Büyük Paralar Kazandıran ve Servet Sahibi Yapan 12 Alışkanlık

Kısa sürede zengin olma planları çoğu kez hüsranla sonuçlansa da her gün doğru şeyler yaparak başarıya ulaşabilirsiniz.

Günümüzde maalesef yaygın olan bir zihniyet var. Bu zihniyeti benimseyen toplumun büyük bir kesimi, az çaba sarf ederek kolay yoldan zengin olmak istiyor. Girişimciler ise hayatın bu kadar basit olmadığını gayet iyi biliyorlar. Eğer gerçek anlamda başarıyı yakalamak istiyorsanız elinizi taşın altına koyup çok çalışmaktan başka çareniz yok.

İş para kazanmaya gelince bazı iyi alışkanlıklar bizi sürekli ileriye götürebilir, bazı kötü alışkanlıklar ise bırakın zengin olmayı, düzgün para kazanmamızı bile engelleyebilir.

Evet, baktığınızda dünyaları kazanan birçok zengin var etrafta. Fakat bu insanlar para yönetiminde uzman olmasaydı ve mantıksız amaçlar uğruna paralarını çarçur etselerdi, şu an sahip oldukları maddi imparatorluğun hayalini bile kuramazlardı.

Bu noktada vurgulamamız gereken önemli bir detay var. Para kazanmak başka, servet oluşturmak ise bambaşka bir şey. Hayatınızda gerçek bir fark yaratacak miktarda para kazanmak istiyorsanız aşağıdaki listede yer alan 12 milyoner alışkanlığını benimsemenizi öneririz. Emin olun bu alışkanlıkları edindiğinizde olumlu bir bakış açısı ve sağlıklı bir ruh haliyle maddi fırsatları değerlendirecek ve size kazanç sağlayabilecek yöntemleri keşfedeceksiniz, en nihayetinde de gerçek bir servet sahibi olabileceksiniz.

 

1. Yaptığınız işe her zaman değer katın.

Sattığınız ürüne veya sağladığınız hizmete her zaman değer katmaya çalışın. Hepinizin bildiği gibi herkesin esas amacı bir alışverişten kârlı çıkmaktır. Bu yüzden dünyanın en başarılı girişimcileri para kazanmak ve elde ettikleri kârı artırmak için her zaman yaptıkları işe değer katmaları gerektiğini çok iyi bilirler. Siz de sunduğunuz hizmete, bilgiye veya sattığınız ürüne her daim değer katmanız gerektiğini unutmayın.

Mutlaka okuyun: En Ucuzu Değil, En İyisi Olun!

 

2. Erken uyanın.

Sabahın erken saatleri sessizlik ve sükûnetle doludur. Yani, günün karmaşası başlamadan evvel fikirlerinizi düzenleyebilir, planlarınızı uygulamaya koyabilirsiniz. Gün boyunca dikkat dağıtıcı unsurlarla boğuşuyorsanız sabahları kendi mutlu dünyanızın keyfini çıkarın. Ayrıca erken kalkarak hedeflerinize ulaşmak için çeşitli planlar yapabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Dünyanın en başarılı girişimcilerinin 10 sabah ritüeli

 

3. Egzersiz yapın.

Takdir edersiniz ki para kazanmak sadece iyi kariyer veya iş alışkanlıkları edinerek olmaz. Bütün pistonlara yüklenebilmek için hem fiziken hem de zihnen fit olmalısınız. Az da olsa her sabah mutlaka egzersiz yapın. Bu sayede kan dolaşımınız hızlanır, hücrelerinize daha çok oksijen gider ve böylece berrak bir zihinle düşünme fırsatı yakalarsınız. Dünyanın en zengin girişimcilerinin bu alışkanlığa sadık kaldıklarını söylemeden geçmeyelim.

Mutlaka okuyun: Egzersiz yapmanın işimden daha önemli olmasının nedeni

 

4. Kendinize günlük hedefler koyun.

Uzun vadeli hedefleriniz bir köşede dursun, ciddi anlamda büyük paralar kazanmak istiyor ve bunu bir an önce gerçekleştirmek istiyorsanız kendinize günlük hedefler de koymalısınız. Bu hedefler, varmaya çalıştığınız esas noktaya ulaşmanız konusunda birer merdiven görevi görecektir. Sabah uyandığınızda ilk iş olarak bunu yaparsanız gün boyunca hedefinize doğru emin adımlarla ilerleyebilirsiniz. Hangi hedeflerin sizi nihai amacınıza daha çok yaklaştıracağını belirleyin, sonra bu hedefleri tek tek gerçekleştirin.

Mutlaka okuyun: Yüzde 10 Kuralı: Küçük Adımlarla Büyük İlerleme Kaydetmek

 

5. Zamanınızı doğru yönetin.

Size zaten bildiğiniz basit bir detay verelim: Dünyadaki herkesin eşit miktarda zamanı var. Günlük 24 saat, muhtemelen bu dünyada herkese adilce dağıtılmış sayılı şeyden biri. Ne yaparsak yapalım, nereli olursak olalım, ne kadar paramız olursa olsun hepimizin aynı miktarda vakti var.

Gözü yükseklerde olanlar mutlaka etkin bir zaman yönetimi yapmalılar. İster çok para kazanmayı amaçlayın, isterseniz de kısa zamanda biraz nakit elde etmeye çalışın, ancak kısıtlı zamanınızı düzgün biçimde yönetirseniz başarılı olabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Zaman yönetimiyle ilgili 10 ipucu

 

6. Ağ oluşturma

Çevre yapmak, yeni ve farklı insanlarla tanışmak girişimcilerin sahip olması gereken en önemli alışkanlıkların başında gelir. Unutmayın: Birlikte en fazla vakit geçirdiğiniz 5 kişi milyonerse 6.sı siz olursunuz. Bu yüzden size değer katabilecek insanlarla iletişim kurarak sizin de onların hayatına neler katabileceğinize bakın. Karşılığında hiçbir şey istemeyin, özellikle bunu ilk aşamada sakın yapmayın. Sadece kendinizi onların hayatlarına dahil edin ve fırsatların sizin ayağınıza gelmesini bekleyin.

Mutlaka okuyun: İş Dünyasında Çevre Edinmenin Yolları

 

7. Beyin egzersizi yapın.

Milyar dolarlık bir gayrimenkul işletmesinin sahibi ve The Secret filminin oyuncularından John Assaraf, geliştirdiği “NeuroGym” adlı sistemde “beyin egzersizinin” öneminin altını çiziyor. Beyin egzersizini “bilinçaltımızın derinliklerindeki şartlanmaları yeniden programlayan mental bir etkinlik çeşidi” olarak tanımlayabiliriz. Bu beyin egzersizi sayesinde zihninizi finansal hedeflere ulaşmak için programlayabilir ve fırsatları kendinize çekebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Para Hakkında Yanlış Bilinen Gerçekler

 

8. Sağlıklı beslenin.

Sağlıklı beslenmek ve çok para kazanmak arasında bir bağlantı var mı? Elbette var. Olimpiyatlarda madalya alan başarılı bir atlet nasıl ince hesaplar yapıyor ve hedefine çok iyi bir şekilde odaklanıyorsa siz de başarılı olmak isteyen bir girişimci olarak bunları yapabilmelisiniz. Sporcuların bu özelliklerinin temelinde ise sağlıklı beslenmenin yattığını söylemeye bile gerek yok. Eğer sağlık beslenmezseniz vücudunuz düşünmeye ve diğer fonksiyonlara yönelik yeterince enerjiye sahip olamaz. Bu nedenle muhakkak sağlıklı şeyler tüketin; sigaradan, alkolden, fast food’dan ve diğer zararlı şeylerden uzak durun.

Mutlaka okuyun: İşteki Başarınızda Sağlıklı Olmanın Önemi

 

9. Para biriktirin ve yatırım yapın.

Eğer ciddi bir servet elde etmek istiyorsanız birikim ve yatırım kavramları hayatınızın su ve oksijen gibi ayrılmaz unsurları olmalıdır. Eğer karşınıza şahane bir fırsat çıktığında yatırım yapmak için belli bir birikiminiz varsa kısa süre içinde çok büyük kazançlar elde edebilirsiniz. Diğer bir ifadeyle maaş günü, bir önceki ayın maaş gününden geriye sadece 100-200 lira kalıyorsa zengin olma ihtimaliniz sıfıra yakındır. Bu nedenle birikime önem vermeli, masraflarınızı tekrar gözden geçirmeli ve gereksiz yere para harcamamalısınız.

Mutlaka okuyun: Tasarruf Etme ve Para Biriktirme Yöntemleri

 

10. Daima dikkatli olun.

Hem herkesle sürekli kıyasıya rekabet ediyor hem de haddinizi aşarak milleti ezip geçmeye çalışıyorsanız asla istediğiniz fırsatları yakalayamazsınız. Lakin dikkatli bir şekilde hareket eder, çevrenizdeki insanlara saygı duyarsanız emin olun eninde sonunda size para kazandıracak fırsatlar yakalamanız işten bile değildir. Bu yüzden hem davranışlarınıza hem de ağzınızdan çıkan laflara çok dikkat edin ki ileride pişman olmayın.

Mutlaka okuyun: İnsanlara Kendinizi Nasıl Sevdirebilirsiniz?

 

11. Kendinize bir akıl hocası bulun.

Küçük bir iş yapıyor olsanız bile bir akıl hocasından yardım almanız gelirinizi katlamanızı sağlayabilir. Faaliyet gösterdiğiniz sektörde büyük başarılar elde eden birinden destek alırsanız amaçlarınıza daha kolay ulaşabilirsiniz. İşte bu yüzden size fikir verebilecek birini bulun ve bu kişiye düzenli olarak danışın. Unutmayın, başarıya giden zorlu yolda başkalarından destek alarak çok daha hızlı ilerleyebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Doğru Akıl Hocasını Bulmak İsteyenlere

 

12. Çevrenizdekilere katkıda bulunun.

Başarılı girişimciler, çevrelerindeki insanların da kalkınmasına önem verir. Bu yüzden günün birinde hedeflerinize ulaşırsanız gidip inzivaya çekileceğinize başkalarına yardım etmeye çalışın. Ayıca çevrenizdekilere yardım etmeye zaman ayırarak zihninizi de çalıştırmış olursunuz. . Yardım etmek derken illa para vermeyi kast etmiyoruz. Siz sadece insanlara biraz zaman ayırın yeter. Örneğin iş hayatında belli bir tecrübeye sahip bir kişi olarak kendi işini kurmak isteyen insanlara tavsiyeler verebilirsiniz.Bu kişilere sadece birkaç dakikanızı ayırarak bile büyük bir yardımda bulunmuş olursunuz. Bilirsiniz, “İyilik eden iyilik bulur.” derler.  Diğer bir ifadeyle, başkasına yapılan bir yardım karşınıza daha büyük fırsatlar çıkarmaya gebedir.

Mutlaka okuyun: Sektörde Lider Olmak İstiyorsanız Başkalarına Yardım Edin!

Berkay BABAOĞLU

Yazar : Berkay BABAOĞLU

Boğaziçi Üniversitesi " Çeviri Bilimi " bölümünden mezun olduktan sonra iş hayatına atıldı. Silverline, Coca Cola gibi birçok firmada üst düzey pozisyonda çalıştı. Şimdi ise Simfer firmasında uluslararası satış müdürü olarak görev yapmakta. Sizler için iş hayatında başarı yakalamakla ilgili rehber niteliğinde yazılar kaleme alıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir