Başarılı CEO’ların ve En Zenginlerin Okuduğu 8 Kitap

Okumak ruhu besler. Dünyanın en zengin insanları da bu gerçeğin farkındadır. Bill Gates’ten Elon Musk’a kadar birçok başarılı girişimci günlük en az birkaç saat kitap okumaya vakit ayırmaktadır.

İyi bir kitap sizi eğlendirir, heyecanlandırır ve size ilham verir. Bazen hayata bakış açınızı değiştirir. Zihin dünyanızı besleyen kitaplar, size iş hayatında da oldukça yardımcı olur.

İster girişimci olun ister sade vatandaş, düşünce yapınızı sarsan ve size yeni şeyler düşündüren kitaplar okumak hayatınıza pozitif etki yapacaktır.

Bu yazımızda dünyanın en zengin, en başarılı girişimcilerin okumaktan büyük zevk aldığı kitapları tanıtacağız.

 

1- İş Dünyası Maceraları: Wall Street Dünyasından On İki Klasik Hikaye – John Brooks

Warren Buffet ve Bill Gates’in favori kitapları arasında yer alan bu eserin ayrı bir önemi var. 1991 yılında Gates, Buffet’e en sevdiği kitabı sordu. Buffet ise Gates’e bu kitabı hediye etti.

New Yorker dergisinde yer alan 12 makalenin derlenmesiyle oluşan bir kitap, modern Amerika kurumsal iş hayatının yapısını ele alıyor. 2014 yılında Gates bu kitabı “iş dünyası hakkında yazılmış en iyi kitap” olarak tanımladı.

“İş Dünyası Maceraları, zorlu koşullar altında mücadele eden liderlerin güçlü ve zayıf yönleri hakkında bir kitap.”

Kitaptaki 12 yazı, 1960’lı yıllara kadar uzansa bile sağlam bir şirket kurmanın ve değer yaratmanın öneminin asla değişmediğini fark edeceksiniz bu kitabı okuduğunuzda.

Mutlaka okuyun: Bill Gates’ten Okumanız Gereken 5 Kitap

 

2- Sıfırdan Bire: Startuplar Üzerine Notlar ve Geleceği İnşa Etmenin Yolları – Peter Thiel

Tesla CEO’su Elon Musk’ın en sevdiği kitaplar arasında yer alan bu eser startup felsefesini ele alıyor. Kitabın yazarı ise eski rakiplerinden Paypal kurucu ortağı Peter Thiel.

Musk şöyle diyor: “Peter birçok müthiş şirket kurdu. Bu kitapta bunu nasıl başardığını anlatıyor.”

Ayrıca bir not: Elon Musk’ın edebiyat açısından favori kitapları ise Otostopçunun Galaksi Rehberi ve Yüzüklerin Efendisi.

Mutlaka okuyun: Elon Musk ve Hızla Büyüyen Başarılı Şirketlerinin Gizli Formülü

 

3- The Outsiders – William Thorndike Jr.

Günlük en az 6 saat kitap okuyan Warren Buffet tarafından önerilen bu kitap, Forbes tarafından “Amerika’da iş hayatı ile ilgili en önemli kitaplardan biri” olarak takdim ediliyor.

Buffet bu kitabı “sermaye dağılımı konusunda uzman bir CEO” hakkında bir kitap olarak tanımlıyor. Finans dünyası üzerine bilgi birikimini geliştirmek isteyen herkesin okuması gereken bu kitabın Nisan 2019 itibarıyla Türkçe basımı bulunmuyor.

Mutlaka okuyun: Warren Buffet’tan 11 Önemli Hayat Dersi

 

4- Enlightenment Now – Steven Pinker

Bill Gates tarafından önerilen bu kitap ise bilim ve hümanizm arasındaki bağlantıyı ortaya koyuyor ve inovasyona önem veren liderlerin aslında milyonlarca insanın hayatını olumlu yönde etkilediğini ileri sürüyor. Bill Gates’in ölmeden önce servetinin büyük bir kısmını bağışlama sözü vermesi bakımından onun düşünce yapısıyla örtüşen ve Steven Pinker tarafından yazılan bu eser, işlerine yüksek bir amaç katmak isteyen girişimcilerin mutlaka okuması gereken bir metin.

Steven Pinker’ın pek çok eseri Türkçeye çevrilmiş olsa bile Enlightenment Now (Aydınlanma, Şimdi!) şu anda Türkçe olarak yayımlanmadı.

 

5- Built to Last: Successful Habits of Visionary Companies – Jim Collins ve Jerry Porras

Amazon CEO’su Jeff Bezos her ay 10 kitap satın alıyor. Bilim kurgu romanları dışında ise son yıllarda Bezos’un en beğendiği kitap bu olmuş.

“Vizyoner Şirketlerin Başarılı Alışkanlıkları” adlı bu kitap New York Times en çok satanlar listesinde yer alıyor. Binlerce gerçek hayat örneğiyle girişimcilerin kalıcı ve finansal açıdan sağlam bir şirket kurması konusuna eğilen bu kitabın yazarları, tam 6 yıl boyunca dünyaca ünlü şirketleri analiz etmişler.

Jeff Bezos’u dünyanın en zengin insanı yapma konusunda bu kitabın epey faydalı olduğunu düşünmek son derece makul olur…

Mutlaka okuyun: Amazon’un Başarı Sırları

 

6- The Seat of the Soul – Gary Zukav

Finansal büyüme yerine ruhsal büyüme meselesine odaklanan ve Oprah Winfrey’in en sevdiği kitaplardan biri olan bu eser, 2017 yılında verdiği bir röportaja göre Winfrey’in hayatını değiştirmiş.

“Zukav her etkinin bir de tepkisi olduğunu anlatıyor. Bu aslında fiziğin en temel kurallarından biridir. Ama o her eylem ya da düşünceden önce bir niyet olduğu konusuna odaklanıyor.”

Önsözü Winfrey tarafından yazılan bu kitap niyetlilik, yönelimsellik, bilinçlilik gibi kavramları kullanarak hayatınıza yön verme konusunda size son derece yardımcı olacaktır. Her girişimcinin okuması gereken bir kitap kısaca…

 

7- Competing Against Time – George Stalk ve Thomas Hout

Apple CEO’su Tim Cook’un edebiyata olan ilgisi biliniyor. Washington Post gazetesine verdiği bir röportajda, edebiyat dışı eserleri de sevdiğini, özellikle Mahatma Gandhi’nin otobiyografisine bayıldığını ifade ediyor.

İş dünyası hakkında Tim Cook’un en sevdiği kitaplardan biri ise “Competing Against Time” (Zamana Karşı Yarışmak). Büyük ve başarılı şirketlerin zaman yönetimi konusunda uyguladıkları yöntemleri ele alan kitapta zaman yönetiminin başarı ve başarısızlık arasında nasıl kritik bir öneme sahip olduğu anlatılıyor.

 

8- Tribal Leadership: Leveraging Natural Groups to Build a Thriving Organization – Dave Logan

Zappos CEO’su Tony Hsieh, USA Today gazetesine verdiği bir röportajda bu kitabın şirket kültürü geliştirme konusunda kendisine büyük bir ilham verdiğini söylüyor.

“Kabile Liderliği: Doğal Grupları Başarılı Bir Şirkete Dönüştürmek adlı kitap içgüdüsel olarak yaptığımız birçok şeyin gerçek yüzünü ortaya koyuyor ve şirket kültürünü bir sonraki aşamaya geçirmek için sağlam bir altyapı sunuyor.”

Napster CEO’su John Fanning’in de favori kitapları arasında yer alan bu kitap için Fanning şöyle diyor: “İnsanların nasıl etkileşim kurduğuna dair bana paha biçilmez bilgiler verdi bu eser. Kendim ve başkaları hakkında nasıl düşünmem gerektiğini bu kitaptan öğrendim.”

 

İlginizi çekebilir

Etkili Kitap Okuma Tekniği: Bir Ceo Gibi Okuyun!
Ünlü CEO’lara Göre Herkesin Okuması Gereken 15 Kitap
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir