Milyarder Olmak İsteyenlere

Petrol endüstrisinin atası kabul edilen John D. Rockefeller 1916 yılında dünyanın ilk milyarderi unvanını almıştı. O günden bugüne katlanarak artan milyarder sayısı öyle çarpıcı boyutlara ulaştı ki günümüzde dünya çapında 2.000’i aşkın milyarder olduğunu tahmin ediliyor.

Üstelik artık milyarder olma hayali bir zamanlar olduğu kadar güç ya da ulaşılmaz da değil. Teknolojideki çarpıcı gelişmeler, sanayi ve ekonomideki kontrol edilmez hareketlilik ve bilginin hızla yayılımı insanları bu işin sanıldığı kadar güç olmadığına her geçen gün daha çok inandırıyor. Dünyanın en ünlü dergilerinde yayınlanan milyarder listeleri, tek bir icatla zenginliğe kavuşmuş ünlü girişimcilerin hayatı vb. pek çok unsur da bu algıyı güçlendiriyor.

Peki, milyarder kimdir? Ve nasıl milyarder olunur?

Yazımızda milyarder olma hayali kuranların faydalanacağı bilgilere yer vereceğiz.


Milyarder Kimdir?

Basitçe ifade etmek gerekirse milyarder net varlık değeri 1 milyar dolar veya daha fazla olan kişidir. Başka bir deyişle, tüm varlıklarınızı nakde çevirdiğinizde borçlarınızın tamamını ödeyebiliyor ve bunu yaparken banka hesabınızda 1 milyar dolar bulundurabiliyorsanız, milyardersiniz demektir. Ancak, 900 milyon dolarlık borcu olan ancak 1 milyar dolarlık varlığa sahip biri olmanız sizi milyarder yapmaz, her ne kadar bu durumda aile üyelerinizin eğitim masrafları veya emekliliğiniz konusunda endişelenmeniz gerekmese de gerçek budur.

Tüm fahiş rakamlar gibi bir milyar doların da tezahürü güç olabilir. Bu bazılarının saniyelik kazancı olsa da haftada 40 saat boyunca standart bir işte çalışan üç kişinin ömürlük kariyer kazancını oluşturacaktır- 21 yaşında işe başladıklarını ve tek bir gün dahi hasta olmaksızın günde sekiz saat çalıştıklarını varsaydığınızda bu görevi 44 yıldan fazla bir süre sonra tamamlayacaklardır. Bir milyar dolar her biri 1 dolardan oluşan banknotlardan oluştuğunda ise futbol sahası büyüklüğündeki bir binayı doldurabilir!

Satın alma gücü açısından bakıldığında ise bir milyar dolar aşağıdakilere eşdeğerdir:

 • Disney tema parklarından herhangi birine yıllık 1,53 milyon giriş hakkı
 • 900 adet Cadillac-böylece yıl boyunca her gün farklı bir araba sürebilirsiniz. Tutumlu biriyseniz siz ve eşiniz aynı süre boyunca her gün yeni bir Honda Civic model otomobil satın alabilirsiniz.
 • 95 milyondan fazla büyük boy pizza veya 167 milyon fastfood menüsü.
 • California’da bulunan Pebble Beach Golf Alanında 2.000.000’den fazla oyun imkanı, sizi ve en iyi 99 arkadaşınızı önümüzdeki 55 yıl boyunca idare edecek bu ikonik ve pahalı golf tesisinde her gün golf oynamanıza yetecek kadar golf sahasına sahip olursunuz.
 • Queen Elizabeth gemisi ile 121 günlük dünya turu için 50.000 bilet- hatta bir milyar dolar sizle birlikte en yakın arkadaşlarınızdan tam 415’inin daha yıl boyu bu gemide kalmasını ya da önümüzdeki 40 yıl boyunca egzotik limanların birinden ötekine yelken açmasını sağlayabilir.

Kulağa hoş geliyor, öyle değil mi?

Milyarderlerin çoğu zenginliğin rüzgarına kapılmış, yatlara ve dünyanın dört bir yanında bulunan sayısız malikaneye sahip olan, egzotik arabalar kullanan ya da özel jetlerde uçan kişiler olarak anılsa da bazıları şaşırtıcı derecede tutumludur. Örneğin, Forbes dergisince düzenlenmiş dünyanın en zenginleri listesinin ilk sıralarında yer alan ünlü yatırımcı Warren Buffett bugün dahi 50 yıl önce 30.000 doların biraz üzerinde bir fiyata satın aldığı Omaha, Nebraska’da bulunan malikanesinde yaşamaktadır.


Milyarderlerin Ortak Özellikleri ve Deneyimleri Nelerdir?

Milyarderlerin her biri kendi şahsına münhasır bireyler olsa da araştırmalar bu isimlerden pek çoğunun şu ortak özellik ve deneyimleri paylaştığını ortaya çıkarmıştır:


1) Milyarder Statüsüne Ulaşmak Zaman Alır.

Ortalama bir Forbes milyarderi 63 yaşındadır ya da milyarderlerin yüzde 90’dan fazlası 45 yaşın üzerindedir. Gençlerin bu saflarda yer alabilmesi ise genellikle teknolojik gelişmeler sayesinde sundukları ürünler/hizmetler sayesinde mümkün olmuştur. Evan Spiegel ve Bobby Murphy kurdukları mobil uygulama Snapchat ile bu mertebeye ulaşmıştır. Elizabeth Holmes, 31 yaşındadır. Kendisi 2014 yılında 9 milyar dolar değerindeki bir kan testi şirketi olan Theranos’u kurmuştur. Ve yine Mark Zuckerberg Facebook sayesinde sadece 23 yaşındayken milyarder olarak en genç milyarder ünvanını kazanmıştır.


2) Eğitim Önemlidir Ancak Elzem Değildir.

Forbes tarafından listelenen milyarderlerin neredeyse üçte ikisi üniversite mezunudur, en büyük yüzde mühendislik diplomasına sahip olanlara aittir ve bunu işletme mezunları takip eder. Milyarderlerin yüzde 29’u yüksek lisans derecesine, 21’i ise doktora derecesine sahiptir. Amerika’da bulunan Ivy League okulları milyarder mezun eden en prestijli okullardandır. En şaşırtıcı olansa, Forbes listesinde kendisine kalıcı bir yer edinmeyi başarmış en zengin kişilerin yüzde 30’undan fazlasının, Bill Gates ve Zuckerberg (her ikisi de Harvard Üniversitesi’ni yarıda bırakmıştır) de dahil olmak üzere üniversite diplomasına sahip olmayışıdır. Michael Dell (Dell Inc., Austin’deki Texas Üniversitesi), Steve Jobs (Apple, Reed College) ve Larry Ellison (Oracle Şirketi, Chicago Üniversitesi) da üniversite mezunu değildir.

Mutlaka okuyun: Okulu Bırakıp Dünyanın En Zenginlerinden Olan 8 Kişi


3) Aileden Gelen Zenginlik Milyarder Olmanın Önünü Açsa da Sürecin Olmazsa Olmaz/Kritik Bir Öğesi Sayılmaz.

Aileleri orta sınıfa mensup olan Gates, Buffett ve Ellison da dahil olmak üzere milyarderlerin yüzde 60’ı servetini kendileri yaratmıştır. Yaklaşık dörtte birine ise ailelerinden miras kalmış ve onlar bu birikim üzerinden dudak uçuklatacak bir servet yaratmaya devam etmiştir. Bu milyarderlere örnek olarak “Meksika’nın Warren Buffett’ı” olarak tanınan telekomünikasyon devi Carlos Slim Helu, Koch kardeşler, Mars ailesi üyeleri ve Fidelity Yatırımcılığın Abigail Johnson’ı verilebilir. Milyarder olarak anılanların yaklaşık yüzde 15’ini de yalnızca aileden kalan mirasla bu unvana hak kazanmış kişiler oluşturur.


4) Milyarderler İçin Evlilik Karmaşık Bir Müessesedir.

Forbes listesinin yaklaşık üçte ikisini evli milyarderler oluşturur ve bunlardan bazıları birden çok kez evlenmiştir (Oracle şirketi kurucusu Larry Ellison, dört kez; yatırımcı Ronald Perelman, beş kez). Görünüşe göre bir milyarderle ya da muazzam bir servet inşa edebilmiş biriyle yaşamak kolay bir iş değildir. Öyle ki Tesla Motors’un sahibi Elon Musk’ın eski karısı Via Quora eski kocası gibi süper başarılara imza atanları “ucubeler ve uyumsuzlar” olarak tanımlamaktadır: “Disleksiktirler, otistiktirler, dikkat eksikliğinden muzdarip olurlar, kalıbının adamı olmaz, insanları kızdırırlar, tartışmalara girer, ortalığı velveleye verir, evrak işleri ile alay ederler.”

Ancak, evliliğin hakkını veren milyarderlerin sayısı da azımsanmayacak derecededir. Carlos Slim Helu ve Buffett ise sırasıyla 32 ve 52 yıldır duldur. Michael Dell de 20 yılı aşkın süredir evlidir. Google’ın Eric Schmidt’i 30 yıl, Nike’ın Phil Knight’ı ise neredeyse 50 yıldır evlidir.

Mutlaka okuyun: Ünlü Milyarderlerin Eşleri ve Sevgilileri


5) Teknoloji, Finans veya Emlak Alanında Bir Kariyer Turnayı Gözünden Vurmanızı Sağlayabilir.

Pek çok milyarderin zenginlik kaynağı, yıkıcı bir teknoloji geliştirmeleri ve şirketlerinin halka arzıyla ilgi odağı haline gelmeleri olmuştur. Örneğin, Microsoft (Gates, Paul Allen ve Steve Ballmer), Google (Larry Page, Sergey Brin ve Eric Schmidt), Amazon.com (Bezos) ve Facebook (Zuckerberg) yalnızca yeni bir teknoloji sayesinde var olabilmiş şirketlerdir. Diğer milyarderler ise olağanüstü kazançlar elde etmek adına sermaye yatırımcılarıyla çalışıp doğrudan finans piyasasına katılmayı tercih etmişlerdir. Warren Buffett belki de en ünlü Wall Street yatırımcısıdır, ancak George Soros, Ray Dalio ve James Simons gibi serbest fon yöneticileri de Wall Street’i evi bellemiş milyarderlerin yüzde 20’sini temsil ederler.

Üçüncü bir grup ise emlak sektörü çalışanlarıdır – servetlerini gayrimenkul alım satımı yaparak elde etmişlerdir. Bu grupta yer alan isimler ise Donald Brin, Donald Trump, Jeff Sutton ve David Walentas’dır.


Nasıl Milyarder Olunur?

Milyarder statüsüne ulaşmak yalnızca sıkı çalışma ve kararlılık meselesi değildir, aynı zamanda milyarder olmak için gereken bileşenlere yani milyarderlik kumaşına da sahip olmanız gerekir. Zira çoğu insan son derece sıkı ve hatasız çalışır, ancak kötü şans, yanlış ortam, talihsiz koşullar nedeniyle zengin olmak şöyle dursun hayatta kalma mücadelesi vermenin ötesine geçemez. Milyarder olmak için kararlılık ve sıkı çalışma gereklidir, ancak bunlar temel ihtiyaçların yalnızca küçük bir yüzdesini oluştururlar.

Milyarder olmak maalesef çoğumuz için bir hayalden ibarettir. Zaten çoğu milyarderin de başlangıç aşamasında milyarder olmak gibi bir hayali olmamıştır. Bazılarının ekonomik ve eğitimsel avantajlara sahip olduğu aşikar olsa da temelde verdikleri akıllıca kararlar ve seçimler –ve  artı birkaç temel özellik – onları bugün sahip oldukları milyarlarca dolara kavuşturmuştur.

Bu her ne kadar gerçekleştirmesi zor bir hayal olsa da denemeye değer diyenlerden misiniz? O halde yazımızı okumaya devam edin.

Milyarderlerin çoğu – özellikle de kendi servetlerini kendileri inşa etmiş olanlar – geleceğin hevesli milyarderlerine aşağıdakileri adımları takip etmelerini önermektedirler:


1) İçinizdeki Sese Kulak Verin.

Kendi nişinizi bulun ve diğer insanlar için işe yaramış şeyleri kopyalamaya uğraşmayın. Bunun yerine, bireysel ihtiyaçlarınız üzerinden dünyanın ne istediğini ya da insanlığın neye ihtiyacı olduğunu keşfetmeye odaklanın.

Örneğin, 2008’de Paris’te taksi bulmaya çalışıp da bulamayan genç bir adam “Uber Taksi” nin kurulmasını ve yolcuları sürücülerle paylaşımlı bir ekonomide birleştirecek bir mobil uygulamanın geliştirilmesini sağladı. Uygulama 2010 yılında San Francisco’da piyasaya sürüldü ve şu anda dünyanın hemen her yerindeki kullanılıyor. Uber’in iki kurucu ortağı – Travis Kalanick ve Garrett Camp – Forbes listesinde 283. Sırada yer alıyor ve her birinin tahmini net varlık değeri 5,3 milyar dolar!

Yine iki öğrenci -Drew Houston ve Arash Ferdowski- sırf USB flash sürücülerini sürekli bir yerlerde unuttukları için 2007’de bir dosya barındırma hizmeti kurdular. Dropbox adı verilen bu hizmet dosya paylaşımını daha kolay ve güvenli bir hale getirdi. Hala özel bir şirket olan Dropbox, 10 milyar doların üzerinde bir değere sahip. Şirketin CEO’su Drew Houston’ın net varlık değerinin ise yaklaşık 1,21 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

O halde sizler de içinizdeki sese kulak vermeli ve insanlığı büyüleyen, zorlayan ya da işler zorlaştığında dahi sizi ayakta tutacak fikirleri bulmaya odaklanmalısınız.


2) Büyük Düşünün.

Dünyaya insanların hayatlarına dokunacak ya da sıradışı ve rekabetçi bir iş alanı yaratacak ne gibi şeyler sunabilirsiniz? Hiçbir milyarder ortalama başarıya sahip bir şirket sayesinde bulunduğu konuma ulaşmamıştır.

Örneğin, Bill Gates henüz 19 yaşında, herkesin kullanabileceği kişisel bilgisayarları yaratmanın iş, eğitim, iletişim ve eğlencede devrim yaratabileceğini fark etmiş ve bu farkındalık Microsoft’un kurulmasına yol açmıştır. Amazon. com’un kurucusu Jeff Bezos, sanal perakendecilerin fiziki işletmelerden çok daha düşük maliyetler, çok daha geniş bir ürün yelpazesi ve daha kaliteli bir müşteri hizmetiyle piyasayı alt üst edebilecekleri bir geleceği keşfetmiştir. Milyarderler büyük düşünme, gelecekte olabilecekleri öngörebilme ve yeni fikirleri hayata geçirmede ilk olma konusunda usta kişilerdir.

Mutlaka okuyun: Milyar Dolarlık Büyük Bir Şirket Kurmak


3) Başarı Odaklı Olun.

Tutkunun bir adım ötesine geçin- çünkü başarı tutkunun da ötesinde bir şeyi, takıntılı olmayı gerektirir. Broadcast.com adlı şirketini Yahoo’ya satmasının ardından henüz 30’lu yaşlarının başındayken milyarder olan Mark Cuban bu durumu “Takıntı derecesinde sevdiğiniz bir şey olmadığı sürece herhangi bir şirket kurmayın. İşlerin kötü gitme ihtimaline karşı bir çıkış stratejiniz mi var? O halde bu bir takıntı değildir. “ sözleriyle anlatmıştır. Cuban, şirketini kurduğu süreçte ilişki yaşamamış, tam yedi yıl tatil yapmamış hatta o sırada tek bir roman dahi okumamıştır. İşine ne denli odaklanmış olduğunu varın siz düşünün!

Bill Gates, Microsoft’u kurarken yani 20’li yaşlarındayken tek bir gün bile izin kullanmamıştır. Mark Zuckerberg ise girişimcilere hızlı hareket etmelerini ve “düzeni bozmalarını” yani geleneksel yöntemi yıkmalarını tavsiye etmektedir.

Mutlaka okuyun: Girişimcilikte Hızlı Hareket Etmenin Önemi


4) Başarısızlıktan ya da Hata Yapmaktan Korkmayın.

Her gün aynanın karşısına geçip kendime şu soruyu sordum: Bugün hayatımın son günü olsaydı o gün yaptıklarımı yine yapar mıydım? Cevabım uzun bir süre “hayır”dı. İşte o zaman bir şeyleri değiştirmem gerektiğini anladım. -Steve Jobs

Hatalardan ve tuzaklardan kaçınmanın imkansız olduğunu anlayın, bu yüzden başarısız olmaktan korkmayın – başkalarının muazzam ya da küçük düşürücü olarak gördüğü büyüklükte başarısızlıklara imza atsanız dahi bunu yapın. Amerika’nın ünlü market zinciri Walmart’ın kurucusu Sam Walton’un Arkansas’taki ilk mağazası iflas etmişti.  Apple’ın Newton platformu muazzam bir başarısızlıktı, ancak bu başarısızlıktan çıkarılan dersler iPad ve iPhone gibi sıradışı icatların önünü açtı. Apple’ın Lisa bilgisayarı öylesine başarısız oldu ki Jobs’ın kendi şirketinden kovulmasına sebep oldu.

Devrim niteliğindeki Dyson elektrikli süpürgenin İngiliz mucidi James Dyson,  piyasaya sürebileceği bir ürüne sahip olmadan önceki 15 yıl içinde tam 5.127 prototip yarattı. Anlayacağınız, en büyük fırsatlar başarısız olabileceğinizden en çok korktuğunuz anlarda saklıdır. Kazananlar kriz anlarında kendilerine sağlam bir çıkış yolu bulmaya uğraşanlar değil, konumunu korumayı başaranlar arasından çıkar.

Mutlaka okuyun: Başarısızlık Korkusu Nasıl Yenilir?

Mutlaka okuyun: Hatalardan Ders Almak ve Başarmak İsteyenlere


5) Ayrıntılara Dikkat Edin.

Başarı, ayrıntıların toplamından ibarettir. Örneğin,  Apple’ın kurucusu, vizyoner lider Steve Jobs, ayrıntılara olan aşırı hassasiyeti ile ünlüydü – ona göre hiçbir ayrıntı hafife alınacak denli küçük değildi. Rivayete göre Jobs’ın bir pazar sabahı sırf Google logosunun iPhone’daki renginden memnun olmadığını açıklamak üzere Google yöneticilerinden birini aramışlığı dahi vardı.

Steve Jobs’ı örnek alın. Unutmayın, girişimlerin başlangıç aşamasındaki başarısızlıklarının çoğu girişimcinin büyük resmi kaçırması nedeniyle değil, gözden kaçan küçük bir ayrıntı nedeniyle vuku bulur.


6) Güvenilir Ekip Arkadaşları Edinin.

Hiç kimse milyarder statüsüne tek başına ulaşmamıştır – herkesin bu yolda yardıma ihtiyacı vardır. Batman ‘in Robin’i misali Microsoft’un kurucusu Gates’in yanında da arkadaşları Paul Allen ve Steve Ballmer vardı. Benzer şekilde, Apple’ı başlangıç aşamasında Jobs ve Wozniak yönetiyordu. Warren Buffett, 1975’ten beri sağ kolum dediği Charles Munger ile çalışıyor.

Güvenilir bir ekip arkadaşı eksiklerinizi tamamlar, gerektiğinde iç sesiniz olur ve ihtiyaç duyduğunuzda sizi hunharca eleştirmekten korkmaz. Siz pilotsanız, o da en ufak bir detayın dahi gözden kaçmamasını sağlamak adına yanınızda yer alan yardımcınızdır. Motivasyonunuzu ve odak noktanızı işe yöneltmenizi sağlar. Ayaklarınızı yere sağlam basmanıza yardımcı olur. Bu nedenle, asla ama asla sizden daha zeki olup sahip olmadığınız imkan ya da araçlara sahip insanlarla çalışmaktan korkmamalısınız.

Mutlaka okuyun: Harika Bir Ekip Kurmak ve Yönetmek


7) Müşteri Odaklı Olun.

Zengin olmak için hangi sektörü ya da yöntemi seçmiş olursanız olun, müşteri odaklı olmayı ve müşteri memnuniyetini sağlamayı asla ihmal etmeyin.

Dünya milyarderlerinin yüzde 75’i müşterilerin istediği bir şeyler satarak para kazanmaktadır. Dolayısıyla, müşteri ihtiyaçlarını temel alıp onları memnun etmeye odaklanmak esastır. Bu sayede, müşterilerinizi eskisinden çok daha iyi bir duruma getirir ve sonucun hem müşteri hem de ürün veya hizmeti sağlayan kişi yani kendiniz için karlı olacak bir girişime dönüşmesini sağlamış olursunuz.

Mutlaka okuyun: Müşteri Beklentileri Nelerdir? Nasıl Karşılanır?


8) Yeni Bir Ürün İcat Edin.

İcatlar üzerinden para kazanmak en zorlu kariyer mücadelelerinden birini oluşturur. Ancak, insanların ihtiyaç duyduğu bir ürünü başarılı bir şekilde yaratmak, patentini almak, üretmek ve pazarlamak için gereken zekaya sahipseniz, milyarderlik hayalinizi bu güç üzerinden inşa edebilirsiniz.

Başarılı icatlar mutlaka karmaşık veya yüksek teknolojili öğeler olmak zorunda değildir, kimi zaman mevcut öğeler üzerinde kayda değer iyileştirmeler yapmanız yeterli olabilir. Örneğin, James Dyson piyasada bulunanlardan çok daha iyi bir elektrikli süpürge icat etmiştir, Gianfranco Zaccai ise çok daha iyi bir paspas olan Swiffer’ın mucididir.

Mutlaka okuyun: James Dyson Kimdir? Hayatı ve Başarı Hikayesi


9) İnovatif Olun.

İnovasyon, mevcut bir pazarı değiştirmeye çalışma ve mevcut teklifi iyileştirmenin yaratıcı bir yolunu bulma sanatıdır.

Yenilikçi insanlar, müşteri taleplerinin perde arkasındaki gerçek ihtiyaçları rahatlıkla tespit edebilir ve bunları çok daha akıllıca, üstün, verimli bir ürün veya rakiplerinden çok daha fazlasını vaat eden bir hizmetle karşılayabilirler. Kimileri ise çıtayı daha da yükseltip rakipleri arasından sıyrılmalarına yetecek güçte bir iş geliştirebilir. IKEA şirketi kurucusu Ingvar Kamprad, inovatifliği sayesinde milyarder olan iş insanlarına dair harika bir örnektir. Mobilya heyecan verici bir pazar gibi görünmese de Ikea İsveç’in ve diğer Avrupalı ​​tasarımcıların modern havasını taşıyan modüler, ekonomik, parça mobilya satma yaklaşımı sayesinde küresel pazarda yerini almayı başarmıştır.


10) Yatırıma Odaklanın.

Kendi servetini inşa etmeyi başarmış zenginlerden biri olan Warren Buffett tutumlu davranışları ve zekice yatırımlarıyla ünlüdür. Yatırım elbette ki az biraz başlangıç sermayesi ile hangi yatırımların akıllıca olduğu ya da hangilerinin ciddi bir kayba neden olabileceği konusunda doğru bilgiye sahip olma becerisini gerektirir. Buffett gibi milyarder yatırımcıların izinden gidebiliyorsanız, yatırımlar sağlam bir servete kavuşmanızı sağlayabilir.

Mutlaka okuyun: Warren Buffett’tan 10 Önemli Yatırım Tavsiyesi


11) Girişimci Bir Ruha Sahip Olun.

Milyarder olmanın bir diğer yolu ise girişimcilik faaliyetleridir. Bir iş kurmak ve onu başarıyla yönetmek her daim kolay değildir, ancak sağlam bir iş anlayışına sahip olanlar ve harika olma potansiyeline sahip yeni girişimleri tespit etme becerisi olanlar için girişimcilik, büyük bir servete ulaşmanın en pratik yolu sayılır.

Milyarder girişimciler şu iki ayrı yolla zengin olmuştur: Bill Gates ve Microsoft örneğinde olduğu gibi harika bir fikir bulup onu sonuna kadar değerlendirerek ya da başka birine ait iyi fikri fark edip ona erkenden yatırım yaparak. Her ikisi de, size fahiş gelir imkanı sunabilecek güçte bir başarı yakalamanıza olanak tanır.

Mutlaka okuyun: Milyar Dolarlık Büyük Bir Şirket Kurmak


12) Her Şeyi Bildiğiniz Yanılgısına Düşmeyin.

Öğrenecek hiçbir şeyin kalmadığını düşündüğünüz an, milyarder olma hayalinizi yerle bir etmiş olursunuz. Özellikle de servetinizi icat veya yenilik yaparak inşa etmekle ilgileniyorsanız, her daim meraklı, açık fikirli ve öğrenme heveslisi bir birey olmalısınız. Bu nitelikler, başkalarının yalnızca olanı görmekle yetindiği durumlarda dahi değişimi ve kar potansiyelini görmenize ve mevcut duruma yeni bir gözle bakmanıza olanak tanır.

Mutlaka okuyun: Kendinizi Geliştirmenin Yolları


13) Riskli ya da Gösterişli Yatırımlardan Kaçının.

En yeni, en gözde ya da en büyük yatırım fırsatları hakkında konuşmak eğlenceli olabilir, ancak milyarder olmayı arzulayanların düşeceği en büyük tuzaklarından biri de aslında çok da büyük olmayan “büyük fırsatlara” balıklama atlamaktır.

Yatırımlarından milyarlar kazanan başarılı yatırımcılar gösterişli, eğlenceli ve yüksek riskli hamlelerde bulunmaktan şiddetle kaçınırlar. Bunun yerine, büyük kazançları uzun vadeli potansiyele sahip yatırımlar üzerinden elde etmeyi tercih ederler. Emlak, enerji, çelik, telekomünikasyon, ilaç vb. sektörler en sık yapılan seçimler arasında yer alırken teknoloji ise her ne kadar ilgi çekiciliği yüksek olsa da yüksek risk grubunda kabul edilen karmaşık yatırımlara örnek oluşturur.

Mutlaka okuyun: Mütevazı Bir Hayat Süren Aşırı Zengin 10 Kişi


14) Pes Etmeyin.

Başarılı girişimcilerin tamamı, başarıya bir gecede ulaşılamayacağını bilirler. Nihayetinde en parlak iş fikirleri dahi başarısız olabilir, ancak bulacağınız bir başka fikir sizi milyarlara kavuşturabilir. Sıfırdan bir şey inşa etmek kolay değildir, özellikle de bu şey milyarlarca lira değerinde bir servet ise. Bu yüzden, aceleci olmayın ve asla pes etmeyin.  Unutmayın, paniğe kapılmazsanız zaman da mutlak surette lehinize işleyecektir.

Mutlaka okuyun: Asla Pes Etmemeniz İçin 20 Neden


Son Söz

Üstün bir başarı ile zenginliği bir arada isteyenlerdenseniz şu gerçekleri aklınızdan çıkarmayın:

 • Milyarderler iki gruba ayrılır: yeni bir şey icat edenler veya mevcut bir icadı herkesten daha iyi geliştirebilenler
 • Milyarder olmak güçlü bir iş ahlakı ve çoğu insan için bol miktarda sabır gerektirir.
 • Milyarderler yaşam boyu öğrenmeyi savunur ve hayattaki rollerinin öğretmen değil iyi bir öğrenci olmak olduğunu söylerler.
 • Milyarderler arasında en yaygın görülen kişilik özellikleri iş ahlakı ve kararlılıktır.
 • Zenginlik her daim  mutluluk getirmez. Müzik şirketi Def Jam’in kurucu ortağı milyarder Russell Simmons, “15 milyarder tanıyorsam, 13’ü mutsuz” demiştir. Buffett ise paranın insanı baştan yaratmaktan ziyade onlara ait temel özellikleri daha da vurguladığını kabul etmektedir: “Paraları olmadan önce yalnızca geri zekalılardı, paraları olduktan sonra ise değişen tek şey milyar dolarlık bir geri zekalı olmaları oldu.” Milyarderler veya milyarder olmak isteyenler, bu hedefe ulaşmak için sıklıkla ailelerini veya ikili ilişkilerini feda ederler. Bu nedenle, üstün başarının aşırıya kaçan bir kişilikten kaynaklandığı ve mutluluğun bununla uzaktan yakından ilgisi olmayacağı rahatlıkla iddia edilebilir.
 • İstatistikler yanıltıcı olabilir. 2050’ye kadar milyarder olma ihtimaliniz-yani bu varlık düzeyine ulaşmanız doğrudan uyguladığınız “iyi fikirlerin” miktarına ve kalitesine bağlı olacaktır. Başka bir deyişle, başarı bol şansın yanı sıra ilham, özveri ve sıkı çalışmayı da beraberinde getirir.

Tabii ki şans da doğru yerde ve doğru zamanda kullanıldığında başarıyı etkileyen faktörlerden biridir. Ancak doğru zaman geldiğinde ne yapacağınızı bilmezseniz şansın da bir yardımı olmayacaktır.


İlginizi çekebilir

22 Yaşında Zengin Olmamı Sağlayan 7 Teknik

Günün Birinde Nasıl Zengin Olunur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir