Çalışan Motivasyonunu Artırmanın Yolları

Her sabah sizi yatağınızdan kaldıran şey nedir? Kabul edelim ki, her insanın güne başlama motivasyonu farklıdır. Bu durum tabii ki iş yerimiz için de geçerli. Birinin size gelip başarınızın sırrını sorduğunu düşünelim. Cevabınız açık ve net olur muydu? Genellikle başarı motivasyonunun parayla ilişkisi olduğuna inanılsa da, günümüzde çoğu kişi motivasyon kaynağının aslında “bir fark yaratma” duygusuyla bağlantısı olduğunu söylüyor. Sizi motive eden ve performansınızı güçlendiren şey her ne olursa olsun, asıl önemli konu onu nasıl yönettiğiniz. Herhangi bir alana yöneltilen aşırı motivasyon, hayatınızın diğer alanlarını güçsüz kılabilir.

Motivasyon hakkında şimdiye dek birçok araştırma yapıldığını söyleyebiliriz. İş dünyasındaki liderlerin çoğu, DISC ve Myers-Briggs gibi değerlendirmeler aracılığıyla çalışanlarının kişilik tiplerini analiz etmeye çalışırlar. Bu uygulamaların ana amacı, kişilik tiplerine göre genel davranışları ve eğilimleri saptamaktır. Aynı zamanda, motivasyon kitapları da çalışan performansını arttırma amacıyla kullanılmakta. Kişilik testleri ve motivasyon kitapları gibi araçlar çalışanlara ilham vererek söz konusu projelere ve performansa katkıda bulunurlar. Ancak, başarı motivasyonu dediğimiz şey, daha çok gelişim ve neyin önemli olduğunu tanımlamayla ilişkilidir. Bu noktada bir liderin yapması gereken şey, çalışanları ile arasında anlamlı ve amaca yönelik ilişkiler kurulduğundan emin olmaktır. Bu tür ilişkiler, çalışanların liderlerini ve aynı zamanda kendilerini daha açık bir şekilde anlamasını sağlar.

İyi bir lider için, çalışan değerlendirmelerini okumak yeterli olmayacaktır. Çalışanlarınızı yakından tanımalı ve onların amaçlarına/kariyer hedeflerine yönelik yardım sunabilmelisiniz. Buradaki asıl amaç, birbirinize yardım etmek olmalı. Bunu başarmak için, gruptaki herkesin birlikte çalışma motivasyonunu bilmesi gerekmekte.

Şimdi sıra çalışanlarınızla aranızdaki ilişkiyi en iyi hale getirecek 9 motivasyon faktörünü açıklamakta. Bu maddeleri okurken, her biri ile ne kadar özdeşleştiğinizi düşünün. Kendi iş ortamınızı ve liderlik biçiminizi paylaşıp yorum olarak da paylaşabilirsiniz. Bu konu oldukça önemli ve güncel olduğundan, ne kadar çok üzerinde konuşursak, birbirimizi o kadar çok iyi yönde etkileyebiliriz.

 

1) Güvenilir Bir Lider Olmak

Çalışanlarının arkasını kollayan ve onların çıkarlarını göz önünde bulunduran liderler, çalışanlarının güvenini kazanırlar. Çalışanlar ve yöneticiler arasında kurulan bu güven ilişkisi, aynı zamanda çalışanların başarma motivasyonunu arttıracaktır. Örneğin, sizi gözeten, açık iletişimi tercih eden bir yöneticiyi ele alalım. Bu yönetici, sizden beklentileri konusunda nettir, sizinle arasında hiyerarşi kurmaz ve sizi iş yerindeki belirli bir unvanda değerlendirmek yerine tüm sürece dahil etmeye çalışır. Böyle bir tutum, kariyerinizin ilerisini görmenize yardımcı olacak, aynı zamanda bir sonraki adıma ulaşmak için motive edecektir. Böylece, yöneticinizin sizden beklediği performansı karşılarken aynı zamanda kendi hedefleriniz için motive olursunuz.

Güven, çalışanlar için çok önemli bir motivasyon aracıdır. Çalışanlarına karşı daha şeffaf olan liderler, çalışanlarının yeteneklerini etkin bir şekilde ortaya çıkarırken iş performansına da büyük ölçüde pozitif katkı sağlarlar.

Mutlaka okuyun: İş Yerinde Karşılıklı Güven Oluşturmanın Önemi

 

2) Kendini Gerçekleştirmek

Her insan, yaptığı işin fark edilmesini ve takdir edilmesini ister. Günümüz iş dünyasında artan rekabet göz önüne alındığında, bu durum daha da çarpıcı bir hale gelmekte. Bu sebeple, çalışanlar yeni öğrenme yolları, yetenek gelişimi ve kendilerine yatırım yapma konularında arayış içindeler. Bu durum, çalışanların kabiliyetlerini anlamaya ve geliştirmeye odaklı liderler için büyük bir fırsat. Örneğin, işe çalışanlarınızın potansiyellerini genişletecek yeni yollar aramakla başlayabilirsiniz.

Çalışanların kendilerini gerçekleştirmelerine yardımcı olmak önemlidir. Bu süreci doğru yönettiğiniz takdirde, çalışanlarınızın performansında ve bağlılık seviyelerindeki artış sizin için bir sürpriz olmayacak. Çalışanlarınızın keşfedilmesine yardım ettiğinizde, onların başarısını da motive etmiş olacaksınız. Bu durum, uzun vadede çalışanlarınız ile aranızdaki açık iletişimi, güvenilir liderliği ve şirketiniz için pozitif sonuçları da beraberinde getirecektir.

 

3) Kendini Diğerlerine Kanıtlamak

Bu motivasyon faktörü, özellikle son zamanlarda genç çalışanların kendilerini daha yaşlı çalışanlara karşı konumlandırmasıyla bağlantılı diyebiliriz. Genç çalışanlar bu noktada, kendilerinin daha yaşlı çalışanlara kıyasla daha atik olduğunu kanıtlamaya çalışıyorlar. Çalışanlar hiçbir zaman ötekileştirilmek ve belirli kalıplar içinde tanınmak istemez, ancak bu durum çoğu genç çalışan için aslında harekete geçiren şey oluyor. Bu tabii ki bir jenerasyon farkı değil: çoğumuz iş hayatımızda yüksek mevkiler için yeterliliğimizi kanıtlamak durumunda kalmışızdır. Örneğin, genç yaşında yüksek mevkilere ve başarılara ulaşmış çalışanlara karşı yöneltilen kıskançlık veya şüphe gibi negatif tutumlar, bu kişiler için motivasyon tetikleyici hale gelebilir.

Bir lider olarak, çalışanlarınızın sorumluluk alarak beklentilerin ötesine geçmesine destek olun. Farklı düşünceleri teşvik edin ve çalışanlarınızın inovasyonla ne kadar ilişkili olduğuna bakın. Çalışanlarınızın kapasite ve potansiyellerine çok dikkat edin, aksi takdirde yetersiz bir değerlendirme ile onları hafife almış olursunuz.

 

4) Kariyer Basamakları

Bu liste içindeki belki de en önemli faktör, ilerleme ve terfi imkanı olabilir. Çalışanlar kendilerini bekleyen bir ilerleme seçeneği olduğu sürece çok daha fazla motive olurlar. Bu durum, çalışanların etrafındaki fırsatlar hakkında bilinçli olmasını gerektirir, görünen fırsatlar olduğu kadar görünmeyen fırsatlar hakkında da. Yönetici olarak, çalışanlarınıza fırsatlar sunduğunuz ve ilerleme şanslarını arttırdığınız müddetçe beklediğiniz yüksek motivasyona ulaşabilirsiniz. Unutmayın, çalışanlarınızın yaptıkları işlerde iyi olması, bekledikleri ilerleme basamağının garantisini vermez. Onlara bu konuda siz yardım etmelisiniz.

 

5) Pişmanlığa Yer Yok

Kariyer hedeflerini gerçekleştirme fırsatı, insanların karşısına sınırlı sayıda çıkar. Çoğu zaman, sizden daha başarılı olduğunu düşündüğünüz birini gördüğünüzde bunu nasıl başardığını merak etmişsinizdir. Özel hayatınızda ve kariyerinizde pişmanlık sahibi olmak istemeyen insanların motivasyonu, kendilerini hayal kırıklığına uğratmamaktır.

Bir lider olarak, çalışanlarınızın çok fazla suçluluk duygusu taşımadığından emin olun. Kariyer hayatınızı ve hikayenizi onlarla paylaşın, özellikle hatalarınızı ve başarılarınızı. Unutmayın, inancı olmayan bir çalışan başarılı da olamaz. Çalışanlarınızı beklenmedik olaylara, belirsizliklere ve değişimlere hazırlayın. Günümüz iş dünyasında, çoğu insan kendi geleceği hakkında soru işaretlerine sahip. Bu yüzden, çalışanlarınızı başarıya götürecek bakış açısını ve özellikleri sunarak onları motive etmelisiniz.

 

6) Güvenilir Bir Gelecek

Güvende hissetme, çalışanların motivasyon kaynaklarından biridir. Hepimiz geleceğimizin stabil olmasını isteriz, ancak geleceğin neler getireceğini bilemeyiz. Bu yüzden zamana karşı bir yarış hali söz konusu diyebiliriz. Bu noktada, çalışanlar için motivasyon kaynağı başarıya daha kısa sürede ulaşmaktan gelmektedir. 2008 ekonomik krizinde deneyimlediğimiz gibi, hepimiz kısacık bir süre içinde beklenmedik değişimlere hazırsız yakalanarak mağdur olabiliriz. Bunları göz önüne aldığımızda, bir lider olarak güvenilir ve stabil bir ortam sunduğunuzdan emin olun. Çalışan motivasyonunun nasıl arttığını göreceksiniz.

 

7) Kendi Çıkarlarını Ön Plana Koymak

Bu konu, oldukça ilginç ve doğru bir açıdan yaklaşabilmek için çok önemli. İnsanlar bencil sebepler ile motive olurlar: para, tanınırlık, ün… Yalnızca kendi çıkarlarımızı tatmin eden motivasyon aynı zamanda riskli bir durum olabilir. Peter Drucker’ın “The Effective Executive” isimli kitabında belirttiği gibi, çok güçlü bir insana baktığınızda, aslında çok zayıf yanlara sahip birini de görürsünüz.

Bir lider olarak burada yapmanız gereken, çalışan motivasyonunun dengeli ve iyi niyetli olduğundan emin olmaktır. Yalnızca kendi çıkarlarına odaklı çalışanlar, kısa vadede oldukça pozitif katkı sunsalar da uzun vadede aksi yönde sonuçlar doğuracaktır.

 

8) Bir Fark Yaratmak

Yazımızın başında da söz ettiğimiz gibi, günümüzde çalışanların motivasyon kaynağı çoğunlukla bir fark yaratma isteğine dayanmakta. Bu fikir, iş hayatına uyarlandığında, çalışanlar başarılarını hem kişisel hem de uzun vadede şirkete kattıkları faydalar ile ölçümlüyorlar.

Bir yönetici olarak, çalışanlarınızın işlerinde aktif ve sürekli rol almasını sağlayın. Buradaki en önemli nokta, çalışanların işlerinde fark yaratacak adımlar atabilmeleridir. Şirketinizin uzun vadeli stratejilerine katkı sağlayacak, pozitif geri dönüşler getirecek iş fırsatlarını çalışanlarınıza sunun. Bu tutum, hem çalışanlarınız hem de şirketinizin geleceği açısından fayda sağlayacaktır.

 

9) Mutluluk

Son olarak, mutluluk sizi başarıya götürecek motivasyonunun en önemli kaynağıdır. Mutlu olmak, özgüveni arttırarak daha iyi bir gelecek umudu getirir. Bazen, işimizi çok ciddiye alarak kendimize çok yüklenebiliriz. Bir adım geriden bakarak, yolculuğunuzun keyfini çıkarmaya çalışın. Unutmayın, başarı motivasyonunuzun temeli, size neşe getiren ve tatmin eden bir hayat yaşamaktır.

Bir lider olarak, çalışanlarınızın iş tatminini göz önünde bulundurun, ve onlarla olan ilişkilerinizde bu konuda açık olun. Varsayımlar yeterli değildir. Çalışanlarınız mutlu olmasa bile işlerini korumak için gülümsemeye devam edebilirler. Dolayısıyla, çalışanlarınızın iş yerinde gerçekten mutlu olduğundan emin olun ve diğer 8 motivasyon faktörü ile bunu destekleyin.

 

İlginizi çekebilir

Çalışan Motivasyonu Hakkında Bilmeniz Gerekenler
İyi Çalışanları Elde Tutmanın Yolları
Sevin KAYTAN

Yazar : Sevin KAYTAN

Londra Üniversitesi Ekonomi ve Finans bölümünden Üstün Başarı Programı kapsamında mezun oldu. Tüm dünyada girişimcilikle ilgili birçok araştırmada yer aldı. Şu anda ise kariyer yolculuğuna Paris'te bulunan "OECD Girişimcilik Merkezi" nde devam etmekte.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir