5 Adımda Hayalinizdeki İşe Ulaşmak

Hepimiz hayalimizdeki işi icra etmek isteriz. Hayatımızın aşkını bulmak gibi bir şeydir bu. Her şeyden öte ortalama insan hayatının 90.000 saati çalışmakla geçiyor. Bu sevmediğiniz bir işi yapmak için haddinden fazla bir süre.

İdeal kariyer seçimi çocuk oyuncağı değildir. Üstünde ciddi olarak düşünülmesi gereken bir konudur. Hayattaki anlamlı her şeyde olduğu gibi kariyer seçiminde de bazı yükümlülükleriniz vardır.

Şimdi size hangi sektörde olursanız olun, kariyer seçimiyle ilgili doğruluğu defalarca yaşanarak ispatlanmış 5 tavsiyede bulunacağız:

 

1. Hayattaki en büyük yeteneğinizi ve amacınızı bulun. Net ve özgüvenli konuşmayı öğrenin.

hayatinizin-amacini-nasil-bulursunuz

Bu şüphesiz en zor kısımdır, çünkü başkalarından yardım almanız gerekir. Hangi konuda başarılı olduğunuzu bilirsiniz ancak bazen kendimiz hakkında objektif olmakta zorlanırız.

Öncelikle yeteneğinizi keşfedin. 10 adet iş arkadaşınıza belli bir projeye sağladığınız özel bir katkıyı sorun. Eğer ekibin lideriyseniz liderlik konusunu sorun. Eğer pazarlama sorumlusuysanız projenin pazarlama aşamasındaki performansınızı sorun. Başkaların yardımıyla en büyük yeteneğinizi keşfedin.

Sonraki aşama hayat amacınızı bulmak. Birkaç saat boyunca hayatınızı düşünün. Ne tür zorluklarla mücadele ettiniz? Ne tür cendereler atlattınız? Nasıl başarılar elde ettiniz? Hayatınızdaki dönüm noktaları neler? Hayatınızdaki bir numaralı mücadeleyi tespit ettiğiniz zaman bu sizin amacınızın dönüm noktası demektir. Çünkü diğer insanlara da aynı zorlukları aşarken yardım etmek kariyer bağlamında sizi en çok tatmin edecek şey olabilir. İster bireysel anlamda ister bir kurum-kuruluş anlamında.

Bunları yapabilmenin yolu da kendinizi tanımak, yeteneklerinizi ve hedeflerinizi kariyer tercihinize adapte edebilmektir. Eğer bu uyumu sağlamakta güçlük çekiyorsanız daha sıkı konsantre olmanız gerekir. Eleştirel bir bakış açısıyla yapıldığında kendinizi ve hayattan istediklerinizi bilmek motivasyonunuzu  artıracaktır.

Mutlaka okuyun: Hayat Amacınızı Nasıl Bulursunuz?

 

2. Hayalinizdeki işi bulmak için vakit kaybetmeden harekete geçin.

Hayalinizdeki İşi Yapın

Kimse belli taahhütlerde bulunmadan hedefine ulaşamaz. Siz de bundan farklı değilsiniz. İstediğiniz şeyi elde etmek için belli yükümlülükleri yerine getirmeniz gerekir. Bunun için de harekete geçmeniz şart.

Mutlaka okuyun: Hayalinizdeki İşi Hemen Kurmanız İçin 10 Neden

 

3. Temel maddi ihtiyaçlarınız konusunda gerçekçi olun.

maddi-durumunuz-bozulsun

Gerçek hayatta geçinmek için ne kadar paraya ihtiyacınız olduğunu ve masraflarınızı, ne tür bir işin karşılayacağını bilmeniz çok önemlidir. Bu nedenle daha ilk günden temel ihtiyaçlarınızın karşılanması için çalışın. Faturaları ödeyemiyorsanız hayalinizdeki işi yapmanız da bir hayalden ibaret olacaktır. O yüzden yapacağınız işin sürdürülebilir olduğundan emin olmalısınız.

 

4. Bu işi para almadan da yapar mısınız?

dogru-bayilik

Eğer yaptığınız iş tüm enerjinizi sömürüyorsa o işte uzun süre kalmanız mümkün değildir.

” Bu işi para almadan da yapar mısınız? ” Cevap “evet” ise doğru yoldasınız demektir. Yaptığınız işi keyifle yapıyorsanız başarılı olmanız daha da kolaylaşacaktır.

Mutlaka okuyun: Tutkunuzu Kara Dönüştürmenin 5 Yolu

 

5. Sabırlı olun. “Bir gecede” başarı elde etmek, 10 yıl sürer.

sabirli-olmayi-ogrenmek

Deneme yanılma yoluyla doğru yolu bulmanız iki yıl, beş yıl, hatta bazen daha uzun sürebilir. Bu yolda birçok başarı ve başarısızlıkla karşılaşacaksınız. Bazıları için bu süre kısadır. Ancak kendinizi başkalarıyla kıyaslayamazsınız. Siz sadece kendinizden sorumlusunuz. Küçük başarılar elde ederek yola devam etmeye çalışın.

Mutlaka okuyun: Bazen Başarısızlık Başarıya Giden Yolu Açar

Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir