3 Boyutlu Yazıcılarla Tasarlanan Tebeşirler

Sanatçı Nikolas Bentel, çocuklar için yeni bir mimari ve tasarım oyuncağı geliştirdi.

Amerika Birleşik Devletleri’nin New York kentinde yaşayan sanatçı Nikolas Bentel, sıradan tebeşiri 3 boyutlu yazıcı kullanarak yeniden tasarladı. Amaç, çizim araçlarının mimari ve tasarım alanında çocuklara eğlence sunabilecek şekilde yeniden düşünülerek tasarlanmasıydı.

Sanatçı, bilgisayar aracılığı ile geliştirdiği şekilleri 3 boyutlu yazıcıdan üretti. Bahsi geçen oyuncakları şekillendirmek için bu 3 boyutlu yazıcıdan çıkardığı üretan kalıpları kullandı. Üç adet tebeşirden oluşan koleksiyon, aralarında noktalar, düz çizgiler ve dairelerin de bulunduğu geometrik olarak kusursuz şekiller bulunuyor. Daire şeklindeki çizim aracı, döner bir top şeklinde ve yüzey üzerinde hareket ettirildiğinde beş paralel çizgi oluşturuyor. Çizgi aracı dalgalı çizgiler yaratırken Nokta çizim aracı ise mükemmel noktalı desenler oluşturuyor.

Bentel, projesinin Kickstarter sitesindeki “Tebeşir kolay ulaşılabilir ve binlerce yıldır kullanılan bir malzeme. Tebeşirin hemen her biçimi ve kullanım şekli denenmiştir. Orijinal bir kullanım amacı ile tekrar tasarlayabilmek için, malzemenin yapısını 3 boyutlu yazıcı gibi modern üretim teknikleri ile değerlendirmek zorunda kaldım.” sözleri ile geliştirdiği oyuncakları tanıttı.

Bentel’in projesş New York’taki New Museum’un mağazasında görücüye çıktı bile. Nikolas Bentel, Kickstarter’daki başarılı kampanyasının ardından, bağışçılarına da ürününü göndermeye başladı. Sanatçı şu sıralar, ürününü renkli versiyonları üzerinde çalışıyor.

 

İlginizi çekebilir

En Yeni 3d Yazıcılar
İlginç Tasarımlar
Refik Lutfi ÖZSÜLLÜ

Yazar : Refik Lutfi ÖZSÜLLÜ

ODTÜ'den mezun olmadan önce yıllarca TRT Haber gibi birçok platformda editörlük yapan teknoloji aşığı biri. İnovasyonları, girişim fikirlerini ve tüm dünyadan yenilikleri sizler için araştırıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir