Yiyeceğin Tazeliğine Göre Renk Değiştiren Ambalaj

Brezilyalı petrokimya firması Braskem’in geliştirdiği yeni ambalaj, pH indikatörlerini kullanarak yiyeceğin tazeliğini tespit ediyor ve buna göre renk değiştiriyor.

Amerika Ulusal Kaynakları Savunma Konseyi’nin çalışmasına göre, ambalajlardaki kafa karıştırıcı etiketler yüzünden sadece ABD’de yılda yaklaşık 500 milyon kilogram değerinde yiyecek çöpe gidiyor. Birçok insan hâlâ “son tüketim tarihi” ile “–den önce tüketmeniz önerilir” ibareleri arasındaki farkı bilmediği için çoğu zaman etiketlere aldanarak sağlıklı yiyecekleri tüketmekten çekiniyor. Fakat yiyeceğin tazeliğini analiz ederek bu doğrultuda renk değiştirebilen bir ambalaj hayal edin, o zaman her şey farklı olmaz mıydı?

Brezilyalı bir petrokimya şirketi olan Braskem, hem Brezilya’daki hem de ABD’deki üniversitelerle iş birliği yaparak pH ve diğer elementlerdeki değişikliklere göre yiyeceğin bozulup bozulmadığını tespit eden yeni bir ambalaj geliştirmeyi başardı. Çalışmalarına 2013 yılında başlayan şirket, geçtiğimiz sene ürettiği prototipi görücüye çıkardı.

Geliştirilmeye devam eden bu ürünün toplu üretime geçmesine hâlâ zaman var zira sensörlerin maliyeti oldukça yüksek, bu yüzden şu anda alıcı firmalar için pek cazip değil. Daha önce haberini yaptığımız Changhong H2 akıllı telefonlarıyla da yiyeceklerin sağlıklı olup olmadığı belirlenebiliyor. Sizce yiyecek atıklarımızı azaltma konusunda daha başka ne gibi inovatif fikirler hayat bulabilir?

 

İlginizi çekebilir

Gıda sektörü yenilikçi iş fikirleri
Meyve ve sebzelerin çok daha uzun süre taze kalmasını sağlayan toz!
Berkay BABAOĞLU

Yazar : Berkay BABAOĞLU

Boğaziçi Üniversitesi " Çeviri Bilimi " bölümünden mezun olduktan sonra iş hayatına atıldı. Silverline, Coca Cola gibi birçok firmada üst düzey pozisyonda çalıştı. Şimdi ise Simfer firmasında uluslararası satış müdürü olarak görev yapmakta. Sizler için iş hayatında başarı yakalamakla ilgili rehber niteliğinde yazılar kaleme alıyor.

Yorum

Bir Yorum da Sen Bırak
  1. Adamlara bak be, neler geliştiriyorlar. Şaka bir yana bu ürün gerçekten kullanışlı olabilir. En azından tüketici güvenini arttırır bizim de içimiz rahat eder.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir