Ünlü CEO’lara Göre Herkesin Okuması Gereken 15 Kitap

Toplumumuzdaki en başarılı insanların aynı zaman kitap kurdu olmasının bir sebebi var. Bir kitabın sayfaları arasında kaç tane yeni fikirle tanıştığınızı düşünün. Sık sık kitap okuyan kişiler yeni düşünme biçimleri, alternatif bakış açılarıyla tanışır ve kendilerini geliştirecek yeni alışkanlıklar edinirler.

Warren Buffett başarının sırrı sorulduğunda bir dizi kitap gösterip şu sözleri kullanıyor: “Her gün bunun gibi 500 sayfa okuyun. Bilgi ancak böyle edinilir. Bileşik faiz gibi artar. Herkes bunu yapabilir, ama insanların büyük bir kısmının böyle yapmayacağını garanti ederim.”

Kitap okuyacak olanların için en başarılı CEO’ların yıllardır tavsiye ettikleri kitapları sizler için listeledik:

Bill Gates: “Evicted: Poverty and Profit in the American City”

Matthew Desmond’ın kitabı olan ‘Evicted: Poverty and Profit in the American City’ evini boşaltmak zorunda kalan aileleri ve ekonomiye etkisini anlatıyor. Desmond ise kitabın konusunu şöyle anlatıyor: “Evini boşaltmak zorunda kalmak aileleri oldukça kötü yönde etkiliyor. Evlerini kaybeden aileler ya sığınma evlerine gitmek ya da terk edilmiş evlerde ve sokaklarda yatmak zorunda kalıyor. Bu durum, depresyon ve hastalığa davetiye çıkartıyor, aileler tehlikeli mahallelere taşınmak zorunda kalıyor, toplulukları yerinden ediyor, çocuklara zarar veriyor. Evini terketmek zorunda kalmak kırılganlığı ve umutsuzluğu ortaya çıkardığı gibi bu durumla karşı karşıya kalan ailelerin pratik zekasını ve cesaretini de artırıyor.”

Bill Gates eşi Melinda’yla Amerikalıların nasıl sınıf atladığını anlamaya çalıştıkları bir dönemde bu kitapla karşılaştıklarını söylüyor. İnsanların yoksulluk içerisinden çıkıp nasıl yükseldiklerini ve hayatlarını düzene soktuklarını anlamada bu kitabın yardımcı olduğunu belirtiyor. Ayrıca kitap sayesinde ev sahibi olmayı ekonomik açıdan imkansız kılan sistemsel sorunlarla ilgili de bilinçlendiğini söylüyor.

Mutlaka okuyun: Bill Gates’ten 5 Hayat Dersi

 

Warren Buffett: “The Intelligent Investor (Akıllı Yatırımcı) ”

Warren Buffett’a göre bu kitap yatırımcılıkla ilgili şimdiye kadar yazılmış en iyi kitap. Başarılı yatırımlar yapmak için çok zeki olmanıza, iş dünyasıyla ilgili sıradışı sezgilere ya da içerden bilgi almanıza gerek yok. İhtiyacınız olan şeyler karar verebilmeniz için akla yatkın bir çerçeve ve duygularınızı işinizden uzak tutabilmek. Bu kitap tam olarak ihtiyacınız olan uygun çerçeveyi anlatıyor. Duygusal disiplininizi ise sizin sağlamanız gerekiyor.

Mutlaka okuyun: Warren Buffett’tan 10 Önemli Yatırım Tavsiyesi

 

Jeff Bezos: ” The Remains of the Day (Günden Kalanlar)

Jeff Bezos bu kitabın favori kitaplarından olduğunu söylüyor. Hayat ve pişmanlıkla ilgili önemli dersler alacağınızı ve okurken kendinizi başka bir dünyada yaşıyor gibi hissedeceğinizi söylüyor.

Mutlaka okuyun: Amazon’un CEO’su Jeff Bezos Hakkında Pek Bilinmeyen 20 Şey

 

Bill Gates: “A Full Life: Reflections at Ninety”

Eski ABD Başkanı Jimmy Carter otobiyografisi olan kitabı Gates şöyle anlatıyor: ‘Eski başkan her ne kadar 2 düzineden fazla kitap yazmış olsa da bir şekilde en iyi anektodları muhteşem hayatını anlattığı bu kitaba saklamış. Carter’ın dünyanın en yüksek makamına önlenemez yükselişini okumaya bayıldım. Bu kitap sayesinde kırsalda elektrik, su olmadan büyüyen birinin hayatını ve en önemlisi Beyaz Saray’da geçirdiği zamanı anlayacaksınız. Her ne kadar kitaptaki hikayeler önceki yıllardan kalma olsa da, halkın ulusal siyasi figürlere kurumlara güveninin azaldığı bir dönemde okunması gereken bir kitap.’

 

Mark Zuckerberg: “Portfolios of the Poor”

“Dünyanın yarısının yani neredeyse 3 milyar insanın günlük 2.50 dolardan az gelirinin olması hayret verici. Bir milyardan fazla kişi günlük 1 doların altında para kazanıyor. Bu kitabı okumanın onlara hep beraber nasıl yardım edebileceğimize dair yollar sunabileceğini düşünüyorum.”

 

Steve Jobs: ” The Innovator’s Dilemma: The Revolutionary Book That Will Change the Way You Do Business (Yenilikçinin İkilemi) “

Jobs bu kitabı Apple’ın neden bulut bilişime geçmesi gerektiğine dair açıklama yapmak için kullanmış: “Bu değişimi gerçekleştirmemiz Clayton Christensen’in ‘mucitin dilemması’ dediği, bir şey icat eden kişilerin icadının üzerine çıkamaması durumundan ötürü çok önemli. Geride kalmayı hiç istemeyiz.”

 

Bill Gates, Warren Buffett: “Business Adventures”

“1991 yılında Warren Buffett ile tanışmamdan kısa bir süre sonra ona iş dünyasıyla ilgili favori kitaplarını sormuştum. Bir an bile düşünmeden John Brooks’un Business Adventures kitabını önerdi. Bana kendi kitabını yollayacağını söyledi. Çok heyecanlanmıştım ve kitabı merak ediyordum. Daha önce ne bu kitabı ne de John Brooks’un diğer kitaplarını okumuştum. Bugün Warren Buffett bana bu kitabı ödünç vereli 20 yıl oluyor, ve kitap çıkalı 40 yıl. Business Adventures kitabı hala okuduğum en iyi kitaplar arasında ve John Brooks ise iş dünyası alanında en sevdiğim yazardır.”

 

Bill Gates, Elon Musk: “Superintelligence: Paths, Dangers, Strategies”

Bostrom’un bu kitabını herkes olmalı. Yapay zekayla ilgili çok dikkatli olmalıyız. Nükleer bombalardan bile daha tehlikeli bir potansiyele sahip olduğunu unutmamalıyız.

 

Stephen Schwarzman: ” Dünya Düzeni “

“Dünyanın hiçbir düzenin kalmadığı bu dönemde Henry Kissinger’ın bu kitabını herkes okumalı. Tarih bilgisi oldukça geniş olan yazar diplomasinin neden kültürler, titiz pragmatizm ve reel politikayla gerçek bir ilişki içinde olması gerektiğini anlatıyor. Henry, bizden önceki düzensiz manzaralar karşısında belirsizliğin tehlikeleri açıklığa kavuşturmakta ve bize ileriye giden yolu hatırlatmaktadır: Eğer ilkelerimizi savunacaksak önce onları kanıtlamalıyız. ”

 

James Gorman: “The Boys in the Boat”

“Berlin Olimpiyatları’nda yarışan 1936 ABD Olimpiyat Kürek takımının hikayesi. Profesyonel bir tavra sahip bir amatörün yapabilecekleri asla küçümsenmemelidir. ”

 

Abby Joseph Cohen: “Being Wrong: Adventures in the Margin of Error”

“Kathryn Schulz’un bu kitabı karar vericilerin karşılaştığı en kritik sorunlardan birini ele alıyor: fikirleri nasıl şekillendirdiğimizi anlamak. Daha da önemlisi, yeni bilgilere sahip oldukça eskiye takılıp kalmak yerine bu fikirleri nasıl gözden geçirdiğimizi de tartışıyor. Okuması da oldukça kolay.”

 

Tim Cook: “Competing Against Time”

Tim Cook’un bu kitabı iş arkadaşlarına ve işe yeni aldığı çalışanlarına dağıttığı biliniyor.

 

Bill Gates: “Hayvanlardan Tanrılara Sapiens”

“Bu kitabı erken dönem insanlık tarihine ilgi duyan ve bu konuda eğlenceli bir okuma yapmak isteyen herkese öneririm. Harari insanlık tarihini o kadar ilgi çekici bir dille anlatıyor ki kitabı elinizden bırakamayacaksınız. Açık bir dille fotoğraflar ve tablolar kullanarak anlatıyor. Ayrıca 5 bin yıl önce yazılmış kelimelerin neden biraz yetersiz kaldığı gibi ilginç tarihsel gerçeklikleri eğlenceli bir şekilde okuyucuya aktarıyor.”

 

Warren Buffett, Mark Fields: “The Outsiders: Eight Unconventional CEOs and Their Radically Rational Blueprint for Success”

Warren Buffett bu kitaptaki CEO’lardan ilham almış: “Bu CEO’lar farklı bir şekilde düşünerek belki de radikal denilebilecek bakış açılarıyla şirketlerinde değer yarattılar. Hepsi şirketlerine dışardan bir gözle bakabildi ve net bir bakış açısı geliştirip bu bakış açısına bağlı kaldılar. Bu sayede hissedarları ve şirketleriyle ilişkili olan herkes için çok fazla değer yarattılar.”

Marissa Mayer, Laura Lang: ” Karizma Miti “

Kitabın yazarı Olivia Fox Cabane dürüstlükten veya otoriteden ödün vermeden liderleri insanlara ulaştırmak için uygulamalı tavsiyeler ve pratik bir rehber sunuyor. Gerçek bir fark yaratan ‘it’ faktörlerine odaklanıyor.

 

İlginizi çekebilir

Her Girişimcinin Okuması Gereken İlham Verici 10 Kitap
Milyoner Girişimcilerin En Çok Okuduğu 7 Kitap
Başarılı Bir Lider Olmak İsteyenlerin Okuması Gereken Kitaplar
Anıl ERSOY

Yazar : Anıl ERSOY

Boğaziçi Üniversitesi "Çeviri Bilimi" bölümünden mezun olduktan sonra, Milliyet, Doğan Burda ve Protranslate gibi birçok kurumda yönetici pozisyonlarında çalıştı. Son olarak uluslarası bir finansal firma olan Citi'de uygulama müdürü olarak çalışmakta. Sizler için marka, pazarlama ve girişimcilik alanında rehber niteliğinde içerikler oluşturuyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir