Zengin İnsanların Başarı Stratejileri

Hayatta başarılı olmak için zengin insanlardan neler öğrenebiliriz? Bu önemli bir soru çünkü toplumun %80’i ya fakir ya da orta sınıftan. Zengin insanlar bir şekilde kendi sosyal sınıflarından çıkmayı başarmışlar ve başarılı olmuşlar. Peki, bunu nasıl başarmışlar? Sırları ne? Diğerlerinin bilmediği neyi biliyorlar?

Bu soruları cevaplamak kolay değil. Bu alışkanlıkları, davranışları ve seçimleri tanımlamak tam 5 yılımı aldı. Başarılı insanların ebeveynlerinden, yaşam koçlarından veya okuldan öğrendikleri başarı stratejilerinden bazılarını sizlerle paylaşmak istiyorum.

İşte hayatınızı değiştirecek 10 başarı stratejisi:

 

1 – Hayalinizin peşinden gidin

Hayaller güçlü şeylerdir. Hayaller, büyük başarılara ulaşmamız için bizi motive ederler. Zengin insanların %80’inin en azından bir tane uzun vadeli hedefi vardır.

 

2 – Odaklanma, kararlılık ve sabır

Bu üç alışkanlık, uzun vadeli hedeflerin peşinde koşan her zengin insanda vardır. Zengin insanlar başarısız olsalar veya iflas etseler bile asla pes etmezler. Hayallerine veya hayattaki amaçlarına karşı takıntılılardır. Her şeyi feda etmeye hazırlardır.

 

3 – Kendi kendini eğitme

Zengin insanlar kendi kendilerini eğitirler. Zengin insanların %88’i günlerinin otuz dakikasını ve fazlasını okuyarak geçiriyorlar. Şunlarla alakalı şeyler okuyorlar: hayalleri ve hedefleri, kariyerleri, diğer başarılı insanların biyografileri, kişisel gelişim, tarih veya genel eğitim. %85’i bir ayda iki veya daha fazla kitap okuyor. Öğrenmekten asla vazgeçmiyorlar. Kendi kendini eğitme, günlük alışkanlıklarından biri. Öğrendiklerinin birçoğunu yazılı olarak belgelendiriyorlar veya bu bilgileri kendi yazılarında veya konuşmalarında kullanıyorlar. Yazma ve konuşma, okurken kazandıkları bilgi düzeyini arttırmalarına yardımcı oluyor. %63’ü evle iş arasında gidip gelirken veya spor yaparken sesli kitaplar dinliyor. Günümüz teknolojisi sayesinde podcasting (internet üzerinden ses ve görüntü dosyalarının dağıtılmasını sağlayan teknoloji ) hızla yayılıyor. İnternet veya iTunes aracılığıyla yüz binlerce podcast indirebilirsiniz. Bazıları üyelik gerektiriyor ancak çoğu ücretsiz.

İlginizi çekebilir: Kendinizi Geliştirmenin Yolları

 

4 – 80:20 Kuralı

Zengin insanların birçoğu tasarruf ediyor.  Üç şekilde zengin olabilirsiniz: kazandığınızdan az para harcayarak (80:20 Kuralı: kazandığınızın %20’sini biriktirin ve geri kalan %80’i ile yaşayın ), kazancınızı arttırarak ( iş kurmak, ek iş yapmak, ikinci bir işte çalışmak, satmak için değerli bir şey yaratmak ) ve her ikisini birden yaparak. Hem kazandığınızdan az para harcayın hem de kazancınızı artırın.

 

5 – Başarılı insanlarla takılın

Zengin insanların etrafında başarılı insanlar vardır. Başarılı ve zengin olmak istiyorsanız etrafınızı zengin ve başarılı insanlarla çevreleyin. Başarılı olmayanlarla olan iletişiminizi minimuma indirin. Başarılı insanlar diğer başarılı insanları tanırlar ve bu başarılı insanlar yeni fırsat kapıları açarlar. Başarılı insanlar kar amacı gütmeyen kuruluşların yönetim kurullarında ve komitelerinde yer alırlar. İşte bu nedenle başarılı insanların birçoğu yardım kuruluşları, yerel yardımlaşma dernekleri veya ticari gruplar için gönüllü olurlar. Bu vasıtayla diğer başarı insanlarla olan ağlarını genişletirler. Zengin değilseniz, gönüllü olun.  İşsizseniz, gönüllü olun. İşinizden nefret diyorsanız, gönüllü olun. Oluşturacağınız yeni ilişkiler beklenmeyen fırsatların kapılarını açacaktır. Zengin insanların %72’si her ay beş saat veya daha fazla süreyle gönüllü oluyorlar.

 

6 – Yaptığınız işi sevin

Araştırmamdaki zengin insanların %93’ü geçimlerini sağlamak için yaptıkları işi seviyorlar. Tutkunu oldukları işten para kazanmak için birçoğu işlerini veya mesleklerini değiştirmişler veya kendi işlerini kurmuşlar. Hoşlanmadığınız bir işte çalışırken, para getiren hobilerle veya yan işlerle uğraşabilirsiniz. Başka bir faaliyete karşı tutkunuz varsa o faaliyetle ilgili her şeyi öğrenebilirsiniz. Zaman içinde bu faaliyetle tam zamanlı olarak ilgilenebilirsiniz.

 

7 – Açık fikirli olun

Zengin ve başarılı insanlar her gün okudukları ve yeni bir şeyler öğrendikleri için yeni fikirlere açıktırlar ve eski inançlarını yeni inançlarla değiştirirler. Araştırmamda yer alan zengin olmayan insanların inançları sınırlıydı ve bu nedenle yeni düşüncelere, yeni bilgilere, yeni olasılıklara ve yeni fikirlere karşı açık değillerdi. Zengin insanlarla zengin olmayan insanların inançları birbirinden farklıdır. Zengin insanlar kendi kendilerini sürekli olarak eğittikleri için düşünceleri ve inançları zamanla evrim geçirir.

 

8 – Dinleyin

Zengin insanlar iyi dinleyicilerdir. Bir dakika konuşup beş dakika dinlerler. Bu sayede ilişkileri ve yaşamları hakkında daha fazla bilgi sahibi olurlar. Bazı zengin bireyler dinlerken öğrendikleri şeyleri yazmak için yanlarında küçük defterler taşırlar.

 

9 – Zaman kaybına neden olan şeylerden uzak durun

Zengin insanların %67’si her gün bir saatten az televizyon izliyor. %63’ü her gün bir saatten az internete giriyor ( eğlence amaçlı ). Boş zamanlarında kitap okuyorlar, öğreniyorlar, gönüllülük faaliyetlerine katılıyorlar ve ağlar oluşturuyorlar.

 

10 – Yaratıcı olun

Zengin insanların %75’i yaratıcılığın başarıya giden yolda önemli bir faktör olduğunu biliyor. Sonuçta toplum için değerli bir şeyler yaratmak, büyük finansal kazançlar sağlar. İnsanoğlu yaratma ve düşünceleri gerçeğe dönüştürme eğilimindedir.

Bu stratejilerden sadece bir tanesini bile uygulamanız şu an ki koşullarınızın gelişmesine yardımcı olacaktır. Hayatınızı değiştirmek istiyorsanız alışkanlıklarınızı, davranışlarınızı, düşüncelerinizi ve seçimlerinizi değiştirmeniz gerekiyor. Bu on stratejiyi yeni hayatınızın şablonu olarak kullanın.

 

İlginizi çekebilir

Milyarder Olmak İsteyenlere
Başarılı bir girişimci olmak için bu 50 şeyi düzenli olarak yapın!
Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir