Başarılı girişimcilerin kahvaltıdan önce yaptığı 12 şey

Profesyonel başarıyı yakalamak ve zorluklarla başa çıkmak isteyenlerin belli bir felsefeyi benimsemesi gerekir.  Diğer insanların öncelikleriyle uğraşmaya başlamadan önce kendi önceliklerinize yatırım yapmalı ve günün ilk saatlerini kendinize ayırmalısınız. Böylece irade ve enerjinizi canlı tutabilirsiniz.

Bilim de bu stratejiyi destekliyor. İrade aşırı kullanımdan dolayı yorulan kaslar gibidir. Örneğin, geceleri bozulan diyetler günün ilerleyen saatlerinde öz denetimin azalmasına ve karar verme sürecinin yavaşlamasına neden olmaktadır. Bununla birlikte sabahın erken saatlerinde irademiz kuvvetli olur, daha iyimser oluruz ve zorlu görevlerle mücadele etmek için kendimizi daha güçlü hissederiz.

Peki, başarılı girişimciler ve yöneticiler sabah kalktıklarında neler yapıyorlar? İşte başarılı girişimcilerin kahvaltıdan önce yaptığı 12 şey:

 

1 – Erken kalkıyorlar

Başarılı girişimciler zamanın değerini çok iyi bilirler. Ofise gittikleri zaman telefon görüşmelerinin, toplantıların ve anlık krizlerin onları tüketeceğini bildikleri için sabah saatlerini kontrol altına alırlar. Bu nedenle birçoğu güneş doğmadan önce kalkar ve kendilerini mutlu eden şeylerle ilgilenir.

20 başarılı yönetici ile görüşülmüş ve yöneticilerin %90’ı hafta içi sabah altıdan önce kalktığını ifade etmiştir. Örneğin bir başarılı bir Ceo sabah dörtte kalktığını ve yediden önce ofiste olduğunu söylemiştir. Benzer şekilde bir başkası da okumak için dört buçukta ya da yürüyüş yapmak için beş buçukta kalktığını söylemiştir.

Sonuç: verimli sabahlar erken uyanmayla başlar.

 

2 – Yapılacaklar listesine başlamadan önce spor yapıyorlar

Zengin ve güçlü insanların en önemli sabah aktivitelerinden biri evde veya spor salonunda egzersiz yapmaktır.  Başarılı girişimcilerin çoğu sabahları yoga yapıyor veya her sabah beş buçukta yaklaşık 1 saat koşuyor.

Bu kişiler inanılmaz derece meşgulken spor yapmak için zaman ayırıyorlarsa bunun önemli bir faaliyet olduğunu belirtmiştir.

Egzersizleri sabah yapmalarının sebebi sonradan vakit bulamayacak olmalarıdır. Kahvaltı öncesi yapılan egzersizler stresin azalmasına yardımcı olur, yüksek yağlı diyetlerin etkilerini ortadan kaldırır ve uykunuzu düzenler.

 

3 – Öncelikli iş projeleri üzerinde çalışıyorlar

Sabahın sessiz saatleri kesintiye uğramadan önemli projelere odaklanabileceğiniz en ideal zamandır. Dahası diğerleri ( çocuklar, çalışanlar, patronlar ) bütün enerjinizi kullanmadan önce konsantre olabileceğiniz nadir zamanlardan.

Gün boyunca bir sürü toplantıyla uğraşan başarılı girişimciler sabahın erken saatlerini proje zamanı olarak kullanıyor ve gün içinde odaklanmaları gereken en öncelikli projeyi seçiyorlar.

 

4 – Kişisel projelerine odaklanıyorlar

Bütün gününüz toplantılarla geçtiğinde, yorgun ve aç olduğunuzda roman yazmaya veya kitap okumaya vakit ayıramazsınız. Bu nedenle başarılı girişimcilerin birçoğu resmi olarak güne başlamadan önce kişisel projelerine bir saat zaman ayırırlar.

 

5 – Aileleriyle kaliteli zaman geçiriyorlar

Aile yemekleri hepimizi mutlu eder ancak büyük aile yemekleri illa ki akşamları olacak diye bir şey yoktur. Başarılı girişimcilerin bazıları sabahları ailelerine ayırırlar. Örneğin çocuklarına kitap okuyorlar veya birlikte kahvaltı hazırlıyorlar.

Hatta birçoğu sabahları ailesiyle geçireceği 45 dakikayı en değerli zaman olarak organize ediyor.

 

6 – Eşleriyle vakit geçiriyorlar

Akşamları gün içinde yapılan faaliyetlerden dolayı genellikle yorgun oluruz. Akşam eve geldiğimizde de yemek hazırlıkları ve televizyon yüzünden zaman su gibi akıp geçer. İşte bu nedenle başarılı girişimcilerin birçoğu eşleriyle sabahları zaman geçirir.

Bununla birlikte şafak öncesi yapılan seks enerji verir. Düzenli seks daha akıllı olmamızı, kalorilerimizi yakmamızı ve daha sağlıklı olmamızı sağlar.

Bu durum her sabah olmasa da çiftlerin birçoğu sabahın ilk saatlerini sohbet etmek için kullanır. Bu süreyi  genelllikle yaşantılarını, mali durumlarını, evle ilgili yapılması gerekenleri ve bir haftalık planlarını konuşarak değerlendiriyorlar.

 

7 – Kahve üzerinden ağ kuruyorlar

Akşam yemeklerinizi evde yemekten hoşlanıyorsanız sabahlarınızı kahve veya kahvaltı eşliğinde insanlarla görüşerek değerlendirebilirsiniz. Sabah kahvaltıları öğle yemeklerine göre daha sakin ve içkili partilere göre daha iş odaklıdır.

Çoğu kişi sabahları özel kahvaltılara katılıyor ve kendilerini sabahları yenilenmiş ve daha yaratıcı hissettiğiini söylüyor.

 

8 – Zihinlerini boşaltmak için meditasyon yapıyorlar

Bazı insanlar için zihinlerini boşaltmak ve yapılacaklar listesini zihinlerinden uzaklaştırmak zordur. Başarılı girişimcilerin birçoğu evden çıkmadan önce meditasyon veya dua gibi ruhsal uygulamalara zaman ayırıyor.

 

9 – Şükrettikleri şeyleri yazıyorlar

Ofise gitmeden önce şükretmek kendinizi merkeze koymanın ve bakış açısı kazanmanın en iyi yollarından biridir. Şükrettiğiniz ve minnettar olduğunuz insanları, yerleri ve fırsatları yazmak sadece birkaç dakikanızı alacaktır ancak bakış açınızda büyük fark yaratacaktır.

 

10 – Dinçken plan yapıyorlar ve stratejiler oluşturuyorlar

Gününüzü, haftanızı veya ayınızı planlamanız önemli bir zaman yönetimi aracıdır ve işlerin yolunda gitmesini sağlar. Sabahlarınızı büyük resmi düşünerek geçirmeniz planlarınızı öncelik sırasına koymanıza yardımcı olur.

 

11 – E-postalarını kontrol ediyorlar

Zaman yönetimi guruları e-postalardan mümkün olduğunca uzak kalmamız gerektiğini söylese de başarılı girişimcilerin birçoğu güne e-postalarını okuyarak başlıyor. Çabuk cevap verilmesi gereken acil mesajları okumak için veya zihinleri dinçken daha iyi odaklanabilecekleri önemli e-postaları gözden geçirmek için gelen kutularını kontrol ediyorlar.

 

12 – Haberleri okuyorlar

Başarılı girişimcilerin kahvaltı öncesi ritüellerinden biri de güncel gelişmelerden haberdar olmak için gazete okumak veya blogları ve haber sayfalarını kontrol etmektir. Birçok girişimci sabahları bir yandan spor yaparken bir yandan da haber kanalı iziyor.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir