Youtube’da İzlenme Sayısı Nasıl Artırılır?

Youtube bugün Google’dan sonra dünyanın en büyük ikinci arama motoru konumunda. Özellikle İngilizce içerik bakımından ne ararsanız bulabileceğiniz Google son yıllarda ülkemizde de çok aktif bir şekilde kullanılıyor.

Aylık yaklaşık 32 milyar kez ziyaret edilen Youtube’a giren bir kişi en az 40 dakika vakit geçiriyor.

Özetle Youtube çok seviliyor.

Ancak rekabet de bir o kadar kızışmış durumda. Youtube’a her dakika binlerce video yükleniyor. Peki bu rekabetten sıyrılmak ve daha çok izlenmek için ne yapmalısınız?

Maalesef bazı insanlar tıpkı Instagram’da beğeni satın almak gibi Youtube’da izlenme satın alarak Youtube algoritmasını aldatmaya çalışıyor.

Bu tabii ki sağlıklı bir yol değil.

Zira Youtube bu tür sahtekarlıkları tespit etmekten aciz değil. Youtube demek Google demek. (Youtube’un Google’a ait olduğunu biliyorsunuzdur.)

Youtube algoritması izlenme sayısından ziyade insanların içerikle girdiği etkileşime daha çok önem veriyor.

Paralı bir şekilde videolarınızın reklamını yapabilirsiniz ancak bu da size pahalıya patlayabilir.

Google arama sonuçları algoritması gibi Youtube algoritması da en iyi ve en alakalı videoları gösterir.

Youtube bu sıralamayı neye göre yaptığını direkt olarak açıklamasa daçeşitli faktörlere önem verdiğini biliyoruz.

Biz de bu yazımızda hiçbir ücret ödemeksizin, tamamen organik bir şekilde Youtube’daki videolarınızın izlenme sayısını nasıl artırabileceğinizi ele alacağız ve size birbirinden faydalı ipuçları sunacağız.

 

1. Açıklayıcı ve Anahtar Kelime İçeren Başlıklar Kullanın

Anahtar kelime araştırması burada büyük önem taşır. Açıklayıcı ve ilginç bir başlık iki noktada önemlidir: Algoritmaya anahtar kelime sunulur ve böylece kullanıcılara videonun ne hakkında olduğu ifade edilir.

Anahtar kelimesi araştırması yaparken bildiğiniz SEO yöntemlerini ve araçlarını kullanabilirsiniz. Google Keyword Planner bu konuda iyi bir araçtır.

Bir kelimenin Youtube’daki popülaritesini kontrol etmek için “anahtar kelime planlayıcı”ya gidip Youtube’a özel bir araştırma yapabilirsiniz.

Videonuzu doğru anahtar kelimelerle optimize ederek organik izlenme sayısını artırabilir, kullanıcılara ve algoritmaya videonuzun hangi konuda olduğunu iletebilirsiniz.

 

2. Kaliteli ve Bol Anahtar Kelimeli Açıklamalar Yazın

Video açıklaması hem arama motorunu hem de kullanıcıları tavlamak için ideal bir bölümdür. İnsanlar videonun tam olarak ne hakkında olduğunu bu bölümdeki açıklamadan öğrenir.

Bu bölümde hem ilginç bir açıklama yazmalı hem de kısa anahtar kelimeleri hedeflemelisiniz.

Yazdığınız açıklamayı klasik SEO yöntemleriyle hem Youtube arama motoru için optimize etmeli ve izleyicileri videonun içeriği hakkında bilgilendirmeli ve onları videoyu izleme konusunda ikna etmelisiniz.

 

3. Etiket Kullanın

Youtube’daki videolarınıza ekleyeceğiniz etiketler hem videonuzun hangi konulara değindiğini anlatır hem de algoritmanın video içeriğini anlamasını sağlar.

Yani etiket, başlık ve açıklama kısmı birbiriyle uyumlu olmalıdır. Etiket eklerken de yine kısa anahtar kelimeler kullanmanız sizin için daha iyi olacaktır.

 

4. Thumbnail’i Optimize Edin

Thumbnail videonuzun küçük bir resmidir; ve arama sonucu, sosyal medya platformlarındaki paylaşım ve önerilen videolar bölümlerinde tıklanmasını büyük oranda teşvik eder.

Kaliteli bir thumbnail’de yer alan yazılar okunaklı olmalı, kaliteli bir görsel ya da fotoğraf kullanılmalı, yakın çekim portre fotoğrafına benzer bir görsel kullanılmalıdır.

Kaliteli ve ilginç bir thumbnail videonuzun izlenme sayısını organik olarak artıracaktır.

 

5. Altyazı ve Konuşmaların Yazılı Halini de Paylaşın

Buna transcript de deniyor. Videoda geçen konuşmaların ve sözlerin yazılı olarak da sunulmasının Youtube sıralamasına ne şekilde olumlu etki yaptığı henüz tam olarak bilinmiyor ancak videonuza tıkladığı esnada sesli olarak izleme fırsatı olmayan kişiler videonun altyazısını okuyarak da içeriğinizi takip edebilir.

Buna ek olarak videolarınızda Türkçe konuşuyorsanız İngilizce altyazı eklemek de yine videolarınızın uluslararası izlenmesini sağlayabilir.

Buraya kadar tavsiyelerimizi şöyle bir toparlarsak şöyle diyebiliriz: Youtube videoları için izlenme “satın almak” kısa süreli de olsa içeriklerinizi popüler hale getirebilir, fakat uzun vadede Youtube algoritması bunun yapay bir müdahale olduğunu anlayacak ve videonuzun sıralamanın sonlarına doğru atacaktır.

 

6. Eğlenceli ve Öğretici Videolar Hazırlayın

Bir videonun izlenmesi için izleyenlere bir şey katması gerekir. Onları ya eğlendirmeli ya da bir şeyler öğretmelidir. İkisi birlikte olduğu zamanda o video her halükarda izlenir zaten.

Bir video eğlenceli ve eğitici ise insanlar kanalınıza abone olmayı tercih eder ve düzenli bir takipçi kitlesi kazanırsınız.

Ayrıca insanlara “Vay be” dedirten videoların sosyal medyada daha çok paylaşıldığını biliyoruz. İnsanlar sizin videolarınızı Facebook’ta, Twitter’da, Whatsapp’ta paylaşırsa izlenme sayınız da organik olarak artar zaten.

 

7. Trendleri Takip Edin

Trendler gelir ve geçer. Siz bu trendleri doğru zamanda yakalayıp buna uygun videolar hazırlarsanız pastadan siz de pay kaparsınız.

Her zaman trendlere göre video üretmek kolay olmayabilir. Ancak sosyal medyada popüler kişilerin ürettikleri videoları izleyerek o anki talep durumunu öğrenebilirsiniz.

Mesela bir zamanlar ayakla su şişesi açma trendi oldukça popülerdi. Siz de bu trene takılıp bu konuyla alakalı bir video çekseydiniz kanalınıza iyi bir ivme kazandırabilirdiniz.

 

8. Kanalınıza Konuk Davet Edin

Bloglarda konuk yazar olayı uzun zamandır var. Yani sizin bir blogunuz var ve buraya popüler bir blog yazarı sizin blogunuz için birkaç yazı yazıyor diyelim. Bu popüler blog yazarının takipçilerinden önemli bir kısmı bu sayede sizin blogunuzu da takip edecektir.

Aynı şey Youtube için de geçerlidir. Özellikle insanların ilgisini çekebilecek belli konular hakkında uzman veya deneyimli bir kişi ile ortak bir video çekerseniz kanalınızın izlenme sayısı da artacaktır.

Sözgelimi kitaplar hakkında bir kanalınız var diyelim. Okuduğunuz kitaplar hakkında bilgilendirici videolar çekiyorsunuz. Bir videonuzda bu kitaplardan birinin yazarını konuk ederek o kişiyle röportaj yapabilirsiniz. Yazar, bu röportajı kendi sosyal medya hesaplarından paylaşınca sizin kanalınız ve söz konusu videonuz çokça izlenecektir.

 

9. Popüler Youtuber’lardan İlham Alın

Ünlü ressam Pablo Picasso’nun bir sözü var:

“İyi bir sanatçı ödünç alır, şahane bir sanatçı ise çalar.”

Burada başkalarının eserlerini sahiplenmekten ve hırsızlıktan bahsetmiyoruz tabii.

Popüler ve çok izlenen videolardan ilham alarak onların neleri doğru ve güzel yaptığını analiz edin.

Bir video bittikten sonra sağ kısımda “önerilen videolar” bölümü belirir. Burada sıralanan videolar, en son izlenen video ile alakalı popüler videolardır. Bu videoları alıcı bir gözle incelemek sizin için yararlı olacaktır.

Popüler videolara bakarak kendi videonuzu optimize ettiğiniz zaman kanalınızın büyümesi ve videolarınızın izlenmesinin artması daha yüksek ihtimal olacaktır.

Keza bir konu ile izlediğiniz videolar size çekici gelmediyse, tıpatıp aynı konuyu daha eğlenceli, bilgilendirici ve izlenir bir tonla siz de çekebilirsiniz.

 

10. Kartlardan Yararlanın

Youtube’da bir video esnasında başka videolarınızı tanıtma özelliği bulunuyor. Video ekranının sağ üst kısmına o esnada bahsettiğiniz konuyla ilgili videolarınızın linkini paylaşarak daha fazla bilgi almak isteyen kişileri bu videolara yönlendirebiliyorsunuz.

Ayrıca başka kişilerin videolarını tavsiye etmek için, kanalınıza takipçi kazanmak için, başka bir siteye yönlendirme yapmak için, izleyen kişilere anket uygulamak için de kart özelliğinden istifade edebilirsiniz.

Kart özelliğini az izlenmiş videolarınızı tanıtmak için de kullanabilirsiniz. Örneğin kanalınızda 10 video var. Bu videolardan bir tanesi 180.000 izlenmişken diğer videolar ortalama 10.000 izlenmişse, popüler olan videoya az izlenmiş videolarınızın linkini ekleyebilirsiniz.

 

11. Bitiş Ekranı Oluşturun

Youtube’da bitiş ekranı diye bir özellik daha var. Bir video bittikten sonra diğer videolarınızın görünmesini sağlayan bitiş ekranı sayesinde diğer videolarınızı, alakalı başka videoları ya da web sitenizi de tanıtabilirsiniz.

İster videoyu izleyen kişilerin kanalınıza abone olmasını isteyin, ister diğer videolarınızı izlemelerini isteyin; bitiş ekranı direkt ve dolaylı olarak Youtube izlenme sayınızı artıracaktır.

Bitiş ekranı eklemek için “Video Yöneticisi”ne tıklayın, istediğiniz videoyu seçin ve gerekli düzenlemeleri yapın. Youtube’da bitiş ekranı ekleme ve düzenleme ile ilgili pek çok video var, onları izleyerek de yapabilirsiniz.

 

12. Kanalınızın Girişine Bir Video Ekleyin

Bir kişi kanalınıza girdiği zaman otomatik olarak oynayan videoya “marquee video” adı da verilir. İyi bir giriş videosu en az 5000 izlenmeye sahip olmalı ve kanalınızı en iyi temsil eden video olmalıdır.

 

13. Gömülü Videolarda Otomatik Oynatma Özelliğini Aktif Hale Getirin

Örneğin blogunuza kendi çektiğiniz videolardan birini gömdünüz. Bu videoda otomatik oynatma özelliğini aktif hale getirmeniz iyi olur.

Özellikle blog yazısındaki bahsedilen bir konuyu açıklayan bir video ise bu özelliği kullanmanız iyi olur, ancak sadece müzik olan bir video ise insanları rahatsız edebilirsiniz. (Girilen web sitesinden bangır bangır müzik çalması bazen hepimizi sinir eder!)

 

14. Oynatma Listesi Oluşturun

İçeriklerinizi belli temalar etrafında bir çalma listesine eklerseniz bir video bitince diğer video otomatik olarak başlar. Bu da izlenme sayınıza olumlu bir katkı sağlar.

Oynatma listenize eklediğiniz videoların birbiriyle alakalı olması, akışın doğal olması çok önemlidir.

Eğitici ya da eğlenceli videoları farklı çalma listelerine eklemeniz de iyi olur.

Örneğin evde 10.000 parçalık bir yapboz yapıyorsunuz diyelim. Bu yapbozun baştan sona kadar nasıl oluşturulduğunu 5 videoluk bir seri ile anlatıyorsanız bu 5 videoyu tek bir oynatma listesine eklemelisiniz. Böylece 1. bölümü izleyen kişiler yapbozun tamamlandığı diğer 4 bölümü de izlemek ister.

 

15. Takipçilerinizle Etkileşime Girin

Videolarınızda kendinizi bir konuda uzman kişi olarak tanıtmak başka, takipçilerinizle direkt olarak iletişime geçip onlarla diyaloga girmek başkadır.

Bu nedenle videolarınıza gelen yorumlara ve sorulara cevap verin. Takipçilerinizin fikirlerini öğrenmek için anket yapın, onlardan video ile ilgili feedback vermelerini isteyin. Videonuzda bahsettiğiniz başka kaynakların linkini açıklama kısmında belirtin. Videoda çalan müziğin ne olduğunu söyleyin, videoda kullandığınız ve bahsettiğiniz ürünlerin linkini paylaşın.

Diğer bir deyişle videolarınızı izleyen kişilere olabildiğince çok fayda katmaya çalışın. Eğer sıkı bir takipçi kitlesine sahip olursanız bu kişiler sizin videolarınızı çeşitli platformlarda, kendi videolarıymış gibi paylaşırlar ve size destek olurlar.

 

16. SEO Düzenlemeleri Yapın

Klasik arama motoru optimizasyonu (SEO) videolarınızın daha üst sıralarda çıkması, Youtube’un daha çok önermesi ve dolayısıyla daha çok izlenmek için gayet geçerli bir yöntemdir.

Kendi sitenize gömdüğünüz bir videonuz ya da Twitter’da paylaşılan bir videonuz da “backlink” olarak kabul edilir ve bu Youtube algoritmasında sizin videonuzun değerini yükseltir.

Videolarınızın açıklamalarını, başlığını, etiketlerini doğru bir şekilde yazarsanız ve videolarınızı farklı mecralarda paylaşılmasını sağlarsanız daha çok izlenme elde etmek için çok iyi bir hareket yapmış olursunuz.

Mutlaka okuyun: Youtube SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

 

17. Videolarınızı Sosyal Medya Platformlarında Paylaşın

Videolarınızı, Facebook, Twitter, Pinterest, Tumblr, Linkedin gibi popüler sosyal medya mecralarında paylaşırsanız izlenme sayınız bir hayli yükselir.

Bu nedenle bir video hazırladığınız zaman bunu olabildiğince çok platformda paylaşın ve paylaşılmasını sağlayın.

Zira şöyle bir durum var: Videonuzu LinkedIn hesabınızda paylaştınız ve 10 kişi bu videoya tıkladı diyelim. Bu kişiler son 12 saat içinde Youtube’a ilk kez girdiyse, onların Youtube tekrar girmelerini siz sağladınız demektir.

Yani insanları Youtube’a girmeye teşvik etmeniz, sizin videonuzun Youtube nazarında değerini yükseltir.

Not: Aynı mantık Amazon Satış Ortaklığı için de söz konusudur. Bir kişi sizin Swatch marka kol saati bulunan linkinize tıklayıp Amazon’a girer ve herhangi bir ürünü sepetine atıp 24 saat içinde alışverişi tamamlarsa siz bu alışverişten komisyon alırsınız. Yani siz bir saat linki paylaştınız ve bir kişi linke tıkladı. Saati satın almadı ancak onun yerine gidip buzdolabı satın aldı. Siz bu buzdolabı alışverişinden de komisyon alırsınız çünkü bu insanı Amazon’a bir şekilde soktunuz ve o kişiyi alışveriş moduna soktunuz…

 

18. Topluluklardan İstifa Edin

Örneğin ahşap ve marangozlukla ilgili videolar üretiyorsunuz diyelim. Videolarınızı marangozlukla ilgili forumlarda, Facebook gruplarında, Pinterest’teki ahşap ve marangozlukla ilgili bölümlere, Ekşi Sözlük’te marangozlukla alakalı başlıklarda paylaşmalısınız.

Zira bu tür yerler sizin hedef kitlenizin yoğun olarak vakit geçirdiği yerlerdir.

Yine Reddit ve Quora gibi platformların alakalı bölümlerinde de videonuzu paylaşabilirsiniz. Videolarınızı bu tür mecralarda paylaşacağınız zaman en azından videonun başlığını ve açıklama kısmını İngilizce olarak da belirtmeniz çok iyi olur.

 

19. Fenomenlerden Destek Alın

Influencer pazarlama, büyük markaların büyük kitlelere ulaşmak için son zamanlarda en sık kullandıkları yöntemlerden biri.

Örneğin Twitter’da 1.2 milyon takipçisi olan bir kişi sizin videonuzu paylaştığı zaman çok yüksek bir izlenmeye sahip olursunuz.

Bu bakımdan kanalınızın teması ile örtüşen, sizin değerleriniz paylaşan, muhabbetiniz olan ve sosyal medyada yüksek bir takipçi kitlesine sahip kişilere ulaşarak videonuzu paylaşmalarını isteyebilirsiniz.

 

20. Hediye Verin

Herkes ücretsiz bir şeyler kazanmayı sever. Siz de kanalınızdaki kişilere bir şeyler hediye etmeyi taahhüt edebilir, çekilişe kazanmak için takipçilerinizden videoyu en az 3 farklı platformda paylaşmalarını isteyebilirsiniz.

 

Sabır, Sabır ve Sabır

Youtube’da çok izlenmek, yüksek takipçi sayısına ulaşmak zaman ve sabır ister. Videolarınızın Youtube standartlarına uygun olup olmadığının değerlendirilmesi zaman alır.

Bu süre esnasında siz düzenli olarak video çeker, video ve içerik kalitenizi artırır, gereken optimizasyonları yaparsanız zaman içinde ciddi bir takipçi kitlesine sahip olursunuz.

Unutmayın, bugün 8 milyon takipçi kitlesi olan kanallar ve Youtuber’lar bu rakama birkaç ayda ulaşması. O nedenle sayıları önemsemeden iyi içerik üretmeye devam edin. Bir zaman sonra sizin de yüzbinlerce takipçiniz olacaktır.

Bol şans!

 

İlginizi çekebilir

Youtube’dan Para Kazanma Yolları
Youtuber Olmak İsteyenlere
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir