İnstagram sayfanızın trafiği ve spor salonunuza olan ilgiyi artacaktır.

İnstagram spor salonunuzda ilgili son haberleri paylaşmanızı sağlayacak en iyi platformdur. Program değişiklikleri, açılış saatleri, açılan yeni sınıflar, üye yorumları, makaleler, motivasyon ipuçları ve eğitim bilgileri ile ilgili her şeyi paylaşabilirsiniz.

Ziyaretçiler yorum yaptığında, İnstagram sayfanızı beğendiklerinde veya içeriklerinizi paylaştıklarında bedava reklam yapmış olursunuz.

İnstagram çalışma saatleri dışında üyeler ve çalışanlar arasındaki etkileşimi arttırır. Samimi ve sosyal bir ortam oluşturmanız üyelik süresini uzatır.


Personel ve üye etkileşimini teşvik edin

Spor salonu yöneticilerinin karşılaştığı en büyük problem personel ve üyeler arasındaki etkileşimi tam anlamıyla sağlayamamaktır. Spor salonlarında yeni bir kültür yaratmak zaman alır ve sabır gerektirir. Ancak kesinlikle zahmete girmeye değer. Personelin üyelerle etkileşime girmesini istiyorsanız utangaç kişileri işe almamalısınız.

Üyeler spor salonunun bir parçası olduğunu hissetmek ister ve personel etkileşimi burada kilit noktadır. İşte kolayca uygulayabileceğiniz bazı ipuçları:

Her üyeyi isimleriyle karşılamaları ve uğurlamaları için resepsiyon personelinizi eğitin. Spor salonlarının çoğunda üyelerin kartını okutarak içeri girdikleri bir sistem vardır. Kart üzerindeki isme bakmak ve “teşekkürler Ahmet Bey, iyi çalışmalar” demek 2 dakikanızı alacaktır.

Kapıdan içeri girdikleri anda ve sohbet ederken üyelere isimleriyle hitap etmeleri için spor hocalarının da eğitilmesi gerekir. Üyeler desteklendiklerini ve yalnız olmadıklarını bilmek ister. Spor hocaları programlarla, değerlendirmelerle, eğitimlerle ilgilenmelidir ve üyeleri motive etmelidir.

Yeni üyeleri diğer personelle ve güncel üyelerle tanıştırmak yeni üyelere kendilerini rahat hissettirmenin iyi bir yoludur. Yeni üyeleri sohbetlere dahil edin ki kendilerini dışlanmış hissetmesinler ve sürece ilgi göstersinler.


Üyeliğini iptal eden üyelere anket yapın

Sağlık ve spor sektörünün üye devir hızı oldukça yüksektir. Spor salonlarının büyük çoğunluğu her ay 50-100 arası üye kaybeder ve her ay 50-100 arası yeni üye kazanır. Spor salonlarının küçük bir yüzdesi üyeliğini iptal eden kişilere anket yapar. Bu oldukça basit bir süreçtir ve üye tatmini, personel performansı ve sunulan imkanlarla ilgili değerli bilgiler sağlar. Anket iptal formuyla birlikte doldurulmalıdır. Bazı üyeler ankete katılmaz ancak çoğu katılır.

Form aşağıdaki soruları kapsamalıdır:

1 – Ne zamandır üyesiniz?

2 – İptal nedeni? ( ev taşıma, spor salonu değişikliği, üyelik ücretini karşılayamama, yeterli zaman olmaması, aile, vb. )

3 – Personele kaç puan verirsiniz? ( bilgi birikimi, sıcakkanlılık, ulaşılabilirlik, elverişlilik, vb. 1-5 arası değerlendirme )

4 – Spor salonuna kaç puan verirsiniz? ( temizlik, ekipman çeşitliliği, alan, park yeri vb. ve 1-5 arası değerlendirme )

5 – Diğer yorumlar veya geri bildirimler?

Üye yorumlarını ve geribildirimleri her hafta gözden geçirin. Üyeler bazı şeyleri farklı bir perspektiften görür ve geliştirmeniz gereken noktaların altını çizer. Sık sık basit değişiklikler ve iyileştirmeler yapmanızın üyeler üzerinde büyük etkisi olacaktır.


Haftalık fitness ipuçları

spor-salonu-pazarlama1

Artık iyi bir internet siteniz ve özelleştirilmiş bir İnstagram sayfanız olduğuna göre sıra geldi üyelerinize düzenli aralıklarla ipuçları ve bilgiler vermeye. Bu bilgi üyelerle temas halinde olmanın, değer yaratmanın ve motivasyonu devam ettirmenin iyi bir yoludur.

Belki şu şekilde düşünebilirsiniz… İpuçları hazırlamak için vaktim yok! Sizin zamanınız yok ancak size garanti ederiz ki personelinizin zamanı vardır. Personelin hiçbir şey yapmadan kaç saat ortalarda dolaştığını düşünün. Bu boş zamanlar kısa makaleler yazmak veya kısa videolar hazırlamak için kullanılabilir.

Videolar veya makaleler yeni egzersizler, beslenme ipuçları, sağlıklı reçeteler, hedef belirleme ve motivasyonlarla süslenebilir. Üyeleri yorum yapmaları, sorular sormaları ve geribildirimlerde bulunmaları için teşvik edebilirsiniz. Videoları ve makaleleri internet sitenizde ve fan sayfanızda arşivleyin. Bu sayede olası üyeler içerik veritabanı sayesinde araştırma yapabilir.


Ayın üyesi yarışmaları düzenleyin

Üye motivasyonunu ve spor salonundaki enerjiyi arttırmanın en iyi yollarından biri ayın üyesini seçmektir. Örneğin spor salonunuza büyük beyaz bir tahta asın ve bölümlere ayırın. Her ay yeni bir üye seçin. Tahta kadın/erkek ve farklı yaş kategorilerine ayrılabilir. Ay sonlarında her kategorinin birincisine, ikincisine ve üçüncüsüne hediyeler ( bedava içecekler, tişörtler, üyelik indirimleri vb. ) verin.

Ayın üyesi seçimiyle ilgili bazı fikirler:

 • 5 dakikalık kürek çekme yarışması
 • 3 kilometrelik koşu bandı zaman denemesi ( 3 kilometre için en iyi zaman )
 • 30 günlük fitness:  üyelere kartlar dağıtılacak ve üyeler 30 gün boyunca yaptıkları her idman için puan alacak. 10 puan ağırlık, 10 puan kardiyo, 10 puan grup fitness dersleri. Yeni açılan sınıfların katılım sayısını artırmak için de 20 puanlık bonus verebilirsiniz
 • Piramit kardio yarışması: 50 Squats ( çömelme ) , 40 TRX Rows, 1 kilometre kürek çekme, 2 kilometre bisiklet, 30 şınav
 • Triathlon yarışması: 500 metre kürek çekme, 3 kilometre bisiklet, 1500 metre koşu

Unutmayın önemli olan rekabet değil eğlencedir.


Düzenli aralıklarla sosyal etkinlikler düzenleyin

Eminiz ki hepiniz oflamaya başladınız ama sosyal etkinlikler spor salonunuzda büyük farklar yaratacaktır. Sosyal etkinlikler üyeler ve personel arasındaki etkileşimi farklı bir seviyeye çıkarmanın en iyi yoludur. Organizasyon için zaman ayırmanız gerekse de geri dönüşler muhteşem olacaktır.

En azından yılbaşı partisi yapın. Üyelerle yapılan mangal partileri her zaman iyi bir seçenektir. Kasaptan biraz sosis alın. Bira, şarap ve alkolsüz içecekler içinde biraz para harcayın. Ve hazırsınız.

Anneler günü, babalar günü, eğlence koşuları, bağış etkinlikleri ve kermeslerde diğer etkinlikler arasındadır.

Etkinliklerde iletişim kurmaları için personelinizi teşvik edin. Üyelerin etkinliklere katılmasını sağlamak için etkinlik gününde ödüller, promosyonlar, özel indirimler, oyunlar ve faaliyetler olacağını söyleyin. Şişme oyun parkı çocukların her zaman gözdesidir.


Bölge halkına ulaşın

Bölge halkını spor salonunuza çekmeniz hayati önem taşır. Dükkanlara uğrayın ve işletme sahibi olarak kendinizi tanıtın. İşletme sahiplerine ve personellerine özel üyelik fiyatı teklif edin ve camlarına el ilanlarınızı asıp asamayacağınızı sorun. Dükkanların birçoğu el ilanlarınızı asmanıza ve kartvizitlerinizi bırakmanıza izin verir. Dükkan sahiplerinin referans gösterdiği kişilerden katılım ücreti almayın.

Yerel ortaklarınızın listesinin yer aldığı bir afiş hazırlayın ve onlarında reklam yapmalarına yardımcı olun. Bu sayede yerel işletme sahipleri sizi sevecektir ve spor salonunuza bir sürü kişi yönlendirecektir.

Açılış gününüze ve sosyal etkinliklere yerel dükkan sahiplerini davet edin. Kendi ürün veya hizmetlerini satmaları için etkinlik sırasında stant açabileceklerini söyleyin.


Sonuç

Makaleyi okuduğunuz için teşekkür ederiz. Yukarıdaki pipuçlarını uygulamak kolaydır ve gözünüzde büyüttüğünüz kadar zor değildir. Bazen en basit stratejiler gözden kaçırılan en güçlü stratejilerdir. Size garanti ediyoruz ki bu stratejiler üye sayınızı arttıracaktır ve güncel müşterilerinizin devamlılığını sağlayacaktır. Yapmanız gereken harekete geçmektir.

Spor salonu açmak isteyen ya da hali hazırda bir spor salonu işleten girişimcilere özel yazılar kaleme almaya devam edeceğiz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Yorumlar

Bir Yorum da Sen Bırak
 1. Merhabalar ben bulunduğum semtte dövüş spor salonu açmak istiyorum zeytinburnu’nda spor geçmişim var ama daha önce spor salonu işlemedim bana yardımcı olabilirmisiniz ?

 2. Merhabalar hocam benim bir ricam var her hangi bir ilde bulunan bir spor kulübü, tesisi, kompleksi, spor salonunu vb. Pazarlama stratejilerini öğrenmek istiyorum bu benim için çok önemli. bana ulaşabilirseniz sevinirim

 3. Oldukça etkili ve önemli noktalara değinmişsiniz. Gerçekten tebrik ve teşekkür ederiz. Yazılarınızın devamını dileriz. Sağlıklı günler…

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir