Zenginlerin 15 Hobisi

Boş zamanımız olduğunda ya rahatlamak ve enerji toplamak için ya da eğlenmek için çeşitli aktiviteler ve hobilerle haşır neşir oluruz. Ancak bu hobiler ve aktivitelerin hiçbiri birbirine benzemez ve maliyeti da aynı değildir. Sıradan insanlar güzel bir hafta sonunda ormanda bisiklet sürmekten memnun olsa da konu zengin insanlara gelince iş değişir.

Onların hobileri ve aktiviteleri daha farklıdır. Bazılarının klasik araba koleksiyonu yapmak ya da Karayipler’de yat partileri düzenlemek gibi abartılı hobileri vardır. Diğerleri ise golf oynamaktan ya da hayır kurumlarında yer alarak onlar için para toplamaktan hoşlanır.

Şimdi okuyacağınız liste zengin ve güçlü insanların boş zamanlarında yapmaktan zevk aldığı 15 pahalı hobiden oluşuyor:

 

15. Kayak

Bu kış sporu yüzyıllardır biliniyor. İlk çıktığında ulaşım aracı olarak kullanılıyordu. Daha sonra ordular kış tatbikatlarında yardımcı olmak için kullanmaya başladı. Kayak, sadece 3 yüzyıl önce bir spor haline geldi ve bugünkü popülerliğini kazandı. Şu anda pek çok insanın, özellikle de zengin ve ünlü insanların en sevdiği aktivitelerden birisi. Pek çok ünlü milyarder, kış aylarını dağda kayak yaparak geçirmekten hoşlanıyor. Bazılarının kendi kayak merkezleri bile var. Örneğin, Roman Abramovich’in Fransa’daki ünlü kayak merkezi Courchevel’i satın almayı istediği söyleniyordu.

 

14. Uçmak

Uçmak pek çok insanın küçükken en büyük hayaliydi. Ancak bu hayalı gerçekleştirebilmek için çok az kişi yeterli kaynağa sahipti çünkü pilotluk ve uçak sahibi olmak oldukça masraflı bir iş. Özel Pilot Lisansını alabilmek için 10.000$’ı gözden çıkarmanız gerekir. Uçak alma konusuna gelirsek ikinci el Cessna 172 Skyhawk uçağı 100.000$’dan fazla tutuyor. Bu fiyatlar yüzünden sadece zengin ve ünlü insanların kendi uçağı var. Bruce Dickinson ve Iron Maiden grubunun üyelerinin turne uçağı olarak kullandığı ve Ed Force One adlı bir Boeing 747’si var.

 

13. Golf

Spor sever pek çok kişi için golf oldukça sıkıcı bir spor. Diğerleri ise rahatlatıcı buluyor. Zenginlerin ve ünlülerin sevdiği bir spor desek yanlış olmaz. Efsanevi aktör Clint Eastwood’dan Donald Trump’a kadar pek çok ünlü için en özel golf kulüplerinin binlerce dolarlık üyelik ücretini ödemek zor olmasa gerek. Bununla da bitmiyor, ekipmanlar da olduça cep yakıyor. Bazı zengin insanlar dünyadaki en iyi golf sahalarını gezmekten ve sadece öğleden sonra oynamak için kilometrelerce uzağa gitmekten hoşlanıyor.

 

12. Polo

Centilmenlerin sporu olarak bilinen polo, nesillerdir kraliyet ailerinin göz bebeği. Zengin ve varlıklı insanların oynadığı geleneksel ve listedeki en pahalı oyunlardan birisidir. Polo oynayabilmek için antrenmanlı olmanız gerekir. Bir at satın almanın ve polo kulübüne üye olmanın maliyetini düşünürseniz polo hiçbir açıdan ucuz bir spor değildir.

 

11. Avlanma

Bunu sıradan insanlar da sık sık yapsa da avcılık, güçlü ve zengin insanların çok hoşlandığı bir hobi. Aktivite oldukça pahalıya patlayabilir. Yaşadığınız ülkeye göre silah sahibi olmanın maliyeti yüksek olabilir. Pahalı olmasının sebebini vergiler oluşturuyor, buna gezinizin harcamaları da eklenince oldukça büyük bir yükün altına girmeniz gerekebilir.

 

10. Okuma

En zengin insanlar okumaktan zevk alabilir çünkü zamanları ve paraları vardır ya da istedikleri zaman okuyabildikleri için zaman ve para yaratmayı başarabilirler. Okumak pek çok zenginin en sevdiği aktivitelerden birisidir. Devasa bir kütüphaneniz olsun istemediğiniz sürece okumak masraflı bir hobi değildir. İş dünyasında her zaman ihtiyaç duyulan becerileri kazanmanıza ve kişinin kendi kaderini çizmesine yardımcı olur.

Mutlaka okuyun: Başarılı Girişimcilerin Okuma Alışkanlıkları

 

9. Hayırseverlik

Hayırseverlik zengin insanların favorilerinden birisidir. Araştırmalara göre %50’sinden fazlası çeşitli hayır kurumunu destekliyor. Dünyada sayısız hayır kurumu vardır ve çoğu da ünlü ve zengin insanlar tarafından kurulmuştur. Bu hobiyle ilgilenmenin sebebi kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bazıları kendini iyi hissetmek için yaparken bazıları mümkün olduğunca fazla insana yardım etmek ister. Her iki türlü de çok fazla paranızın olması gerekir ve insanlara yardım edebilmek güzel bir şeydir.

Mutlaka okuyun: Dünyanın En Hayırsever Zenginleri

 

8. Yelken

Bir başka abartılı ve pahalı spor da yelkendir. Küçük yelkenli bile kiralamak oldukça pahalıdır, onun için büyük bir yelkenliye sahip olmaktan bahsetmenin pek de bir anlamı yoktur. Bu aktivite tamamen zengin ve güçlü insanlar içindir. Geogre Clooney gibi ünlü insanlar yelkenle hobi olarak ilgilenecek kadar şanslı insanlardır. Yelken, seçkin insanları ilgilendiren bir spor olsa da bir yat sahibi olmak ve açık denizde partiler düzenlemek daha çok bir hobidir. Her ikisi için de çok fazla paranızın olması gerekir.

 

5. Yarış Arabası Sürmek

Adrenalin patlamasına ihtiyacı olan ve ekonomik olarak gücü yeten insanlar için bir yarış arabası sahip olmak ve sürmek tam da ihtiyaçları olan şey. Yarış pistinde çok hızlı, yüksek beygirli bir araba sürmek elbette hayatlarına aradıkları heyecanı katıyordur. Ancak maliyeti biraz tuzludur çünkü yarış pistinde dakikalar geçirmek bile 1000$’a mal olabilir ama elbette böyle bir hobi için dakikalardan fazlasına ihtiyacınız olacaktır. Söz konusu arabalar olunca konuştuğumuz sayı milyon dolarlara kadar çıkabilir.

 

6. Koleksiyon Sahibi Olma

Sanat eserleri, antikalar, saatler, mücevherler ve klasik arabalar… Koleksiyon yapmak pek çok insan zevk aldığı bir hobi. Zengin ve güçlü insanlara mahsus olmayan ve herkesin yapabileceği bir hobidir. Sıradan insanlar posta pulu toplarken yapabilenler klasik araba ve II. Dünya Savaşından kalma savaş uçaklarını toplar. Yapmaya başladığınızda hep daha fazlasını aramaktan kendinizi alamazsınız ve ‘masum’ hobiniz size pahalıya patlayabilir. Ancak zaten tam da bu noktada daha ilginç parçalar bulmaya başlarsınız.

 

5. Binicilik

Zengin ve güçlü insanların en sevdiği meşgalelerden biri olan binicilik giderek daha da yaygınlaşıyor. Bir at sahibi olmak gerçekten para ve emek istiyor. Satın almadan atın bakımını yapmaya, atı beslemeden özel ekipmanları satın almaya ve atınızı bir yerden bir yere taşımaya kadar biniciliğin her bir adımı pahalıdır.

 

4. Şarap Yapımı

Genellikle en iyi şaraplar zenginler için vazgeçilmez ve pek çoğunun tattığı bir lezzettir. Ancak bu bazılarına yeterli gelmez, onlar da kendi şaraplarını kendileri yapmaya karar verir. Ünlü insanların sahip olduğu onlarca villanın hepsinde şarap mahzeni ve içinde doldurulmayı beklenen yüzlerce şişenin olduğu imalathaneler bulunur.

 

3. Koşmak

Pek çok insan için sağlıklı olabilmek ve zinde kalabilmek için faydalı bir aktivite olan koşmak bazılarına çok zor gelir. Her yaştan zengin insan sabahları koşmaktan hoşlanır ve hangi mevsim olursa olsun ara vermez. Sağlıklı bir vücut herkesin hedefi olmalı. Eğer zamanınız varsa ve zengin insanlar yapıyorsa siz de yapmalısınız. Kendi spor salonunuzdaki koşu bandında koşmak istemediğiniz sürece koşmak listedeki diğer hobiler kadar pahalı değildir.

Mutlaka okuyun: Egzersiz yapmanın işimden daha önemli olmasının nedeni

2. Yüksek Rakımlı Dağlara Tırmanma

Kendilerini diğerlerinden ayırmak için dağlara tırmanmayı seçkin insanlar bulmuştur. Günümüzde ise daha çok insan egzersiz olarak doğa yürüyüşünü ve tırmanmayı tercih ediyor. Yine de yüksek rakımlı dağlara tırmanmak zengin insanların yaptığı bir şey olmaktan çıkamamıştır. Özellikle ünlü zirvelere tırmanmak için kesenin ağzını açmanız gerekir. Örneğin, Everest Dağına tırmanmak 35.000$’dan başlıyor ve 100.000$’a kadar çıkıyor. Ayrıca pek çok zirveye tırmandığınızda vergi ödemeniz gerekebilir. Gücün ve kişisel maceranın en büyük göstergesidir. Bütün paranız ekipmana gider ve üstüne üstlük vücudunuz uzun süre oksijen eksikliği çeker. Ancak yine de zenginler bunu yapmaktan hiç geri durmuyor.

 

1. Seyahat Etmek

Seyahat etmek her geçen gün popülerliğini artırıyor ve pek çok sosyal grup için eknomik hale geliyor. Ulaşımın maliyeti düşerken bir yandan da teknoloji gelişiyor, böylece tatiller de giderek ucuzluyor. Yine de hala pek çok insanın ekonomik durumu yılda sadece birkaç hafta tatile çıkmaya el veriyor. Zenginlerinse böyle bir endişesi yok, istedikleri zaman tatile çıkabiliyor. Böylece seyahat etmek kendi başına bir hobi haline geliyor. Birinci sınıf, egzotik tatiller, abartılı oteller… Parasını düşünmeden diledikleri gibi seyahat edebiliyorlar.

Mutlaka okuyun: Seyahat Etmeyi Sevenler İçin En İyi Meslekler

 

İlginizi çekebilir

En Çok Para Kazandıran Hobiler

Neden Daha Az Çalışmalı ve Hobilerinize Daha Fazla Zaman Ayırmalısınız?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir