Mark Zuckerberg’den Girişimcilere Tavsiyeler

Facebook founder Mark Zuckerberg speaks in the Galileo Auditorium on Microsoft’s Silicon Valley Campus in Mountain View, Wednesday, Oct. 13, 2010. (AP Photo/Jeff Chiu)

1- Büyük hayaller kurun ve hırslı olun

Dünyada gerçekten olumlu değişiklikler meydana getirerek gelecek nesillerin de hayatlarına dokunacak bir şey yapın. Büyük hayaller kurun. İnsanların hayatlarına katkıda bulunun, onları bir araya getirmek için uğraşın. Amacınızı iyi bilin ve bu doğrultuda hesaplar yapın, yani kendiniz için yol gösterici ilkeler belirleyin. Ufak adımlarla başlayın ama mutlaka büyük düşünün. Hayalinizdeki işi bir başarı hikayesine dönüştürmek için türlü fedakârlıklar yapmaya şimdiden hazır olun.

Mutlaka okuyun: Milyar Dolarlık Büyük Bir Şirket Kurmak

 

2- Aşırı derecede tutkulu olun

Mark Zuckerberg, “Tutkuyla bağlı olduğunuz şeyi bulun” diyor. Zamanında Yahoo Mark’ın yeni kurulan şirketini satın almak için bir milyar dolar teklif etmiş ancak Mark bu teklifi geri çevirmiş, işini sadece para için yapmadığını söylemişti. İşiniz konusunda aşırı derece tutkulu olmanız başarının en büyük anahtarı. Sürekli yeni fikirlerin üretildiği ve mesaiye kalmanın kaçınılmaz olduğu bilişim teknolojileri alanında işinize tutkuyla sarılmak daha da büyük önem arz ediyor. İçinizdeki ateş hiç sönmesin, tutkunuz asla kaybolup gitmesin.

Mutlaka okuyun: Steve Jobs’ın dediği gibi: Tutkusu Olan İnsanlar Dünyayı Değiştirebilir!

 

3- Sınır tanımayın, girişimlerinizde gözünüz pek olsun ve hızlı hareket edin

Etrafınızda her şey yolunda gidiyormuş gibi görünüyordur belki. Olabilir ama siz yine de dünyayı çok daha iyi bir hale getirebileceğinizi unutmayın. Başkalarını taklit etmeyin. Dünyayı değiştirmeniz için cesaretinizi toplayıp dünyaya açılın, sunduğunuz yenilikçi hizmetleri tüm dünyada pazarlayın. Risk almaktan çekinmeyin. Sınır tanımayın, ne kendinizi ne de yaptığınız işi sınırlandırın. İmkansızı başarıp insanları şaşırtın.

Mutlaka okuyun: Girişimcilikte Hızlı Hareket Etmenin Önemi

 

4- Elinizden gelen en önemli şeyi yapın

“Acaba elimden gelen en önemli şeyi yapıyor muyum?” diye sorun kendinize her gün. Çözebileceğiniz en mühim sorun üzerinde kafa yormuyorsanız yaptığınız işten asla tatmin olmamalısınız.

Mutlaka okuyun: Başarılı Girişimciler İşin Sadece %5’ini Üstlenirler!

 

5- Elinizden geleni yapın, aklınızı kullanın ve çok çalışın

Hayallerinizi gerçekleştirmek için elinizden gelen her şeyi yapın. İstediklerinizi elde etmek için çok çalışın ve emek vermeden başarıya ulaşamayacağınızı hiç unutmayın. Hayallerinizi gerçekleştirme yolunda birçok fedakârlık yapmaya hazır olun.

 

6- Kendinize inanın ve hedefinize yoğunlaşın

Asla yeteneklerinizden şüphe etmeyin, insanların olumsuz düşüncelerinin sizi yıldırmasına izin vermeyin. Ne olursa olsun işinizi geliştirmek ve müşteri değeri yaratmak için çalışın. İlkelerinizden ödün vermeyin ve yaptığınız işe yüreğinizi koyun. Aksilikler karşısında yılmayın, yaptığınız işin risklerini iyi bilin. Karşınıza çıkabilecek her türlü zorluğun üstesinden gelmek için gereken becerilere sahip olduğunuza inanın. Size yöneltilen eleştirileri dikkate alarak yaptığınız işleri bir adım öteye götürün. Her gün bir teşekkür notu yazın. Yaptığınız işe kendinizi verin ve azmedin. Kendinizi işinize adarsanız eninde sonunda kariyerinizde başarıyı yakalarsınız.

Mutlaka okuyun: Kendinize İnanmanın Muhteşem Gücü

 

7- Esnek olun ve değişimi benimseyin

Başka ürünlerin kalitesi, nitelikleri vs. üzerinizde baskı oluşturmasın, bunlardan etkilenmeyin. Kendi ürününüze ya da işinize sürekli farklı bir gözle bakın, gelişim ve radikal değişiklikler için fırsat kovalayın.

Mutlaka okuyun: Girişimciler, Değişimlere Karşı Nasıl Dayanıklı Olabilir?

 

8- Baskının sizi yıldırmasına izin vermeyin

Girişimcinin hem sağlam bir vizyonu hem de bol cesareti olması gerekir, aksi takdirde içeriden ve dışarıdan gelen baskılara karşı koyamaz. Baskılar karşısında yılmama becerisine sahipseniz hedefiniz doğrultusunda durmadan ilerler, vizyonunuzdan ve amacınızdan asla taviz vermezsiniz.

Mutlaka okuyun: Başarılı Girişimcinin Gizli Silahı: Azim

 

9- Aşırı mükemmeliyetçi olmayın, amacınız bir ürün yaratmak olsun

Bir şeyi tamamlamak, işin en önemli kısmıdır. Hatta iş bitiricilik, mükemmeliyetten çok daha mühimdir. Mark Zuckerberg de bu konuda “Önemli olan mükemmel bir ürün ortaya koymak değil, bir işi tamamlamaktır” diyor. Evet, elinizden gelenin en iyisini yapmak gerekir elbette ama kimse mükemmel değildir. Bir işi bitirirseniz istediğiniz zaman geri dönüp yaptıklarınızı inceleyebilir, daha iyi hale getirebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Mükemmeliyetçilikten Nasıl Kurtulunur?

 

10- Mütevazı Olun

Milyar kazansanız bile gösteriş meraklısı olmayın, pahalı arabalar ve lüks evler peşinde koşmayın. Böyle şeyler yerine şirketinizi büyütmeye odaklanın ve genel merkezinize yakın bir yerde oturun. “Bir milyar insanın birbiriyle bağlantı kurmasını sağlamak mükemmel bir duygu. Hayatımda beni en çok gururlandıran şey de bu” diyor Mark Zuckerberg.

Mutlaka okuyun: Mütevazı Bir Hayat Süren Aşırı Zengin 10 Kişi

Berkay BABAOĞLU

Yazar : Berkay BABAOĞLU

Boğaziçi Üniversitesi " Çeviri Bilimi " bölümünden mezun olduktan sonra iş hayatına atıldı. Silverline, Coca Cola gibi birçok firmada üst düzey pozisyonda çalıştı. Şimdi ise Simfer firmasında uluslararası satış müdürü olarak görev yapmakta. Sizler için iş hayatında başarı yakalamakla ilgili rehber niteliğinde yazılar kaleme alıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir