5 Adet Orijinal İş Fikri

Sizler için dünyanın dört bir yanından en başarılı ve orijinal iş fikirlerini araştırmaya devam ediyoruz. Bir iş fikriyle ilgili aklınızda tutmanız gereken en önemli şey ise, iyi bir fikrin bile başarısız olabileceğidir. Bu nedenle hayalinizdeki iş fikrine para yatırmadan önce araştırmanızı dikkatli bir şekilde yapmanızda fayda var.

 

Orijinal İş Fikri 1: Elektrikli Bisiklet Aparatı

UrbanX firması kurucusu Eric Chow: Elektrikli bisiklet işindeyken her müşterinin kendine göre mükemmel bisiklet fikri olduğunu ve çoğunun evinde en sevdikleri bisikletin olduğunu öğrendim. Bunun üzerine düşündüm ki “Neden herkesin kolayca monte edebileceği, bütçelerine katkı sağlayacak, doğal kaynakların korunmasına yardımcı olacak ve herkese kendi zevkine göre elektrikli bisikletini dizayn etme şansı verecek bir ürün yapmayayım?”

UrbanX, üretici firmanın verdiği bilgilere göre 350 Watt enerji üreterek saatte 32 kilometre hıza ulaşabiliyor ve yaklaşık 48 kilometre menzile sahip. Tüm bu özellikler sadece 6,8 kilogramlık bir kutunun içerisinde geliyor. En etkileyici kısmı ise üretici firmanın bu ürünün montajının sadece 60 saniye yani bir dakika sürdüğünü iddia etmesi. Chow, ilk günden bu yana basitliğin dizaynlarında kilit noktada olduğunu ifade ediyor.

Öncelikle bisikletinizin tekerleğini sökmeniz gerekiyor. Daha sonra sırasıyla UrbanX’i yerleştirip klape gidona sabitleniyor ve tekerlekle klape arasındaki bağ tekrar bağlanıyor. Başka bir deyişle, 60 sabiyede takılabileceğini düşünmek biraz iyimser bir yaklaşım. Fakat her şeye rağmen kısa sürede kullanıma hazır hale gelebilecek bir ürün. Cihaz tam olarak mote edildiğinde, bisiklet üç farklı modda çalışabilir hale geliyor: Elektrikli, elektrik-pedal hibrit ve klasik bisiklet. UrbanX’in akıllı telefon uygulaması da size, mesafe, hız ve pil ömrü gibi bilgileri sunuyor.

 

Orijinal İş Fikri 2: İnternet Bağlantılı Plotter (Çizici)

Plotterlar (İki boyutlu çizim yapan robotik kollar vb.) pek de yeni bir icat sayılmaz. Onlarca yıldır varlıklarını sürdüren plotterların çeşitli şekil, boyut ve özelliklere sahip modelleri bulunurken, yeni bir plotter tanıtımı heyecan verici olmaktan oldukça uzak kalıyor. Fakat Joto farklı. Zira onu diğerlerinden ayrı bir noktaya koyan şık birkaç numarası var.

Öncelikle minimalist tasarımıyla dikkat çeken Joto, aynı zamanda tablo gibi duvara asılmaya uygun şekilde dizayn edildi. Diğer bir özelliği ise İnternete bağlı çalışıp, akıllı telefon uygulaması sayesinde uzaktan kontrol edilebilmesi. Bu özelliği sayesinde her gün yeni bir tablo gibi ya da faydalı bir yol olarak mesajlaşmak için kullanılabilir. Joto İnternet bağlı olduğu için, aileniz ya da arkadaşlarınız dünyanın her yerinden çizimlerini, dizaynlarını ya da mesajlarını gönderebilirler.

 

Orijinal İş Fikri 3: Su Borusu Monitörü

Siz yokken su borularının patlayıp evin içine su dolması kadar korkunç çok az şey var. Sıcaklı biraz düşse borular zarar görebilir. İnsanların korkulu rüyası olan bu duruma karşı tek yapabileceğiniz ise, boruların yalıtımını yapmak ve evden çıkarken musluğu biraz açık bırakmak. Fakat artık bir ihtimal daha var. Yakın zamanda Kickstarter’da görücüye çıkan Osiris isimli cihaz, tesisatınızı uzaktan izlemeye ve kontrol etmeye yarıyor.

Kolayca monte edilen cihaz, sızıntı ya da borunun patlaması gibi alışılmadık durumlarda ev sahibini uyarıyor. Cihaz bu sayede suyu keserek büyük zararlardan kaçınmanıza olanak sağlıyor. Osiris ayrıca boruların donması durumunda da sizi uyararak ısıtıcı açmanızı önererek önlem alıyor. Cihaz ayrıca ister bahçe hortumunuzu isterseniz de lavabodaki musluğunuzu açık unutmanız halinde size uyarı gönderiyor. Herhangi bir sorunu tespit ederek size bildiren Osiris sayesinde, olaya kısa sürede müdahale etmeniz mümkün hale geliyor.

 

Orijinal İş Fikri 4: Manyetik Yükseltme Platformu

Şimdiye kadar birçok yükseltme platformu ve benzeri cihazla karşılaştık fakat çoğu sadece tek bir nesneyi kaldıracak şekilde dizayn edilmişti. Levitating Dizayn Laboratuvarları taradından üretilen bu ürün ise istediğiniz herhangi bir eşyanın havada süzülmesine olanak sağlıyor. Elektromanyetik süspansiyon teknolojisini kullanan Levitating X, 3D yazıcıdan çıkarılmış dekoratif parçalardan bardaklar, saksılardan saat ya da ziynet eşyalarına kadar birçok eşyayı havada sergileyebilmenize olanak veriyor.

İki farklı modelle üretilen cihazın daha büyük olanı kablosuz ve şarj edilebilen bataryaya sahipken küçük olan model daha ince ve enerji kablosu ile çalışıyor. Kurulumu oldukça kolay olan cihaza istediğiniz eşyayı yerleştirip hafifçe dokunarak dönmesini sağlayabilirsiniz.

 

Orijinal İş Fikri 5: Lego Uyumlu Yapıştırıcı

Yapıştırıcı bant ile lego çiftleşseydi ortaya muhtemelen Numino Loops çıkardı. Yasal sebeplerden ötürü ismin kullanamasalar da bu ürüne kısaca Lego bant diyebiliriz. Ürün tam olarak göründüğü gibi; üzerinde Lego, Mega Bloks, Kreo gibi oyuncaklara uygun çıkıntıları olan tek taraflı yapışkan. Numino Loops sayesinde legolarınızı istediğiniz her yere yapıştırabiliyorsunuz.

Bu ürün için başlatılan kampanya olağanüstü bir başarı yakaladı. Yaratıcıları tarafından masraflar için belirlenen 8 bin dolarlık hedef kısa sürede aşılarak, 30 bini üzerindeki bağışçı sayesinde 1,1 milyon dolar gibi bir miktar toplandı.

Kampanyanın sayfasında ürünün bu Temmuz ayında piyasaya çıkarılacağı belirtilse de bu süre uzayabilir. Zira beklenenden fazla bağış toplayan projelerin gecikmesi sık rastlanan bir durum. Bu yüzden bir kaç aylık erteleme sürpriz olmayacaktır.

 

İlginizi çekebilir

Yeni İş Fikirleri
Kitlesel Fonlama ile Filizlenen İş Fikirleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir