Girişimciler İçin Aileyle Vakit Geçirmeye Zaman Ayırmanın Yolları

Çoğumuz iş ve aile hayatımız arasında bir denge kurmayı beceremiyoruz değil mi? Günümüzde modern yaşam tarzına sahip aileler birlikte kaliteli zaman geçirmek için günde ancak yarım saatlerini  ayırabilmekte. Girişimciler ailelerine yeterli zaman ayıramamaktan şikâyetçi. Aşağıda girişimcilerin ailelerine zaman ayırabilmeleri için 5 akıllıca yol açıklanmıştır.

 

1. Güne erken başlayın.

Apple’ın CEO’su Tim Cook şirket e-postalarını sabah 4.30’da göndermesiyle ünlüdür. Richard Branson ise genelde 5’de kalkıyor. Peki, bu başarılı iş adamları neden bu kadar erken kalkıyorlar?

Cevap çok basit. Erken kalkıyorlar çünkü güne erken başlamak istiyorlar. Bu sayede evlerine erken geliyor ve ailelerine daha çok zaman ayırabiliyorlar.

Mutlaka okuyun: Sabah 5’te Kalkmak Hayatımı Nasıl Değiştirdi?

 

2. Düşünmeye mümkün olduğu kadar az zaman ayırın.

Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg’in neden her gün aynı şeyleri giydiğini fark ettiniz mi? Bir röportajda bunu şöyle açıklamıştır: ’’Hayat düzenimi korumak için topluma en iyi şekilde hizmet etmeyi düşünmenin dışında, düşünmeye mümkün olduğu kadar az zaman ayırıyorum.’’

Ne kadar önemsiz bir konu hakkında olursa olsun düşünmek zamanınızı çalar. Önemsiz konular hakkında düşünmeyi bıraktığınızda kendinize ve ailenize ne denli zaman ayırabildiğinize şaşıracaksınız.

Mutlaka okuyun: Başarılı Girişimciler Neden Her Gün Aynı Şeyi Giyerler?

 

3. Önemsiz görevleri başkalarına devredin.

Her işe siz koşamazsınız öyle değil mi? Akıllı girişimciler önemsiz işlerle uğraşmazlar. Bunları başkalarına devrederek aileleriyle zaman geçirmek için zamandan tasarruf yaparlar.

Süperman gibi davranmayı bırakın ve önemsiz görevleri başkalarına teslim edin. Bu şekilde ailenizi birinci sıraya koyabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Başarılı Girişimciler İşin Sadece %5’ini Üstlenirler!

 

4. Ailenizle geçireceğiniz zamanı düzenleyin.

Başarılı girişimciler aileleriyle geçirecekleri zamanı önceden düzenlerler. Örneğin hafta sonu aileyle birlikte yenecek akşam yemeği, aileyle birlikte yenecek sürpriz bir öğle yemeği ya da bir hafta sonu gezisi gibi.

Sürekli meşgul olmanız siz ve aileniz açısından kötü bir şeydir. Aile mutluluğunuz zarar görür. Akıllı girişimciler bunu çok iyi bildiğinden proaktif önlemler alarak sevdiklerine zaman ayırmak için plan yaparlar.

Siz de hemen harekete geçin. Örneğin ailenizle birlikte bir hafta sonu gezisine çıkın.

Mutlaka okuyun: Başarılı Girişimcilerin Hafta Sonu Alışkanlıkları

 

5. Şehir ya da yurt dışındaki iş gezilerine ailenizi de götürün.

Evet, yanlış duymadınız. Akıllı girişimciler iş gezilerine ailelerini de götürmekte. Bu şekilde aileleriyle daha fazla zaman geçirmekle kalmayıp onların yeni yerler keşfetmelerini de sağlamaktalar. Bunun dışında çocuklarınız düzenli, saygılı ve sorumlu olmak gibi çok sayıda iyi özellik kazanır.

Siz de ailenizi iş gezilerinize götürmeyi istemez misiniz?

Girişimci olmak kolay değildir. İşinize çocuğunuz kadar özen göstermeniz gerekir fakat bunu yaparken ailenizi de ihmal etmemelisiniz. Yukarıda sayılan taktikleri izleyerek aileniz için daha fazla zaman yaratabilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir

Ofis Dışı Saatlerde İşinizden Uzaklaşmak
Tatile Çıkacak Girişimciler İçin 6 İpucu
Avatar

Yazar : İpek Külah

Çevirmen

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir