Bill Gates’ten Okumanız Gereken 5 Kitap

Microsoft’un kurucularından olan Bill Gates’in 2018 yılında okumanız için seçtiği kitaplar önemli sorulara cevap niteliği taşımakta.

İster tatilde isterseniz de işten eve dönerken yolda okumak için olsun multi milyarder ve hayırsever Bill Gates’in önerdiği kitaplara bir göz atmanızda fayda var. Microsoft’un kurucusu her yıl yaz okuması olarak beş kitap tavsiye etmektedir ve 2018 yılı için tavsiye ettikleri, Gates’in Notları adlı bloğunda belirttiği üzere önemli sorulara ışık tutmaktadır.

“Dâhiler nasıl düşünür? Kötü şeyler neden iyi insanların başına gelir? İnsanlık nereye gitmektedir?” gibi sorular Gates’in merceği altındadır.

Gates bu sene farklı türlerde seçimler yapmıştır. Bunlar şöyledir: anı, biyografi ve tarihi kurgu. İçerdiği konular gereği kitaplar biraz ağır olsa da bu kitapları okurken, sıkılmayacağınızı garanti ederiz.

Dilerseniz Bill Gates’in kişisel bloğuna girerek 8 yıldan beri süregelen geleneği süresince seçtiği kitapların neler olduğuna bakmak isteyebilirsiniz.

 

1. Leonardo da Vinci (Walter Isaacson)

Gates’in kitap hakkında söyledikleri: “Bence Leonardo gelmiş geçiş insanlar içinde en muhteşemlerden biri. Dünyaca ünlü bir ressam olarak tanınsa da, Leonardo’nun insan anatomisinden tiyatroya çok sayıda ilgi alanı vardı. Isaacson, Leoanardo’nun hayatındaki farklı yönleri ve onu bu denli sıra dışı yapan özellikleri en iyi şekilde aktaran yazar olma sıfatına layıktır. Isaacson’un Albert Einstein ve Steve Jobs biyografilerini de okumayı ihmal etmeyin.”

 

2. Everything Happens for a Reason and Other Lies I’ve Loved (Kate Bowler )

Gates’in kitap hakkında söyledikleri: “Duke Divinity Koleji’nde profesör olan Bowler’a 4. derece kolon kanseri teşhisi konduğunda bunun sebebini anlamaya çalışmış. Acaba bu ona Tanrı’dan gönderilen bir sabır testi miydi?  Bu süreçte yazığı anı kitabında, kadere ve ölüme dair kâh hüzünlü kâh komik tespitlerde bulunuyor.

 

 3. Arafta (George Saunders )

Gates’in kitap hakkında söyledikleri: “Abraham Lincoln hakkında bilmem gereken her şeyi bildiğimi sanırdım fakat bu kitap beni hayatı hakkında yeniden düşünmeye sevk etti. Kitapta iç savaş hakkında tarihi bilgiler, fantastik öğelerle zenginleştirilerek aktarılmakta. Özünde Lincoln’ün vefat etmiş olan oğlu da dâhil olmak üzere, 166 ruh arasında geçen uzun diyaloglar içermekte. Kitap, Lincoln’ün yaşadığı derin yasın yanı sıra taşıdığı büyük sorumlulukların ağırlığı altında ezilişini anlatmakta. Bittiğinde arkadaşlarınızla tartışmak isteyeceğiniz türden muhteşem ve sıra dışı bir kitap.

 

4. Origin Story: A Big History of Everything (David Christian)

Gates’in kitap hakkında söyledikleri: David kitabında, hayatım boyunca ilgimi çeken bir konuya değinmiş “Evrenin Tarihi”. Büyük patlamayla başlayan evrenin oluşum tarihini, farklı kaynaklardan ve disiplinlerden elde ettiği bilgilerle akıcı bir tarzda aktarıyor. Evrenin nasıl oluştuğu hakkında bir fikriniz yoksa bu kitabı mutlaka okumalısınız. Önceden biliyor olsanız bile bu kitap okumaya değer. Her şekilde kitap, insanlığın yurdu sayılan dünyanın içinde bulunduğu evrene hayran olmamızı sağlıyor.”

 

5. Faithfulness (Hans Rosling, Ola Rosling ve Anna Rosling Ronnlund)

Gates’in kitap hakkında söyledikleri: “Bu kitap ilk çıktığı günden beri favorim. Geçtiğimiz yıl vefat eden dünyaca ünlü, parlak öğretim görevlisi dünyanın iyiye giden yanları ve gelişmeye muhtaç yanları gibi dünyanın önemli gerçekleri hakkında çığır açan bulguları aktarırken, içine unutamadığı bazı anekdotları eklemiş. Bu zeki bir adam tarafından bize miras kalmış zekâ ürünü bir kitap ve hayatımda okuduğum en iyi kitaplardan biri.”

 

İlginizi çekebilir

Ünlü CEO’lara Göre Herkesin Okuması Gereken 15 Kitap
Her Girişimcinin Mutlaka Okuması Gereken Kitaplar
Avatar

Yazar : İpek Külah

Çevirmen

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir