Başarılı Girişimcilerden Yeni Girişimcilere Tavsiyeler

Başarılı girişimciler doğru fikirleri veya işleri yakalayana kadar bir sürü yanlış adım atar ve sayısız hata yaparlar.

Pes etmek ve devam etmek arasındaki fark, en zorlu zamanlarda daha önceden başarıyı yakalamış insanlardan tavsiye almak ve bu tavsiyeleri dinleyecek kadar akıllı olmaktır.

Sizler için başarılı girişimcilerin yeni girişimcilere verip verebileceği en iyi tavsiyeleri araştırdık:

 

 

İşinizle ilgili her detayı görün

“İşinize bakıyor ama görmüyor olabilirsiniz. Sadece büyük resme değil aynı zamanda en ince detaylara kadar her şeye dikkatle bakın. Her çatlağı ve her detayı görün. Sadece işinize bakmayı değil gerçekten görmeyi öğrenin.”

Mutlaka okuyun: Steve Jobs’tan Gerçek Liderlik Dersleri

 

Pes etme

“Bulunduğunuz sektör ne kadar rekabetçi olursa olsun pes etmeyin.”

Kulağa çok mantıklı bir tavsiyeymiş gibi gelmiyor ancak bazen fazladan bir teşebbüste bulunmanız her şeyin seyrini değiştirebilir. Hayatınızın bile…

Mutlaka okuyun: Girişimciler Ne Zaman Vazgeçmeli ya da Mücadeleye Devam Etmeli?

 

Rahatlık düşmandır

“Elinizde sizi ayakta tutacak kadar nakit olsun ama asla sizi rahatlatacak kadar olmasın. Başlangıçta korku içinde olmak önemlidir”

“Aslında bu duyguyu korku yerine aç kalmak olarak tanımlayabiliriz. Tüm kariyeriniz boyunca bu açlığı önemli bir tetikleyici etken olacaktır. Rahatlık düşmandır. Aç kalmak sizi hayatta kalmaya, büyümeye ve gelişmeye zorlar.”

Mutlaka okuyun: Rahatınızı Kaçırmasına Rağmen Sizi Daha Başarılı Yapacak 10 Şey

 

Kestirme yol yoktur

“Çalış. Daha fazla çalış. Daha fazla düşün. Beklentilerinden fazlasını sat. Kestirme yol yoktur”  Bu her zaman cesaretli ve bir o kadar da gerçekçi hissetmenizi sağlayacaktır.

Mutlaka okuyun: 7 Adımda Uzun Vadeli Düşünmek

 

Yardım istemenin hiçbir sakıncası yoktur

“İnsanlara yardım etmeyi sevin ve güvensiz olmayın. Böylece onlardan yardım da isteyebilirsiniz. ” Diğerlerine nasıl güvenileceğini ve kontrolün nasıl paylaşılacağını öğrenmek başarınızda kritik bir öneme sahiptir.

Mutlaka okuyun: Başkalarından Nasıl Yardım İstenir?

 

Büyük balık olabileceğin bir işe başla

“Oldukça basit. Küçük balık olacağın değil büyük balık olacağın bir işe gir. Değişim öncüsü olabileceğin ve fark yaratabileceğin bir işe gir.” Bu tavsiye her zaman işe yarar.

Mutlaka okuyun: Gerçekte Ne İş Yapmak İstediğinizi Anlamanıza Yardımcı Olacak 7 Öneri

 

Sadelik her şeydir

Sadeliğin gerçekten önemli bir kriterdir. “Basit olmalı ve bazen bir şeyleri sadeleştirmek için üzerinde çok çalışmalısınız. İşler karmaşık hale gelebilir ancak siz onu sade bir şekilde sunabilirsiniz. İnsanlar bir şey aldığında bunun arap saçına dönüşmesini istemez.”

Mutlaka okuyun: İş Dünyasında Sadeliğin Önemi

 

Zamanınız en kıymetli varlığınızdır

“Bir günde sadece 24 saatimiz var. Bizi tanımlayan bu zaman zarfında yaptıklarımızdır.” “ Zaman asla geri alamayacağınız bir varlıktır.” Bu yüzden zamanınızı size ve işinize en büyük katkıyı sağlayacak aktiviteler için harcamalısınız.

Mutlaka okuyun: Başarılı Girişimciler İşin Sadece %5’ini Üstlenirler!

 

Aşağılanmak başarınızı tetikleyebilir

“Evet yanlış duymadınız. Ters psikoloji olarak adlandırabilirsiniz ancak bazı girişimcileri motive eden şey aşağılanmaktır. ”

Bazı girişimciler, onlara asla başarılı olamayacakları söylenerek aşağılanmışlardır. Ancak Allahtan ki aşağılanmışlardır çünkü bu olmasaydı bu kadar başarılı olamazlardı. Çünkü onlar, kendilerini aşağılayanlara başarısızlıklarını görme zevkini yaşatmak istemezler. Bu yüzden aşağılanmak iyi tavsiyelerden biridir.

Mutlaka okuyun: Kendi Kurduğu Şirketten Kovulan 10 Girişimci

 

Çok sık “hayır” cevabı almıyorsanız yeteri kadar zorlamıyorsunuz demektir

Bir günde yeteri kadar “hayır” cevabı almıyorsanız muhtemelen kendinizi fazla zorlamıyorsunuzdur. Yeni bir şirket kuran herkes için bu iyi bir tavsiyedir çünkü hayırı birçok kez duyarsınız. Açıkçası bu çok normal ve iyi bir şeydir. Yıkıcı ve ezber bozan bir şeyler yapmaya çalışıyorsanız birileri size hayır diyecektir.

Mutlaka okuyun: Reddedilmekle Nasıl Başa Çıkılır: “Hayır”ı “Evet”e Çevirmenin 5 Yolu

 

Hayır demeyi öğrenin ve elinizden gelenin en iyisini yapmaya odaklanın

“ Muhteşem fikirleri bulmak için iyi fikirlere hayır demeniz gerekir. Her adım için bir yol bulmak zorundasınız. Bu durum bir girişimci için oldukça zordur çünkü nereye gittiğinizden tam olarak emin olamazsınız.”

Mutlaka okuyun: İş Hayatında Nasıl Hayır Denir? Kimseyi Gücendirmeden Hayır Deme Yolları

 

Yaptığınız işi en iyi şekilde yapın

“Küçük firmaların kurulduklarında yaptıkları en büyük hatalarından biri birkaç hizmeti aynı anda vermeye çalışmasıdır. Bu da odaklanma konusu için oldukça ters bir durum. Müşterilerin sizden tek beklentisi yaptığınız işi en iyi şekilde yapmanızdır. Müşterilerinize en iyi hizmeti vermeye çalışmak, başarıya giden yolu berraklaştıran oldukça basit bir formüldür.”

Mutlaka okuyun: Müşterilerin Beklentileri Nelerdir? Nasıl Karşılanır?

Girişimcilere özel hiçbir yerde bulamayacağınız tavsiyeler vermeye ve başarılı olma konusunda yazılar kaleme almaya devam edeceğiz.

 

İlginizi çekebilir

Dünyanın En Zenginlerinden Girişimcilere Tavsiyeler
Girişimci Olmadan Bilmeniz Gerekenler
Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir