Lunapark Açmak

Eğlence sektöründe iş kurmak isteyen girişimciler için lunapark açmak harika bir iş fikridir.

Lunaparklar yaz ayları boyunca en çok ziyaret edilen yerlerden biridir. Her yaş grubundan ve her meslek grubundan insan mali durumlarına aldırış etmeden eğlence parklarını ziyaret ederler.

Eğlenceden hoşlanan çoğu girişimci eğlence parkı işine girmek ister. Yaptıkları yatırım iki veya üç katı olarak geri döneceğinden iş kurmak isteyen girişimcilerin iştahını da kabartmaktadır.

 

Lunapark nasıl açılır?

Lunapark açmak kesinlikle en karlı iş fikirlerinden biridir. Ancak büyük bir yatırım gerektirir ve aynı zamanda başarılı bir işletme kurmak için kapsamlı bir fizibilite çalışması yapmanız gerekir ki bu da oldukça zaman alabilir. Fizibilite çalışması en can alıcı noktalardan biridir çünkü fiziki planlama, lunaparkın kurulmasındaki ilk adımdır.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli faktörde lunaparkın inşa edileceği uygun ve boş araziyi bulmaktır. Kurmak istediğiniz lunaparkının ne kadar büyük olacağına karar verin. Bu kurulum için yeterli sermayeniz var mı? Cevabınız evetse hemen işe koyulun ve planlama aşamasını devreye sokun. Ancak başlamak için yeterli sermayeniz yoksa iş kurma kredisi alabilir, aileniz veya arkadaşlarınızdan yardım isteyebilirsiniz.

Lunaparktaki eğlence hizmetleri çocuklar için uygun olmalıdır. Ancak tabii ki gençlerin de kalbini kazanmalısınız. Lunaparkınıza bulunması zor ekipmanlardan alın. Bugünlerde eğlence ekipmanlarını, malzemelerini,  kapalı alan oyun sahalarını, eğlence aktivitelerini ve eğlence eğitimlerini, oyuncakları ve tasarım kaynaklarını internet üzerinden araştırabilirsiniz.

Yiyecek ve içecek stantları olmazsa olmazdır. İşte bu nedenle misafirlerinize en iyi yiyecek ve içecek hizmetlerini vermelisiniz. Aynı zamanda fast food zincirlerinin eğlence parkınızda stant açmalarına izin vererek fazladan gelir sağlayabilirsiniz. Bir diğer akıllıca fikirse promosyon ürünleri veya hediyelik eşyalar satmaktır.

Eğlence parkınıza insanların yeniden gelme sebebi sadece eğlence ve keyif olmayacaktır. Aynı zamanda personelin temizliği ve kibarlığı müşterilerinizin tekrar gelmesini sağlayacak yardımcı bir faktör olacaktır.

Son olarak reklam yapın! Bilinirlik kazanmanın en etkili yolu reklam yapmaktır. Eğlence parkınız için en etkili reklamları yapacak reklam ajanslarını araştırın.

 

Lunapark açma şartları

1– Lunaparkta bulunan oyun ve eğlence makinelerinin kontrol ve bakımından sorumlu olmak üzere, teknik bilgi ve yeterliğe sahip en az bir mühendis ve bir teknisyen bulunacaktır.

2– Hareket eden makine ve oyun araçlarında emniyet kemeri bulundurulacaktır.

3– Can ve mal emniyeti için gerekli tedbirler alınacaktır.

4– Elektrik kesilmesinde otomatik devreye girecek yeterli kapasiteye sahip jeneratör bulunacaktır.

5– Bay ve bayanlar için ayrı, sıvı sabunlu, yeter sayıda tuvalet ve aynalı lavabo bulunacaktır.

6– Zemin toz kaldırmayacak uygun malzeme ile kaplanacaktır.

7– Bilgi ve zeka geliştirici, yetenek ve maharete dayanan oyunlar dışında kumar ve benzeri şans oyunları oynatılmayacaktır.

8- Lunaparklarda bulunan işyeri niteliğindeki yerler benzer işyerlerinde aranan şartları taşıyacaktır.

 

Lunapark açmak için gerekli belgeler

1– Dilekçe,İmza Sirküleri

2-Tapu veya Kira Kontratı

3-Yer seçimi kararı ile ilgili belge

4-Yapı kullanma izin belgesi (iskan belgesi)

5-İşletme belgesi (Çalışma Bölge Müdürlüğünden) (10 ve 10 dan fazla işçi çalıştıran yerlerden)

6-Sorumlu Müdür Sözleşmesi

7-Diploma sureti

8-Ticaret Sicil Gazetesi

9-Ruhsat Projesi ( 2 Adet)

10-Lunaparkın cephe fotoğrafları

11-Vergi Levhası

12-İtfaiye Raporu

13-Başvuru beyanı (işyerinin imza atmaya yetkili sahibi tarafından doldurulup imzalanacaktır.)

14-Taahhütname (İşyerinin imza atmaya yetkili sahibi tarafından doldurulup imzalanacaktır.)

Not:Bu belge ve şartlar her belediyeye göre farklılık gösterebilmektedir. Bu sebeple kesin ve sağlıklı bilgiler için bağlı bulunduğunuz belediyeye başvurabilirsiniz.

Lunapark açma maliyeti

Lunapark maliyeti lokasyona ve parkta bulunan eğlence araçlarına göre değişkenlik gösterecektir. Bunlara bağlı olarak maliyet milyon TL’leri bulabilmektedir.

Atlıkarınca, korku tüneli, çarpışan arabalar, dönme dolap, balerin, gondol ve kamikaze lunaparklarda en çok tercih edilen eğlence araçlarıdır. Ancak sizlere daha yenilikçi eğlence araçlara yönelmenizi öneririz.

Büyük bir iş kurmak isteyenler için büyük sermayeli işleri ve kazançlı yatırım alanlarını araştırmaya devam edeceğiz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir