Yurtdışında Çalışmak İçin En İyi Ülkeler

HSBC, yurtdışında çalışmak için en ideal ülkeler listesi yayınladı. Bankanın yaptırdığı ankete 190 ülkeden 27.000 kişi katıldı. Bu kişilere yaşadıkları ülkedeki yaşam ve çalışma şartları, kariyer, iş-özel hayat ilişkisi, özlük hakları gibi faktörler hakkında sorular yöneltildi.

İşte sizlere yurtdışında çalışmak için en iyi ülkeler:

 

10. Bahreyn

kariyer-icin-ideal-ulkeler-11

“Gurbetçi” olarak çalışan bir kişinin yıllık ortalama kazancı: 98.622 dolar

Bahreyn’de çalışan gurbetçilerin %65’i ülkelerini ziyaret etmek için çalıştıkları şirketlerden ücretli izin alabiliyorlar. Orta Doğu’nun zengin ülkelerinde çalışan kişilerin %91’i buna benzer avantajlara sahip. Dünya genelinde ücretli izin oranı ise %67 civarında.

 

9. İngiltere

kariyer-icin-ideal-ulkeler-1

Yıllık Ortalama Kazanç: 89.227 dolar

Brexit oylamasından önce yapılan bu ankete göre İngiltere de çalışmak için ideal ülkelerden biri. İngiltere’nin özelliği, çalışmak için gelen insanların yeni beceriler kazanmalarına ve kariyerlerinde ilerlemelerine daha elverişli bir ülke olması.

Mutlaka okuyun: İngiltere’de İş Kurmak İsteyenlere

 

8. Hong Kong

kariyer-icin-ideal-ulkeler-212

Yıllık Ortalama Kazanç: 169.756 dolar

Hong Kong kariyerde ilerlemek için şahane bir yer, ama aynı şeyi yaşam kalitesi konusunda söylemek pek mümkün değil. Hong Kong’da çalışan gurbetçilerin %68’i kariyerlerinin ilerlediğini, ancak iş-özel hayat dengelerinin daha geriye gittiğini ifade ediyorlar.

 

7. Avusturya

kariyer-icin-ideal-ulkeler-6

Yıllık Ortalama Kazanç: 85.288 dolar

İngiltere gibi Avusturya da 2017 yılında girdi ilk 10’a. Avusturya iş-özel hayat dengesinin görece iyi olduğu bir ülke. İnsanların %71’i iş-hayat dengelerinin iyileştiğini, %62’si de kendi ülkelerine göre daha iyi şartlarda çalıştıklarını ifade ediyor.

 

6. Singapur

kariyer-icin-ideal-ulkeler-5

Yıllık Ortalama Kazanç: 138.641 dolar

Singapur da kariyerde ilerlemek için ideal bir ülke. İnsanların %62’si kariyerlerinde ilerlediklerini, %30’u da yaşam standartlarında gerileme olduğunu söylüyor. Ancak Singapur’da çalışan gurbetçilerin %53’ü yaptıkları işten daha memnun olduklarını ifade ediyor.

 

5. Norveç

kariyer-icin-ideal-ulkeler-7

Yıllık Ortalama Kazanç: 97.486 dolar

Norveç, çalışmak için en ideal 10 ülke listesine bu yıl yeni giren bir ülke. Norveç, 10 ülke arasında iş-özel hayat dengesinin %87 gibi yüksek bir oranla en iyi olan ülke konumunda.

 

4. Birleşik Arap Emirlikleri

kariyer-icin-ideal-ulkeler-22

Yıllık Ortalama Kazanç: 112.820 dolar

Birleşik Arap Emirlikleri’ne (Dubai, Abu Dabi vs.) çalışanların %56’sı ücretli izin alabiliyor ve %75’i sağlık sigortasına sahip.

 

3. İsveç

kariyer-icin-ideal-ulkeler-21

Yıllık Ortalama Kazanç: 84.802 dolar

İsveç’e çalışmaya giden insanların %71’i, çalışma kültürünün kendi ülkelerine göre daha üst seviyede olduğunu ifade ediyor. HSBC’de yurtdışında çalışan personelden sorumlu Dean Blackburn: “İlk 10’da 6 tane Avrupa ülkesinin olması Avrupa’nın yaşam kültürü, iş kültürü, iş-yaşam dengesi ve iş güvencesi gibi konularda ne kadar önde olduğunu gösteriyor.” diyor.

Mutlaka okuyun: Avrupa’da Nasıl İş Bulunur?

 

2. Almanya

kariyer-icin-ideal-ulkeler-2

Yıllık Ortalama Kazanç:  97.693 dolar

Almanya, yurtdışında çalışmak isteyenler için yeni beceriler kazanma, iş güvencesi ve kariyerde ilerleme gibi konularda dünyanın en ideal ülkesi. İnsanların %70’i Almanya’nın kendi ülkelerinden daha iyi çalışma şartlarından sunduğunu ifade ediyor.

Mutlaka okuyun: Almanya’da Çalışmak İsteyenlere

 

1. İsviçre

kariyer-icin-ideal-ulkeler-121

Yıllık Ortalama Kazanç:  188.275 dolar

Yurtdışında kariyer yapmak isteyen kişiler için 2016’nın ardından 2017’de de İsviçre bir numara. İyi kazanç, dengeli iş-yaşam dengesi ve şahane çalışma kültürüyle İsviçre kariyer bağlamında dünyanın en ideal ülkesi. Dünya genelinde yıllık ortalama kazanç 97.419 dolar iken İsviçre’de bu rakam tam 188.275 dolar.

 

İlginizi çekebilir

Çalışılacak En İyi Ülkeler
Yaşanılacak En İyi Ülkeler
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir