En Çok Para Kazandıran Hobiler

Hepimiz geçimimizi sağlamak ve para kazanmak için çalışmak zorundayız. Bu sebeple erkenden kalkıp berbat bir trafiğin içine kendimizi atıyoruz ve tüm hayatımızı belli bir bedel karşılığı ipotek ettiriyoruz.

Emeklilik yaşı 65, ortalama ömür süresi ise 77. 10 yıl kıt kanaat yaşamak için 25-30 yıl sevmediğiniz bir işte köle gibi çalışmak kulağa mantıklı geliyor mu?

Size de mantıklı gelmiyorsa başka bir yol daha var: Sevdiğiniz bir işi yapmak.

Sevdiğiniz işi yaparsanız hayatınız boyunca çalışmış sayılmazsınız.

Herkesin bir hobisi, yapmaktan keyif aldığı bir şey vardır. Bu hobileri ana gelir kaynağına dönüştürmeye ne dersiniz?

Sadece 1 yıl kurumsal hayatta çalışıp istifa eden ve tam 16 yıldır hobisinden geçimini sağlayan biri olarak bu yazımızda “para kazandıran hobiler” konusunu masaya yatıracağım ve sizlere hobilerinizden nasıl para kazanacağınızı anlatacağım.

Aralarında mutlaka size uygun bir hobi bulabilirsiniz. Bu sebeple kendinize bir iyilik yapıp yazımızı sonuna kadar büyük bir dikkatle okuyun. İşte sizlere en çok para kazandıran hobiler:

 

35 Adet En Çok Para Kazandıracak Hobiler:

1- Fotoğrafçılık

fotografci-olmak

Fotoğraf makineniz varsa ve onu kullanmayı iyi biliyorsanız, estetik algılarınız da güçlüyse fotoğrafçılıktan güzel bir ek gelir elde edebilirsiniz.

Hafta sonları düğün, nişan, doğum günü benzeri etkinlikler için fotoğraf çekebilirsiniz. 2 saatlik bir gelin-damat çekiminden minimum 1000 lira kazanabilirsiniz.

Buna ek olarak stock fotoğrafçılığı deneyebilirsiniz. Stock web sitelerine aklınıza gelebilecek her türlü fotoğraf yükleyebilirsiniz. Mesela bir kuruyemişçideki tüm ürünlerin fotoğrafını çekip bir stock fotoğraf sitesine yükleyebilirsiniz. “Kabak çekirdeğine %140 zam” gibi bir haber yapan Hürriyet.com.tr, kabak çekirdeği haberinde sizin bu fotoğrafınızı kullanabilir. Tabii yüklediğiniz stock fotoğraf sitesinden satın alınan bu fotoğraf için siz de belli bir komisyon elde edersiniz. Stock fotoğrafçılığı uzun vadeli düşünmek gerekir.  Zaman içinde 1000, 2000, 3000 kaliteli ve talep gören fotoğrafınız oluşursa bu işten düzenli bir ek geliriniz olur.

Instagram’a değinmiyoruz bile. Instagram’da çektiğiniz güzel fotoğraflar neticesinde sağlam bir takipçi kitlesi elde ederseniz markalar, size ulaşıp sponsor olmak isteyeceklerdir.

Mutlaka okuyun: Fotoğraf Çekerek Para Kazanmak

 

2- Bahçıvanlık

bonzai-bitkiler

Bitkilerden anlıyorsanız ve bahçeniz her geçen yıl daha da güzel oluyorsa sebzelerinizden, meyvelerinizden ve çiçeklerinizden para kazanabilirsiniz. Hobi bahçeciliğinden çok para kazanamasanız da ailenize veya arkadaşlarınıza ekstra ürünler satarak para kazanabilirsiniz. Herhangi bir satış yapmadan önce dikkatli bir araştırma yapın.

 

3- Alışveriş yapmak

gizli-musteri-olarak-para-kazanmak

Alışveriş yapmaya karşılık ödeme almak mı? Kulağa hayalmiş gibi geliyor değil mi? Beklentilerinizi düşük tutarsanız ve sadece belli yerlerden alışveriş yaparsanız gizli müşterisi olduğunuz firma bir sonraki alışverişte alışveriş merkezine gitmeniz için size benzin parası verir. Saat başı ücret 6 TL ve 14 TL arasında değişirken ara sıra öğle yemeği için de para verilir.

Mutlaka okuyun: Gizli Müşteri Olarak Para Kazanmak

 

3- Blog Yazmak

Yazı yazmak ve bu yazıları internette yayınlamak, hobiden daha fazlası olabilir sizin için.

Örneğin kariyerinizle ve mesleğinizle alakalı konularda blog yazıları yazarak web sitenizde yayınlayabilirsiniz. Diyelim ki diş hekimisiniz ve yazı yazmayı çok seviyorsunuz. Kendi web sitenizde diş sağlığı ile alakalı kaliteli yazılar yazdığınızda Google’da arama yapan kişiler web sitenizi ziyaret eder ve müşteri kazanma şansı yakalarsınız.

Buna ek olarak yazılarınızı çeşitli platformlarda satabilirsiniz. Upwork, Fiverr, Bionluk, R10 gibi platformlarda firmalar ve web siteleri için yazı yazabilir ve bu işten para kazanabilirsiniz.

Yazı işinden para kazanabilmek için iyi bir blog yazısının nasıl olması gerektiğine dikkat etmeniz çok iyi olur. Eğer yazı işinden zevk alıyor ve bu işten para kazanmak istiyorsanız kendi blogunuzdan başlayarak belli bir konu hakkında kaliteli yazılar kaleme alabilirsiniz.

Sadece blog yazarak dahi geçimini sağlayan pek çok kişi olduğunu unutmayın.

Blog yazarlarının çok küçük bir bölümü büyük paralar kazansa da en alçakgönüllü olanlar bile temel reklamlar ve affiliate satışlar aracılığıyla aylık 100 ila 1000 TL arasında kazanır. Ancak sabırlı olmanız gerektiğini unutmayın çünkü bloğunuzu oturtmanız ve para kazanmaya başlamanız 5-6 ayınızı alabilir.

Mutlaka okuyun Makale Yazarak Para Kazanmak

Mutlaka okuyun: Blog Yazarak Para Kazanmak

 

4- Düzenleme

ev-duzenleme-isi

Birçok insan bundan hoşlanmasa da siz bir şeyleri düzenlemekten, tablolar oluşturmaktan veya plastik kutuları istiflemekten hoşlanıyor olabilirsiniz ve yarı zamanlı olarak sanal asistanlık yapabilirsiniz. Günümüz dünyasında insanların elinde bir sürü eşya ve bilgi vardır ( ve bunlar için yeterli yerleri yoktur). Haftada birkaç saatinizi başkalarına yardım etmek için ayırırsanız becerileriniz sayesinde saat başı 30 ila 50 TL arasında para kazanırsınız.

Mutlaka okuyun: Ev Düzenleme İşi Yaparak Para Kazanın

 

5- Yemek

Yemek son yıllarda sosyal medyanın da gelişmesiyle bir ihtiyaçtan sanat formuna dönüştü.

Eğer yemek yapma becerileriniz kuvvetliyse bu işten çeşitli yollarla para kazanabilirsiniz.

Yemek blogu açabilirsiniz.

Youtube’a yemek videoları yükleyebilirsiniz.

Yemek tarifi ve yemek fotoğrafçılığı üzerine Instagram hesabı açabilirsiniz.

Hatta ve hatta bu işi hobiden tam zamanlı bir işe çevirebilir, kendi restoran ya da cafenizi açabilirsiniz.

 

6- Müzik aleti çalmak

muzik-aletleri-dukkani

Eğer bir müzik aleti çalabiliyorsanız özel ders verebilir veya bazı mekanlarda saatlik ücretlerle çalabilirsiniz. Özel ders ücretleri enstrümana göre değişmekle birlikte saati 50 TL’den başlamaktadır. Ayrıca çevrenizdeki cafe ve barlarda çalarak saat başına 100 ila 200 TL kazanabilirsiniz.

 

7- Stand-Up

İnsanlar sizinleyken gülmekten yere yatıyorsa, insanların moralini çabucak düzeltebiliyor, onları kahkahalara boğabiliyorsanız sizde mizah hamuru var demektir.

Mizah yeteneğinizi kullanarak internette kendinize sağlam bir kitle yaratabilirsiniz.

Facebook, Youtube, Tiktok, Instagram gibi mecralarda komik videolarınızı paylaşarak viral bir şekilde internete yayılabilirsiniz.

Belli bir kitleye eriştikten sonra ise çeşitli mekanlarda tek kişilik stand-up gösterileri yapabilirsiniz.

Mutlaka okuyun:  Komedyen Nasıl Olunur?

 

8- Dikiş dikmek

evde-dikis-isi

Evde hobi olarak yapılacak işler deyince şüphesiz dikiş işi ilk sıradlarda kendine yer bulur.

Eşsiz el işi ürünlerinizi bazı internet siteleri aracılığıyla satarak para kazanabilirsiniz ancak zanaatkarların çoğu daha çok pratik el becerileri sayesinde para kazanır. Bazı insanların ailelerinde dikiş diken yoktur ve bu nedenle perdelerin birleştirilmesi, gömleklerin onarılması veya çarşafların kısaltılması için başkalarına para öderler. Son dakika işleriyle mücadele edebilecekseniz ve dikiş konusunda hızlıysanız en basit dikişlerden bile 150-400 TL arası para kazanabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Evde Dikiş İşi Yapmak

 

9- Pasta ve Hamur İşleri

pasta-yapip-satmak

Yemek maddesinde söylediklerimizi pasta-börek için de aynen tekrar ediyoruz. Lezzetli ve görsel pastlar yapabiliyor ve bundan keyif alıyorsanız bu iş tam size göre olabilir. İster evde pasta yapıp satabilir isterseniz de kendi dükkanınızı açabilirsiniz. Dükkanınızı açmak isterseniz önce ilgili resmi kurumlara başvurarak yapmanız gerekenleri öğrenmelisiniz.

Özellikle pasta, börek, baklava, poğaça, tatlı gibi ürünlerde iddialıysanız bu ürünleri evinizde hazırlayarak insanlara veya pastanelere de satabilirsiniz. Benzer şekilde butik oteller de ev yapımı pasta-börek türü ürünlere oldukça ilgi gösterebilir.

Bu işi yaptığınızı başta arkadaşlarınıza olmak üzere internette açacağınız sosyal medya hesabında duyurabilir, birkaç sipariş alarak zamanla sipariş sayısını artırabilirsiniz. Bu iş özellikle ev hanımları için ideal bir ek gelir kaynağı olabilir.

Mutlaka okuyun: Evde Pasta Yapıp Satmak

 

10- Oyun oynamak

oyun-oynayarak-para-kazanmak

Evet, sadece oyun oynayarak yüz binlerce lira kazanılabiliyor. Bu fenomeni artık yadsımanın, garipsemenin alemi yok. Youtube ya da Twitch gibi platformlara bakarsanız oynadığı oyunun videolarını paylaşan hesapların yüzbinlerce takipçisi olduğunu siz de göreceksiniz.

Video izlenme sayısı = Reklam

Bu kazanç modeline uzun zamandır aşinayız.

Fakat artık kitlesel fonlama ve bağış yöntemleri yaygınlık kazanmaya başladı. Bir içerik üreticisinin (mesela bir oyuncunun) içerik üretimine devam edebilmesi için takipçileri bu kişiye aylık belli oranlarda bağış yapıyor. Patreon mesela bu sistem dayalı bir web sitesi. Üstelik Patreon’u gazeteciler, sinemacılar, yazarlar, çizerler de kullanabiliyor. Sadece oyun oynayanlara has bir mecra değil.

Yani oyun sektörü büyük bir hızla gelişiyor ve büyüyor. Bu sektöre girmek için de hiç geç değil. Yapmanız gereken tek şey, bilgisayar oyunu oynarken oyunun video kaydınız almak, oyun oynarken yorum yapmak ve insanları sizi takip etmeye davet etmek.

İlk 1000 takipçiyi elde ettikten sonra gerisi çorap söküğü gibi gelecektir.

Online rekabetin yüksek olduğu oyunlara ciddi zaman ayırırsanız tamamladığınız her görev için ücret alabilirsiniz veya üyeliğinizi satarak kar elde edebilirsiniz. Nelerin satıldığını öğrenmek için forumlarda ve oyun konuşmalarının yapıldığı diğer online alanlarda aktif olun.

Mutlaka okuyun: Oyun Oynayarak Para Kazanma

 

11- Müzik

Müzik dersi vermek…

Mekanlarda çalıp söylemek….

İnternete müzikle alakalı “tutorial” videolar yüklemek…

Müzik para kazanmak için bereketli bir şeydir. Özellikle bir enstrümanı çok iyi çalabiliyorsanız özel ders verebilirsiniz. Hatta orta seviyede bir müzik beceriniz varsa bile yine özel ders verebilirsiniz. Zira öğrencileriniz bu işe yeni başlayan kişiler olacaktır büyük ihtimalle.

Mutlaka okuyun:  Spotify ile Para Kazanmak İsteyenlere

 

12- Grafik Tasarım

Grafik tasarım becerilerine sahip olmanıza karşın başka bir mesleğiniz olabilir. Yani bir polis olabilirsiniz ancak Photoshop’u avucunuzun içi gibi iyi biliyorsunuzdur. Böyle bir durumda, boş zamanlarınızı grafik tasarımla uğraşarak değerlendirebilir ve bu işten para kazanabilirsiniz.

Upwork, Fiverr, Bionluk gibi freelancer siteleri müşteri bulma konusunda idealdir. Benzer şekilde çalışmalarınızı Instagram’a yükleyerek de insanlarla iletişime geçebilirsiniz.

Veya çalışmalarınızı tişört, kupa, çanta gibi ürünlerin üzerine bastırarak çalışmalarınızı bu şekilde de satabilirsiniz. Böyle bir girişimin maliyeti de yok denecek kadar azdır. Talebe göre baskı yaptırabilir, müşteriden ödeme aldıktan sonra kar payınızı cebinize koyarak baskı ve kargo masraflarını ödersiniz.

Mutlaka okuyun: Grafik Tasarımcı Nasıl Olunur?

 

13- Evcil Hayvan Bakımı

Kedi, köpek, muhabbet kuşu, balık, papağan, tavşan gibi evcil hayvanları seviyorsanız, hayvanlarla vakit geçirmek sizin için büyük bir keyifse bu işten de para kazanabilirsiniz.

Örneğin evinde kedi besleyen bir kişi 3 günlük bir şehir dışı iş seyahatine gittiğinde kedisini arkadaşlarına ya da ailesine bırakır; fakat bu her zaman mümkün olmayabilir.

Bu noktada siz evcil hayvan bakımı, konaklama ve gezdirme gibi bir hizmet sunarsanız bu kişinin müşterisi olabilirsiniz.

Söz gelimi bu kediyi 3 gün boyunca evinizde bakarsanız 500 lira gibi bir para talep edebilirsiniz kedinin sahibinden.

Benzer bir biçimde sabahları köpekleri gezdirmek için de hizmet sunabilirsiniz. Semtinizde köpek sahibi 10 kişiyle anlaşsanız ve bu 10 köpeği her sabah 1 saat gezdirseniz de yine ciddi bir ek gelir elde edersiniz.

Defaatle tekrar ettiğimiz gibi bu hizmeti anlatan bir Instagram hesabı açabilir, evcil hayvanlarla alakalı forumlarda sunduğunuz hizmeti anlatırsanız kısa sürede iyi bir müşteri sayısına ulaşabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Evcil Hayvan Bakıcılığından Para Kazanmak

 

14- Dans etmek

dans-etmek

Kadınlar eşlerini her zaman dans stüdyolarına götürmeye çalışırlar. Ancak erkekler ya utandıkları için ya da pahalı olduğunu düşündükleri için dans kurslarına katılmak istemezler. Dans eğitiminiz varsa, sabırlıysanız ve tempolu dansları biliyorsanız boş zamanlarınızda dans dersleri verebilirsiniz. Ders başı 250-500 lira para kazanabilirsiniz. Çift sayısını artırdıkça kazancınız da artacaktır.

 

15- Web Tasarımı

WordPress’i çok iyi biliyorsunuz.

Kendi web sitenizi kendiniz hazırlıyorsunuz.

Arkadaşlarınız web sitesi açacağı zaman size danışıyor.

Grafik tasarımdan zevk alıyorsunuz…

O halde bu tutkunuzu hizmet olarak diğer insanlara da sunabilir, hazırladığınız web siteleri sayesinde iyi bir ek gelir elde edebilir; hatta işleri büyütüp bu işi tam zamanlı işiniz haline getirebilirsiniz. Üstelik web tasarımı işini laptopunuzun olduğu herhangi bir yerde yapabilirsiniz. Dilerseniz Çeşme’de plajda web sitesi tasarlayın, dilerseniz Berlin Alexanderplatz’de bir kafede…

Eğer elinizde daha önce yaptığınız işleri gösterebileceğiniz bir portfolyonuz varsa, başta sosyal medya olmak üzere çeşitli web sitelerinde bu hizmeti sunduğunuzu belirtin, örneklerinizi gösterin ve müşteri kazanmaya başlayın.

Birkaç müşteri edindikten sonra tavsiye aracılığı ile daha çok iş almaya başlarsınız.

 

16- El Becerileri

 • Takı tasarımı…
 • Ahşap mobilya üretimi…
 • Örgü ve dantel
 • Mum ya da sabun yapımı…

El yapımı ürünler insanlarda bir özgünlük ve kalite algısı uyandırır. Sizin de eliniz bunlardan birine yatkınsa, mesela evinizdeki mutfak masasını hafta sonu Koçtaş’tan aldığınız kerestelerle bizzat siz yaptıysanız bu işi büyütebilirsiniz ve başka insanlar için de masa-sandalye üretebilirsiniz.

Etsy mesela tamamen el yapımı şeyler üretip satan kişilere yönelik bir e-ticaret sitesi.

Evde üretip satabileceğiniz sayısız ürün bulunuyor. Siz de bu hobinizden gelir elde etmek istiyorsanız her zaman olduğu gibi Instagram, Facebook, Youtube, Pinterest gibi mecralarda fotoğraf ve videolarınızı paylaşın. İnsanların size ulaşabilecekleri bir alan açın.

Daha sonra ister talep üzerine ister toptan bir şekilde el yapımı ürünlerinizi satabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Evde Hobi Olarak Yapılacak İşler

 

17- Video

Fotoğrafçılığa benzer şekilde video da sizin hobiniz olabilir. Kısa videolar çekmek, bir konuyu anlatan açıklayıcı videolar hazırlamak, komik ve eğlenceli mizansenler yaratmak sizin işinizse bu işten para kazanabilirsiniz.

Mesela Youtube’a düzenli içerik yükleyerek takipçi ve dolayısıyla reklam kazancı elde edebilirsiniz.

Ya da markaların, yerel işletmelerin seveceği türden içerikler üreterek videolarınıza sponsor olmalarını sağlayabilir; bu işletmeler için tanıtım videoları çekebilirsiniz.

Zamanla video işinden daha çok para kazandığınızı fark ederseniz şaşırmayın.

Önemli olan düzenli ve kaliteli içerik üretmek ve bu içerikleri sosyal medyada paylaşmak.

Mutlaka okuyun: Youtube’dan Para Kazanmak İsteyenlere

 

18- Alım – Satım

Eskicileri gezmeyi seviyorsanız ya da alışveriş sitelerinde dolaşmaktan zevk alıyorsanız alım satım işinden para kazanabilirsiniz.

Pazarlarda, pasajlarda, bit pazarlarında veya internette ucuza satın aldığınız şeyleri üzerine kar marjınızı ekleyerek başka insanlara satabilirsiniz.

Mesela sadece araba alım satımı yaparak aylık 10-15 bin lira kazanan pek çok kişi var.

Bu araba olur, kitap olur, fotoğraf makinesi olur, elbise olur, mobilya olur, antika olur… Müşteri bulacağınıza emin olduğunuz sürece her şeyin alım satımını yapabilirsiniz.

Özellikle bit pazarlarında elden çıkarılan antika eşyaların çok ciddi alıcıları çıkabilir. Bit pazarında 30 liraya aldığınız antika bir radyoyu, antika eşya seven bir kişiye pekala 200 liraya satabilirsiniz.

Mutlaka okuyun:  E-Ticaret Yapmak İstiyorum, Ne Satabilirim?

 

19- Redaktörlük

İnternette milyonlarca web sitesi var. Kitapçılarda milyonlarca kitap var. Bu kitapların ve yazıların son kontrolünü kim yapıyor dersiniz?

Tabii ki redaktörler.

Redaktör temel olarak bitmiş bir yazıyı imla kuralları ve yapı bakımından inceler, mevcut hataları düzeltir ve yazıyı yayına hazır hale getirir.

Reklam metinleri, raporlar, kitaplar, e-kitaplar olmak üzere yazılı her türlü metni inceleyerek redakte edebilir ve bu işten para kazanabilirsiniz.

Bu işe girmek ve metin düzeltmenliği yapmak için internetteki alakalı forumlara ve web sitelerindeki ilanlara başvurabilirsiniz.

 

20- Seyahat

Eğer 2 günlük her boşluğunuzda bir yerlere gidiyor, gezmekten, yeni şehirler ve ülkeler görmekten zevk alıyorsanız bu işten de para kazanmanız mümkün.

Instagram’da ve Youtube’da pek çok gezgin görmüşsünüzdür. Gittiği ülkeleri ve şehirleri gezerek, bu yerlerin kültürünü, yemeklerini tanıtarak yüzbinlerce takipçiye ulaşan pek çok kişi var.

Siz de bu kişiler gibi seyahatlerinizi video, blog yazısı, fotoğraf formunda; faydalı ve eğlenceli bilgilerle sunarak çeşitli firmalarla sponsorluk anlaşması yapabilirsiniz.

Mesela seyahat ile ilgili bir blogunuz varsa, havayolu ya da bir valiz firması blogunuza gayet sponsor olabilir ve sitenize reklam koyma karşılığı size iyi bir ücret ödeyebilir.

Mutlaka okuyun: Seyahat Etmeyi Sevenler İçin En İyi Meslekler

 

21. Podcast

Pandemi nedeniyle herkes evlerine geçilmişken yükselen bir içerik formatı var: Podcast.

Tıpkı blog yazarlığı ya da Youtuber’lık gibi podcast de bir içerik üretme yöntemi ve sese dayanıyor.

Siz de konuşmaktan keyif aldığınız spesifik bir konu ve tema belirleyerek çeşitli ses dosyaları üretebilir, farklı kişilerle belli bir konu hakkında konuşabilirsiniz.

Podcast’te temel para kazanma yöntemi satış ortaklığıdır diyebiliriz. Yani podcast’te belli bir markadan bahsederek bu markanın ürünlerini tanıtır pazarlarsınız. Ya da kendi ürünlerinizi de tanıtabilirsiniz.

Sponsorlu içerik, başka markaların ürünlerini tanıtmak, kendi ürünlerini satmak gibi gelir modelleri mevcut podcast dünyasında.

Mutlaka okuyun: Podcast ile Nasıl Para Kazanılır?

 

22. Seslendirme

İlginç ve karakteristik bir sesiniz varsa seslendirme yapmak da yine iyi bir seçenek olacaktır. Her gün milyonlarca video içerik üretiliyor ve bunların ciddi bir bölümünde seslendirmeye ihtiyaç duyuluyor. Siz de özellikle video içeriklerde seslendirme yaparak bu işten para kazanabilirsiniz.

Reklamlarda, radyo programlarında, satış videolarında, podcast intro’larında, kurumsal tanıtım filmlerinde seslendirme önem taşıyan bir mesele.

Siz de kendinize ufak bir portfolyo hazırlayarak yapım şirketlerine, reklam ajanslarına gönderebilir ve seslendirme dünyasına adım atabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Seslendirme Yaparak Para Kazanmak

 

23. Yabancı Dil

Yabancı dil bilmek daima bilekteki bileziktir. “Bir dil bir insan, iki dil iki insan.” diye boşuna söylenmemiş.

Örneğin akıcı derecede İngilizce ya da Almanca biliyorsanız;

 • Özel ders verebilirsiniz.
 • YDS’ye yönelik eğitim içerikleri hazırlayıp Youtube’da yayınlayabilir ya da Udemy gibi sitelerde satabilirsiniz.
 • Yazılı veya sözlü çeviri yapabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Çeviri Yaparak Para Kazanmak

 

24. Niş Web Siteleri Kurmak

Blog yazarlığına çok benzeyen bir yöntem de niş web siteleri açmak. Bu web sitesinde sadece tek bir konuya odaklanmanız şart.

Örneğin tıraş makineleri ile bir web sitesi kurduğunuz zaman…

Çeşitli ürün incelemeleri yaparak bu ürünlerin Amazon linkini paylaşabilirsiniz. İnsanlar bu link üzerinden ürünü satın aldığında siz de komisyon kazanırsınız.

Çeşitli marka ve şirketler size ulaşarak kendi ürünlerini tanıtmanızı ister. Bundan da para kazanmak mümkün.

Google Adsense hesabı açarak sitenize gelen trafikten reklam geliri elde edebilirsiniz.

Kendi ürünlerinizi satabilirsiniz.

Tüm bunları yaparken Instagram ve Youtube’da da içerik üretebilirsiniz tabii.

Niş web sitesi açmak internetten para kazanmak için daima iyi bir yoldur özetle.

Mutlaka okuyun: “Ne Blogu Açmalıyım?” Diyenlere 35 Blog Fikri

 

25. Amazon’da Satış

Amazon’da satış yapmak uzun süredir çok sayıda insanın ilgilendiği bir gelir modeli. Çeşitli ürünleri (popüler ürünleri mesela) toptan satın alabilir ve bunları üstüne kar marjı ekleyerek Amazon’da, Hepsiburada’da, N11’de, Trendyol’da satışa çıkarabilirsiniz.

Bu işe ek gelir kaynağı olarak başlayıp aylık 40-45 bin lira kazanan pek çok kişi var. Sandığınız kadar zor bir şey değil ancak satacağınız ürünleri iyi seçmeli ve ürün kalitesini belli bir standartın üstünde tutmalısınız.

Çin’den getirttiğiniz ürünlere kendi etiketinizi basarak satış yapabilirsiniz.

Dropshipping ile toptancıdan ürünü direkt müşteriye kargolatabilirsiniz. Siz sadece ürünü başka bir sitede yayınladığınız ve aracı olduğunuz için para kazanırsınız. Ürünü görmezsiniz bile. Direkt Çin’den müşterinin evine gider ürün.

İkinci el eşya alım satımı da Letgo, Zebramo, Dolap, Gardrops gibi siteler nedeniyle ülkemizde ciddi bir sektör haline geldi. Bu seçeneği de düşünebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Amazon’da Satış Yapmak İsteyenlere

 

26. Mobilya Yenilemek ve Bit Pazarında Gezmek

Eğer ellerinizle eski durumdaki bir şeye yeni bir hayat vermekten keyif alıyorsanız mobilya yenileme işi yapabilirsiniz. Ucuza aldığınız bir konsolu boyayarak, tamir ederek, yeni kulplar takarak yepyeni bir hale getirmek mümkün. Cila, zımpara, vernik gibi pek çok el emeği gerektiren süreç var ancak eski mobilyaları ucuza satın alıp biraz malzeme kullanıp biraz da emek vererek yepyeni mobilyalar ortaya çıkarabilirsiniz.

Bu işte kazanç sağlamak için mobilyaları ucuza ya da bedavaya almanız, malzemeleri doğru oranda kullanmanız gerekir. Aksi halde yorgunluğunuz yanınıza kar kalır. Letgo, Sahibinden, Facebook, Dolap gibi mecralarda yenilediğiniz mobilyaları satışa çıkarabilirsiniz sonunda.

Buna paralel olarak bit pazarlarında ucuza aldığınız ürünleri yenileyerek yine çeşitli sitelerde tekrar satışa koyabilirsiniz. Bazen ölen yaşlı bir kişinin evi boşaltılır ve evdeki eşyalar açık ihaleyle satışa çıkarılır. Yard sale deniyor buna genelde. Siz de bu tür fırsatları değerlendirip çok ucuza nefis eşyalar, kıyafetler, mobilyalar satın alıp tekrar satabilirsiniz.

Ayrıca bu tür yerlerde koleksiyonluk antika eşyalar bularak bunların da satışını yapmak mümkün.

 • Plak
 • Eski çizgi romanlar
 • Eski paralar
 • Oyuncaklar
 • Sporcu kartları
 • Antika ev eşyaları

Mutlaka okuyun: İkinci El Mobilya Yenileyerek Para Kazanmak

 

27. Drone Uçurmak

Drone uçurmak için artık Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden pilot ehliyeti almak gerekiyor. Bunu bir belirtelim.

Drone son yıllarda hayatımıza giren ve pek çok farklı yeni açıdan görüntüler görmemizi sağlayan şahane bir teknolojik cihaz. Düğün, fabrika tanıtımı, belgesel, haber, dizi-film gibi şeylerde artık en az birkaç kez drone kullanıldığını görüyoruz.

Siz de bu alandaki drone pilotluğu yeteneğinizi kullanarak fotoğraf video çekebilirsiniz. Stok web sitelerine içerik yükleyebilirsiniz. Drone pilotluğu ile alakalı blog ya da Youtube kanalı açabilir ve hatta drone uçurma konusunda özel ders verebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Drone İle Para Kazanmanın Yolları

 

28. Ev Dekorasyonu

İç mimari, ev dekorasyon ve yerleştirme konularında Tanrı vergisi bir yeteneğiniz varsa bundan para kazanmanın bazı yollar bulunuyor.

Ev, iş yeri, ofis, kafe gibi yerlerin iç tasarımını ve dekorasyonunu yaparak para kazanmanın söz konusu olabilir yani.

Dekorasyon ürünleri alıp satmak, bu konuyla ilgili blog, Instagram hesabı ya da Youtube sayfası açmak gibi şeyler denenebilir. Kendi evinizde yaptınız kendin-yap (Do it yourself) projelerine dair Youtube kanalı çok şık olur mesela. Zamanla reklam geliri elde edebilir; işbirlikleri, ürün satışları yapabilirsiniz.

 

29. Moda ve Makyaj

Eğer giyinmeyi ve makyaj yapmayı seviyorsanız, bu alanda sizin zevkinizi arkadaşlarınız daima takdir ediyorsa sizde modacı ve makyaj sanatçısı hamuru var demektir.

Moda ve giyim çekimlerinde stilistlik yapabilirsiniz.

Düğün ve etkinlikler için makyaj yapabilirsiniz.

Kendi kıyafetlerinizi veya makyaj malzemelerinizi üretip satabilirsiniz.

Bu konuda Instagram, Tiktok ve Youtube’da içerik üretebilirsiniz. Makyaj konulu Instagram ve Youtube sayfalarında ciddi paralar dönüyor…

 

30. Bisiklet

Bisiklet hem nefis bir hobi hem de nefis bir spordur aslında.

Bisikletle ürün teslimatı yapmak, bisiklet sürüş teknikleriyle alakalı ders vermek, bisiklet gezileri düzenlemek, bisiklet tamiri ve montajı yapmak gibi şeylerden ek gelir elde etmeniz gayet mümkün.

 

31. Planlama ve Organizasyon

Eğer planlama ve etkinlik organize etme beceriniz yüksekse bu durumdan para kazanmanız mümkün.

Düğün organizasyon şirketleri bu aralar pek revaçta mesela.

Ya da insanların evlerinde doğum günü gibi etkinlikler gerçekleştiren bir şirket de kurulabilir. Bu konuda kitap yazılabilir, Youtube kanalı açılabilir.

Ancak esas ağırlığın düğün ve konser planlama konularına yönelik olması gerektiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

 

32. Yatırım

Yatırım başlı başına ciddi bir iş ancak hobi yönü de olan bir uğraş. Yatırım yapmak için tabii ki bir sermayenizin olması lazım. Ancak kaybetmeye razı olduğunuz bir miktarla hisse senedi ya da kripto para (bitcoin, litecoin vs.) alıp satabilirsiniz.

Yine ev, arsa, araba gibi şeylerin alım satımını da yatırımcılık başlığı altında ele almak mümkün.

Mutlaka okuyun: Yatırım Nedir? Nasıl Yatırım Yapılır?

 

33. Modellik

Fiziğiniz iyiyse modellik yapmak çok iyi bir seçenek olabilir.

Moda ve kıyafet çekimlerinde yer alabilir, stok fotoğraflarda yer alabilir, çeşitli dizi-film-reklam çekimlerinde kendinize yer bulabilirsiniz.

Modellik konusunda ilerlemek istiyorsanız en az 25-30 fotoğraflık bir fotoğraf portfolyonuzun olması çok iyi olur.

 

34. Ev Sahipliği – Konaklama Hizmetleri

Diyelim ki 2+1 bir evde yaşıyorsunuz ve bir odanız daima boş.

Bu odayı Airbnb üzerinden kiralayabilirsiniz. Yani yaşadığınız şehre birkaç günlüğüne gelen insanların konaklama ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Bundan hem para kazanırsınız hem de yepyeni insanlarla tanışma deneyimi yaşarsınız.

Özellikle evi müsait olan kişiler, boş odalarına bir yatak ve birkaç parça mobilya koyarak kiralama yöntemini seçebilir. Aylık 4 kişi gelip kalsa söz gelimi 600-700 lira para kazanabilirsiniz minimum.

Mutlaka okuyun: Airbnb İle Para Kazanmak

 

35. İnfluencer Olun

Aynı blog içerikleri üretmek gibi sosyal medyada kendi içeriklerinizi üreterek belli bir takipçi kitlesine ulaşabilir ve alacağınız reklamlardan büyük paralar kazanabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Sosyal Medyadan Para Kazanmak

 

Sonuç

Kısacası başkalarıyla paylaşacak becerileriniz, tutkularınız veya eşsiz yetenekleriniz varsa hobiniz aylık bütçe açığınızı kapamanıza yardımcı olacaktır.

Teknoloji ve internet dünyasındaki gelişmeler artık hobilerden para kazanmayı çok daha kolay hale getirdi. Eğer siz de mevcut işinizden hem maddi hem de manevi olarak memnun değilseniz; sahip olduğunuz hobiler üzerinden para kazanmanın yollarını arayabilirsiniz.

Bu yazıda ele aldığımız bazı hobilerden kısa süre içinde para kazanmak mümkünken bazılarında para kazanabilmek için uzun vadeli düşünmek gerek. Sizin yapmanız gereken tek şey gerçekten tutkuyla sevdiğiniz bir şey bulmak ve bu alanda kendinizi geliştirip uzman haline gelmeye çalışmak.

Eğer siz de kendinize arta kalan zamanı sizi tatmin edecek ve para kazandıracak bir şeyle doldurmak istiyorsanız yazımızda sunduğumuz opsiyonlardan kendinize en uygun olanı seçip harekete geçmelisiniz.

Şimdiden bol şans! Bol kazançlar!

Keyifli zaman geçirerek para kazanmak isteyenlere özel para kazandıran hobileri ve iş fikirlerini araştırmaya devam edeceğiz.

 

İlginiz çekebilir

Sevdiğiniz İşi Yaparak Para Kazanın!

Tutkunuzu Nasıl Başarılı Bir İşe Dönüştürürsünüz?

Evde Çevirmenlik Yapacak Arkadaşlar Arıyoruz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir