Başarılı İnsanların Zamanı Yönetmek İçin Kullandığı 12 Teknik

Hangi sektörde çalışırsanız çalışın, başarıya giden yol zamanınızı ne şekilde değerlendirdiğinizle yakından alakalıdır. Zaman yönetimi hem iş hayatının hem de özel hayatın olmazsa olmaz bir unsurudur.

Hele hele iletişimin çok daha zengin ve karmaşık olduğu bir dönemde yapılacak işlere doğru bir biçimde zaman ayırmak büyük önem arz eder.

Biz de bu nedenle başarılı insanların uyguladığı ve hayatın tüm evrelerinde işinize yarayabilecek zaman yönetimi taktikleri sunacağız sizlere…

 

Erken Uyanın

Başarılı insanların “başarı tavsiyeleri”ni okurken daima büyük önem verilen bir şey vardır: Uyku. Düzenli uykunun önemini kavrayan başarılı insanlar, aynı zamanda erken uyanmaya da büyük önem verir. Örneğin Apple CEO’su Tim Cook her gün sabah 3.45’te uyanıyor.

Sabah erken saatte uyanmak, sessiz ve sakin bir ortamda çalışma imkanı tanır. Herkes uyurken rahatsız edilmeden diledikleri gibi çalışan, spor yapan, meditasyon yapan, kitap okuyan insanların başarılı olması da kaçınılmazdır denebilir.

Mutlaka okuyun: Sabah 5’te Kalkmak Hayatımı Nasıl Değiştirdi?

 

Günü Parçalara Ayırın

Başarılı insanlar uzun vadeli düşünürler, ancak zamanlarını saati saatine de yönetirler. Elon Musk örneğin… SpaceX ve Tesla şirketlerine haftada 100 saat ayıran Musk, zamanını 5 dakikalık bölümlere ayırıyor. Bu minik bölümlerde önündeki tek bir işe odaklanıyor. Öyle ki öğle yemeklerine de 5 dakikalık zaman ayırıyor. Bu da çılgın girişimcinin önündeki devasa işlerin hepsine vakit ayırmasını mümkün kılıyor.

Mutlaka okuyun: Üretkenliği ve Verimliği Artırma Tekniği: Pomodoro

 

Günlük Hedefler Belirleyin

Her gece gün içinde mutlaka yapması gereken en önemli 5 şeyi belirleyip 24 saat içinde bu 5 şeyi mutlaka yapıyor.

Mutlaka okuyun: Yapılacak İşlerin Ağır Yükü Altında Ezilmek İstemeyenlere

 

Boş Zamanı Mutlaka Değerlendirin

Takviminizde ya da ajandanızda boş zamanlar olacaktır. Örneğin Bill Gates yoğun bir programa sahip olmasına karşın onun da ajandasında boş zamanlar olabiliyor. O ise bu boş zamanları önceden planlayarak faydalı işlere ayırıyor.

Warren Buffett da bu konuyu “İstediğimi satın alabilirim, ama zamanı satın alamam.” şeklinde özetliyor.

Mutlaka okuyun: Başarılı İnsanlar Boş Zamanlarını Nasıl Değerlendirirler?

 

Bir Koltukta 2 Karpuz Taşınmaz

“Multitasking” yani aynı anda birden çok iş yapmak çoğu kişi tarafından edinilmesi gereken bir yetenekmiş gibi algılanıyor. Ama atalarımızın dediği gibi aynı koltukta iki karpuz taşınmaz. Bilimsel verilerle desteklenen bir yazıda, insanların aynı anda tek bir işi yapabilecek şekilde yaratıldıkları ifade ediliyor. Bu nedenle aynı anda birden çok işi vasat bir şekilde yapmaktansa her işe özen gösterip sırayla yapmak çok daha evladır.

Mutlaka okuyun: Aynı Anda Birçok İş Yapmak Hakkında Şaşırtıcı Gerçekler

 

Günün İlk Saati Çok Önemli

Zaman yönetimi danışmanları, uyandıktan sonraki ilk saatin günün kalanına etki ettiğini, bu nedenle günün ilk saatini mutlaka verimli geçirmek gerektiğini ifade ediyor.

“Günün ilk saati odaklanma becerinizin ve enerjinizin en yüksek olduğu zaman dilimidir. Bu ilk saatte en önemli işlerinizi halledin. Böylece günün geri kaanında kafanız daha rahat olur ve daha iyi konsantre olabilirsiniz.”

Mutlaka okuyun: Zamanı Etkili Kullanabilmek İçin “Ye O Kurbağayı!”

 

Not Alın

Mesajlar, mailler, telefonlar, alarmlar… Tüm bunlar dikkati dağıtabilen şeylerdir. Günlük ve haftalık planlarını düzenlemek, zamanını yönetmek için en iyi yöntem not almaktır. Bunun yanı sıra yazmak kafamızın içindeki yükü hafifletmektedir.

 

5’e Odaklanın

Başarılı insanlar, başarıya giden yolda en önem verdikleri 5 alana odaklanırlar. Warren Buffet, her yıl 25 hedef belirlediğini, bu hedeflerden en önemli 5 tanesini işaretleyip diğerlerini unuttuğunu ifade ediyor. Yani önceliklendirme; zaman yönetimi ve başarı bakımından önemli bir husus.

Mutlaka okuyun: “Her Şey Önemli” Gözüktüğünde Önceliklendirme Nasıl Yapılır?

 

Belli Rutinleriniz Olmalı

Başarılı insanların günlük alışkanlıkları vardır. Bu alışkanlıklar sayesine zamanlarını oldukça verimli yönetirler. Yani bir insan her gün ne giyeceğine 10 dakika karar vermeye çalışırsa bu büyük bir zaman israfıdır. Örneğin Mark Zuckerberg’in kot – tişört stili, modacılar tarafından epey eleştirilse bile Zuckerberg, giyinmeye vakit ayırmak istemediği için böyle bir şey tercih ediyor diyebiliriz.

Mutlaka okuyun: Başarılı Girişimcilerin Günlük Alışkanlıkları

 

Tatil Şart

Tatil iş hayatına verilen ufak bir aradır ve verimliliği son derece olumlu etkiler. Bir araştırmaya göre daha çok tatil yapan çalışanların daha az stres yaşayıp daha verimli çalıştıkları orta çıkmıştır.

Oprah Winfrey, Richard Branson, Netflix CEO’su Reed Hastings, tatil yapmayı bir zaman yönetimi taktiği olarak değerlendiriyorlar.

 

“Hayır” Demeyi Bilin

İyi insanlar doğal olarak diğer insanlara yardım etmek ister. Ancak bu insanların kendi başlarına yapabilecekleri işlere yardım ettiklerinde aslında kendi zamanlarından vermiş olurlar. Bu nedenle hayır demeyi bilmek gerekir.

Warren Buffett de bu konuda şöyle diyor: “Başarılı ve çok başarılı insanlar arasındaki temek fark, çok başarılı insanların hemen her şeye “hayır” demelerinde yatar.”

Mutlaka okuyun: İşinizi ve İlişkilerinizi Etkilemeden Hayır Demenin Yolları

 

Sosyal Medyayı Azaltın

Sosyal medya bugün hayatımızın bir parçası. Etkili ve yeterli kullanıldığında çok önemli bir araç olan sosyal medya, maalesef çok fazla zamana mal olabiliyor.

Bu nedene sosyal medyayı azaltmak ve doğru kullanmak çok önemli. Örneğin tüm sosyal medya uygulamalarındaki “bildirim” seçeneğini kapatabilirsiniz. Böylece ancak siz uygulamayı açtığınız zaman bildirimleri görürsünüz. Amiyane tabirle zırt pırt dikkatiniz dağılmamış olur.

Mutlaka okuyun: Telefonu Daha Az Kullanmak İstiyorsanız Önce Sebebini Anlayın

Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir