Az Çalışarak Çok İş Yapmak Mümkün

verimli-çalismak

“Hafta sonları asla işe gitmem ama geceleri e-postalarımı kontrol ederim. Haftasonları kendimi işten soyutlarım, böylece şirketim ve iş alanım ile daha derin düşünebilme şansım olur. Hafta sonları, düşünmek ve büyük olaylar ile ilgili iç gözlem yapabilmek için harika zamanlardır.”

Yapılan bir araştırmaya göre; haftada 50 saatten fazla çalışmak üreticiliği keskin bir şekilde düşürüyor, eğer haftada 55 saatten fazla çalışılırsa bu düşüş çok daha fazla oluyor. 55 saatten fazla çalışmanın ise hiç bir anlamı yok. Doğru, haftada 70 saat ( ya da daha fazla) çalışan insanlar ile haftada 55 saat çalışan insanlar aynı oranda iş yapıyor.

Başarılı insanlar, vites değiştirmenin önemini bilirler. Hafta sonları dinlenmek ve enerji depolamak bir sonraki hafta için daha verimli olmak anlamına gelir.

Aşağıdaki listede, başarılı insanların hafta sonları yaptığı ve pazartesi işlerine %110 kapasite ile gitmelerini sağlayan 10 madde bulunuyor:

 

1. Bağlantıyı koparın

Bağlantıyı kopartmak bu listedeki en önemli hafta sonu stratejisidir. İşiniz için kendinizi 7/24 müsait halde tutmak size sürekli bir stress yükler, bu durum sizin odaklanmanıza ve yenilenmenize mani olur. Tüm hafta sonunu e-postalarınıza ve telefonlara bakarak geçirirseniz bu gerçek bir dinlenme olmaz. Cumartesi ve pazar günleri belirli saatlerde e-postalarınızı kontrol edin ve sesli mesajlarınıza cevap verin. Mesela; cumartesi günü öğleden sonra, çocuklarınız kuaföre gittiğinde ve pazar günü akşam yemeğinden sonra. Bu şekilde yapılan planlamalar, hem stresinizi atmanızı sağlar hemde işiniz için müsait olma durumunuzu etkilemez.

 

2. Gündelik işleri minimize edin

Yapmanız gereken gündelik ev işleri tüm hafta sonunuzu alabilir. Bu durumda da rahatlama ve düşünmek için zamanınız kalmaz. Hafta sonunuzu gündelik ev işleri yaparak geçirmekten daha kötü ne olabilir ki ? Haftanın 7 günü çalışmakla aynı anlama geliyor. Bundan korunmak için; diğer lerinizi yaptığınız gibi gündelik işlerinizi de hafta bazında programlayın. Eğer planladığınız saatler içerisinde bitiremezseniz, kafanıza takmayın. Devam edin ve bu işleri bir sonraki haftaya bırakın.

 

3. Düşünün

Haftalık düşünmek ve durumu değerlendirmek ilerlemenin çok güçlü bir yoludur. Hafta sonunuzu, iş alanınızı, şirketinizi ve işinizi şekillendiren büyük güçleri düşünmekle ve anlamaya çalışmakla geçirin. Pazartesi ile cuma arasındaki çalışmanın verdiği dikkat dağılması olmadan, olayları çok farklı açılardan görme fırsatı bulabilirsiniz. Bu düşüncelerinizi ve iç gözlemlerinizi gelecek hafta uygulamaya koyabilir ve işyerindeki etkinliğinizi arttırabilirsiniz.

 

4. Egzersiz yapın

Hafta içi egzersiz yapmaya vakit olmaz. Hafta sonunda egzersiz yapabilmek içşn 48 saatiniz var. Yapacağınız 10 dakikalık egzersiz bile vücudunuzdaki stresi atmaya yetecektir. Ayrıca, egzersiz yeni fikirler yaratmak için de harika bir yoldur. Yatırımcılar ve başarılı insanlar, yaratıcı fikirlerin açık alanda spor yaparken daha kolay bulunabildiğini bilirler.

Canlandırıcı aktivite ve mükemmel doğa yaratıcılığınızı ateşler. Koşmak, bisiklete binmek, bahçeyle uğraşmak gibi egzersiz içeren işler, vücudunuzun endorfin salgılamasını sağlar ve bu durum iç gözlem yapabilmenizi kolaylaştırır. Buradaki önemli nokta, size uygun bir fiziksel akvitie bulmak ve bunu hafta sonu rutini haline getirmektir.

 

5. Tutkularınızın peşinden gidin

Hafta sonları tutkuyla bağlı olduğunuz bir şeyi yapmak, bir çok süprizle karşılaşmanıza neden olabilir. Tutkularınızın peşinden gitmek; stresten kurtulmanın ve zihninizin yeni keşifler yapmasının çok iyi bir yoludur. Müzik dinlemek, okumak, yazmak, resim yapmak hatta çocuklarınızla saklambaç oynamak bile sizi bir çok değişik düşünce moduna sokacak ve bir sonraki hafta için parlak fikirler bulmanıza yardım edecektir.

 

6. Aileleriyle kaliteli zaman geçirin

Stresten kurtulmak ve tazelenmek istiyorsanız, ailenizle kaliteli zaman geçirmek kadar etkili başka bir yol yoktur. Ailesiyle zaman geçirmek Spencer Rascoff için o kadar önemli ki ne kadar uzakta olursa olsun her hafta sonu uçak yolculuğu yapmayı göze alıyor. Pazartesi günü tekrar aynı yere geri uçmak zorunda kalsa bile bundan vazgeçmiyor. Hafta içi o kadar yoğun geçiyor ki, Spencer ailesiyle vakit geçirmek için uzun uçak yolculuğunu göze alıyor. Uzakta olmanızın ailenizi görmenize engel olmasına izin vermeyin. Çocuklarınızı alın ve parka gidin, onları sevdikleri restorantlara götürün ve ebeveynlerinizi ziyaret edin. Bunu yaptığınıza asla pişman olmazsınız.

 

7. Küçük maceralar planlayın

Bir oyun, konser bileti ya da kasabada yeni açılan gösterişli bir otelde rezervasyon. Koşu bandında koşmak yerine açık alanda yürüyüşe çıkın. Daha önce hiç yapmadığınız ve yakın zamanda da yapmayı düşünmediğiniz bir şey yapın. Araştırmalara göre; bir şeylerin iyi olacağını düşünmek yaptığınız aktiviteden keyif almanızı sağlıyor. Cumartesi günü ilginç bir şeyler planladığınızı bilmek, sadece cümartesi gününüzü eğlenceli yapmaz, bir sonraki hafta için de ruh halinizi iyileştirir.

 

8. Her zaman aynı saatte uyuyun

Hafta sonu çok uyumanın, hafta içi uykusuz geçirdiğiniz zamanların telafisi olacağı düşünülür. Bu düşünce geçici olarak iyi hissettirebilir fakat uzun zamanda bedeninizin ritmini bozar. Bedeniniz uyku zamanını özenle hesaplayarak dinlenmiş ve yenilenmiş olarak uyanmanız için aşamalı olarak program yapar. Bu aşamalardan biri de; zihninizin uyanık ve alarmda olma zamanıdır. Bu yüzdendir ki bir çok insan alarm çalmadan önce uyanır. Beyniniz bu duruma alışmıştır ve hazırlanmıştır. Eğer hafta sonları normal uyandığınız zamandan geç uyanırsanız halsiz ve yorgun olmanız kaçınılmazdır. Bu durum sadece hafta sonunuzun kötü geçmesiyle kalmaz pazartesi günü de performansınızı düşürür. Çünkü beyniniz normal zamanda uyanmak için daha kendini hazırlamamıştır. Eğer uykusuz kaldığınız zamanları telafi etmek istiyorsanız erken uyuyun.

 

9. Sabahları kendinize zaman ayırın

Özellikle bir aileniz var ise hafta sonları kendinize vakit ayırmanız çok zordur. Tutkulu olduğunuz bir aktiviteye sabah ilk iş olarak vakit ayırırmanız, zihninizin temizlenmesinde ve mutlu olmanızda büyük rol oynar. Böylelikle hafta sonları da hafta içi uyanma saatinizde uyanır ve bedeninizin ritmini bozmamış olursunuz. Uyandıktan sonraki 2 ile 4 saat arası, beyninizin en iyi performans gösterdiği zamandır. Bu yüzden erken uyanın ve fiziksel bir şeyler yapın. Daha sonra oturun ve beyniniz en üst seviyede çalışırken zihinsel bir şeyler yapın.

 

10. Bir sonraki hafta için hazırlanın

Hafta sonları, çok az bir zaman harcayarak bir sonraki haftanızı planlamanız çok önemlidir. 30 dakikanızı ayırarak bir sonraki hafta planınızı yapar ve böylece büyük bir oranda üreticiliğinizi artırır ve stresinizi azaltırsınız. Planlanmış bir hafta, işlerinizi yönetmenizde ve odaklanmanızda size büyük fayda sağlayacaktır.

Merve Tulum

Yazar : Merve Tulum

ODTÜ " Endüstri Mühendisliği " bölümünden mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesinde yüksek lisans yaptı. İş hayatına hızlı bir giriş yapıp inovasyon sorumlusu, sistem ve iş analisti gibi birçok pozisyonda görev aldı. Fibabanka, Yemeksepeti ve Yapı Kredi çalışmış olduğu şirketlerden sadece birkaçı. Sizler için iş hayatında edindiği tecrübeleri sizlere aktarıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir