Teşekkür Etmenin Bilinmeyen Faydaları

Teşekkür etmek günlük hayatın önemli erdemlerinden biri. Peki teşekkürün hayatımızdaki öneminin ve potansiyel faydalarının yeterince farkında mıyız? Basit bir teşekkürün faydaları aslında sandığımızdan çok daha fazla. İşte teşekkür etmenin 28 farklı yararı.

 

1- Teşekkür etmek yeni ilişkilere kapı aralar.

Teşekkür etmek minnettarlığınızı göstermekle kalmayıp yeni arkadaşlar kazanmanıza da aracı olabilir. Bir araştırmaya göre yeni tanıştığınız bir kişiye teşekkür etmek onları daha uzun süreli bir ilişkiyi göz önünde bulundurmaya teşvik ediyor. Yani ister ardından size kapıyı tutan bir yabancıya teşekkür edin ister size ufak bir yardımı dokunan iş arkadaşınıza, minnetinizi göstermek yeni ilişkilerin kapısını açabilir.

 

2- Teşekkür etmek sağlığa yararlıdır

Elbette teşekkür etmek kansere çare değil. Ancak pozitif ruh halini tetikleyen minnet duygusu sağlığa da pozitif yansıyor. Bu durum hasta moralinin önemli olduğu kanser HIV gibi hastalıklarla savaşmayı kolaylaştırıyor. Yakın zamanda yapılan araştırmalar teşekkür etme alışkanlığı olan insanların doktora daha az yolunun düştüğünü, tansiyonlarının daha düşük olduğunu ve akli dengelerinin bozulma riskinin daha az olduğunu gösteriyor.

2012 yılında yapılan bir araştırmaya göre sık sık “Teşekkür ederim.” diyen insanlar demeyenlere göre daha az ağrı ve acıdan şikâyetçi. Bunun sebebi minnettarlık duygusu güçlü insanların kendilerine daha iyi bakmaları. Bu kişiler daha çok spor yapıyor ve düzenli olarak check-up yaptırıyorlar.

 

3- Teşekkür etmek duygularınızı olumlu etkiler

Teşekkür etmek kıskançlıktan pişmanlığa birçok negatif duyguyu baskılıyor. Böylece bir bakıma kişinin psikolojik sağlığını korumuş oluyor. Minnettarlık ve ruh sağlığı arasındaki ilişkiyi araştıran Dr. Robert A. Emmons’ın bulguları da aynı yönde. Teşekkür etmek mutluluğu artırırken depresyon riskini de azaltıyor.

 

4- Teşekkür etmek empatiyi geliştirir ve agresifliği azaltır

Kentucky Üniversitesinde 2012 yılında yapılan bir araştırmaya göre teşekkür etmesini bilen insanlar karşısındaki agresif tavırlar takınsa dahi ilişkilerinde yapıcı davranmayı sürdürebiliyor. Deneyin minnettarlık skalasında daha yukarıda bulunan katılımcılar saldırgan tavırlarla karşılaştıklarında skalanın daha altındaki katılımcılara göre daha az misillemede bulundular. Böylece diğerlerine karşı daha çok empati duyan bu kişilerin intikam duygusunun da zayıf olduğu keşfedildi.

Mutlaka okuyun: Empati Nedir? Nasıl Empati Kurulur?

 

5- Teşekkür etmek uyku kalitesini artırır.

Bir başka araştırmaya göre minnettarlık içeren yazılar yazmak uykuya faydalı. Uyumadan önce 15 dakika teşekkür notları yazan denekler daha uzun ve dinlendirici uykular uyuduklarını belirttiler.

Mutlaka okuyun: Odaklanma ve Sakinlik Reçetesi Olarak İyi Bir Gece Uykusu

 

6- Teşekkür etmek özgüveni geliştirir

2014 yılında Journal of Applied Sport Psychology dergisinde yayımlanan bir makaleye göre minnettarlık sporcuların özgüvenini geliştiriyor. Teşekkür etmenin sosyal ilişkilere etkisi üzerine başka birçok araştırma var. Bu araştırmalar gösteriyor ki minnet duygusu gelişmiş insanlar kendi alanlarında onlardan daha başarılı kişilere karşı daha az kıskançlık duyuyor. Başkalarını kıskanmak yerine takdir edebilmek de özgüveni olumlu etkiliyor.

Mutlaka okuyun: Özgüven Nedir? Nasıl Geliştirilir?

 

7- Teşekkür etmek psikolojinizi sağlamlaştırır

Yapılan birçok araştırma teşekkür etmenin yalnızca stresi azaltmakla kalmayıp travmaları aşmaya da yardımcı olduğunu gösteriyor. 2006’da yapılan bir araştırma minnettarlık skalasında daha yukarıda olan Vietnam Savaşı gazilerinde diğerlerine oranla daha az travma sonrası stres bozukluğu yaşadığını gösterdi. 11 Eylül saldırısının mağdurlarıyla yapılan bir başka çalışma da daha minnettar mağdurların günlük hayata geri uyum sağlamada daha az zorlandığını ortaya koydu.

 

8- Teşekkür etmek insanların sizden hoşlanmasını sağlar

Teşekkür etmek sosyal bir sermaye oluşturmanıza yardımcı olur. Toplam 243 kişinin katıldığı iki araştırmaya göre ortalamanın üzerinde minnettarlık gösteren insanlar, çok daha fazla sosyal sermaye sahibi oluyorlar. Teşekkür etmek sizi daha iyi, daha güvenilir, daha sosyal ve daha değer bilen biri yapıyor. Bunun sonucunda da arkadaşlıklarınız artıyor, ilişkileriniz derinleşiyor ve hatta evliliğiniz sağlamlaşıyor.

Mutlaka okuyun: İnsanlara Kendini Sevdirmenin Yolları

 

9- Teşekkür etmek kariyerinizi güçlendirir

Teşekkür etmek sizi daha etkili bir yönetici yapar. İnsan ağı kurmanıza yardımcı olur, karar verme yeteneğinizin gelişmesine katkı sağlar, verimliliğinizi artırır ve daha sağlam usta-çırak ilişkileri kurmanıza yardım eder. Bu sayede kendinize koyduğunuz kariyer hedeflerinize kolayca ulaşabileceğiniz gibi çalışma ortamınızı daha arkadaş canlısı ve zevkli bir yere dönüştürebilirsiniz. Çalışma ortamında eleştiriler elbette gereklidir, ancak bunun niceliğini ayarlayabilmek önemli. Uygulanan bir ankette Amerikalıların %65’i geçtiğimiz sene verdikleri emek için iş yerlerinde herhangi bir şekilde takdir edilmediklerini belirttiler.

 

10- Teşekkür etmek duygularınızı sağlamlaştırır

Teşekkür etmek kıskançlık, kibir gibi kötü duygulardan kurtulmanızı sağlar. Daha güzel anılar kazanmanıza ve olumlu duygularla stresten kurtulmanıza yardımcı olur.

 

11- Teşekkür etmek iyimserleştirir

Minnet duygusuyla iyimserlik her zaman kol koladır. İyimser tutumumuzu güçlendiren birkaç basit teşekkür uzun vadede daha sağlıklı ve uzun bir ömre yol açabilir. Günde 5 dakikanızı ayırarak birkaç teşekkür notu yazmak bile daha iyimser bir yaşamın nimetlerini sunabilir.

 

12- Teşekkür etmek materyalizmi azaltır

Materyalizm ya da maddiyatçılık düşünülenin aksine çoğunlukla kişinin refahını kötü yönde etkileyen bir özellik. Aslında hayattan daha fazlasını istemekte kötü bir şey yok. Ancak materyalist insanlar hayattan keyif almakta daha çok güçlük çekiyorlar. Bu da negatif ruh hallerine ve giderek artan bencilliğe yol açıyor. Biraz şükran duygusuysa bunların tam aksi yönde etki ederek materyalist düşünceyi uzaklaştırıyor.

 

13- Teşekkür etmek ruhani dünyanızı zenginleştirir

Bu durum çoğunlukla dindarlık ve dinlerin getirdiği tanrıya şükran duygusuyla bağdaştırılsa da dindar olmayanlar için de teşekkür ederek ruhani dünyayı geliştirmek mümkün. Sahip olduklarınız için evrene ve hayata şükran duymak sizi dünyevi meselelerden uzaklaştırarak daha zengin bir metafizik dünyanın kapılarını açar.

 

14- Teşekkür etmek bencilliği azaltır

Teşekkür etmek kendinizi ve kendi yararınızı düşünmekten uzaklaştırarak başkalarının farkına varmanızı sağlar. Bu farkındalık da başkalarının iyi yönlerini ve iyi niyetli çabalarını ön plana çıkararak yardımlaşma içgüdüsünü tetikliyor. Böylece minnet duygusu kuvvetli insanlar bencillikten uzak bir yaşam sürüyorlar.

 

15- Teşekkür etmek üretkenliğinizi artırır.

Üretkenliği artırmak teşekkür etmesini bilmenin dolaylı ama kuvvetli etkilerinden biri. Minnet duygusu gelişmiş insanların yüksek özgüvene sahip olduğuna değinmiştik. Kaygılardan arınmış ve özgüvenli bir çalışanın da daha üretken ve başarılı olması kaçınılmaz. Bu nedenle teşekkür etmenin sağladığı özgüven ve pozitif ruh hali çalışma becerisini ve üretkenliği de bir hayli etkiliyor.

Mutlaka okuyun: Üretkenlik Nasıl Artırılı?

 

16- Teşekkür etmek ömrü uzatır.

Minnet duygusu güçlü insanların daha uzun yaşadığına dair doğrudan bir çalışma yok. Ancak iyimser insanların kötümserlere göre daha uzun yaşadığı birçok araştırmayla desteklenen bir gerçek. Teşekkür etmenin pozitif duygularla ve iyimserlikle ilişkisi göz önüne alındığında teşekkürün ömrü uzatması hiç de uzak bir olasılık değil.

 

17- Teşekkür etmek enerji seviyenizi yükseltir

Teşekkür etmek ve zindelik güçlü bir ilişki içindedir. Teşekkür etmekten sakınmayan insanlar hem fiziksel hem de zihinsel olarak daha dinç bir hayat yaşarlar.

 

18- Teşekkür etmek egzersiz yapma sıklığınızı artırır

96 Amerikalı üzerinde yapılan 11 haftalık bir araştırmada her gün teşekkür defteri tutturulan deney grubunun kontrol grubuna göre haftada 40 dakika daha fazla spor yaptığı fark edildi. Araştırma sonucunda teşekkür ederek çevreleriyle ilişkilerini geliştiren kişilerin kendi sağlıklarını korumak için daha çok çaba harcadıkları ortaya kondu.

Mutlaka okuyun: Egzersiz Yapmak Sizi Paradan Daha Çok Mutlu Ediyor!

 

19- Teşekkür etmek hayata tutunmanıza yardımcı olur

Daha sık teşekkür eden insanlar geleceğe dönük bir yaşam tarzı seçerler. Gerekli gördükleri zaman destek almaktan kaçınmazlar ve travma sonrası stres bozukluğu gibi birtakım sıkıntılarla daha az yüzleşirler. Eğer teşekkür etmekten kaçınmazsanız stresli bir yaşantıya yenik düşmezsiniz ve zorluklara karşı her zaman ayakta kalırsınız.

 

20- Teşekkür etmek hatıralarınızı güzelleştirir

Hatıralarımız taşlara kazınmış değiştirilemez bilgiler olmaktan ziyade zaman içerisinde farklı duygular hissettirebilecek esneklikte bir yapıya sahiptir. İnsanlar bazı durumlarda olayları olduklarından kötü hatırlarken bazen de olduklarından daha olumlu hatırlarlar. Minnet duygunuzu sık sık ifade ederek pozitif bir yaşantı sürerseniz, hayatınız boyunca güzel anılarınızı hatırlamaya daha meyilli olursunuz. Hatta zaman geçtikçe nötr veya olumsuz hatıralarınız bile olumlu olarak aklınıza gelebilir. Uygulanan bir deneyde minnettar bir ruh hâlinde tutulan kişilerin deney esnasında olumlu olayları hatırlamaya olumsuzlara kıyasla daha yatkın oldukları, üstelik kötü hatırası olan kimi olayların bile olumlu olarak ifade edildikleri ortaya kondu.

 

21- Teşekkür etmek rahatlamanıza yardımcı olur

Teşekkür etmekten çekinmemek nefes teknikleri uygulamak gibi rahatlatıcı bir metot. Elbette minnet bu kadar sistematik bir şekilde inşa edilecek bir özellik değil. Ancak teşekkür etmeyi bir alışkanlık haline getirmenin daha huzurlu bir yaşam için faydalı olduğu da kaçınılmaz bir gerçek.

 

22- Teşekkür etmek sizi daha arkadaş canlısı yapar

Birçok araştırma teşekkür etmenin insan ilişkilerine olumlu yansıdığını doğruluyor. Bir teşekkür defteri tutmak başkalarına karşı daha yardımsever ve arkadaş canlısı davranmayı teşvik ediyor. Bu da başkalarının gözünde daha arkadaş canlısı bir profil çizmenizi sağlıyor.

 

23- Teşekkür etmek evlilik kurumunu güçlendirir

Bilim insanlarının oluşturduğu Losada oranı ismi verilen bir ölçeğe göre birbirleriyle daha çok olumlu sözlü etkileşimde bulunan çiftlerin evliliği daha uzun sürüyor. Teşekkür etmek takdir etmek gibi olumlu sözlerin sarkastik yorumlar veya azarlamalar gibi olumsuz söylemlere oranı baz alınan ölçekte 0,9 puan ve altında skor alan evliliklerin çoğu boşanmayla biterken 5,1 puan ve üzeri skor alan evliliklerde boşanmaya rastlanmıyor.

 

24- Teşekkür etmek saygınlaştırır.

Minnet duygusu tüm dini kültlerde ve modern kültürlerde olumlu bir erdem olarak değerlendirilir. Bu nedenle dünyanın neresinde olursanız olun teşekkür etmekten çekinmeyen imaj çizmek çevrenizdekilerden saygı görmenizi sağlar. Bu noktada minnettarlığı bir borçluluk hissiyle karıştırmamak gerekir. Teşekkür etmesini bilmek bir zayıflık değil erdemdir.

 

25- Teşekkür etmek arkadaşlıklarınızı derinleştirir

Teşekkür etmeyi güçsüzlük olarak görmeyen insanlar ikili ilişkilerde her zaman dürüstlükten yana olurlar. Arkadaşlık ilişkilerinizin derinleşmesi için oldukça önemli olan bu dürüstlük, size en saf şekilde minnet duygusuyla kazandırılabilir.

 

26- Teşekkür etmek sosyal ağlarınızı güçlendirir

Teşekkür etmenin sosyal ilişkileri güçlendirdiği sayısız araştırmalar sonucunda kanıtlandı. Teşekkür etme ifadesini kullanmaktan çekinmedikçe siz de göreceksiniz ki çevrenizle daha sıkı bir ilişki içinde olup düşük seviyelerde minnet gösteren insanlara kıyasla daha büyük bir sosyal sermaye sahibi olursunuz.

 

27- Teşekkür etmek hedeflerinize ulaşma sıklığınızı yükseltir

Geçtiğimiz yıllarda uygulanmış bir deneyde katılımcılardan önlerindeki iki ay içinde elde etmek istedikleri hedefleri yazmaları istendi. Bu katılımcılardan teşekkür defteri tutturulan kısım hedefe ulaşma sürecinde daha büyük bir ilerleme gösterirken diğerleri geride kaldı. Araştırmada teşekkür etmenin kişileri sessiz ve etkisiz biri yapmaktansa daha aktif bireyler kıldığını ortaya koymak amaçlandı.

Mutlaka okuyun: Hedeflerinize Ulaşmada Alışkanlıkların Gücü

 

28- Teşekkür etmek karar verme sürecinizi iyileştirir

İş hayatının en sık yüzleşilen problemi olmasına karşın zorluğundan bir şey kaybetmeyen karar vermek eylemi, siz teşekkür ederek kendinizi ifade ettikçe iyileşecek bir olay. Günlük hayatta çoğu zaman bilinçaltımızda otomatik olarak aldığımız kararlar, çevremize karşı algımızı uyanık tutan ve geliştiren teşekkür ifadesinin katkısıyla bilinçli hareketlere dönüşür. Yani çevrenize minnet göstermek aslında sizi daha aktif düşünen biri hâline getirir. Bu konuda yapılan bir araştırmada doktorlar bir hasta hakkında birtakım semptomlar ve kasıtlı bir şekilde yanlış konmuş bir teşhis verildiler. Hastanın incelenmesi teşekkürle istenen doktorlar verilen semptomların ve hastalığın uyuşmadığını fark ederek tüm enerjilerini bu konuya yöneltirken teşekkür notu gönderilmemiş doktorlar ise konulan teşhisin direkt olarak doğru olduğunu varsaydılar. Araştırma bitiminde teşekkür ve minnetin çalışma disiplinini ve karar alıp uygulama sürecini olumlu etkilediği sonucuna varıldı.

Mutlaka okuyun: Hızlı ve Doğru Kararlar Alabilmenin Sırrı Nedir?

Sevin KAYTAN

Yazar : Sevin KAYTAN

Londra Üniversitesi Ekonomi ve Finans bölümünden Üstün Başarı Programı kapsamında mezun oldu. Tüm dünyada girişimcilikle ilgili birçok araştırmada yer aldı. Şu anda ise kariyer yolculuğuna Paris'te bulunan "OECD Girişimcilik Merkezi" nde devam etmekte.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir