Taşınabilir ve Akülü Güneş Panelleri Geliyor

Uzmanlara göre yakın gelecekte elektrik ihtiyacı sadece çatıda yer alan güneş panelleri ile tedarik edilebilecek. Şimdiye kadar panel ve akü iki farklı parçadan oluşuyordu ve bu ikili, kablolar ve yazılım aracılığı ile birbirine bağlanıyordu. Ancak şimdilerde California kökenli bir startup olan SunCulture Solar,  panel ve aküyü tek bir ünite haline getirmekle meşgul. Henüz deneme aşamasındaki SolPad adlı ürün, güneş paneli ve aküyü tek bir ünite haline getiriyor. Üstelik SolPad sadece 55 ekran büyüklüğünde bir LCD televizyon boyutlarına sahip ve taşınabilir.

Şirket SolPad’in farklı boyutlarda piyasaya sürüleceğini ifade ediyor. Buna göre bazı modeller çatıda yer alarak tüm eve elektrik üretebilecekken bazıları ise dediğimiz gibi 55 ekran bir televizyon boyutlarında olacak. Ancak bu taşınabilir model bile geceleri, bir apartman dairesinin aydınlatılması ve ev aletlerinin çalışabilmesi için gereken enerjiyi üretebilecek. SolPad, yazılımı sayesinde duvarlardaki prizlere gereken miktarda enerji transferi yapabilecek.

SolPad Home adıyla sunulacak büyük panelin kurulabilmesi için özel bir montaj süreci gerekiyorken SolPad Portable taşınabilir olduğu için hiçbir montaj gerektirmiyor.

Şirketin CEO’su Christopher Estes şöyle diyor: “Yenilenebilir enerjinin basit ve anlaşılır olmasını istiyorum. Yani nasıl akıllı telefonlar, bilgisayarların pek çok işlevini son derece basit bir şekilde yapabiliyorsa bu paneller de öyle basit olmalı. Kullanma kılavuzuna dahi gerek olmamalı.”

Şirket, taşınabilir versiyonu 2017’nin yaz aylarında satışa çıkarmayı planlıyor.

Bununla birlikte şirket hem taşınabilir hem de sabit panellerin fiyatını da açıkladı. Buna göre sabit panellerin montajla birlikte ortalama maliyeti 19.500 dolar civarında olacak. Bu sistem 5.3 kilowatt enerji üretebilecek. ABD’de bulunan Lawrence Berkeley Araştırma Merkezi’nin yayınladığı bilgilere göre ev kullanımına yönelik ortalama bir güneş panelinin maliyeti 21.700 dolar civarında ve bu fiyata akü dahil değil.

Güneş enerjisi konusunda yatırımlarıyla bilinen Cinnamon Solar’ın sahibi Barry Cinnamon, SolPad hakkında olumlu görüşlere sahip. Hem elektrik üretimi hem de elektrik depolama işlemlerini tek bir ünitede birleştiren SolPad’in oldukça şık bir iş yaptığını düşünüyor Cinnamon: “Güneş enerjisi sektörünün çalışma biçimini seviyorum. Farklı şirketler farklı parçalar üretiyor ve sonra hepsi birbirine entegre oluyor. SolPad bu işi bir şekilde başarıyor.”

Taşınabilir SolPad’in 60×10 cm ebatlarında ve yaklaşık 11 kilo ağırlığında olacak. Esasında büyük bir iPad’i ya da televizyonu andıran SolPad Portable’ın gizli özellikleri de bulunuyor.

Örneğin paneli yere sert bir şekilde koyduğunuz zaman panel “Dikkatli olur musunuz?” diyor. Ya da panelin önünde uzun süre beklediğiniz zaman panelden “Güneşimi kapatıyorsunuz.” gibi uyarılar geliyor. Oldukça eğlenceli bu özellik için şirket yöneticilerinden biriyle seslendirme çalışması yapılmış.

Aşağıdaki tanıtım videosunu izleyerek başarılı bir inovasyon ürünü olan SolPad hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz:

Ayrıca panelin önünde bir sıra LED ışık bulunuyor. Elektrik kesildiği zaman bu LED’ler aydınlatma sağlıyor. Renk değiştirebilen ve yanıp sönebilen bu ışıklar istendiğinde kırmızıya dönebiliyor ve Knight Ride adlı televizyon dizisinin müziğini çalabiliyor. Tabii bunlar panelin eğlenceli özellikleri. Teknik anlamda da oldukça başarılı bir tasarıma sahip SolPad.

Panelin arkasında bulunan iki prize kullanıcılar doğrudan fiş takabiliyorlar. Ayrıca duvara da monte edilebilen bu prizler aydınlatma, televizyon, bilgisayar, beyaz eşyalar için elektrik sağlayabiliyor.

 

İlginizi çekebilir

Güneş Enerjisiyle İlgili İnovasyonlar
Enerji Sektöründeki Başarılı İş Fikirleri
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir