7 Milyarderden Zengin Olma Tüyoları

Eğer milyarderlerin iyi bildikleri bir şey varsa, o da nasıl para kazanılacağıdır.

Mark Cuban daha yasal olarak içki içme yaşına girmeden önce bir bar açtı. Yüzsüzce yapılan bu üniversite kampüs girişimi sadece altı ay sürdü ve ıslak tişört yarışması skandalı bu barın sonunu getirdi. Eski barmenin daha sonraki yasal olarak teknoloji ile ilgili girişimleri giderek daha başarılı oldu ve sonunda ona milyonlerler kulübüne bir bilet kazandırdı. Ardından çok vakit geçmeden milyarderlerin kulübü olan üç virgüllüler kulubüne adımını attı.

Kevin O’Leary annesinden aldığı 10.000 dolar ile yaptığı yatırımından sonra ilk milyonunu kazandı. Üstünden çok uzun süre geçmeden Mattel, 3.6 milyar dolara bu şirketi satın aldı. Daymond John annesinden FUBU’ya kaynak sağlamak için 100.000 dolarlık bir borç aldı (annesi evini ipotek ettirmek zorunda kalmıştı). Bu giyim şirketi altı yıl içerisinde yüzlerce milyonluk satış yaptı.

Chris Sacca’nın milyonlara ve daha sonra milyarlara olan yolculuğu ise kendi başına yaptığı ilginç ve inanılmaz derecede başarılı olmuş şirketiyle doğrudan ilgili. Uber, Instagram, Twitter ve Kickstarter firmalarına çok erken ve çok akıllıca yatırımlar yaptı ve bu firmalar onun yatırım yaptığı firmaların sadece birkaçı.

Lori Greiner, gündelik can sıkıntısından kurtulmak için birşeyler üretme sevgisini milyon dolarlık perakende bir şirkete dönüştürdü. Bir başka multi-milyoner girişimci olan Robert Herjavec daha iyi bir hayatın peşinden gitmek için Hırvatistan’dan Kanada’ya göç ettikten birkaç yıl sonra astronomik rakamlar kazandı. Ve 22 işte başarısız olan eski garson Barbara Corcoran erkek arkadaşından aldığı 1.000 dolarlık borcunu hala devam etmekte olan 6 milyar dolarlık New York gayrimenkul imparatorluğu haline getirdi.

Kaliforniya eyaletinde bir etkinlikte dünyanın bazı zengin iş adamları ve iş kadınları ile yapılan röportajları size sunuyoruz. Bu kişiler nasıl milyoner olunabileceği ile ilgili kendi tavsiyelerini dinleyicilerle paylaştı. İşte onların anlattıklarından bazı can alıcı noktalar:

 

Barbara CORCORAN: Hırslı ve inatçı olun

barbara-corcoran
“Eğer gerçekten zengin olmak istiyorsanız kendi işinizi erkenden hayata geçirmeye karar verseniz iyi edersiniz. Yaptığınız işten sadece siz sorumlu olduğunuzda zengin olabilmek için bir şansınız olabiliyor.

Her işletme bir bireyin yoğun tutkusu ve başarı ihtiyacı sayesinde doğar. Bu yüzden başlamak için yeterli miktarda tutkuya sahip ve bunun yanı sıra günde 12 saat gibi yoğun bir tempoda çalışmaya hazır olduğunuzdan emin olun. Kimi zamanlar herkes sanki size karşıymış gibi görünecektir. Ancak eğer yeterince hırslı ve inatçı olursanız başarısız olduğunuzda kendinize acıyarak vakit kaybetmezseniz ve iyi insanların size katılması için yeterince ilham verici olursanız o zaman istediğiniz kadar zengin olabilirsiniz.”

Mutlaka okuyun: Bazen Başarısızlık, Başarıya Giden Yolu Açar

 

Mark CUBAN: Çok çalışın ve ne gerekiyorsa yapın

milyarderlerin-akil-hocalarindan-5-ders

“Bir yanda zengin olmak ve hayallerinizi gerçeğe dönüştürmek, diğer yanda ise her şeyin geçip gittiği bazı durumlar var. Borsa gerçekten kafayı yemiş durumda. Zengindim ve mutluydum ama multi milyoner olabileceğim aklımın ucundan hiç geçmemişti.

Milyoner olmak için gerçekten de sevdiğiniz bir şeyi yapmanız gerekiyor çünkü bu süreç: “Tamam bu sektörde çok fazla para kazanabilirim” diyerek veya “Zengin olmak istiyorum, ne tür bir işletme kurmalıyım?” gibi sorular sorarak başarılı olabileceğiniz bir süreç değil. İşler böyle yürümüyor.

Bir şeylerde iyi olmanız gerekiyor, hatta iyi olmanız değil ona tutkuyla bağlanmanız gerekiyor. Bu sayede bunlar üzerinde çalışabilir ve ne gerekiyorsa yapabilirsiniz. Ardından eğer şanslıysanız bu şey sizi zengin yapacak bir şeye dönüşecektir.

Bilgisayarları sevdiğimi fark ettim ve yeni bir şeyler veya kodlama öğrenmek için ara vermeksizin 20 saat çalışmayı sorun olarak görmedim. Bu benim ilk şirketimi kurmama ve onu satmama neden oldu. Ancak “Nasıl zengin olacağım? Şu sektörde şu şirketi kurayım” gibi şeyler aklımdan geçmiyordu çünkü bilmediğiniz bir sektörde sizden çok daha iyi olacak ve sizi saf dışı edebilecek birçok kurt olacaktır.”

Mutlaka okuyun: Verimli Bir Girişimci Olmanın Sırları

 

Lori GREINER: Sevdiğin şeyi ve en iyisini yapın

lori-greiner

“Yapmayı sevdiğiniz, tutkuyla bağlı olduğunuz ve o konuda iyi olduğunuz bir şey bulun. Milyoner olmayı hedef olarak belirlemeyin. Hedefiniz başarılı olmak olsun ve her şeyinizi vermeye hazır olun. Kritik öneme sahip olan şey ise her zaman işinizin başında olun ve işleri siz yönetin. Çünkü hiç kimse işinizi sizin önemsediğiniz kadar önemsemeyecektir. Tüm detaylara hakim olun, planlarınızda da agresif davranın ve gerektiği zaman yardım istemekten çekinmeyin.”

Mutlaka okuyun: Tutkunuzu Kara Dönüştürmenin 5 Yolu

 

Kevın O’LEARY: Kendiniz için köpek gibi çalışın

kevin-oleary

“İlk olarak bir başkası için çalışarak milyoner olamazsınız. Eğer şirketin hisselerinde payınız olması gibi girişimsel bir durum yoksa bu çok düşük bir ihtimaldir. Eğer risk almayı göze alamıyorsanız ve yeterince gençseniz ya kendi şirketinizi kurun ya da hisselerinde ortak olabileceğiniz bir iş bulun. Milyoner olmak için başka bir yöntem yok. Hiçbir işveren, kendi işleri üzerinden sizin milyon dolarlar kazanmanıza izin vermeyecektir. Vermelerine de gerek yok.

Eğer milyoner olmak için bu yola girecekseniz çok şey için fedakarlık yapmak ve köpek gibi çalışmak zorunda kalacaksınız. Ben öyle yaptım. Hayatımda hiçbir denge kalmamıştı. Çocuklarım küçükken onları çok az görebiliyordum ancak bugün hafta sonu dünyanın neresine gitmek isterlerse istesinler, onlar için bunu karşılayabiliyorum.”

Mutlaka okuyun: Neden Birden Çok İş Kurmalısınız?

 

Robert HERJAVEC: Bir sorun bulun ve onu çözün

Robert HERJAVEC

“Milyoner olamazsınız çünkü sadece çok para kazanmaya odaklanmış durumdasınız. İşlerin temeline odaklanın. Bir sorun bulun, onu çözün ve en önemlisi ise müşterilerinizin olduğundan emin olun. Eğer tüm bunları gerçekleştirirseniz ve yeterli yeteneğe de sahipseniz başarılı olabilirsiniz. Bu inanılmaz derecede çok çalışmanızı gerektirecektir. Düşündüğünüzden de daha zor olacak ancak tüm dünyada bir iş kurmak için en iyi zamanlardayız. Şimdi tam sırası!”

Mutlaka okuyun: Başarılı İş Fikirleri Bulmanın Yolları

 

Daymond JOHN: Tutkunuzu bulun ve onun peşinden gidin

Daymond JOHN

“Parayı düşünmeyin. Kollarınızı sıvayın ve bunun için eğitim almamış bile olsanız gerçekten ama gerçekten sevdiğiniz şeyi yapın. Tutkunuzun ne olduğunu bulun. Bunu yaparak bir dolar bile kazanıp kazanamayacağınızı garanti edemem ancak gerçekten sevdiğiniz bir şeyi yaparsanız yıllar sonra hayatınıza baktığınızda hayattan gerçekten de zevk almış olacaksınız.”

Mutlaka okuyun: Tutkunuzu Nasıl Bulursunuz?

 

Chris SACCA: Paranızı çarçur etmeyin ve borçlardan kurtulun

Chris SACCA

“Hızlı yoldan zengin olmak için benim verebileceğim en iyi tavsiye, paranızı ihtiyacınız olandan fazlası için harcamamanız. İnsanlar arzuladıkları şeyleri almak için kendilerini borç bataklarına sürüklüyorlar. Harcamalarınızı kontrol altına alırsanız inanılmaz derecede zengin hissedersiniz ve bu size, gözlerin sürekli üzerinizde olduğu ve çalışmaktan hoşlanmadığınız bir işten çıkarak kendi işinizi kurabilmenizi sağlar

Şimdiye kadar hiç kimse parasını çarçur ederek zengin olabilmiş değildir.”

Mutlaka okuyun: Daha Az Para Harcamanın Yolları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir