Milyoner Girişimcilerin 20’li Yaşlarında Yaptıkları 19 Şey

Zengin bir aileden mi geliyorsunuz? Aileniz orta halliyse, bir gün zengin ve başarılı biri olacağınızı düşünmek, bazen imkânsız bir düş gibi gelir. Diyelim ki ailece dürüst ve çalışkansınız. Ebeveynleriniz hayatları boyunca, maddi açıdan üstün bir duruma gelememişlerse siz bunu yapabileceğinize neden inanasınız ki?

Oysa iş hayatına az bir sermaye ile de atılıyor olsanız henüz genç (20’li yaşlarda) ve kariyerinizin başındayken yapacaklarınız sayesinde, 30’lu yaşlarınızda zengin olma fırsatı elde edebilirsiniz. Hatta, zenginliğin zirvesine bile tırmanabilirsiniz.

Aşağıda, 30’lu yaşlarında bulunan ve kendi çabalarıyla milyoner olan girişimcilerin, 20’li yaşlarında yaptıkları aktivite ve alışkanlıklarından oluşan, 10 maddelik bir tavsiye listesi bulacaksınız:

 

1. Birden fazla gelir kaynağı oluştururlar.

Birileri için çalışan insanlardan neredeyse hiçbiri büyük bir zenginlik ve refah seviyesine ulaşamaz.

Milyoner girişimcilerin büyük çoğunluğunun, en az yedi farklı gelir kaynağı vardır ve bunları oluşturmaya 20’li yaşlarda başlamışlardır. Bu nedenle tam zamanlı bir işte çalışıyor olsanız bile gelir kaynaklarınızın idaresini birilerinin ellerine bırakmamanız çok önemlidir.

Mutlaka okuyun: Neden Birden Çok İş Kurmalısınız?

 

2. Harekete geçerler (ve bazen başarısız olurlar).

Çoğu insan sadece konuşur ve hiçbir şey yapmaz. Onlardan biri olmayın. Çok sayıda şey deneyin. Harekete geçin. Sonunda başarısız olmaktan korkmayın. Ahlak dışı ya da yasa dışı bir şey yapmadığınız sürece kimse başarısızlıklarınızı hatırlamaz.

Mutlaka okuyun: Düşünmeyi Bırakın ve Harekete Geçin!

 

3. Zamanın kıymetini bilirler.

Yaşlı ve zengin insanlardan sürekli olarak şunu duyarsınız: Her zaman daha fazla para kazanabilirsin ama daha fazla zaman yaratamazsın. Bir genç olarak ilginizi çeken ve değer yaratacak şeylere vakit ayırın. Birilerinin yarım kalan hayallerini üstlenmeyin ve size değer vermeyen bir işverenle ömrünüzü tüketmeyin.

Mutlaka okuyun: Girişimci Olmak İçin Doğru Zamanı Beklemeyin!

 

4. Çok sayıda yeni insanla tanışırlar.

Yeni insanlarla tanışmayı bir banka hesabı gibi düşünün. Para yatırmadıkça para çekemezsiniz. Bu nedenle sürekli, çevrenizi genişletmeye çalışın ve çevrenizdekilerle iyi ilişkiler kurun. Çevrenizdekilerin bir gün size sunacağı bir fırsat hayatınızı değiştirebilir.

Mutlaka okuyun: İş Dünyasında Çevre Edinmenin Yolları

 

5. Stratejik düşünürler.

Zengin insanlar genelde amaçlarını belirleme konusunda uzmandırlar. Daha sonra bu doğrultuda çalışarak amaçlarını gerçekleştirebilmek adına gün be gün ne yapmaları gerektiğini hesaplarlar ve ardından bu konuda gösterdikleri gelişmeleri takip ederler.

 

6. Her zaman hedeflerini olması gerekenden yüksek tutarlar.

1 milyon TL kazanmayı hedefleyip başarmaktansa 20 milyonu hedefleyip yalnızca % 10’unu bile olsa başarmak daha iyidir çünkü bir hedefiniz gerçekleştiğinde keşke daha fazlasını hedefleseydim diye hayıflanırsınız.

Mutlaka okuyun: Büyük Düşünmek ve Hayallerini Gerçekleştirmek İsteyenlere

 

7. Satışta uzmandırlar.

Her zaman insanlara sunduğunuz şeylerin, hayatlarını nasıl daha iyi bir hale getireceğini gösterme hevesinde olun. Gerçek satış budur. İster işinizle ilgili bir ürün satmaya çalışıyor olun, ister sevgilinize ilginç bir randevu tasarlama telaşında olun fark etmez. İyi bir satışçı olmayı öğrenin. Bu aynı zamanda, dürüst bir satıcı olmak anlamına da gelir.

Mutlaka okuyun: En Etkili Satış Teknikleri

 

8. Dostları ve iş arkadaşlarıyla iyi geçinirler.

Bu sizi şaşırttı mı? Şaşırtmasın. İtibarınız en değerli varlıklarınızdan biridir. İnsanların sizin hakkınızda, “O çok iyi bir insan! Onunla çalışmayı çok seviyorum.” gibi şeyler demesini istersiniz. Bu nedenle arkadaşlarınız size ihtiyaç duyduğunda yanlarında olun ve onların güvenini kazanın. Arkadaşlarınız yaptığınız iyilikleri unutmayıp diğer insanlara da anlatacaklardır.

 

9. Geleceğe yatırım yaparlar.

Milyoner girişimciler, devletin emeklilik planına dâhil olmak yerine daha güçlü bir yatırım planı yapmayı öğrenirler. Gençken yaşlılığa nazaran, daha büyük riskler alınabilir çünkü daha sonra çocuklar ve ardından ev kredisi gelir. Yatırım yapacak miktarda paranız olmasa da, içiniz rahat olsun diye ufak çaplı bir emeklilik planına dahil olmak akıllıca olabilir. İleride bu planın çapını genişletebilirsiniz de.

Mutlaka okuyun: Finansal Eğitiminize Yatırım Yapmak Yapacağınız En İyi Yatırımdır!

 

10. Harcamalarını kontrol ederler.

Cimri olup hayatınızı cehenneme çevirmek zorunda değilsiniz (18. maddeye dikkat) fakat harcamalarınızı da akıllıca yapmalısınız. Tabi, eğlenceden vazgeçmek zorunda değilsiniz. Sadece paranızın nereye gittiğine dikkat edin, faturalarınızı kontrol edin, paranızı saçıp savurmayın ve bazı lükslerde aşırıya kaçmayın.

Mutlaka okuyun: Çok Para Harcıyorum Ne Yapmalıyım?

 

11. Müzakere yapmayı öğrenirler.

Hayatta neredeyse her şey müzakere konusudur. Dünyanın en zengin ve başarılı girişimcileri için bir müzakerede başarılı olmanın üç anahtarı vardır. Birincisi, karşı tarafın ne istediğine odaklanmak. İkincisi, götürülen teklifle en iyi fiyatı almayı bilmek. Üçüncüsü, müzakerede bir anlaşmaya varılamazsa görüşmeleri sonlandırmak.

Mutlaka okuyun: İnsanlar Nasıl İkna Edilir?

 

12. Kendilerine akıl hocaları bulurlar.

Yaşamın iyi yanlarından biri de, hayatta ne yapmak isterseniz isteyin dünya üzerinde birileri çoktan bunu yapmıştır (en azından bir kısmını). O kişileri bulur ve oraya nasıl ulaştıklarını öğrenirseniz büyük bir avantaj sağlamış olursunuz. Bir de üstüne onlardan, size özel tavsiyeler ve bir parçacık da yardım alabilirseniz sağladığınız avantaj çok daha büyük olur.

Mutlaka okuyun: Doğru Akıl Hocasını Bulmak İsteyenlere

 

13. Eğitime yatırım yaparlar.

Yanlış anlamayın. Binlerce lira ödeyerek master ya da doktora derecesi almalısınız demiyorum. Tabii size finansal olarak yararı dokunacaksa ve aldığınız derece sayesinde kariyerinizde bir ilerleme sağlayacaksanız neden olmasın? Fakat asıl belirtmek istediğim, üniversite eğitiminiz dışında hayat boyu öğrenmeye devam etmek gerektiğidir.

Mutlaka okuyun: Daha Hızlı Öğrenmenin Yolları

 

14. Köle olmayı reddederler.

20’lerindeki çoğu insan kendilerine uygun olmayan mesleklere yönelmekte ve meslek seçiminin yanı sıra, ikili ilişkilerde ya da boş zamanlarını değerlendirme gibi konularda bile başkalarının görüşlerine göre hareket etmekte. Bu yazı da dahil olmak üzere, tüm tavsiyelere kulak verin ama hayattaki amaçlarınızı ve onlara ulaşma yolunu yalnız kendiniz belirleyin.

 

15. Gönüllü olarak çalışırlar.

Bir şeyler için gönüllü olun ama şu üç şeyi aklınızda bulundurun. Bunlardan ilki, kendinize güvendiğiniz alanlarda gönüllü olmayı seçin. İkincisi, gönüllü olma işine bir şeyler öğrenmek üzere girin. Üçüncüsü ise birilerine yalakalık yapmak amacıyla gönüllü olmayın. Örneğin, yeteneklerinizin gelişimine faydası olacak, size değer katacak ve takdir göreceğiniz işlerde gönüllü olun.

 

16. Çok sıkı çalışırlar.

Hayatta hiçbir şey kolay kazanılmaz ve kendi çabalarıyla milyoner olan girişimcilerin çoğu, size hemen başarıyı yakalamak için ne kadar çok çalıştıklarından bahseder. Bunu kolaylaştırmanın tek yolu vardır. O da size angarya gelen işlerden uzak durmak. Akıllı seçimler yaparak sevdiğiniz ve değer verdiğiniz işlere yoğunlaşın.

Mutlaka okuyun: Daha Az Çalışıp Daha Çok İş Yapmanın 5 Yolu

 

17. Girişimci ruha sahiptirler.

Kendi çabasıyla milyoner olan çoğu kişi girişimcidir. Bu nedenle girişimcilik hakkında bir şeyler öğrenmek gayet akıllıca olacaktır. Liderlik ve finans konularında kendinizi eğitmeli ama en önemlisi bir girişimci gibi düşünmeyi öğrenmelisiniz. Harvard İşletme Okulu’nda söylenen şu sözü hep hatırlarım: Mevcut kaynaklarınız ne denli kıt olursa olsun hiç durmadan fırsat peşinde koşun.

Mutlaka okuyun: Başarılı Girişimcilerin Özellikleri

 

18. Eğlenmeye zaman ayırırlar ve maceracıdırlar.

Zenginlik ve başarıya ulaşma hırsının hayattaki diğer fırsatları gözden kaçırmanıza ve hayattan zevk almanıza engel olmasına izin vermeyin. Seyahat edin, yazın, müzik yapın, uçaktan atlayın. Yıllar boyu gerçekleştirmek istediğiniz şeyleri yapmaya başlayın. Beyninizi dinlendirip başka şeylerle uğraştığınızda hem yaratıcılığınız gelişecek hem de en zor sorunlarınızın bile üstesinde gelmek mümkün olacak.

Mutlaka okuyun: Seyahat Etmek Beni Daha İyi Bir Girişimci Yaptı!

 

19. Başaracaklarına inanırlar.

Aslında bu madde listenin en başında olmalıydı. 30’lu yaşlarınızda zengin olmayı başaramadıysanız bunun en büyük sebebi ya 20’li yaşlarda buna gerçekten inanmadınız ya da bunu yeteri kadar istemediniz. Şimdi bunun üstesinden gelme zamanıdır.

Mutlaka okuyun: Kendinize İnanmanın Muhteşem Gücü

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir