Başarılı İnsanlar Boş Zamanlarını Nasıl Değerlendirirler?

Mesleki başarı denilince akla öncelikle insanların çalıştıkları süreler boyunca sergiledikleri tavır ve uyguladıkları çeşitli stratejiler gelir. Çoğu işletme sahibi veya girişimci çalışanlarının 9 ila 5 arası süren çalışma saatleri boyunca ne yaptıklarını, sabahları erken gelmek pahasına da olsa çalışma sürelerini uzatıp uzatmadıklarını ya da ellerindeki projelerle rahatça uğraşabilmek için fazla mesai yapmak isteyip istemediklerini önemser. Ancak evlerinde veya ofisten ya da bilgisayarlarından uzak hafta sonlarında ne ile uğraştıklarını düşünmek asla akıllarına gelmez. Ancak düşünülmesi gereken asıl şey budur.

İnsanların boş zamanlarını nasıl harcadıkları da profesyonel dünyadaki-iş dünyası- başarıları üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir.

Mesai saatiniz bitti mi? Peki, şimdi ne yapacaksınız?

Cevabı bilmiyorsanız gelin başarılı insanların boş zamanlarını ne şekilde değerlendirdiklerine hep birlikte bakalım.

 

1-Egzersiz yaparlar.

Egzersiz hem fiziksel hem de zihinsel sağlınız için önemlidir. İş bitiminden yarım saat sonra ya da hafta sonları egzersiz yapmanız kan akışınızın hızlanmasına, daha fazla endorfin salgılamanıza ve ruhunuzu tazelemenize yardımcı olabilir. Kas yapar, kalori yakar ve beyninize oksijen gitmesini sağlarsınız – bu da stres dolu bir günün ardından rahatlamanızı sağlar. Düzenli bir egzersiz aynı zamanda disiplinli olmanıza da yardımcı olur ki bu günümüzün rekabetçi ve zorlu çalışma ortamları düşünüldüğünde altın değerindeki bir meziyettir.  Üstelik bu sayede stresin uzun vadeli etkilerini de azaltabilirsiniz – yani düzenli egzersiz yapanlar daha az stresli bir iş hayatına sahip olma eğilimindedir. Ayrıca daha iyi görünür ve daha iyi hisseder, dolayısıyla da kendinize çok daha fazla güvenirsiniz.

Mutlaka okuyun: Egzersiz Yapmak Neden İşinizden Daha Önemli?

 

2-Kitap okurlar.

Okumak hayat boyu sürecek bir beceridir ve başarılı insanlar yeni yeni kitaplar okumaktan asla vazgeçmezler. İster kurgusal, ister bilgi verici nitelikte olsun her türden kitap çevrenizi hatta tüm dünyayı daha iyi anlamlandırmanıza yardımcı olur. Sizi yeni karakterler, yeni ortamlar, yeni kültürler, yeni felsefeler ve yeni fikirler ile tanıştırır; hatta yeni beceriler geliştirmenize dahi yardımcı olabilirler (en azından kurgusal olmayan kitaplar için durum bu). Benzer şekilde, düzenli olarak okuma yapmanız kelime haznenizi ve kavrayış yeteneğinizi geliştirmenize de sağlayacaktır. Bu sayede iletişim becerilerinizi daha da güçlendirebilirsiniz-özellikle de havadan sudan konuşmalar yapmanızın elzem olduğu tuhaf nitelikteki iş toplantılarında bu becerilere bir hayli ihtiyacınız olacağı kesindir.

Mutlaka okuyun: Daha Çok Kitap Nasıl Okunur?

 

3-Ders/kurs alırlar.

Eğitim süreci yalnızca okul hayatı ile sınırlı kalmamalıdır. Dünyanın en başarılı insanları kendilerini öğrenmeye- ve öğrenmekten asla vazgeçmemeye-adamış kişiler arasından çıkmıştır. Bu tarz insanlar öz geçmişlerine her daim yeni beceriler ekler ve içinde bulundukları dünyayı tüm yönleriyle kavramaya odaklanırlar. Zaten içinde yaşadığımız bu modern çağda herhangi bir konuyu öğrenebileceğiniz bir kurs bulmak ne kadar zor olabilir ki? Birçok bölgede ücretsiz kurs hizmetleri dahi verilmektedir. Dahası doğaçlama oluşturulan grup atölyelerini bulmak için internetten yararlanabilir, yerel forumları veya kurumlara ait web sitelerini inceleyebilirsiniz. Siz siz olun, sakın ücretsiz çevrim içi kursların değerini küçümsemeyin. Boş vakit yaratıp internete ulaşabildiğiniz her an yeni bir beceri öğrenmeye başlayabilirsiniz.Unutmayın, başarılı insanlar için esas olan yaşam boyu öğrenmedir.

Mutlaka okuyun: Hayat Boyu Öğrenmeyi Benimseyerek Başarılı Olmak

 

4-Gönüllü olurlar.

Gönüllülük-nerede veya nasıl yaparsanız yapın- hem sizin hem de toplumunuz için eşit derecede faydalı bir boş zaman değerlendirme aktivitesi olacaktır. Bir otoyolun temizlenmesine mi yardım ediyorsunuz? Bir mutfak da kimsesiz çocuklar için yemek yapmaya mı soyundunuz? Yoksa bir grup genç profesyonele mentorluk yapmak niyetinde misiniz? Seçiminiz ne olursa olsun şu gerçek hiç değişmez; içinde yaşadığımız toplumu geliştirmek için uzun bir yol kat etmeniz gerekecektir. Başarı odaklı profesyoneller, topluma hizmet etmenin önemini kavrar ve buna ilişkin gönüllü aktivitelerde yer almaktan asla çekinmezler. Bu nedenle de kendilerini her daim mutlu hissederler. Gönüllülük aynı zamanda sizlere yeni insanlarla tanışarak kariyer hayatınızı her daim bir adım ileriye taşımanıza olanak sağlayacak bağlantılar kurabileceğiniz değerli bir bağlantı ağı oluşturma deneyimi de sunar.

 

5-Bağlantı ağı kurarlar.

Bağlantı ağı kurmaya ilişkin etkileşimlerin çoğu şirket saatleri dışında gerçekleşmektedir. Bu etkileşimler arasında hafta sonu kahvaltıları, kokteyl partileri veya mesai sonrası toplantıları –yemek veya içki için-bulunmaktadır. Başarılı insanlar (bu çabayı çevreleyen herhangi bir profesyonel koşuldan tamamıyla bağımsız olarak) yeni insanlarla tanışmak adına konfor bölgelerinin dışına çıkma konusunda bir hayli isteklidirler. Üstelik yeni insanlarla tanışmalarının tek amacı satış yapmak veya yeni bir çalışan edinmek de değildir. Aksine, yalnızca insanlarla konuşmak ve tanışmaktan hoşlandıkları için bunu yaparlar ve bunun doğal bir sonucu olarak da başarı her daim onları takip eder. Anlayacağınız, bağlantılarınız ne kadar fazla ise başarıya giden bu zorlu yolda o denli çok fırsatınız var demektir.

Mutlaka okuyun: İş Hayatında Nasıl Çevre Yapılır?

 

6-Hobi edinirler.

Yalnızca çalışma hayatına odaklanmanız koşar adımlarla başarıya ulaşacağınız anlamına gelmez. Dikkatinizi dağıtan başka hiçbir şey olmaksızın tüm çabanızı işinize aktarabilir ve çoğu insanın iki haftada tamamlayabileceği bir işi siz bir hafta içinde bitirebilirsiniz. Ne güzel değil mi?

Ancak ne yazık ki böylesi bir yaklaşımın olumsuz tarafları da olacaktır; sizi strese sokacak, canınızdan bezdirecek ve daha da kötüsü farklı alanlarda beceri geliştirmenizi önleyecektir. Halbuki bir hobi edinmeniz ve bu hobiyi sıkıca takip etmeniz iş stresini azaltmanıza, işinizi farklı bir perspektif içinde değerlendirmenize ve kurumsal niteliklerinize ek olarak kullanabileceğiniz tamamlayıcı bir dizi beceri geliştirmenize yardımcı olacaktır. Bu sayede derin bir nefes alıp ayaklarınızı yere sağlam basmanızı sağlayacak gücü kendinizde bulabileceksiniz. Unutmayın, sosyal bir hobi edinirseniz bağlantı ağı oluşturma şansını da elde etmiş olursunuz.

Mutlaka okuyun: Ultra Başarılı İnsanların Hobileri

 

7-Arkadaşları ve aileleri ile zaman geçirirler.

Hayat yalnızca işten veya çalışmaktan ibaret değildir. Kariyerinize gereğinden fazla odaklanmanız kulağınıza ne denli mantık dışı gelirse gelsin bir öz-sabotaj olacaktır. Yani kendinize bilerek ve isteyerek zarar vermiş olursunuz. Hayatta başarılı olmak istiyorsanız, kişisel ilişkilerinize öncelik vermelisiniz – arkadaşlarınız ve aile üyelerinizle olan bağınıza. Başarılı olmayı ya da kariyer basamaklarını hızlıca tırmanmayı ne denli çok istediğiniz önemli değildir, asıl önemli olan bunu yapayım derken arkadaşlarınızı ve ailenizi ihmal etmemenizdir.

Mutlaka okuyun: Girişimciler İçin Aileyle Vakit Geçirmeye Zaman Ayırmanın Yolları

 

Son söz

Boş zamanınızı başarılı insanlar ile aynı şekilde değerlendirmemeniz asla başarılı olamayacağınız anlamına gelmez. Ancak, bu stratejileri az da olsa kullanmanız yetenek ve zihniyetinizi geliştirebilir, dahası bağlantı ağınızı başarı şansınızı kayda değer miktarda artıracak seviyelerde genişletebilir.

O halde bir an evvel harekete geçin. Saydığımız bu boş zaman aktivitelerinden birkaçını günlük rutininize dahil etmeye bugünden başlayın, karşılaşacağınız sonuçlara siz de şaşıracaksınız.

Avatar

Yazar : Deniz

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir