Çevreci Yenilebilir Gıda Ambalajı

Endonezyalı firma, okyanuslara atılan plastik miktarını azaltırken aynı zamanda yerel su yosunu üreticilerinin de işlerini artırmayı umuyor.

Plastiklerin doğaya vermiş olduğu kalıcı zarar konusunda farkındalık artıkça insanların çevreci girişimlere de ilgisi artıyor. Endonezya menşeili ve sosyal sorumluluk yönü güçlü olan bir firma olan Evoware, yenilebilen ve doğada çözünen gıda ambalajları ve bardaklardan ı. Firma,  gıdaları paketlemede su yosunu kullanarak bölgedeki plastik atık sorununu azaltmayı ve aynı anda Endonezyalı su yosunu üreticilerinin de kazançlarını artırmayı hedefliyor. Günümüzde Endonezya, toplam atığının %90’ını okyanusa bırakmasıyla okyanusu en çok kirleten ikinci ülke konumunda bulunuyor. Okyanuslar bu hızla kirletilmeye devam edilirse 2050 yılına gelindiğinde denizde balıktan çok plastik olacağı öngörülüyor.

Firmanın Ello Jello isimli ürünü, aslında yenilebilir bir bardak. Portakal, liçi, nane ve yeşil çay aromalarında üretilen bu bardaklar, bildiğimiz cam bardaklar gibi kullanılabiliyor ve yenilmezse de 30 gün içerisinde doğada çözünüyor. Bardaklar besleyici, glutensiz, jelatinsiz özellikte ve koruyucu içermiyor. Evoware’in bir diğer ürün grubu olan Bioplastic ise, yenilebilir ve doğada çözünür bir ambalaj türü. Yerel su yosunu yetiştiricileri ile birlikte yaratılan ürünün içeriğinde; yüksek oranda lif, vitamin ve mineral bulunuyor. Koruyucu kullanılmaksızın üretilmiş olan çevreci ürünün iki yıllık bir raf ömrünün olduğunu da belirtelim. Ürün istenilen tat, renk ve marka logosu ile üretilebiliyor,  basılabiliyor ve ısıyla kapatılabiliyor. Bu doğa dostu inovatif iş fikri, New Plastics Economy İnovasyon Ödülleri kapsamında OpenIDEO işbirliği ile yürütülen Circular Design Challenge’ da (Döngüsel Tasarım Yarışması) büyük ödüle layık görüldü.

Teknoloji sektörü çevreci fikirlerin gelişmesine ön ayak oldukça bu alanda yeni iş fikirlerinin, daha da artarak filizlenmeye devam edeceğe benziyor.  Daha önce sizlere doğada çözünebilen ve yenilebilen market poşetlerinden ve içinden çiçekler çıkan sigara izmaritlerinden bahsetmiştik. Peki ya sizce sürdürülebilirlik adına daha başka ne gibi inovasyon fikirleri hayata geçirilebilir?

 

İlginizi çekebilir

Çevresel Sürdürülebilirlik Alanındaki En İyi İnovasyon Projeleri
Çevre Dostu İş Fikirleri
Avatar

Yazar : Alara

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir