Araç Kiralama İşi Yapmak

İşinizle yakından ilgilenmeyeli ne kadar zaman oldu? Her şey istediğiniz gibi mi? Belirgin amaçlarınız var mı? Bu amaçlar doğrultusunda mı çalışıyorsunuz veya her geçen gün amaçlarınızdan uzaklaşıyor musunuz?

Kendinize bu tarzda sorular sorun ve işinizle ilgili her konuya dahil olun. Sayılar konusunda takıntılı olun. İşinizle ilgili yapmak istediklerinize odaklanın ancak esnek olmayı da unutmayın. Personelinize nasıl iyi performans gösterebileceklerini öğretin. Para kazanabilmek için bütün bunları doğru orantılı olarak nasıl gerçekleştirebilirsiniz? Herhangi biri araç kiralama işinden para kazanabilir mi? Evet, kazanabilir ancak nasıl kazanacağınızı bilmelisiniz.

“Bu sektörde ciddi rekabet ve ciddi fırsatlar vardır. Size bu ekonomiye rağmen bu işten nasıl para kazanacağınızı anlatacağız.”

Araba kiralama işinde para kazandırabilecek bir sürü fikir vardır. Bu fikirleri aşağıda sizin için sıraladık.

1- İş modelinizi geliştirin. Araçlarınızı, müşterilerinizi, pazarı, teknolojiyi, fiyat listenizi, çalıştırdığınız personeli gözden geçirmek için vakit ayırın. Bunlarla ilgili bütün olasılıkları değerlendirin.

“Pazarın değişen çevresine yavaş yavaş uyum sağlamak zorundasınız.”

Kendinize bazı sorular sorun. Belirlediğim iş modelim bugünün şartlarına göre iyi çalışıyor mu? Durgun hale mi geldi? Pazardaki konumum gerilemeyi mi başladı? Aktif değerlerimi geliştirip sonradan pazardan çekilmeli miyim? Bir planım var ve sürekli bu plan doğrultusunda mı mücadele etmeliyim?

Hepinizin çok sıkı çalıştığını biliyoruz ve hepiniz işiniz için doğru şekilde mücadele ettiğinizi düşünüyorsunuz. Ancak bu mücadele yeterli mi?

2- Sayıları takıntı haline getirin. Sayıları takıntı haline getiren şirketler en başarılı adımları atarlar. Olası bütün seçeneklerini gözden geçirin. Bir işletmenin rekabet gücünü yükseltmek için başarılı performansa sahip başka işletmelerin iş yapma tekniklerinin incelenmesi, kendi teknikleriniz ile kıyaslaması ve bu kıyaslamadan elde ettiğiniz bilgileri kendi işletmenizde uygulamanız gerekir. Kullanıcı başına gelir, faydalanma, kiralamanın ortalama süresi, rezervasyon sistemi ve kazançlar kıyaslamanız gerekenlerin bir kısmıdır. Karınızı ve zararınızı dikkatlice gözden geçirin. Geçen ay bu zaman ne yaptığınızı, geçen sene bu zaman ne yaptığınızı ve üç sene önce bu zaman ne yaptığınızı bilin.

3- Filonuzu ve müşterilerinizi tanıyın. Anlaşmaların kararlarınızı belirlemesine izin vermeyin. Bunun yerine müşterilerinizin filonuzu belirlemesine izin verin. İkinci el ancak iyi durumda olan araçlarınızdan müşterileriniz memnun kalacak mı? Deneme yapın.

Müşteriler ne kadar ödeme yapacak? Farklı ücret oranlarını deneyin ve görün. Müşterilerin araçlara ödeyecekleri fiyatlar algılarına göre değişir. ( pahalı bir araba, eğlenceli bir araba gibi )

Filonuzun giderlerini kontrol altında tutun aksi başarısız olursunuz. Kontrol para kazanmak için en büyük fırsat ve en büyük risktir.

Ayrıca 12 aylık filo planlaması yapın.  Araç piyasasına, seyahat sektörüne, ekonomik koşullara ve ikincil piyasalardaki talebe göre değişiklikler yapmanız gerekebilir.

4-Bir araç alırken ne zaman, nerede ve nasıl elden çıkaracağınızı belirleyin. İkincil piyasalara satarken ek özellikler ve parçalar, farklı renkler gerekiyorsa yaptırın. Ne olursa olsun mutlaka elden çıkarma planınız olsun.

5-Riski yönetin. Hakların devri için ne kadar zaman harcıyorsunuz? Bu işleri sigorta şirketinizin yapmasına izin veriyor musunuz? Bu konuları takip ediyor musunuz? Teorik olarak iyi paralar araçların alımından ve satımından kazanılır. Bu işleri takip etmezseniz sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

6- Satış ve pazarlamayı ihmal etmeyin. Satış ve pazarlama olmadan diğer araç kiralama firmaları gibi olursunuz. Firmanızı benzersiz yapan özellikleri tanımlayın. Kendinizi farklılaştırın ve müşterilerinde bunun farkına varmalarını sağlayın. İşletmenizin benzersiz karakter özellikleri müşterileri çekmenize ve size daha fazla para ödemelerine yardımcı olacaktır.

7- Pazarlama ortaklıklarını araştırın. Yan tarafınızda büyük bir otel varsa anlaşma yapmayı teklif edin. Müşterilerinize otelden bahsedin ve karşı tarafında sizden bahsetmesini sağlayın. Birlikte bir broşür hazırlayın.  Müşterilere otelle yaptığınız ortaklıktan bahsedin veya otele müşterilerin direk size ulaşabileceği bir telefon koyun. Bir kongre merkezi ile anlaşın ve merkezin araç kiralama firması olun.

8- Karlılığınızı en iyi şekilde kullanın. İşletmenizi satarak nakde çevirmek istediğinizde ne kadar değerlenir? Günün sonunda markanızın değerini satıyor olursunuz. Gerçek müşterileri ve gerçek gelirleri olan bir markanın gerçek değeri budur. Sizin görmediğiniz ancak bu işle ilgili değerleri gören birileri olacaktır.

9- En düşük faiz oranı için savaşın. Kurtardığınız her %1’in sonuçlarınıza muazzam etkisi olur. En düşük faiz oranı için kaynaklarınızı, arkadaşlarınızı ve meslektaşlarınızı kullanın. Ne kadar çok insanla görüşürseniz o kadar iyi olur.

10- Kullanımınıza bağlı olarak gelirlerinizi yönetin ve gerçek zamanlı fiyatlarınızı ayarlayın. Bunu yapan firmalar toptan gelirlerini %15 arttırırlar. Firmanızın ve rakiplerinizin uygunluğunu gözden geçirin.

11- En iyi olan çalışanlarınızı belirleyin ve onlara iyi maaşlar verin. Yaptıkları işlerle her türlü ödediğiniz parayı size geri döndüreceklerdir. Ayrıcalıklı çalışanların değeri işletmenizin para kazanmasında oldukça önemlidir.

12- Müşterilerinize gerekli olan bütün bilgileri verin. Müşterilerin kira sözleşmesiyle ilgili özel veya genel olan bütün şartları kabul etmesi gerekir. Para cezaları müşterileri iyice anlatılmalıdır.

Hepsinden önemlisi kendinizi geliştirmeye devam edin ve iş modelinizi sürekli geliştirin. İş hayatı akışkandır ve faaliyetlerinizin de sürece uyumluluk göstermesi gerekir.

Yeni bir iş kurma konusunda en güzel iş fikirlerini sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir