YouTube’dan Ne Kadar Para Kazanabilirim?

İnternetten para kazanmanın en popüler yollarından biri olan yotube’dan para kazanma konusuna daha önceki yazılarımızda değinmiştik.Sizlerden gelen yoğun talep üzerine yotube’dan para kazanma ile ilgili yazılarımıza devam ediyoruz.

Bu yazımızda, sizler için en çok sormuş olduğunuz “YouTube’dan ne kadar para kazanabilirim?” sorusunu irdeleyeceğiz.

Öncelikle bu soruya net bir cevap vermek doğru değildir. Her 1,000 görüntülenme için 10 TL kazanabileceğiniz gibi 30-40 TL de kazanabilirsiniz. Gerçek şu ki, görüntülenme sayınıza göre sabit bir para kazanmazsınız. İnsanların reklamla ilişki kurmasına bağlı olarak para kazanırsınız. Buradaki ilişki reklamın tıklanması veya 30 saniyeden fazla izlenmesidir. YouTube reklamcılık Adwords platformundan yönetilir. Reklamcılar tıklama başına maliyet veya izlenme başına maliyet reklamlarını seçerler.


Youtube Reklam Türleri

1- Tıklama başına maliyet

Tıklama başına maliyette reklamcılar tıklama başına ödeme yapar. Yani eğer belirli bir anahtar kelimenin tıklama başına maliyeti 3 liraysa ve birisi bu reklama tıklarsa reklamcı 3 lira öder. Bu metin reklamları ekranın aşağı tarafında birden belirir ve aynı zamanda kare banner olarak kanalınızın sağ tarafında görünür.


2- İzlenme başına maliyet

İzlenme başına maliyette reklamcılar izlenme başına ödeme yapar. Reklamcı için izlenme birisinin reklamı en az 30 saniye veya reklamın yarısını izlemesidir. Bu kişi reklama 50 kere tıklasa bile para kazanamazsınız çünkü reklamcı tıklama için değil izlenme için ödeme yapar.

TrueView: yayın öncesi, arama ve yayın içi reklamlar

Yayın öncesi reklamlar, video başlamadan önce gösterilir ve 5 saniye sonra atlanır.

Arama reklamları, arama sonuçlarında çıkar ve açık sarı kutu ile çevrilidir.

Yayın içi reklamlar YouTube’un önerilen video alanının sağ tarafında gösterilir.


Dikkat nereye kayarsa reklamlar oraya gider

Reklam verenler sadece reklama tıklandığında veya bir reklamı 30 saniye izlediğinde ödeme yaparlar. İşte bu nedenle sadece görüntülenmeye göre para kazanamazsınız. Videonuz on milyon kere görüntülense bile kimse reklamları izlemezse veya reklamlara tıklamazsa para kazanamazsınız.

YouTube kanallarımdan birinde belirli bir hedef kitleye uygun video içerikleri sunuyorum. Bu kanal işletme sahiplerine mali durumlarını nasıl organize edeceklerini, giderlerini nasıl takip edeceklerini ve vergilerden nasıl tasarruf edeceklerini öğretiyor. İşletme sahiplerine ulaşmak isteyen herhangi bir şirket bu kanala reklam yerleştirmek istiyor çünkü aynı hedef kitleyi hedefliyoruz. Benim kanalımı görüntüleyenler onların potansiyel müşterileri.


YouTube kanalından daha fazla para kazanmanın yolları

Youtube’dan daha fazla para kazanmanızı sağlayacak ve şimdiden uygulamaya başlayabileceğiniz birkaç yol vardır. Bunlar:


1 – Sniper yaklaşımını benimseyin

Reklamcılar tanımlı hedef kitleleri olan hedeflenmiş YouTube kanallarını isterler. Reklamlarını rastgele kullanıcılar yerine belirli türdeki kullanıcıların kanallarına koyarlar.

Videolarınızı belirli insan türlerine göre hazırlayın. Bu temel reklamcılıktır; hedef kitlenizi tanımlayın. Hedef kitlenizin 21-55 yaş arasındaki kadınlar olduğunu söylemeyin. Bu fazla genel ve belirsiz olan  “shotgun” yaklaşımıdır. 21 yaşındaki bir kızla 55 yaşındaki bir kadınla konuşur gibi konuşur musunuz? Tabii ki hayır. Hedef kitlenizi tanımlayın ve onları hedefleyen videolar hazırlayın.


2 – Tıklama başına maliyeti yüksek olan anahtar kelimeleri hedefleyin

Belirli anahtar kelimelerin diğerlerine göre daha çok kazandırdığını aklınızdan çıkarmayın. Reklamcılar “kredi kartı” (  tıklama başına maliyeti 27,5 TL) kelimesine “ucuz telefon kılıfları” ( tıklama başına maliyeti 1,5 TL ) kelimesine göre daha çok ödeme yaparlar çünkü dönüş daha yüksektir. Tıklanma oranı %1 ve bir milyon görüntülenmesi olan telefon kılıfı videosundan mı yoksa tıklanma oranı % 0.8 olan ve sadece 100,000 kez izlenmiş kredi videosundan mı daha çok kazanç sağlarsınız?

Aşağıdaki senaryoları gözden geçirin:

Senaryo 1

Yeni iPhone ile ilgili hazırladığınız videonun reklam tıklama oranı  % 1 olduğunu ve 1,000,000 kez görüntülendiğini varsayalım. Yani 10,000 kişi reklama tıklamış olacaktır. Tıklama başına maliyet 0,15 dolarsa toplam kazancınız 15000 lira olur. Google %45’ini aldığından net kazancınız 8250 lira olur. Yani 1,000 görüntülenmede 8,2 TL kazanırsınız.

Senaryo 2

Kredi kartı ile ilgili hazırladığınız videonun reklam izlenme oranı  % 0,8 ve 100,000 kez görüntülendiğini varsayalım. Yani 800 kişi reklama tıkladı. Tıklama başına maliyet 27,5 lira olduğuna göre toplamda 22000 lira yapar. Google %45’ini aldığından net kazancınız 12100 lira olur. Yani  1,000 görüntülenmede 120 lira kazanırsınız.

Not: Bu senaryolardaki rakamlar, konunun net anlaşılması için varsayım üzerine oluşturulmuştur.

Sonuç: Bu örnek senaryolar, youtube’dan ne kadar para kazanacağınızın; videolarınızın içeriğine, görüntülenme sayısına ve reklamların tıklanmasına bağlı olarak değişeceğini gözler önüne sermektedir. Tıklama başına maliyeti yüksek olan anahtar kelimeleri içeren nişleri hedeflerseniz para kazanmak için milyonlarca görüntülenme almanıza gerek yoktur.

Konu hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilir ve uzmanlarımızdan yardım alabilirsiniz. İnternetten para kazanmak isteyenlere özel hazırladığımız en güvenilir ve kanıtlanmış para kazanma yollarını paylaşmaya devam edeceğiz. Sevgi ve para ile kalın.


Sık Sorulan Sorular

Youtube 1 milyon İzlenmeya Kaç Para Kazandırıyor?

1 milyon izlenme ortalama 10000 - 25000 TL arasında kazandırmaktadır.

Youtuberlar Ne Kadar Kazanıyor?

Youtuberlar 10 bin ila 250 bin TL arasında değişen aylık kazançlara sahip.

İngilizce Youtube Kanalı Ne Kadar Kazandırır?

Gelir potansiyeli bakımından Türk kanalına oranla 3-4 kat daha fazla kazanabilirsiniz.


İlginizi çekebilir

Kendi çabalarıyla zengin olan 10 YouTube milyoneri

Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır?

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir