Her Girişimcinin Sabah 7’den Önce Yapması Gereken 7 Şey

Girişimcilik, 100 metre koşusundan çok uzun bir maratona benzer. Bu yüzden bu yolculukta azimli ve istikrarlı olmamız başarıya ulaşmamış için kritik bir öneme sahiptir.

Alışkanlıklar, amaçlarımıza ulaşmamızda bize yardımcı olur, motive olmamızı ve zamanımızı doğru bir şekilde değerlendirmemizi sağlar. Bir girişimci için en önemli alışkanlık ise büyük oranda sabah rutinidir. Güne gerektiği gibi başlamazsanız günün geri kalanında odaklanmanız, motive ve üretken olmanız da zorlaşacaktır.

İşte sizlere, güne iyi başlamak isteyen girişimcilerin sabah 7’den önce yaptığı 7 şey:

 

1. Erken kalkarlar.

Richard Branson gibi başarılı girişimciler, sabahları erken kalkmalarıyla tanınırlar.

Virgin Group’un kurucusu Richard Branson erken kalkmakla ilgili: “Ben her zaman erken kalkarım. Hayata pozitif bakmak ya da fit olmak gibi erken kalkmak da bir alışkanlıktır ve bu alışkanlığı edinebilmek için çaba sarf etmeniz gerekir. 50 yılı aşkın iş hayatım boyunca erken kalktığım günlerde çok daha fazla şey yapabildiğimi fark ettim.” demiştir.

Sabah 7’den önce uyanırsanız haberlere bakmak, düşüncelerinizi toparlamak ya da egzersiz yapmak için vaktiniz olur. Böylelikle her sabah kapıdan bezgin ve kafanız dağınık bir şekilde çıkmazsınız.

Erken kalkmanız sayesinde, her gece 7-9 saat uyuyarak uykunuzu almış olursunuz ve saatin alarmını susturmakla uğraşmazsınız. Bunun dışında, yeterince uyuduğunız için de sağlığınız düzelir, hafızanız güçlenir, moraliniz yükselir, öğrenme kapasiteniz ve üretkenliğiniz artar.

Mutlaka okuyun: Erken kalkmak hayatımı nasıl değiştirdi?

 

2. Telefondan uzak dururlar.

Bu size çılgınca gelebilir ama sabah ilk iş olarak telefona sarılmamak için geçerli nedenlerimiz var. Telefonu gece yanınıza koyduğunuzda, telefona gelen uyarılar ve yaydığı mavi ışık uykunuzu bölerek uyku kalitenizi azaltabilir.

Ek olarak, mail kutunuza ya da sosyal medyaya dalmanız stres yaratarak kişisel önceliklerinizin arka planda kalmasına neden olur. Bunun yerine, gün boyunca yapacaklarınıza odaklanmalısınız.

Mutlaka okuyun: Telefonu Daha Az Kullanmak İstiyorsanız Önce Sebebini Anlayın

 

3. Egzersiz ya da yoga yaparlar

İster koşun, ister ağırlık kaldırın, ister ılık bir havuza dalın, ister yoga yapın; düzenli olarak egzersiz ya da meditasyon yapmak sizi mutlu kılar, enerjinizi artırır, daha iyi uyumanızı sağlar, bağışıklığınızı güçlendirir ve sizi kalp gibi ileriki yaşlardaki sağlık sorunlarından korur.

Bununla birlikte, bir girişimcinin her sabah egzersiz ya da meditasyon yapması, gün boyu ulaşmak istediği noktaya odaklanmasını sağlararak yeni fikirler geliştirmesine yardımcı olur.

Mutlaka okuyun: Egzersiz yapmanın işinizden daha önemli olmasının nedeni

 

4. Sağlıklı bir kahvaltı yaparlar.

Kendinizi kandırmayı bırakın. Kahvaltı, günün en önemli öğünüdür. Beyninizi ve vücudunuzu gelen güne hazırlar fakat bu, her türden kahvaltı için geçerli değildir. Onun yerine yulaf ezmesi ya da çavdar tostu gibi sağlıklı karbonhidratlar yiyin.

> Yumurta, kuru yemiş, yeşillik ve fasulye gibi yağ oranı düşük proteinler.

> Meyve ve sebze.

> Hayvansal kaynaklı süt yerine soya, badem ya da pirinç sütü gibi alternatifler.

> Kahvaltının yanına bir fincan çay ya da kahve fena olmaz.

> Bir de kahvaltıdan yarım saat kadar önce, bir bardak limonlu su içmek.

“Kalkar kalkmaz limonlu su içmek, hem fiziksel hem zihinsel olarak enerjinizi artırır. Limonlu su midenizde besinlerin emilimini artırarak doğal ve dengeli bir enerji kaynağı olarak tüm gün zindelik sağlar. Tam emlimin gerçekleşmesi için bunu sabah ilk iş olarak boş mideyle içmelisiniz.

“Ayrıca, yemeğe başlamadan önce 15-30 dakika bekleyiniz. Bu zamanı egzersiz yapmak için kullanabilirsiniz. Limon; potasyum, C vitamini ve antioksidan deposudur. 70 kilonun altındaysanız yarım limon suyu, üzerindeyseniz bir limonun suyu içebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: İşteki Başarınızda Sağlıklı Olmanın Önemi

 

5. Ruhlarına iyi gelecek şeyler yaparlar.

Bazı sabahlar yataktan kalkmak istemezsiniz. Hava berbattır ve işinizde büyük bir aksilik yaşamış olabilirsiniz. Bu dünyanın sonu değildir fakat birkaç gün boyunca motivasyonunuzu öldürmeye yeter.

Bu nedenle başarılı girişimciler, her sabah ruhlarına iyi gelecek şeylerle uğraşırlar. Bu; ilham verici bir kitap okumak, motive edici sözler ezberlemek, sevdiğiniz bir proje üzerinde çalışmak, bir blog ya da günlükte düşünce ve deneyimlerinizi paylaşmak şeklinde olabilir. Zorlu bir güne adım atmadan önce kafanızı toparlamak için her sabah kendinize biraz zaman ayırın.

 

6. Hedef ve önceliklerini belirlerler.

Her Pazartesi sabahı, yeni bir haftaya başlarken o hafta için hedeflerinizi belirleyin. Her bir güne ait hedef ve önceliklerinizi bir kenara not edin. Duştayken, koşarken ya da kendinizle baş başa olduğunuz bir zamanda, bu hedefleri gerçekleştirmenin yollarını düşünün.

Yapılacaklar listesinde yazılı olanların bir bir üzerini çizmeyi sağlamanın en etkili yolu, listedeki en zor ya da gözünüzde en çok büyüttüğünüz görevle işe başlamaktır. Bu görevleri ertelediğinizde ertesi gün yine karşınıza çıkarlar. Bu nedenle ilerlemeye devam etmek için sadece ertelemeyi erteleyin.

Mutlaka okuyun: Hedeflerinize Ulaşmada Alışkanlıkların Gücü

 

7. İş zamanı.

Son olarak işinizle ilgili şeylerle uğraşmaya başlayabilirsiniz. Artık telefonunuza bakabilir, e-postalarınızı okuyup e-posta gönderebilir, sosyal medya hesaplarınıza girebilir, sektörünüzle ilgili haberleri okuyabilir ve önceki günün satış rakamları gibi raporlara bakabilirsiniz. Belki, yapacaklarınız listesinde bir öğeyi atlamış olursunuz fakat ofisinize gittiğinizde yaptığınız ön çalışma sayesinde mesainize avantajlı bir durumda başlarsınız.

Hem iş hem de özel hayatınızda daha başarılı olmak istiyorsanız işe size ait bir sabah rutini oluşturarak başlayın. Üstelik, ideal sabah rutininizi deneme yanılma yoluyla da oluşturabilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir

Dünyanın en başarılı girişimcilerinin 10 sabah ritüeli
Zengin ve ünlü insanların şaşırtıcı uyku alışkanlıkları

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir