Ağaçlara tırmanmak artık çok kolay!

Çocukların birçoğu ağaçlara tırmanmaktan hoşlanır. Ağaç evler huzur ve sakinlik verirler ve doğayla temas kurmamızı sağlarlar. Ne yazık ki insanlar ilerleyen yaşlarda ağaca tırmanma arzularını kaybediyorlar ancak ağaca tırmanın kolay bir yolu olduğunu öğrenirlerse tekrardan ağaçlara tırmanmak isteyebilirler.

sarmal-merdiven-1

Canopy Stair insanların ağacın tepesine doğru tırmanmasını sağlayan modüler bir merdivendir. Bunu ağaca hiçbir şekilde zarar vermeden veya ağacı çizmeden yapıyor ve herhangi bir araç kullanmadan monte edilebiliyor. Canopy Stair, Londra’daki Royal College of Art’da okuyan Robert McIntyre ve Thor ter Kulve isimli iki son sınıf öğrencisi tarafından geliştirildi.

sarmal-merdiven-2

Bu iki hevesli tasarımcı Azorlara yaptıkları geziden ilham almışlar. Deniz manzarası taş duvar yüzünden gözükmediğinden manzarayı net bir şekilde görebilmek için yakınlardaki bir ağacın tepesine tırmanmışlar. Gün batımını en güzel yerden izlerken, bahçe ağacını merdivene dönüştürebilecek bir sistemi nasıl geliştirebileceklerini tartışmaya başlamışlar.

sarmal-merdiven-3

Canopy Stair alüminyum tripod iskelet, eğimli kontrplak platformlar ve farklı büyüklüklerdeki ağaç gövdelerine uyarlanabilen kauçuk şeritlerden oluşuyor. İskelet sadece kalın suni kauçuk şeritlerle ağaca temas ediyor. Tırabzan olarak kullanılan dişbudak ağacından yapılmış direkler her basamağa ekleniyor ve tırmanışı güvenli bir hale getiriyor.

sarmal-merdiven-4

Kurulum süresi değişiklik gösteriyor ancak Robert McIntyre ve Thor ter Kulve iki kişinin yedi metre yüksekliğindeki CanopyStair’in yaklaşık üç saatte kurulabileceğini söylüyor.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir