Çay Bahçesi Açmak

Hepimiz bir fincan sıcak çayın tadının ne kadar iyi olduğunu biliriz. Yeni bir iş kurmak isteyenler maharet, sermaye ve sıkı çalışmayla çay aşkını işe dönüştürebilirler. Üniversite öğrencilerini hedefleyebileceğiniz gibi iş adamlarını veya genel bir kitleyi hedefleyebilirsiniz. Çay bahçenizin yeri, harika ürünler ve kusursuz müşteri hizmetleri başarının anahtarıdır.

 

Çay bahçesi nasıl açılır?

1 – İş planı hazırlayın. İyi bir iş planı hedef tanımı, rekabet analizi, eldeki sermaye ve hedeflenen gelir, dekor, hedef kitle ve aynı zamanda olası engellerin çözümlerini kapsamalıdır. İş planınızı bankalara kredi için başvurduğunuzda, yatırımcılar aradığınızda ve gelecekteki genişlemelerde kullanabilirsiniz. Ancak profesyonel ve eksiksiz olması gerektiğini unutmayın.

2 – Resmi kurumlara başvurmadan önce çay bahçeniz için isim bulun. Bağlı bulunduğunuz belediyenin internet sayfasına girerek başvuru formlarına ulaşın. Gerekli belgeleri ilgili kurumlardan aldıktan sonra belediyeye başvuru formunuzla müracaat edin. İşletmenizi başarılı bir şekilde yönetmek istiyorsanız gerekli olan ruhsat ve izinleri almanız gerekir. Ayrıca vergi dairesine başvurarak vergi işlemlerinizi halledin. Sağlık Bakanlığının ilgili yönetmeliklerine uyduğunuzdan emin olun. Sağlık Bakanlığı çay bahçenizi açmadan önce ve açtıktan sonra da belli aralıklarla denetimler yapacaktır.

3 – Rekabeti araştırın. Rakiplerinizin yönetim biçimlerini, hangi ürünleri sunduklarını ve alanlarını nasıl kullandıklarını öğrenin. Rakiplerinizin fiyatlarını, çaylarını ve müşterilerini gözlemleyin ve notlar alın.

4 – Rakiplerinizden öğrendiklerinizi belirlediğiniz hedef kitlenize uyarlayın. Yakınlarınızdaki bir çay bahçesi iyi iş yapmıyorsa siz daha iyi hizmet vererek müşterilerinizi arttırabilirsiniz. Yakınlarınızda üniversite öğrencilerinin tercih ettiği ancak iş adamlarının tercih etmediği bir çay bahçesi varsa ambiyans, tema ve çay seçeneklerinizle iş adamlarını hedefleyebilirsiniz.

5 – Çay bahçeniz için yer bulun. Camlı bir dükkan bulmaya çalışın böylece yoldan geçen insanları etkileyebilirsiniz. Park yeri olan kalabalık bir sokak idealdir. Daha önceden iş yapmamış bir çay bahçesini satın almayın. Sonuçta tercih edilen bir yer olsaydı kapanmazdı. Bunun yerine boş bir bina veya tasfiye edilmiş ancak çay bahçesi olarak kullanılmamış bir yer bulun.

6 – Çay bahçenizi dekore edin. Çay bahçeleri için dekorasyon her şeydir. Bütün dekoru belli bir tema üzerine kurun. Müşterilerin rahat etmesi ve sohbet etmeleri için sandalyeler, rahat koltuklar ve tabureler satın alın. Üstten aydınlatma yerine ayrı ayrı lambalar koyun. İş adamlarını hedefleyecekseniz iş görüşmelerinin ve toplantıların yapılabileceği modern bir tema belirleyin ve sessiz bir ortam yaratın. Üniversite öğrencilerini hedefleyecekseniz eğlenceli, neşeli ve hareketli müziklerin olduğu bir yer açın.

7 – Ev tekstili ürünleri, çay fincanları, gümüş çatal bıçak takımları ve pasta tabakları gibi gerekli olan ekipmanlarınızı alın.

8 – Stoklarınızı alın. Toptan satıcılarla temas kurun ve günlük olarak servis edeceğiniz içecekleri satın alın. İçecek çeşitlerinizi sınırlamanız müşteri tabanı oluşturmanıza yardımcı olur. Müşterilerinize fazla seçenek sunarsanız kafaları karışır. On tane içecek çeşidiniz olursa kimsenin kafası karışmaz. Mevsimlik çay karışımlarını gözden kaçırmayın. Aynı zamanda içeceklerin yanında ikram edebileceğiniz pastalar ve krakerlerden de alın.

9 – Çay bahçenize özgü bir tabela yaptırın. Arkadaşlarınızı ve aile üyelerinizi çay bahçenize davet edin ve farklı içeceklerinizi denemelerini isteyin.

10 -Çay bahçenizi sigortalatın. Bina, stok ve sorumluluk sigortaları minimum çay bahçesi sahipliği gereklilikleridir.

11 – Personel alın. Tam zamanlı mı yarı zamanlı mı personel alacaksınıza karar verin. Gazetelere ve online sitelere eleman aranıyor ilanları verin. İlanlarda maaşı, istediğiniz nitelikleri ve deneyimleri açıkça belirtin. Bu sayede niteliksiz başvuruların sayısını azaltmış olursunuz. Yarı zamanlı çalışanlar tam zamanlı çalışanlar gibi beklenti içinde olmazlar. ( terfi etmek, sağlık sigortası ve ücretli izin gibi )Tam zamanlı çalışanları programlamak daha kolaydır.

12 – Çay bahçenizin kapılarını açın. İlk başta ön açılış yapın. Fiyakalı bir açılış yapmadan önce daha sessiz bir açılış yapmanız ürünleri ve hizmetleri test etmenize yardımcı olur.  İlk açılışı VIP gibi düzenleyin ve tedarikçilerinizi, bölgenin ileri gelenlerini ve yakınlarınızı davet edin. İkramlar sunun ve geri bildirimler alın. Büyük açılışınızı ön açılışınızdan birkaç hafta sonra yapın ve bir sürü reklam verin.

13 – Çay bahçenizin tanıtımını yapın. Çay bahçenizi anlatan, etkinlik takvimini içeren ve gerçekleştirilen etkinliklerin resimlerinin olduğu bir internet sitesi tasarlayın. Sosyal paylaşım sitelerine üye olun ve takipçiler toplayın. Yazılı medya reklamları ve radyo reklamlarını kullanmanız potansiyel müşterilerinize ulaşmanıza yardımcı olur.

 

Çay bahçesi açmak için gerekenler

  • Farklı içecek çeşitleri
  • Çay bahçesi yeri
  • Sandalyeler
  • Masalar
  • Tabela

 

Çay bahçesi açmak için gerekli belgeler

1. 2 (iki) adet yeni çekilmiş fotoğraf

2. Başvuru formu

3. Yangın söndürme cihazı kartlarının fotokopileri (Devirlerde istenmez)

4. Bağlı bulunduğu meslek odası kaydı fotokopisi (yada ticaret sicil kaydı fotokopisi)

5. Esnaf sicil kaydı fotokopisi

6. Satış elemanlığı belgesi fotokopisi (Ruhsat sahibinden farklı ise noterden sözleşmeli olacak) (Ticaret sicil kaydı olanlardan istenmez)

7. Kira kontratı fotokopisi (2 adet)

8. Tapu fotokopisi

9. İskan raporu fotokopisi (Yapı kullanım izin belgesi) (Devirlerde istenmez)

10. İşyeri açma ve çalışma ruhsat büromuzdan imar görüsü alındıktan ve tüm evraklar tamamlandıktan sonra Büyükşehir Bel. Gelir Md.’ne itfaiye tetkik harcı yatırılacak (Devirlerde istenmez)

11. Devirlerde eski ruhsat asli ile devir eden ve devir alandan dilekçe

 

Çay bahçesi açma maliyeti

Çay bahçenizin yeri, büyüklüğü ve teması maliyet doğrudan etkileyecektir. Ortalama maliyet 50 bin TL ile 150 bin TL arasında değişkenlik göstermektedir.

İş kurmak istiyorum ne iş yapabilirim?” diyenler için iş kurma fırsatlarını ve kazançlı yatırım fikirlerini araştırmaya devam edeceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir