Akıllı bileklik, kötü alışkanlıkları yok etmek şok veriyor

Pavlok kullanıcının alışkanlıklarını izleyen ve belirlenen hedeflere ulaşılamadığında elektrik şoku veren akıllı bir bilekliktir.

Ivan Pavlov, şartlı koşullanma deneyleriyle tanınmış Rus bir fizyologdur. Ivan Pavlov’un deneylerinin arkasındaki fikir davranışın olumlu veya olumsuz uyarıcılarla ilişkilendirilerek manipüle edilmesine dayanır. Verimlilik uzmanları tarafından benimsenen bu konsept oyunlaştırmanın son zamanlardaki başarısının sırrıdır. Geliştirilen Pavlok isimli akıllı ürün kullanıcının alışkanlıklarını izleyen ve belirlenen hedeflere ulaşılamadığında elektrik şoku veren  ilginç bir bilekliktir.

Verimlilik blogger’ı Maneesh Sethi tarafından geliştirilen alet Fitbit tarzındaki egzersiz bilekliklerine benziyor. Ancak Pavlok spor aktivitelerini takip etmek yerine sigara içmek veya beş dakika da bir Facebook’a bakmak gibi kullanıcının değiştirmek istediği çeşitli kötü alışkanlıkları takip ediyor. Örneğin kullanıcı sabahları erken kalkmak istiyorsa bilekliği belli saate ayarlıyor ve bileklik belirlenen saate kullanıcıyı uyandırmak için titreşimler gönderiyor. Kullanıcı ertelemeye iki kereden fazla basarsa alet titreşimi durduruyor ve kullanıcının yataktan çıkmasını sağlamak için elektrik şoku veriyor. Sethi, şoktan kaçınmak isteyen kullanıcıların bir süre sonra uyanacağına inanıyor.

Sethi negatif pekiştirmelere yabancı değil. Daha önce kendisini takip eden ve işlerini daha sonraya bırakmasına neden olan sitelere her girdiğinde kendisini tokatlayan birini bulmuş. Sethi tasarladığı alet konusunda oldukça ciddi ve daha şimdiden yatırımcılardan 100.000 dolar topladı. Kitle fonlaması kampanyası yakın zamanda başladı. Pavlok’un satış fiyatının yaklaşık 250 dolar olması bekleniyor.

Bu ilginç bilekliğin fiyatını yüksek bulanlar veya piyasaya çıkmasını bekleyemeyecek olanlar için benzer önermelere dayanan Social Rehub gibi uygulamalar da vardır.

Akıllı ürünler pazarına yönelik hayata geçirilen iş fikirlerini ve yaratcı girişimcilik ürünlerini araştırmaya devam edeceğiz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir