14 Adımda Nasıl Milyarder Olunur?

Petrol endüstrisinin atası kabul edilen John D. Rockefeller 1916 yılında dünyanın ilk milyarderi unvanını almıştı. O günden bugüne katlanarak artan milyarder sayısı öyle çarpıcı boyutlara ulaştı ki günümüzde dünya çapında 2.000’i aşkın milyarder olduğu tahmin ediliyor.

Günümüzde milyarder olma hayali eskisi kadar zor veya ulaşılmaz değil. Teknolojideki ilerlemeler, ekonomik dinamizm ve bilginin çok hızlı yayılması kısa sürede dahi milyarder olmayı mümkün kılıyor.

Peki, sıfırdan başlayıp kendi çabalarınızla nasıl milyarder olabilirsiniz? Yazımızda bu sorunun detaylı bir cevabını veriyor olacağız:Sıfırdan Nasıl Milyarder Olunur?

1) İçinizdeki Sese Kulak Verin.

Kendi nişinizi bulun ve diğer insanlar için işe yaramış şeyleri kopyalamaya uğraşmayın. Bunun yerine, bireysel ihtiyaçlarınız üzerinden dünyanın ne istediğini ya da insanlığın neye ihtiyacı olduğunu keşfetmeye odaklanın.

Örneğin, 2008’de Paris’te taksi bulmaya çalışıp da bulamayan genç bir adam “Uber Taksi” nin kurulmasını ve yolcuları sürücülerle paylaşımlı bir ekonomide birleştirecek bir mobil uygulamanın geliştirilmesini sağladı. Uygulama 2010 yılında San Francisco’da piyasaya sürüldü ve şu anda dünyanın hemen her yerindeki kullanılıyor. Uber’in iki kurucu ortağı Travis Kalanick ve Garrett Camp’ın her birinin tahmini net varlık değeri 5,3 milyar dolar!

Mutlaka okuyun: Uber ve Kurucusu Travis Kalanick’in Başarı Hikayesi

Yine iki öğrenci -Drew Houston ve Arash Ferdowski- sırf USB flash sürücülerini sürekli bir yerlerde unuttukları için 2007’de bir dosya barındırma hizmeti kurdular. Dropbox adı verilen bu hizmet dosya paylaşımını daha kolay ve güvenli bir hale getirdi. Hala özel bir şirket olan Dropbox, 10 milyar doların üzerinde bir değere sahip. Şirketin CEO’su Drew Houston’ın net varlık değerinin ise yaklaşık 1,21 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

Mutlaka okuyun: Dropbox Nasıl Kuruldu?

O halde sizler de içinizdeki sese kulak vermeli ve insanlığı büyüleyen, zorlayan ya da işler zorlaştığında dahi sizi ayakta tutacak fikirleri bulmaya odaklanmalısınız.


2) Büyük Düşünün.

Dünyaya insanların hayatlarına dokunacak ya da sıradışı ve rekabetçi bir iş alanı yaratacak ne gibi şeyler sunabilirsiniz? Hiçbir milyarder ortalama başarıya sahip bir şirket sayesinde bulunduğu konuma ulaşmamıştır.

Örneğin, Bill Gates henüz 19 yaşında, herkesin kullanabileceği kişisel bilgisayarları yaratmanın iş, eğitim, iletişim ve eğlencede devrim yaratabileceğini fark etmiş ve bu farkındalık Microsoft’un kurulmasını sağlamıştır. Amazon.com’un kurucusu Jeff Bezos, sanal perakendecilerin fiziki işletmelerden çok daha düşük maliyetler, çok daha geniş bir ürün yelpazesi ve daha kaliteli bir müşteri hizmetiyle piyasayı alt üst edebilecekleri bir geleceği keşfetmiştir. Milyarderler büyük düşünme, gelecekte olabilecekleri öngörebilme ve yeni fikirleri hayata geçirmede ilk olma konusunda usta kişilerdir.

Mutlaka okuyun: Milyar Dolarlık Büyük Bir Şirket Kurmak


3) Başarı Odaklı Olun.

Tutkunun bir adım ötesine geçin- çünkü başarı tutkunun da ötesinde bir şeyi, takıntılı olmayı gerektirir. Broadcast.com adlı şirketini Yahoo’ya satmasının ardından henüz 30’lu yaşlarının başındayken milyarder olan Mark Cuban bu durumu:

“Takıntı derecesinde sevdiğiniz bir şey olmadığı sürece herhangi bir şirket kurmayın. İşlerin kötü gitme ihtimaline karşı bir çıkış stratejiniz mi var? O halde bu bir takıntı değildir. “ sözleriyle anlatmıştır.

Cuban, şirketini kurduğu süreçte ilişki yaşamamış, tam 7 yıl tatil yapmamış hatta o sırada tek bir roman dahi okumamıştır. İşine ne denli odaklanmış olduğunu varın siz düşünün!

Bill Gates, Microsoft’u kurarken yani 20’li yaşlarındayken tek bir gün bile izin kullanmamıştır. Mark Zuckerberg ise girişimcilere hızlı hareket etmelerini ve “düzeni bozmalarını” yani geleneksel yöntemi yıkmalarını tavsiye etmektedir.

Mutlaka okuyun: Başarılı Girişimcinin Gizli Silahı: Azim


4) Başarısızlıktan ya da Hata Yapmaktan Korkmayın.

Her gün aynanın karşısına geçip kendime şu soruyu sordum: Bugün hayatımın son günü olsaydı o gün yaptıklarımı yine yapar mıydım? Cevabım uzun bir süre “hayır”dı. İşte o zaman bir şeyleri değiştirmem gerektiğini anladım. -Steve Jobs

Hatalardan ve tuzaklardan kaçınmanın imkansız olduğunu anlayın, bu yüzden başarısız olmaktan korkmayın – başkalarının muazzam ya da küçük düşürücü olarak gördüğü büyüklükte başarısızlıklara imza atsanız dahi bunu yapın.

Apple’ın Newton platformu muazzam bir başarısızlıktı, ancak bu başarısızlıktan çıkarılan dersler iPad ve iPhone gibi sıradışı icatların önünü açtı. Apple’ın Lisa bilgisayarı öylesine başarısız oldu ki Jobs’ın kendi şirketinden kovulmasına sebep oldu.

Devrim niteliğindeki Dyson elektrikli süpürgenin İngiliz mucidi James Dyson,  piyasaya sürebileceği bir ürüne sahip olmadan önceki 15 yıl içinde tam 5.127 prototip yarattı. Anlayacağınız, en büyük fırsatlar başarısız olabileceğinizden en çok korktuğunuz anlarda saklıdır. Kazananlar kriz anlarında kendilerine sağlam bir çıkış yolu bulmaya uğraşanlar değil, konumunu korumayı başaranlar arasından çıkar.

Mutlaka okuyun: Başarısızlık Korkusu Nasıl Yenilir?

Mutlaka okuyun: Hatalardan Ders Almak ve Başarmak İsteyenlere


5) Ayrıntılara Dikkat Edin.

Başarı, ayrıntıların toplamından ibarettir. Örneğin,  Apple’ın kurucusu, vizyoner lider Steve Jobs, ayrıntılara olan aşırı hassasiyeti ile ünlüydü – ona göre hiçbir ayrıntı hafife alınacak denli küçük değildi. Rivayete göre Jobs’ın bir pazar sabahı sırf Google logosunun iPhone’daki renginden memnun olmadığını açıklamak üzere Google yöneticilerinden birini aramışlığı dahi vardı.

Steve Jobs’ı örnek alın. Unutmayın, girişimlerin başlangıç aşamasındaki başarısızlıklarının çoğu girişimcinin büyük resmi kaçırması nedeniyle değil, gözden kaçan küçük bir ayrıntı nedeniyle vuku bulur.


6) Güvenilir Ekip Arkadaşları Edinin.

Hiç kimse milyarder statüsüne tek başına ulaşmamıştır – herkesin bu yolda yardıma ihtiyacı vardır. Batman ‘in Robin’i misali Microsoft’un kurucusu Gates’in yanında da arkadaşları Paul Allen ve Steve Ballmer vardı. Benzer şekilde, Steve Jobs Apple’ı Steve Wozniak olmadan kuramazdı. Warren Buffett da 1975’ten beri sağ kolum dediği Charles Munger ile çalışmaktadır.

Güvenilir bir ekip arkadaşı eksiklerinizi tamamlar, gerektiğinde iç sesiniz olur ve ihtiyaç duyduğunuzda sizi hunharca eleştirmekten korkmaz. Siz pilotsanız o da en ufak bir detayın dahi gözden kaçmamasını sağlamak adına yanınızda yer alan yardımcınızdır. Motivasyonunuzu ve odak noktanızı işe yöneltmenizi sağlar. Ayaklarınızı yere sağlam basmanıza yardımcı olur. Bu nedenle, asla ama asla sizden daha zeki olup sahip olmadığınız imkan ya da araçlara sahip insanlarla çalışmaktan korkmamalısınız.

Mutlaka okuyun: Harika Bir Ekip Kurmak ve Yönetmek


7) Müşteri Odaklı Olun.

Zengin olmak için hangi sektörü ya da yöntemi seçmiş olursanız olun, müşteri odaklı olmayı ve müşteri memnuniyetini sağlamayı asla ihmal etmeyin.

Dünya milyarderlerinin yüzde 75’i müşterilerin istediği bir şeyler satarak para kazanmaktadır. Dolayısıyla, müşteri ihtiyaçlarını temel alıp onları memnun etmeye odaklanmak esastır. Bu sayede, müşterilerinizi eskisinden çok daha iyi bir duruma getirir ve sonucun hem müşteri hem de ürün veya hizmeti sağlayan kişi yani kendiniz için karlı olacak bir girişime dönüşmesini sağlamış olursunuz.

Mutlaka okuyun: Müşteri Beklentileri Nelerdir? Nasıl Karşılanır?


8) Yeni Bir Ürün İcat Edin.

İcatlar üzerinden para kazanmak en zorlu kariyer mücadelelerinden birini oluşturur. Ancak, insanların ihtiyaç duyduğu bir ürünü başarılı bir şekilde yaratmak, patentini almak, üretmek ve pazarlamak için gereken zekaya sahipseniz, milyarderlik hayalinizi bu güç üzerinden inşa edebilirsiniz.

Başarılı icatlar mutlaka karmaşık veya yüksek teknolojili öğeler olmak zorunda değildir, kimi zaman mevcut öğeler üzerinde kayda değer iyileştirmeler yapmanız yeterli olabilir. Örneğin, James Dyson piyasada bulunanlardan çok daha iyi bir elektrikli süpürge icat etmiştir, Gianfranco Zaccai ise çok daha iyi bir paspas olan Swiffer’ın mucididir.

Mutlaka okuyun: James Dyson Kimdir? Hayatı ve Başarı Hikayesi


9) İnovatif Olun.

İnovasyon, mevcut bir pazarı değiştirmeye çalışma ve mevcut teklifi iyileştirmenin yaratıcı bir yolunu bulma sanatıdır.

Yenilikçi insanlar, müşteri taleplerinin perde arkasındaki gerçek ihtiyaçları rahatlıkla tespit edebilir ve bunları çok daha akıllıca, üstün, verimli bir ürün veya rakiplerinden çok daha fazlasını vaat eden bir hizmetle karşılayabilirler. Kimileri ise çıtayı daha da yükseltip rakipleri arasından sıyrılmalarına yetecek güçte bir iş geliştirebilir. IKEA şirketi kurucusu Ingvar Kamprad, inovatifliği sayesinde milyarder olan iş insanlarına dair harika bir örnektir. Mobilya heyecan verici bir pazar gibi görünmese de Ikea İsveç’in ve diğer Avrupalı ​​tasarımcıların modern havasını taşıyan modüler, ekonomik, parça mobilya satma yaklaşımı sayesinde küresel pazarda yerini almayı başarmıştır.

Mutlaka okuyun: IKEA’nın Kurucusu Ingvar Kamprad’ın Başarı Hikayesi


10) Yatırıma Odaklanın.

Kendi servetini inşa etmeyi başarmış zenginlerden biri olan Warren Buffett tutumlu davranışları ve zekice yatırımlarıyla ünlüdür. Yatırım elbette ki az biraz başlangıç sermayesi ile hangi yatırımların akıllıca olduğu ya da hangilerinin ciddi bir kayba neden olabileceği konusunda doğru bilgiye sahip olma becerisini gerektirir. Buffett gibi milyarder yatırımcıların izinden gidebiliyorsanız, yatırımlar sağlam bir servete kavuşmanızı sağlayabilir.

Mutlaka okuyun: Warren Buffett’tan 10 Önemli Yatırım Tavsiyesi


11) Girişimci Bir Ruha Sahip Olun.

Milyarder olmanın bir diğer yolu ise girişimcilik faaliyetleridir. Bir iş kurmak ve onu başarıyla yönetmek her daim kolay değildir, ancak sağlam bir iş anlayışına sahip olanlar ve harika olma potansiyeline sahip yeni girişimleri tespit etme becerisi olanlar için girişimcilik, büyük bir servete ulaşmanın en pratik yolu sayılır.

Milyarder girişimciler şu iki ayrı yolla zengin olmuştur: Bill Gates ve Microsoft örneğinde olduğu gibi harika bir fikir bulup onu sonuna kadar değerlendirerek ya da başka birine ait iyi fikri fark edip ona erkenden yatırım yaparak. Her ikisi de, size fahiş gelir imkanı sunabilecek güçte bir başarı yakalamanıza olanak tanır.

Mutlaka okuyun: Milyar Dolarlık Büyük Bir Şirket Kurmak


12) Her Şeyi Bildiğiniz Yanılgısına Düşmeyin.

Geçen yılki halinizden utanç duymuyorsanız yeterince gelişim gösterememişsiniz demektir.

Öğrenecek hiçbir şeyin kalmadığını düşündüğünüz an, milyarder olma hayalinizi yerle bir etmiş olursunuz. Özellikle de servetinizi icat veya yenilik yaparak inşa etmekle ilgileniyorsanız, her daim meraklı, açık fikirli ve öğrenme heveslisi bir birey olmalısınız. Bu nitelikler, başkalarının yalnızca olanı görmekle yetindiği durumlarda dahi değişimi ve kar potansiyelini görmenize ve mevcut duruma yeni bir gözle bakmanıza olanak tanır.

Mutlaka okuyun: Kendinizi Geliştirmenin Yolları


13) Riskli ya da Gösterişli Yatırımlardan Kaçının.

En yeni, en gözde ya da en büyük yatırım fırsatları hakkında konuşmak eğlenceli olabilir, ancak milyarder olmayı arzulayanların düşeceği en büyük tuzaklarından biri de aslında çok da büyük olmayan “büyük fırsatlara” balıklama atlamaktır.

Yatırımlarından milyarlar kazanan başarılı yatırımcılar gösterişli, eğlenceli ve yüksek riskli hamlelerde bulunmaktan şiddetle kaçınırlar. Bunun yerine, büyük kazançları uzun vadeli potansiyele sahip yatırımlar üzerinden elde etmeyi tercih ederler. Emlak, enerji, çelik, telekomünikasyon, ilaç vb. sektörler en sık yapılan seçimler arasında yer alırken teknoloji ise her ne kadar ilgi çekiciliği yüksek olsa da yüksek risk grubunda kabul edilen karmaşık yatırımlara örnek oluşturur.

Mutlaka okuyun: Mütevazı Bir Hayat Süren Aşırı Zengin 10 Kişi


14) Pes Etmeyin.

Başarılı girişimcilerin tamamı, başarıya bir gecede ulaşılamayacağını bilirler. Nihayetinde en parlak iş fikirleri dahi başarısız olabilir, ancak bulacağınız bir başka fikir sizi milyarlara kavuşturabilir. Sıfırdan bir şey inşa etmek kolay değildir, özellikle de bu şey milyarlarca lira değerinde bir servet ise. Bu yüzden, aceleci olmayın ve asla pes etmeyin.  Unutmayın, paniğe kapılmazsanız zaman da mutlak surette lehinize işleyecektir.

Mutlaka okuyun: Asla Pes Etmemeniz İçin 20 Neden


İlginizi çekebilir

22 Yaşında Zengin Olmamı Sağlayan 7 Teknik

Günün Birinde Nasıl Zengin Olunur?

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir