Yenilikçi Afet Sığınağı: Skyshelter.zip

Bir afet yaşandığında oluşan en büyük kaygılardan biri de felaket sebebiyle evsiz kalan çok sayıda insanın nasıl bir an önce barındırılacağı konusu oluyor. İhtiyaç bölgelerine geçici sığınaklar ulaştırmak vakit alabiliyor. Biliyorsunuz ki afet durumunda zaman, insan yaşamına mal olabilecek kadar önemli bir unsur haline geliyor. Daha önce sizlere kendi kendine yetebilen çadırlar ve modüler(kolay takılıp sökülebilen) barınaklar gibi inovatif fikirlerden bahsetmiştik. Bu fikirlere yazımızın sonundan erişebilirsiniz. Şimdi de üç Polonyalı tasarımcı bir araya gelerek büyük ölçekli, taşınabilir bir sığınak tasarımı yaptı. Skyshelter.zip adı verilen bu yapının tamamı katlanabiliyor. Bu sayede sığınak nispeten küçük bir kutunun içine yerleştirilip helikopter aracılığıyla kolayca taşınabiliyor.

Ulaşması gereken yere götürüldüğünde Skyshelter zemine demirleniyor ve bir helyum balonu kullanılarak açılıyor. Balon şiştikçe yapının tamamı açılıp yukarı doğru yükseliyor. İnşaat çeliği telleri, sığınağın rüzgara karşı dayanıklı olmasını sağlıyor. İhtiyaç kalmadığı zaman Skyshelter katlanarak kısa sürede kaldırılabiliyor. Bu yenilikçi sığınağın diğer bir avantajı da kurmak için geniş bir alan gerektirmemesi. Başarılı bir inovasyon örneği olan sığınak, yoğun nüfuslu bölgelerde de kurulabiliyor.

Yukarıdaki videoda görüleceği üzere Skyshelter; ilk yardım bölgeleri, barınma alanları ve gökdelenin kurulum aşamasında ortaya çıkan toprağı kullanan bir dikey çiftlik içerecek biçimde yapılandırılabiliyor. Yapının yüksekliği, evini kaybeden insanların nereye sığınabileceklerini bulmalarını sağlayan bir işaret görevi görecek. Tasarımcılar sığınağın iç duvarlarını güneş pilleriyle kaplamayı da düşünüyor. Böylece binanın kendi enerjisini üretmesi sağlanabilir. Yapının tepesindeki balon, yağmur suyunun içi boş bir borudan geçip birikmesini sağlıyor. Yakın zamanda yıllık olarak düzenlenen eVolo Skyscraper yarışmasını kazanan Skyshelter’ın ne zaman satışa sunulacağına dair henüz açıklama yapılmadı. Ne dersiniz, origami benzeri bu yapı, kullanışlı ve ekonomik bir afet barınağı görevi görebilir mi?

 

İlginizi çekebilir

Mülteciler İçin Kendi Kendine Yeten Teknolojik Çadır
ODTÜ Öğretim Görevlisinden Modüler Acil Durum Barınağı
Avatar

Yazar : Bade

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir